Dzień otwarty w centrach onkologii. "Warto się badać, bo warto żyć"

03.02.2018 | Dzień otwarty w centrach onkologii. "Warto się badać, bo warto żyć"
03.02.2018 | Dzień otwarty w centrach onkologii. "Warto się badać, bo warto żyć"
Marek Nowicki | Fakty TVN
03.02.2018 | Dzień otwarty w centrach onkologii. "Warto się badać, bo warto żyć"Marek Nowicki | Fakty TVN

W całym kraju bezpłatnie, choć nie bez kolejki, bo chętnych tłumy. W placówkach onkologicznych dzień drzwi otwartych. By otwarcie mówić o tym, jak ważna jest profilaktyka, i po raz kolejny przypominać, że rak to nie wyrok, i że można z nim wygrać.

Bez kontrolowania swoich piersi i systematycznej mammografii raka piersi można przegapić. - Warto się badać, bo warto żyć - przekonuje kobieta, która brała udział w badaniu. - Trochę boli ta mammografia, ale da się wytrzymać - dodaje inna pacjentka.

Dlatego większość z dwudziestu pięciu ośrodków onkologicznych otwartych w sobotę dla pacjentów proponowała paniom właśnie mammografię.

Ośrodki zostały otwarte w sobotę, bo w niedzielę Światowy Dzień Walki z Rakiem. Walczy cały świat, bo rak na całym świecie, pomimo wojen, stał się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. Zwalczamy go chemioterapią, radioterapią, immunoterapią oraz tradycyjnie: skalpelem.

- Jestem wzdłuż i wszerz pokrojona, ale nie tracę nadziei - mówi pacjentka Elżbieta Wójcik.

Tysiące ofiar raka

Nadzieja i po prostu dobre samopoczucie wspomagają skuteczne leczenie. Trzeba myśleć o własnym życiu i nie przejmować się statystykami. A te są przerażające: w Polsce każdego roku na choroby nowotworowe umiera 100 tysięcy osób i na razie nie będzie lepiej.

- Liczba chorujących na raka będzie wzrastać, więc ważne są działania na wszelkich możliwych polach - mówi Tadeusz Pieńkowski, onkolog z Radomskiego Centrum Onkologii.

Rak, który jest mutacją naszych własnych komórek, może dotknąć w każdej chwili każdą część naszego ciała. Dlatego warto z niepokojącymi obserwacjami szybko zgłaszać się do lekarza i systematycznie badać nie tylko piersi, ale też krew, skórę i płuca.

W sobotę dobry przykład dał pan Paweł Łabęda. Ma 23 lata. Od siedmiu lat pali papierosy. - Definitywnie powinienem rzucić palenie, bo w przyszłości może to powodować wiele poważnych chorób, począwszy od raka, a skończywszy nawet na impotencji - przyznaje.

Nie wszyscy wiedzieli, że w sobotę placówki onkologiczne otworzyły drzwi, ale i tak nie wszyscy, którzy chcieli, mogli się na wybraną wizytę dostać.

"Białą Sobotę" zorganizowała Polska Unia Onkologii.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS