Syn opozycjonisty, prezes banku, premier. Sylwetka Mateusza Morawieckiego

08.12 | Syn opozycjonisty, prezes banku, premier. Sylwetka Mateusza MorawieckiegoFakty TVN

Najpierw był w cieniu ojca i jego politycznej legendy, potem zbił majątek, nagle wszedł na scenę i zaledwie po dwóch latach został szefem rządu. Mateusz Morawiecki w oczach swoich znajomych.

Mateusz Morawiecki urodzony we Wrocławiu w 1968 roku jest absolwentem liceum imienia Juliusza Słowackiego. - Dobrym kolegą był. Spokojny, zrównoważony, taki jak teraz - wspomina go koleżanka ze szkoły.

Dzieciństwo i młodość to czas dla młodego Morawieckiego niespokojny. Jego ojciec był w stanie wojennym liderem "Solidarności Walczącej", za co później był poszukiwany, a zatrzymany dopiero w 1987 roku.

Młody Morawiecki sam kilka razy doświadczył, co to znaczy dostać milicyjną pałką.

- Porwano z ulicy w zasadzie i jakiś taki seans strachu mu przeprowadzono, bo nawet mu tam kazali grób kopać swój, i później gdzieś go wyrzucili z samochodu - wspomina Wojciech Myślecki, wykładowca akademicki, działacz opozycji w PRL. Jak przyznał sam Kornel Morawiecki - "zawsze był dumny z syna".

- Wspieraliśmy się nawzajem - wspomina Jacek Protasiewicz, który Mateusza Morawieckiego poznał w opozycji w czasach studenckich. Zapamiętał jako człowieka stonowanego, zdystansowanego, skupionego, ale i pozostającego w cieniu ojca.

Skoncentrowany na karierze

Kolejny raz spotkali się w sejmiku dolnośląskim, gdzie Morawiecki zasiadał jako radny AWS.

- Koncentrował się na sprawach ekonomicznych, związanych z funduszami regionalnymi, europejskimi, na rozwój regionów. I muszę powiedzieć, że był w tej dziedzinie kompetentny, rzeczowy - mówi Jacek Protasiewicz, były przewodniczący NZS na Uniwersytecie Wrocławskim, a obecnie członek Unii Europejskich Demokratów.

Mateusz Morawiecki jest magistrem historii, ale dodatkowo studiował na Politechnice Wrocławskiej, był na stypendium w Stanach, zrobił studia menadżerskie na Akademii Ekonomicznej, a później studia podyplomowe z prawa europejskiego i ekonomiki integracji - na czym zresztą nie skończył edukacji.

Sam też był wykładowcą na studiach podyplomowych. - Pan magister Mateusz Morawiecki był również wykładowcą na studiach MBA i wykładał prawo międzynarodowe - wspomina ekonomista prof. Marian Noga.

Bankier i społecznik

Jednak to dyplom z zarządzania i marketingu otworzył mu drogę do kariery i wielkich pieniędzy.

W BZ WBK w ciągu jedenastu lat zarobił duże pieniądze. Samo wynagrodzenie dzisiejszego premiera to w sumie ponad dwadzieścia sześć milionów złotych plus akcje banku i inne dodatki - razem według Money.pl to ponad trzydzieści trzy miliony, co oznacza, że zarabiał tysiąc sześćset złotych... na godzinę.

- Za rządów Mateusza Morawickiego bank zaczął być nazywany perłą w koronie polskiej bankowości - wspomina Franciszek Hutten-Czapski z The Boston Consulting Group w Polsce.

Z wielkiego majątku - jak napisał w swym oświadczeniu - zostały mu niecałe trzy miliony oszczędności i ponad cztery w akcjach. Do tego ma dwa domy, i udziały w trzecim, mieszkanie, działkę rolną i drogie meble, czyli mienie ruchome.

Nowy premier jest żonaty, ma czworo dzieci.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS