Dla nich nie ma sytuacji bez wyjścia. Tak szkolą się kierowcy BOR

08.12.2017 | Dla nich nie ma sytuacji bez wyjścia. Tak szkolą się kierowcy BOR
08.12.2017 | Dla nich nie ma sytuacji bez wyjścia. Tak szkolą się kierowcy BOR
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
08.12.2017 | Dla nich nie ma sytuacji bez wyjścia. Tak szkolą się kierowcy BORDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Ekstremalna jazda kierowców z Biura Ochrony Rządu. Tym razem nie chodzi o kolejny wypadek, ale o ćwiczenia, które mają wypadkom zapobiec. Przyglądał się im reporter "Faktów" TVN.

To nie jest specjalny pokaz umiejętności jazdy. To rutynowe ćwiczenia kierowców Biura Ochrony Rządu. Ogromne prędkości i niewielkie odległości miedzy samochodami - właśnie tak muszą umieć prowadzić ci, którzy wożą najważniejsze osoby w państwie. Aby jeździć w ten sposób, potrzeba setek godzin ćwiczeń, tysięcy kilometrów przejechanych na torze treningowym.

Muszą wyjść cało z opresji

W Ułężu pod Lublinem kierowców z BOR można spotkać niemal codziennie. Do znudzenia powtarzają najbardziej skomplikowane elementy jazdy. Do perfekcji muszą opanować choćby hamowanie na śliskiej nawierzchni czy wyprowadzenie auta z poślizgu.

- Na co dzień takie sytuacje możemy spotkać jadąc samochodem. Nagle kierowca widzi przeszkodę, wciska pedał hamulca i okazuje się, ze nie zdąży wyhamować. I na w pełnym wciśniętym hamulcu, musi ominąć tą przeszkodę - podkreśla Piotr Nowogórski, instruktor doskonalenia techniki jazdy. A to już wyższa szkoła jazdy.

Reporter "Faktów" TVN miał okazję na własnej skórze się przekonać, jak niebezpieczne manewry wykonują kierowcy BOR-u. Siedział w pojeździe, który był zaledwie kilkanaście centymetrów od samochodu jadącego z przodu. To jeden z elementów ćwiczeń, który przez cały czas doskonalą kierowcy BOR.

Szkolenia, kwalifikacje i staż pracy

Na torze ćwiczy się każdy scenariusz. Każdą sytuację, która może się wydarzyć podczas jazdy z VIP-em. Wśród nich szybka ewakuacja i samochód wpadający w poślizg. Nie jest łatwo ustawić go z powrotem do kierunku jazdy. A to wszystko dzieje się przy prędkości ponad 100 kilometrów na godzinę. Dlatego, jak mówią instruktorzy, do takiej jazdy potrzeba doświadczenia. Aby jeździć z najważniejszymi osobami w państwie, potrzeba kilku lat służby. - Kierowca, który zaczyna pracę z osobą ochranianą musi odbyć wiele szkoleń. Później jest etap kwalifikacji i dopiero taka osoba może podróżować z osobą ochranianą - tłumaczy Hubert Szymański, kierownik sekcji szkolenia BOR. Taki tygodniowy trening każdy z kierowców musi odbyć co najmniej raz w roku.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS