Byli wiceministrowie, którzy dalej pracują, i nagrody, których miało nie być. "Jeden wielki pic i udawanie"

20.03.2018 | Wiceministrowie, którzy dalej pracują, nagrody, których miało nie być. "Jeden wielki pic i udawanie"
20.03.2018 | Wiceministrowie, którzy dalej pracują, nagrody, których miało nie być. "Jeden wielki pic i udawanie"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
20.03.2018 | Wiceministrowie, którzy dalej pracują, nagrody, których miało nie być. "Jeden wielki pic i udawanie"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Wiceministrowie zostają zdymisjonowani, ale misję mają wciąż tę samą. Z ministrami i z nagrodami ten rząd ma rzeczywiście problem. Znikają i pojawiają się, nie wiadomo skąd.

Rząd miał być odchudzony po tym, gdy się okazało, że ma tylu ministrów i wiceministrów, ilu nigdy nie miał, że dostawali oni wysokie nagrody i że nawet Beata Szydło sama sobie ją przyznała. Premier ogłosił koniec nagród i dymisje.

- Złożyli dymisje i zostały one przez premiera przyjęte - podkreślała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Dymisja wiceministra Michała Wosia z Ministerstwa Sprawiedliwości została przyjęta i uroczyście ogłoszona. Okazało się, że dalej pracuje. Trudno się nawet zorientować, że nie jest już wiceministrem. Bo teraz jest pełnomocnikiem - zajmuje się Funduszem Sprawiedliwości, który promuje niemal tak samo, jak robił to jako wiceminister.

Michał Woś zajmuje się tym samym i nawet mówi to samo jako wiceminister i jako pełnomocnik. Po co więc było mówić o jego dymisji, po co było mówić o odejściach, skoro nie odszedł?

Zupełnie tak samo jak wiceminister od walki ze smogiem - Piotr Woźny. Też był odwołany, ale się okazało, że dalej pracuje i zajmuje się tym samym. - Dzisiaj ma inny zakres zadań, ale dalej bilans dla państwa będzie pozytywny - zaznaczył wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

"Pic i udawanie"

- Jeden wielki pic i udawanie w związku z tym, że dawali sobie nagrody bez umiaru i mają największy rząd w Europie - komentuje Sławomir Neumann (PO). - To władza, która powinna być nazwana "najbardziej pazerną w wolnej Polsce" - ocenia PiS była premier Ewa Kopacz (PO).

Michał Woś - odwołany z rządu - robi to samo, co wcześniej. Jego pensja ma być mniejsza o 4 tysiące złotych. Może jednak liczyć na czasowy dodatek wyrównawczy i ewentualne premie.

Dziennik "Fakt" poinformował o tym, że prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska przyznała pracownikom 1 600 000 zł nagród. Rzecznik Trybunału przekonywał, że to nieprawdziwe informacje, bo na nagrody poszło 1 578 650 zł.

Jednak nagrody były

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, odpowiadając w piśmie na poselskie pytanie, zapewnił, że w tym roku żadnych nagród dla ministrów nie było. W TVN24 też zapewniał, że w tym roku w tym rządzie nagród nie było.

- Odkąd premier Morawiecki objął stanowisko, żadne nagrody nie zostały przekazane - mówił 12 marca. Ale się okazało, że jednak były.

- Oni sami w tej swojej zachłanności tak się zaplątali, że potykają się o własne nogi - mówi Krzysztof Brejza (PO).

Michał Dworczyk przepraszał, że się pomylił, chociaż to on uruchomił proces wypłacania nagród, których miało nie być, ale były. I miały zostać zwrócone. Premier zapowiadał, że mają być kolejne dymisje wiceministrów.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Orki atakują statki w Cieśninie Gibraltarskiej. Ostatnio szturm przeprowadziły na 15-metrowy jacht, który w wyniku starcia zatonął, a załogę trzeba było ewakuować. Jedni mówią, że orki chcą się tylko bawić, inni podejrzewają, że zwierzęta traktują statki jak konkurencję. Pojawiają się też teorie, że to może być zemsta za krzywdę, którą wyrządzili im ludzie.

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu będzie drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II WŚ oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II WŚ oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS