Kamery, satelity i zwalczenie ognia ogniem. Jak zwalcza się pożary w XXI wieku


Media na całym świecie pokazują dramatyczne zdjęcia z Kalifornii i Portugalii. Gigantyczne pożary pustoszą setki hektarów. Są nie do zatrzymania, chociaż strażacy do walki z nimi rzucają wszystko, co mają. To za mało. Jak w XXI wieku walczy się z pożarami?

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Ogień kontra ogień. Walczący z pożarem kalifornijscy strażacy tym razem w roli podpalaczy. To jeden ze sposobów na to, żeby powstrzymać nadciągający żywioł. A przynajmniej zmienić kierunek, w którym się rozprzestrzenia.

- Wypalony pas zieleni wzdłuż drogi zapewni nam strefę buforową, która utrudni rozprzestrzenianie się ognia. Dzięki temu zyskamy czas potrzebny na walkę z pożarem - tłumaczy Sean Jerry ze stanowej straży pożarnej w Kalifornii.

Podstawa to obserwacja

Ta walka tak naprawdę rozpoczyna się znacznie wcześniej, jeszcze zanim pojawia się pierwsze płomienie. Polega ona na obserwacji.

- Są dostrzegalnie, czyli wieże, na których w okresie szczególnego zagrożenia dyżurują ludzie. To są również wieże, na których są zamontowane kamery monitorujące dany obszar leśny. To są również loty patrolowe samolotów pożarniczych, a także patrole piesze - wymienia st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Także na obserwacji zmieniającej się pogody z kosmosu. Monitoruje się przede wszystkim miejsca szczególnie narażone na pojawienie się pożaru, a te określane są w oparciu o tzw. trójkąt spalania. Jego podstawą jest paliwo, czyli materiał podatny na zapalenie, a także źródła ognia, naturalne bądź sztuczne.

Żeby ogień mógł się rozwinąć, potrzebne są dwa czynniki - tlen i ciepło, czyli odpowiednia temperatura. To sprawia, że do pożarów najczęściej dochodzi na terenach zalesionych, na których przez większą część roku panuje wysoka temperatura.

Kilka frontów walki

Z pożarem lasów walczy się na kilku frontach. Z powietrza, atakując ogień wodą i specjalnymi substancjami, które utrudniają jego rozprzestrzenianie, takich jak fosforan amonu. W tym samym czasie strażacy na ziemi mają jedno zadanie - odgrodzić szalejący żywioł od najbliższej zabudowy.

Żywioł jednak potrafi być przebiegły. - O takim pożarze mówimy, że jest napędzany wiatrem. Wiatr go rozdmuchuje i sprawia, że szybciej się rozprzestrzenia - podkreśla strażak Jimmy Bernal.

Ogień zawsze bezbłędnie odnajduje drogę. Tak było choćby podczas pożaru w wieżowcu Greenfell Tower. Brak odpowiednich systemów wczesnego ostrzegania i skutecznej instalacji sprawił, że gdy na miejscu pojawili się strażacy, dla wielu mieszkańców uwięzionych w środku było już za późno. Budynek okazał się śmiertelną pułapką.

Przyszłość pożarnictwa

- Dzisiaj, projektując budynki, człowiek musi tak budować, by one skutecznie same się broniły. To nie tylko systemy wykrywania pożaru, ale także systemy zraszaczowe, tryskaczowe, materiały, które mają określoną odporność ogniową - mówi st. bryg. Paweł Frątczak.

W walce z ogniem wciąż decydującą rolę odgrywa człowiek. Ale i to za jakiś czas może się zmienić, nie tylko z powodu robotyzacji.

Naukowcy pracują nad substancjami, które podczas gaszenia mogłyby być używane zamiast wody. To pozwoliłoby nie tylko gasić pożar, ale jednocześnie powstrzymywać jego rozprzestrzenianie.

Autor: Marcin Masewicz / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS