Wieki potyczek i krzesło "posła Lechistanu". Historia relacji polsko-tureckich

17.10.2017 | Wieki potyczek i krzesło "posła Lechistanu". Historia relacji polsko-tureckich
17.10.2017 | Wieki potyczek i krzesło "posła Lechistanu". Historia relacji polsko-tureckich
Joanna Stempień | Fakty z zagranicy TVN24 BiS
17.10.2017 | Wieki potyczek i krzesło "posła Lechistanu". Historia relacji polsko-tureckichJoanna Stempień | Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Wielu polskich polityków krytykuje obecne władze Turcji, nie zmienia to jednak faktu, że w czasach zaborów to było jedyne państwo, które nie uznawało nieistnienia Polski. Przez wszystkie 123 lata - według legendy - na dworze sułtana zawsze oczekiwano na ambasadora Lechistanu, a w skarbcu przechowywano klucz do naszej ambasady, który zwrócono od razu, gdy Polska odzyskała niepodległość. Jak przez lata wyglądały polsko-tureckie relacje?

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku w TVN24 BiS

Chrześcijańska Rzeczpospolita i muzułmańskie Imperium Osmańskie leżały na dwóch krańcach kontynentu. Przez stulecia toczyliśmy wojny i zawieraliśmy sojusze, kontakty były częste i intensywne.

Oficjalnie historia polsko-tureckich relacji liczy ponad sześć wieków. W 1414 roku Władysław Jagiełło wysłał do sułtana Mehmeda I swoich delegatów, aby nawiązali stosunki dyplomatyczne.

Turcy jednak nigdy nie ukrywali imperialnych ambicji, tego, że chcą podbić Europę. Przez kolejne dziesięciolecia ich wojska wielokrotnie zbliżały się do polskich ziem albo do terytoriów zależnych. W 1444 roku w Bitwie pod Warną zginął król Polski Władysław Warneńczyk. Jego głowę, jako trofeum wojenne, sułtan turecki miał przez wiele lat przechowywać w garncu z miodem.

XVII wiek to kolejne krwawe wojny, bolesne klęski, takie jak bitwa pod Cecorą, ale też zwycięstwa, takie jak bitwa pod Chocimiem. Kres tym potyczkom położyła odsiecz wiedeńska. 12 września 1683 polski król Jan III Sobieski pokonał wojska wielkiego wezyra Kara Mustafy. Imperium Osmańskie nigdy nie odzyskało dawnej świetności.

Bem, Mickiewicz i polska enklawa

W drugiej połowie XVIII wieku Turcja formalnie nigdy nie uznała rozbiorów Rzeczpospolitej, a później sprzyjała polskiej sprawie. Polska zniknęła z mapy Europy, ale podczas corocznych prezentacji sułtanowi zagranicznych dyplomatów - jak głosi legenda" przez dziesięciolecia powtarzano: „Poseł Lechistanu jeszcze nie przybył”. Na polskiego ambasadora czekało też puste krzesło.

Swoje losy z Turcją związał wielki generał Józef Bem, który po upadku powstania węgierskiego właśnie tam znalazł schronienie. Dokonał konwersji na islam, przyjął imię Murat Pasza i został w tureckiej armii generałem.

Ostatnie dni życia w Turcji spędził też Adam Mickiewicz. W 1855 roku wyjechał do Konstantynopola, aby tam tworzyć polskie oddziały. Najprawdopodobniej poeta zmarł na cholerę.

W tamtym czasie na obrzeżach Stambułu powstała polska enklawa, wieś o nazwie Adampol, w której schronienie znaleźli między innymi uczestnicy powstania listopadowego. Do dziś mieszka tam kilkaset osób.

Od blisko stu lat Polska utrzymuje w Turcji stałe przedstawicielstwo. W lipcu 1923 podpisano Traktat Przyjaźni między Polską a Turcją. Warszawa była jedną z pierwszych stolic, które uznały nowo powstałą Republikę Turcji i przywództwo Ataturka.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS