Najnowsze

Najnowsze

Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier: zawsze będziemy wspierać Polskę

- Unia może być silna wyłącznie wtedy, jeżeli ma silne państwa członkowskie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó, komentując zeszłoroczne wspólne zapowiedzi premiera Victora Orbana i Jarosława Kaczyńskiego do głębokich reform Unii Europejskiej. Zdaniem szefa węgierskiego MSZ instytucje unijne "stosują podwójne standardy" wobec niektórych państw członkowskich, w tym Polski, a także błędnie ocenia działania węgierskiego rządu. - Zawsze będziemy wspierać Polskę - powiedział Szijjártó, zapowiadając, że rząd w Budapeszcie będzie głosował przeciwko jakimkolwiek "sankcjom, karom, czy retorsjom przeciwko Polsce".

"Mazurek Lewandowskiego". Zagraniczna prasa o awansie Polaków na mundial

Polska po 12 latach wraca na piłkarskie Mistrzostwa Świata. Zagraniczne media są zachwycone Robertem Lewandowskim. W wyścigu po króla strzelców europejskich eliminacji do mundialu, polski piłkarz zmaga się z legendarnym CR7, czyli Cristiano Ronaldo. Portugalski snajper ma jeszcze jeden mecz przed sobą, jednak to "Lewangolski" nadal jest na prowadzeniu. Sprawdziliśmy, co o nim pisze zagraniczna prasa. Materiał Faktów z Zagranicy TVN24 BiS.

"Trzeba część władzy oddać w ręce wspólnych instytucji. To jest jedyna droga dla Unii"

- Żeby była silna Unia, potrzebne są silne państwo - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski i dodał "silne swoimi instytucjami, odpowiedzialnymi za wyznaczone kompetencje". - W wielu dziedzinach, na przykład w obronności, sami nie damy rady, więc trzeba byłoby część swojej władzy, część swoich kompetencji oddać we wspólne ręce wspólnych instytucji. To jest jedyna droga dla Unii - ocenił i dodał, że zarówno Węgry, jak i Polska "są w konflikcie z większością UE, która chce dalej łączyć kompetencje i podejmować wspólne projekty".

"Pani minister edukacji nie wie o tym, co się dzieje w szkole"

Reforma nie traci tempa, ale nauczyciele tracą pracę. Szef ZNP doliczył się sześciu i pół tysięcy, i kolejnych 18 tysięcy z ograniczonym etatem. Niektóre szkoły mają duży problem, ale pani minister ma dobry humor. "Zwolnienia nie mają nic wspólnego z reformą" - tłumaczy i nie chce mieć nic wspólnego z "Nauczycielem Roku"

Wcześniaki przyszły na świat z prawie promilem alkoholu we krwi

Dwójka wcześniaków, która przyszła na świat w szpitalu w Tomaszowie Mazowieckim, urodziła się z alkoholem we krwi. Chłopiec i dziewczynka urodzili się w nocy, między kolejnymi kieliszkami wódki pitymi przez ich rodziców. Dzieci dotknięte Płodowym Zespołem Alkoholowym czeka teraz walka o normalne życie.

Prognoza pogody na wtorek 10 października

Wtorek będzie pochmurny i deszczowy. Temperatura maksymalna od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Ciśnienie rośnie, w południe 1000 hPa.

Prognoza pogody na poniedziałek 9 października

W poniedziałek na zachodzie i południu Polski pogodnie. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu do 5 mm, a na północnym wschodzie kraju do 10 mm. Temperatura maksymalna od 8 stopni Celsjusza na północnym wschodzie i 11 stopni Celsjusza w centrum kraju do 14 stopni na Ziemi Lubuskiej. Wiatr zachodni, na Wybrzeżu północno-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny. W porywach do 60 km/h, a na Pomorzu i Wybrzeżu do 70-90 km/h.

19 lat temu zabił i oskórował dziewczynę. Trafił do aresztu

Jest decyzja sądu o areszcie tymczasowym dla Roberta J., podejrzanego o dokonanie makabrycznej zbrodni - znęcania się nad studentką, zabicie i zdjęcie jej skory. Ta sprawa nie była wyjaśniona przez 19 lat. Policyjne archiwum X jest przekonane, że teraz doszło do przełomu. Więcej na ten temat w "Superwizjerze", w TVN24, o godzinie 20:00.

Prognoza pogody na niedzielę 8 października

W niedzielę przelotne opady deszczu do 15 mm. Temperatura maksymalna w dzień od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni. W górach zjawiska fenowe. Na Śnieżce porywy do 110 km/h, a na Kasprowym Wierchu do 90 km/h.

"Nie sądzę, by jakikolwiek pilot zdecydował się na lądowanie powyżej limitacji"

- Są pewne limity, w których możemy się poruszać jako piloci - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS pilot liniowy kpt. Dominik Punda, mówiąc o lądowaniu przy dużym wietrze. Tłumaczył, że piloci biorą pod uwagę "kierunek i siłę wiatru, w zależności od typu samolotu". - Nie sądzę, żeby jakikolwiek pilot zdecydował się na lądowanie powyżej limitacji - dodał. Drugi gość programu, była stewardessa Katarzyna Richter, wyznała, że w swojej karierze miała wiele lądowań przy dużym wietrze. - W rzeczywistości wygląda to mniej dramatycznie niż na filmie - stwierdziła.

"Człowiek nigdy nie wyrzekł się broni sam z siebie"

- Moim zdaniem żaden traktat nie doprowadzi do likwidacji broni atomowej - podkreślił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS gen. Stanisław Koziej, były wiceszef MON. Jego zdaniem, Pokojowa Nagroda Nobla dla Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej to szlachetna inicjatywa, ale nie w sferze realnej polityki. - Historia pokazuje, że nigdy człowiek nie wyrzekł się broni sam z siebie. Broń atomowa zniknie, gdy człowiek wymyśli gorszą - dodał ekspert. Innego zdania jest drugi gość programu, Piotr Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. - Żyjemy w świecie, w którym dwóch ludzi - Donald Trump i Kim Dzong Un - trzyma nerwowo palce na guzikach atomowych. W Radzie Bezpieczeństwa ONZ wszyscy stali członkowie są największymi eksporterami broni. To dowodzi tego, że demokracja w tej kwestii nie działa - uważa aktywista. Podkreślił, że koncerny zbrojeniowe dodatkowo napędzają psychologię strachu, by ktoś zarabiał na handlu bronią. - Jak upadł ZSRR, był moment, by rozwiązać NATO i zacząć rozbrojenie masowe - zaznaczył Ikonowicz.

Dyskusja o przyszłości sądów. Spotkanie Duda-Kaczyński

Prezes u prezydenta. W piątek po południu rozpoczęło się spotkanie Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim, który w piątek po 17:00 przyjechał z polityczną ofertą i odpowiedzią na prezydenckie projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.