Dzień Edukacji Narodowej w cieniu reformy. Rząd chwali, nauczyciele krytykują

16.10.2017 | Dzień Edukacji Narodowej w cieniu reformy. Rząd chwali, nauczyciele krytykują
16.10.2017 | Dzień Edukacji Narodowej w cieniu reformy. Rząd chwali, nauczyciele krytykują
Maciej Knapik | Fakty TVN
16.10.2017 | Dzień Edukacji Narodowej w cieniu reformy. Rząd chwali, nauczyciele krytykująMaciej Knapik | Fakty TVN

Sprawdzian w Dzień Nauczyciela. 11400 dodatkowych miejsc pracy to duma minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Resort ma wynik, reforma ma efekt, pada tylko pytanie: dlaczego w tabelkach liczby wyglądają inaczej niż w szkołach?

W Kancelarii Premiera uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wręczano stypendia najzdolniejszym uczniom,a nauczycielom - odznaczenia. Były też pochwały i gratulacje od premier za udaną i wdrożoną reformę edukacji, likwidację gimnazjów i powrót do starego systemu ośmioklasowej podstawówki i czteroletniego liceum.

- Gratulacje składam, przede wszystkim, na ręce pani minister Zalewskiej - mówiła Beata Szydło i dodała, że "udało nam się wprowadzić w życie przełomową reformę, która zmieni i zmienia polską szkołę, a zatem zmieni Polskę na lepsze".

Dwie rzeczywistości

Udało się stworzyć dwie równolegle rzeczywistości. Jedną, w której ministerstwo twierdzi, że jest znakomicie i mimo likwidacji gimnazjów, pracy dla nauczycieli przybywa. - 11400 dodatkowych miejsc pracy - mówiła w piątek w audycji "Poranna rozmowa w RMF FM" minister edukacji.

I drugą, w której Związek Nauczycielstwa Polskiego twierdzi coś zupełnie innego. - Między 11 tysiącami etatów, a 11 tysiącami godzin jest potężna różnica - mówi Sławomir Broniarz, szef ZNP.

A likwidacja gimnazjów to utrata miejsc pracy. - Pracę straciło prawie 7 tysięcy nauczycieli. Natomiast jest 18 tysięcy takich nauczycieli, którzy pracują w dwóch, trzech czy czterech szkołach - mówi lider ZNP.

- Wędrują z jednej szkoły do drugiej w ciągu 10 minut. Bywa, że dwa razy w ciągu dnia - mówi Joanna Stachowiak, nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej w Jasieniu.

W dużej Warszawie, według danych ratusza, w podobnej sytuacji jest prawie dwa i pól tysiąca nauczycieli.

- Teraz raczej spotkamy się z tymi tzw. resztówkami, czyli kilkoma godzinami w danej szkole - mówi Wiesław Włodarski, nauczyciel matematyki w stołecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Ruy Barbosy, Nauczyciel Roku 2007.

Pojedyncze godziny

Jeżeli spojrzymy w oferty pracy, na stronach kuratorium pozornie nie wygląda to źle. W województwie mazowieckim jest ich ponad 700, jednak część z nich to właśnie pojedyncze godziny oraz oferty pracy w przedszkolu. Pełen etat nauczyciela to przynajmniej 18 godzin tygodniowo przy tablicy.

- Nauczyciel rzadko kiedy szuka dwóch godzin, a jeśli stracił pracę, to szuka pełnego etatu - wyjaśnia Wiesław Włodarski.

Opozycja krytykuje także pomysł planowanego wprowadzenia nowych kryteriów oceny nauczycieli. - Będą oceniać moralność i etykę. To bardzo niebezpieczny kierunek, bo to próba zastraszenia nauczycieli - ocenia Katarzyna Lubnauer z .Nowoczesnej.

Kolejnym problemem są zarobki i tu ponownie różne spojrzenia mają rząd i związkowcy. - Nauczyciel zaczynający pracę dostaje 2300 zł brutto - podkreśla Sławomir Broniarz.

Minister ma propozycję podwyżek o 15 procent w przeciągu trzech lat. Minimalne zarobki nauczycieli ministerstwo ustaliło na poziomie od ok. 1500 do ok. 3100 złotych. Za trzy lata ma być 15 procent więcej. Są to wartości minimalne, realnie mówi się o ok. 4000 zł brutto.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS