Wieki potyczek i krzesło "posła Lechistanu". Historia relacji polsko-tureckich

17.10.2017 | Wieki potyczek i krzesło "posła Lechistanu". Historia relacji polsko-tureckich
17.10.2017 | Wieki potyczek i krzesło "posła Lechistanu". Historia relacji polsko-tureckich
Joanna Stempień | Fakty z zagranicy TVN24 BiS
17.10.2017 | Wieki potyczek i krzesło "posła Lechistanu". Historia relacji polsko-tureckichJoanna Stempień | Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Wielu polskich polityków krytykuje obecne władze Turcji, nie zmienia to jednak faktu, że w czasach zaborów to było jedyne państwo, które nie uznawało nieistnienia Polski. Przez wszystkie 123 lata - według legendy - na dworze sułtana zawsze oczekiwano na ambasadora Lechistanu, a w skarbcu przechowywano klucz do naszej ambasady, który zwrócono od razu, gdy Polska odzyskała niepodległość. Jak przez lata wyglądały polsko-tureckie relacje?

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku w TVN24 BiS

Chrześcijańska Rzeczpospolita i muzułmańskie Imperium Osmańskie leżały na dwóch krańcach kontynentu. Przez stulecia toczyliśmy wojny i zawieraliśmy sojusze, kontakty były częste i intensywne.

Oficjalnie historia polsko-tureckich relacji liczy ponad sześć wieków. W 1414 roku Władysław Jagiełło wysłał do sułtana Mehmeda I swoich delegatów, aby nawiązali stosunki dyplomatyczne.

Turcy jednak nigdy nie ukrywali imperialnych ambicji, tego, że chcą podbić Europę. Przez kolejne dziesięciolecia ich wojska wielokrotnie zbliżały się do polskich ziem albo do terytoriów zależnych. W 1444 roku w Bitwie pod Warną zginął król Polski Władysław Warneńczyk. Jego głowę, jako trofeum wojenne, sułtan turecki miał przez wiele lat przechowywać w garncu z miodem.

XVII wiek to kolejne krwawe wojny, bolesne klęski, takie jak bitwa pod Cecorą, ale też zwycięstwa, takie jak bitwa pod Chocimiem. Kres tym potyczkom położyła odsiecz wiedeńska. 12 września 1683 polski król Jan III Sobieski pokonał wojska wielkiego wezyra Kara Mustafy. Imperium Osmańskie nigdy nie odzyskało dawnej świetności.

Bem, Mickiewicz i polska enklawa

W drugiej połowie XVIII wieku Turcja formalnie nigdy nie uznała rozbiorów Rzeczpospolitej, a później sprzyjała polskiej sprawie. Polska zniknęła z mapy Europy, ale podczas corocznych prezentacji sułtanowi zagranicznych dyplomatów - jak głosi legenda" przez dziesięciolecia powtarzano: „Poseł Lechistanu jeszcze nie przybył”. Na polskiego ambasadora czekało też puste krzesło.

Swoje losy z Turcją związał wielki generał Józef Bem, który po upadku powstania węgierskiego właśnie tam znalazł schronienie. Dokonał konwersji na islam, przyjął imię Murat Pasza i został w tureckiej armii generałem.

Ostatnie dni życia w Turcji spędził też Adam Mickiewicz. W 1855 roku wyjechał do Konstantynopola, aby tam tworzyć polskie oddziały. Najprawdopodobniej poeta zmarł na cholerę.

W tamtym czasie na obrzeżach Stambułu powstała polska enklawa, wieś o nazwie Adampol, w której schronienie znaleźli między innymi uczestnicy powstania listopadowego. Do dziś mieszka tam kilkaset osób.

Od blisko stu lat Polska utrzymuje w Turcji stałe przedstawicielstwo. W lipcu 1923 podpisano Traktat Przyjaźni między Polską a Turcją. Warszawa była jedną z pierwszych stolic, które uznały nowo powstałą Republikę Turcji i przywództwo Ataturka.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS