Wieki potyczek i krzesło "posła Lechistanu". Historia relacji polsko-tureckich

17.10.2017 | Wieki potyczek i krzesło "posła Lechistanu". Historia relacji polsko-tureckich
17.10.2017 | Wieki potyczek i krzesło "posła Lechistanu". Historia relacji polsko-tureckich
Joanna Stempień | Fakty z zagranicy TVN24 BiS
17.10.2017 | Wieki potyczek i krzesło "posła Lechistanu". Historia relacji polsko-tureckichJoanna Stempień | Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Wielu polskich polityków krytykuje obecne władze Turcji, nie zmienia to jednak faktu, że w czasach zaborów to było jedyne państwo, które nie uznawało nieistnienia Polski. Przez wszystkie 123 lata - według legendy - na dworze sułtana zawsze oczekiwano na ambasadora Lechistanu, a w skarbcu przechowywano klucz do naszej ambasady, który zwrócono od razu, gdy Polska odzyskała niepodległość. Jak przez lata wyglądały polsko-tureckie relacje?

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku w TVN24 BiS

Chrześcijańska Rzeczpospolita i muzułmańskie Imperium Osmańskie leżały na dwóch krańcach kontynentu. Przez stulecia toczyliśmy wojny i zawieraliśmy sojusze, kontakty były częste i intensywne.

Oficjalnie historia polsko-tureckich relacji liczy ponad sześć wieków. W 1414 roku Władysław Jagiełło wysłał do sułtana Mehmeda I swoich delegatów, aby nawiązali stosunki dyplomatyczne.

Turcy jednak nigdy nie ukrywali imperialnych ambicji, tego, że chcą podbić Europę. Przez kolejne dziesięciolecia ich wojska wielokrotnie zbliżały się do polskich ziem albo do terytoriów zależnych. W 1444 roku w Bitwie pod Warną zginął król Polski Władysław Warneńczyk. Jego głowę, jako trofeum wojenne, sułtan turecki miał przez wiele lat przechowywać w garncu z miodem.

XVII wiek to kolejne krwawe wojny, bolesne klęski, takie jak bitwa pod Cecorą, ale też zwycięstwa, takie jak bitwa pod Chocimiem. Kres tym potyczkom położyła odsiecz wiedeńska. 12 września 1683 polski król Jan III Sobieski pokonał wojska wielkiego wezyra Kara Mustafy. Imperium Osmańskie nigdy nie odzyskało dawnej świetności.

Bem, Mickiewicz i polska enklawa

W drugiej połowie XVIII wieku Turcja formalnie nigdy nie uznała rozbiorów Rzeczpospolitej, a później sprzyjała polskiej sprawie. Polska zniknęła z mapy Europy, ale podczas corocznych prezentacji sułtanowi zagranicznych dyplomatów - jak głosi legenda" przez dziesięciolecia powtarzano: „Poseł Lechistanu jeszcze nie przybył”. Na polskiego ambasadora czekało też puste krzesło.

Swoje losy z Turcją związał wielki generał Józef Bem, który po upadku powstania węgierskiego właśnie tam znalazł schronienie. Dokonał konwersji na islam, przyjął imię Murat Pasza i został w tureckiej armii generałem.

Ostatnie dni życia w Turcji spędził też Adam Mickiewicz. W 1855 roku wyjechał do Konstantynopola, aby tam tworzyć polskie oddziały. Najprawdopodobniej poeta zmarł na cholerę.

W tamtym czasie na obrzeżach Stambułu powstała polska enklawa, wieś o nazwie Adampol, w której schronienie znaleźli między innymi uczestnicy powstania listopadowego. Do dziś mieszka tam kilkaset osób.

Od blisko stu lat Polska utrzymuje w Turcji stałe przedstawicielstwo. W lipcu 1923 podpisano Traktat Przyjaźni między Polską a Turcją. Warszawa była jedną z pierwszych stolic, które uznały nowo powstałą Republikę Turcji i przywództwo Ataturka.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS