Najnowsze

Najnowsze

Prezydent podpisze ustawy dotyczące sądownictwa

- W naszym kraju zapanowała tyrania większości - komentuje historyk idei , profesor Marcin Król, były premier Włodzimierz Cimoszewicz mówi o upodleniu Polski na oczach Europy i sporej części świata. Według opozycji to czarny dzień dla polskiej demokracji, dzień wstydu dla rządu PiS. Nie będzie weta - będzie podpis. Prezydent Andrzej Duda akceptuje ustawy sądowe. A jego oświadczenie pojawia się kilka godzin po decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu wobec Polski artykułu 7 unijnego traktatu. Politycy PiS przekonują, że procedura nie zakończy się sankcjami, a komisarze podjęli decyzję czysto polityczną.

Dorn: polityka europejska rządu jest poza granicą racjonalności

- Jeśli chodzi o politykę europejską, to jest ona poza granicą racjonalności - tak Ludwik Dorn, były marszałek Sejmu, ocenił dążenie PiS-u do zmian w sądownictwie w obliczu groźby sankcji z Brukseli. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS wskazał, że po środowej decyzji Komisji Europejskiej Polska nie może liczyć na jedność Grupy Wyszehradzkiej. - Ten mit już runął 23 października podczas głosowania stanowiska Rady Unii Europejskiej w sprawie pracowników delegowanych - przypomniał Dorn. - Nie ma przypadków. Kiedy w Brukseli ogłoszono, że Polska ma 3 miesiące na negocjacje w ramach artykułu 7. i dostosowanie tych trzech ustaw (o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa - przyp. red.), pan prezydent podjął decyzję o podpisaniu dwóch ustaw. Po to, żeby dać sygnał, że Polska nie ma zamiaru ustąpić - ocenił z kolei były szef MSWiA Ryszard Kalisz.

"Dla Prawa i Sprawiedliwości im gorzej, tym lepiej"

- Dla Prawa i Sprawiedliwości im gorzej, tym lepiej. Im więcej będą mogli zrzucić odpowiedzialności na kogoś z zewnątrz, tym lepiej - tak Piotr Apel, poseł klubu Kukiz'15, skomentował reakcję partii rządzącej na rozpoczęcie przeciwko Polsce unijnej procedury praworządności. Zdaniem gościa "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS "chęć dominacji na polskiej scenie politycznej jest tak wielka, że dla Prawa i Sprawiedliwości zagranica mogłaby nie istnieć". - Jest tylko narzędziem do tego, żeby szukać "złego wilka" - dodał Apel. - Polska trafia na kompletny margines. Staje się absolutnie mało wiarygodnym parterem - ocenił z kolei Michał Szczerba (PO).

Nie tylko sankcje. Jak Unia może ukarać Polskę

Wyrazy zaniepokojenia Brukseli były przez rząd lekceważone, prośby o rozmowy i negocjacje - zbywane. Rząd PIS-u grał na czas, a unijni urzędnicy słyszeli, że są niedoinformowani. Trwała też wymiana pism, z których niewiele wynikło. Do teraz. W środę KE zdecydowała o uruchomieniu procedury zapisanej w artykule 7. Traktatu o Unii Europejskiej. Jakie są możliwe scenariusze?

Weto prezydenta, kampania i przepychanie poprawek. Jak wprowadzano zmiany w sądach

Jakiś sędzia kiedyś ukradł kiełbasę, inny PenDrive'a - takimi argumentami, za państwowe pieniądze, przez miesiące przekonywano społeczeństwo do zmian nazywanych przez rząd reformą sądów. Jednak żadna z tych ustaw - zdaniem ekspertów - nie skróci kolejek w sądach, a nowe przepisy oddadzą politykom wpływ na nominacje sędziów i i ich kariery.

Wiceszef MON dla "Faktów": pilot MiG-a się nie katapultował

Pilot myśliwca MiG-29, który rozbił się pod Warszawą, nie katapultował się - mówi "Faktom" Bartosz Kownacki, wiceszef resortu obrony. Na tę informację czekaliśmy kilkadziesiąt godzin. Wcześniej MON albo milczał, albo wydawał sprzeczne sygnały.

Prognoza pogody na czwartek 21 grudnia

Czwartek w całym kraju zapowiada się przeważnie pochmurno. Na wschodzie śnieg przechodzący na zachodzie w deszcz ze śniegiem. Natomiast w pasie od Mazur przez Mazowsze, Ziemie Świętokrzyską po Małopolskę opady nad ranem mogą marznąć, powodując gołoledź. Temperatura maksymalna od -2 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 7 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr zachodni, słaby i umiarkowany. Okresami, w porywach, może osiągnąć do 60 km/h. Ciśnienie spada i w czwartkowe południe osiągnie 1010 hPa.

"Ja nawet nie wiem jakie są zarzuty". Senator Kogut bez immunitetu

Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich pozytywnie zaopiniowała rezygnację z immunitetu złożoną przez senatora Stanisława Koguta. Jeszcze w środę Prokuratura Krajowa ma podjąć decyzję czy skieruje do sądu wniosek o jego areszt. To efekt śledztwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które we wtorek zatrzymało syna senatora PiS-u i cztery inne osoby.

Pierwsze ustalenia po katastrofie kolejowej. Pociąg jechał za szybko

Pociąg na pewno jechał za szybko - to pierwsze ustalenia po katastrofie kolejowej w amerykańskim stanie Waszyngton. Skład wykoleił się na wiadukcie podczas przejazdu między miastami Olympia i Tacoma. Jeden z wagonów spadł na ruchliwą autostradę, przygniatając kilka samochodów. Zginęło sześciu pasażerów pociągu, około stu zostało rannych.

Od zaniepokojenia do "opcji atomowej". Kalendarium sporu z Komisją Europejską

W środę Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu artykuł 7. unijnego traktatu wobec Polski. Daje on możliwość dyscyplinowania i karania państw, które naruszają unijne wartości. Procedura praworządności to odpowiedź Komisji Europejskiej na prowadzone przez polityków PiS zmiany w systemie sądownictwa. Przypominamy, jak krok po kroku wyglądała dyskusja między Komisją a polskim rządem.

Belka: Morawiecki musi udowodnić "pisowskiemu ludowi", że jest krwią z krwi

Jest za wcześnie, żeby mówić o tym, jakim premierem będzie pan Mateusz Morawiecki. Ja mam nadzieję, że będzie innym premierem niż pani Beata Szydło. Na pewno jest człowiekiem bardziej komunikatywnym, używa w pewnych sprawach innego języka, nie języka inwektyw - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Marek Belka. - Ale przecież musi udowodnić temu "pisowskiemu ludowi", że jest ich, krew z krwi, kość z kości - dodał były prezes NBP. - W związku z tym od czasu do czasu będzie musiał wypowiadać rzeczy, które będą nam szkodzić - ocenił Belka.

Pytania po wypadku myśliwca. MON udziela niewielu informacji

Prawie trzy godziny wojskowi, strażacy i leśnicy szukali pilota myśliwca MiG 29, który rozbił się w poniedziałek pod Warszawą. 28-letni pilot cudem przeżył, jest po operacji. Komunikaty resortu obrony w tej sprawie są niejasne. Wciąż nie wiadomo, czy pilot przed zderzeniem z ziemią zdążył się katapultować.

Niewygodne zeznania marszałka Terleckiego. Politycy PiS krytykują sędziego

Nie pamiętam, bym składał zeznania, ale może byłem w prokuraturze - tak Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS, niejasno tłumaczy się ze sprawy przeniesienia rok temu obrad izby do Sali Kolumnowej. Po decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, który - inaczej niż prokuratura - dostrzegł w sprawie możliwość złamania prawa, politycy PiS skupiają się na krytyce sędziego Igora Tuleyi.

Senator PiS i jego syn na celowniku CBA. "Czuję się niewinny"

To jest kłamstwo i oszczerstwo. Żadnych łapówek nie żądałem - tak Stanisław Kogut, senator PiS, komentuje zarzuty śledczych. Polityk i jego syn mają być zamieszani w aferę korupcyjną. CBA zatrzymało pięć osób, agenci przeszukali 40 mieszkań i biur. Jest też już wniosek o uchylenie immunitetu senatora Koguta.

Rondo im. Bartoszewskiego "mogłoby prowadzić do konfliktów". Radni zapowiadają, że nie posłuchają

Radni Krapkowic (woj. opolskie) byli na "tak", ale zupełnie innego zdania była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Negatywnie zaopiniowała pomysł, żeby patronem lokalnego ronda został Władysław Bartoszewski. Drogowcy tłumaczą, że nazwanie ronda imieniem byłego szefa dyplomacji "mogłoby prowadzić do konfliktów społecznych". Radni nie zamierzają złożyć w tej sprawie broni.

Prognoza pogody na środę 20 grudnia

W środę spodziewane jest w całym kraju duże zachmurzenie z przejaśnieniami. Ponadto na wschodzie i południu kraju okresami opady śniegu do 2 cm. Temperatura maksymalna od -1 stopnia Celsjusza na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce do 3 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr zachodni i północno-zachodni, słaby i umiarkowany. Okresami może być dość silny.

Pierwsze posiedzenie rządu Morawieckiego. Zabrakło Beaty Szydło

Premier Mateusz Morawiecki po raz pierwszy poprowadził posiedzenie swojego rządu. A w nim znalazły się nowe twarze m.in. Marek Suski z funkcją szefa gabinetu politycznego premiera. Opozycja podkreśla, że nominacje rządowe to sprytny ruch prezesa PiS, żeby kontrolować poczynania nowego szefa rady ministrów. A za wszystko zapłacą podatnicy.

Apele o kolejne weta w sprawie ustaw sądowych. "Prezydent wie, co robi"

Środowiska prawnicze znów apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie sądowych ustaw. Takie stanowisko wyraziło m.in. Amerykańskie Stowarzyszenie Prawników oraz Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prawnicze autorytety i demonstrujący na ulicach polskich miast są przeciwko ustawom o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Głosy z Pałacu Prezydenckiego są jednak w jednym tonie. Niewykluczone, że Andrzej Duda podpisze ustawy jeszcze przed Świętami.

Jak ze smogiem walczy się w Paryżu?

10 lat temu, 4 miliony mieszkańców Paryża oddychało bardzo złym powietrzem, znacząco przekraczającym dopuszczalne europejskie limity. W 2016 roku było ich już tylko niecałe 1,5 miliona - bo zanieczyszczenie utrzymuje się tylko w samym centrum miasta. W stolicy Francji oddycha się lepiej, niż w Londynie czy Madrycie i znacznie lepiej niż w Warszawie. Miniony rok był rekordowy, jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza, a to ze względu na bezkompromisowa politykę merostwa. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.