Kamery, satelity i zwalczenie ognia ogniem. Jak zwalcza się pożary w XXI wieku


Media na całym świecie pokazują dramatyczne zdjęcia z Kalifornii i Portugalii. Gigantyczne pożary pustoszą setki hektarów. Są nie do zatrzymania, chociaż strażacy do walki z nimi rzucają wszystko, co mają. To za mało. Jak w XXI wieku walczy się z pożarami?

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Ogień kontra ogień. Walczący z pożarem kalifornijscy strażacy tym razem w roli podpalaczy. To jeden ze sposobów na to, żeby powstrzymać nadciągający żywioł. A przynajmniej zmienić kierunek, w którym się rozprzestrzenia.

- Wypalony pas zieleni wzdłuż drogi zapewni nam strefę buforową, która utrudni rozprzestrzenianie się ognia. Dzięki temu zyskamy czas potrzebny na walkę z pożarem - tłumaczy Sean Jerry ze stanowej straży pożarnej w Kalifornii.

Podstawa to obserwacja

Ta walka tak naprawdę rozpoczyna się znacznie wcześniej, jeszcze zanim pojawia się pierwsze płomienie. Polega ona na obserwacji.

- Są dostrzegalnie, czyli wieże, na których w okresie szczególnego zagrożenia dyżurują ludzie. To są również wieże, na których są zamontowane kamery monitorujące dany obszar leśny. To są również loty patrolowe samolotów pożarniczych, a także patrole piesze - wymienia st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Także na obserwacji zmieniającej się pogody z kosmosu. Monitoruje się przede wszystkim miejsca szczególnie narażone na pojawienie się pożaru, a te określane są w oparciu o tzw. trójkąt spalania. Jego podstawą jest paliwo, czyli materiał podatny na zapalenie, a także źródła ognia, naturalne bądź sztuczne.

Żeby ogień mógł się rozwinąć, potrzebne są dwa czynniki - tlen i ciepło, czyli odpowiednia temperatura. To sprawia, że do pożarów najczęściej dochodzi na terenach zalesionych, na których przez większą część roku panuje wysoka temperatura.

Kilka frontów walki

Z pożarem lasów walczy się na kilku frontach. Z powietrza, atakując ogień wodą i specjalnymi substancjami, które utrudniają jego rozprzestrzenianie, takich jak fosforan amonu. W tym samym czasie strażacy na ziemi mają jedno zadanie - odgrodzić szalejący żywioł od najbliższej zabudowy.

Żywioł jednak potrafi być przebiegły. - O takim pożarze mówimy, że jest napędzany wiatrem. Wiatr go rozdmuchuje i sprawia, że szybciej się rozprzestrzenia - podkreśla strażak Jimmy Bernal.

Ogień zawsze bezbłędnie odnajduje drogę. Tak było choćby podczas pożaru w wieżowcu Greenfell Tower. Brak odpowiednich systemów wczesnego ostrzegania i skutecznej instalacji sprawił, że gdy na miejscu pojawili się strażacy, dla wielu mieszkańców uwięzionych w środku było już za późno. Budynek okazał się śmiertelną pułapką.

Przyszłość pożarnictwa

- Dzisiaj, projektując budynki, człowiek musi tak budować, by one skutecznie same się broniły. To nie tylko systemy wykrywania pożaru, ale także systemy zraszaczowe, tryskaczowe, materiały, które mają określoną odporność ogniową - mówi st. bryg. Paweł Frątczak.

W walce z ogniem wciąż decydującą rolę odgrywa człowiek. Ale i to za jakiś czas może się zmienić, nie tylko z powodu robotyzacji.

Naukowcy pracują nad substancjami, które podczas gaszenia mogłyby być używane zamiast wody. To pozwoliłoby nie tylko gasić pożar, ale jednocześnie powstrzymywać jego rozprzestrzenianie.

Autor: Marcin Masewicz / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS