Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni
Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleniJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Od przegranej Kamali Harris minęło właśnie pięć miesięcy. Od zaprzysiężenia Donalda Trumpa - niecałe trzy. W polityce to bardzo dużo czasu, ale demokraci wciąż nie wiedzą, dlaczego stracili Biały Dom.

Ich była kandydatka wycofała się na razie z aktywnej działalności politycznej, choć ma rozważać start w wyborach na gubernatora Kalifornii. Bardzo rzadko pokazuje się publicznie, a jeszcze rzadziej zabiera głos. Ale kilka dni temu niespodziewanie pojawiła się na spotkaniu z lokalnymi liderkami i stwierdziła ironicznie, że nie powie im: "a nie mówiłam!".

Tyle że to nie jest diagnoza. Jednym z nielicznych, który próbuje zrobić rachunek sumienia i bije się w pierś, jest współkandydat Harris, gubernator Tim Walz.

- Kiedy krytykuję, to tylko siebie. To moja wina, bo moje nazwisko było na karcie wyborczej. Myślę, że wiceprezydent (Kamala Harris - przyp. red.) ma na myśli to, że można się tego było po nim spodziewać. Ale najważniejsze pytanie brzmi: dlaczego wyborcy nie uznali, że jesteśmy od nich lepsi - mówi Tim Walz, gubernator Minnesoty, były kandydat na wiceprezydenta.

Najgorszy taki wynik demokratów od ponad 30 lat

Demokraci mają być wewnętrznie podzieleni. Panuje powszechne przekonanie, że partia powinna aktywniej krytykować działania prezydenta Trumpa, ale tego nie robi. Niezadowoleni mają być i wyborcy, i sami działacze.

Partyjne "doły" demokratów są wściekłe. Nie tylko na prezydenta Trumpa i Elona Muska, ale też na swoich liderów. Rośnie ochota, by ich zastąpić. Frustracja zwykłych demokratów jest ewidentna - ocenia Public Broadcasting Service.

Demokraci żądają dymisji po wycieku rozmowy z Signala. Trump sprawę bagatelizuje
Demokraci żądają dymisji po wycieku rozmowy z Signala. Trump sprawę bagatelizujeAnna Czerwińska/Fakty TVN

Co widać w sondażach. Na pytanie: "czy jesteś zadowolony z działań swojej partii?", aż 76 procent wyborców republikanów odpowiada twierdząco. Z działań Partii Demokratycznej zadowolona jest niewiele ponad połowa ich zadeklarowanych wyborców. To najgorszy wynik od ponad 30 lat.

Tymczasem niestabilna sytuacja na rynkach i groźba wojny handlowej to dla demokratów, w sensie politycznym, okazja.

"Po listopadowej przegranej demokraci nie potrafili sformułować jednego spójnego przekazu. "Dzień wyzwolenia" Trumpa może być dla nich nowym otwarciem. Demokraci mają nadzieję, że krytyka ceł dotknie nie tylko prezydenta, ale w ogóle republikanów" - czytamy w Politico.

Temat ceł jest ważny dla wszystkich wyborców

Dlatego o cłach i sytuacji gospodarczej demokraci zaczęli w tych dniach mówić coraz częściej. To dla nich najbezpieczniejszy temat, z którym wszyscy wyborcy mogą się utożsamiać.

- Donald Trump podjął najgłupszą decyzję. Te cła będą kosztować przeciętną amerykańską rodzinę pięć tysięcy dolarów rocznie - wskazuje Chuck Schumer, lider demokratów w Senacie.

- Zamiast obniżać koszty życia, Donald Trump je podnosi. Inflacja rośnie. Na naszych oczach republikanie niszczą gospodarkę. Celowo zadają Amerykanom ból - mówi Hakeem Jeffries, lider demokratów w Izbie Reprezentantów.

W cieniu pozostaje były prezydent Joe Biden i większość polityków z jego rządu. Wyjątkowo mocno głos zabrał Barack Obama - dopytywany na spotkaniu ze studentami, co sądzi o obecnej administracji.

CZYTAJ TAKŻE: "Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

- Wyobraźcie sobie, że zrobiłbym coś podobnego. Że na przykład cofnąłbym akredytację do Białego Domu dla telewizji Fox News. Śmiejecie się, ale przecież dokładnie z tym mamy do czynienia. To nie do pomyślenia, że partie, które dzisiaj milczą, tolerowałyby podobne zachowanie u mnie lub u moich poprzedników - mówi Barack Obama, były prezydent Stanów Zjednoczonych.

Choć przyczyny przegranej nie zostały zdiagnozowane, demokraci zaczęli się mobilizować. W miniony weekend współorganizowali antyrządowe protesty. Partyjny komitet ogłosił powołanie "pokoju dowodzenia", czyli specjalnej komórki, która ma nieustannie pracować nad tym, jak pokonać Donalda Trumpa - ma punktować jego błędy i docierać do jak najszerszego grona wyborców.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: JIM LO SCALZO/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Już za półtora miesiąca dr Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos i dokona eksperymentów z udziałem komputera, glonów i własnego ciała. Zaangażuje się dosłownie całym sobą, bo ważną rolę odegrają nawet jego jelita, a bardzo pionierską jego myśli.

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Źródło:
Fakty TVN

Maleńka Zuzia czeka na rodziców zastępczych, na opiekę i miłość. Rodzice się znaleźli, a jednak nie mogą się nią zaopiekować. Odmowa jest zgodna z prawem, chodzi o wymogi kwalifikacji. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do sądu z prośbą o informację. W tej sprawie działa też Rzeczniczka Praw Dziecka.

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Źródło:
Fakty TVN

Którzy kandydaci zyskali na piątkowej debacie? Zasadniczo zadowoleni są wszyscy, choć niektórzy na pewno na wyrost. Komu więc opłaciło się debatowanie w Końskich?

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadchodziła godzina debaty, a wciąż nie było wiadomo, kto z kim i w jakiej formule weźmie w niej udział. Przy organizacji takich wydarzeń to się właściwie nie zdarza, a wszelkie szczegóły ustalane są dużo wcześniej. W Końskich było inaczej, a samo oczekiwanie na debatę było momentami pełne napięć.

Zamieszanie, przepychanki, tęczowa flaga i kąśliwe riposty. Emocje wokół debaty w Końskich i na debacie

Zamieszanie, przepychanki, tęczowa flaga i kąśliwe riposty. Emocje wokół debaty w Końskich i na debacie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mnie bardzo zdziwił gest schowania tej flagi przez Rafała Trzaskowskiego - mówiła w "Faktach po Faktach" kandydatka Lewicy Magdalena Biejat. Wyjaśniała, dlaczego zdecydowała się przejąć od kandydata KO flagę społeczności LGBTQ+ w czasie debaty. - To mnie uderzyło i pomyślałam, że nie zasługują na to przedstawiciele tego środowiska - powiedziała.

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS