Konflikt z Unią, relacje z Niemcami i żądania od Rosji. Expose szefa MSZ bez emocji

21.03.2018 | Konflikt z Unią, relacje z Niemcami i żądania od Rosji. Expose szefa MSZ bez emocji
21.03.2018 | Konflikt z Unią, relacje z Niemcami i żądania od Rosji. Expose szefa MSZ bez emocji
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
21.03.2018 | Konflikt z Unią, relacje z Niemcami i żądania od Rosji. Expose szefa MSZ bez emocjiKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Prezes chory, ale prezydent zasłuchany. - Komisja Europejska nie jest superrządem, a Parlament Europejski nie jest superparlamentem - mówił w Sejmie minister spraw zagranicznych i Unii dał jasny sygnał, że Polska nie zrobi ani kroku wstecz.

Minister Spraw Zagranicznych pewnie żałuje, że fotel prezesa w czasie jego wystąpienia był pusty, bo notowania szefa dyplomacji u Jarosława Kaczyńskiego pewnie by wzrosły. - Komisja Europejska nie jest superrządem, a PE nie jest superparlamentem uprawnionym do i instruowania rządów i parlamentów narodowych - mówił z sejmowej mównicy Jacek Czaputowicz. - Nie godzimy się na pomysły powiązania dostępu do unijnych funduszy z oceną przestrzegania praworządności - dodał szef MSZ.

Ani wcześniej, ani później szef MSZ nie wzbudził takich emocji w ławach, w których zasiadają członkowie parlamentu wybrani z list PiS.

- Wy wstajecie z kolan w taki sposób, że wszystko wywróciliście. I sami się przewróciliście. Już nie chcę mówić na co - ocenił w trakcie debaty po wystąpieniu Czaputowicza Grzegorz Schetyna, lider PO.

Stan gry

Kwestia polsko-unijnego konfliktu musiała być wyeksponowana w expose Czaputowicza, bo to punkt zapalny. Jeszcze większy - po unijnej krytyce polskiej tak zwanej "białej księgi", czyli dokumentu, w którym rząd próbował - nieskutecznie - uzasadniać swoje zmiany w sądownictwie.

Stan gry z Unią obecnie nie daje rządowi żadnej pewności wygranej w tym sporze. Tak to wygląda w szczegółach: Unia, to cały czas 28 państw. Wielka Brytania dalej jest jej pełnoprawnym członkiem. By procedura ochrony praworządności przyspieszyła - i weszła w bardzo niebezpieczną dla Polski fazę - potrzebne są głosy 22 krajów.

Wsparcie dla polskiego rządu, zadeklarowały oficjalnie tylko Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Brakuje poparcia co najmniej dwóch krajów, by rząd mógł przyjąć, że kolejnych kroków nie będzie. A innych sojuszników na razie nie widać.

Pozycja ministra

Dla wszystkich - zwłaszcza dla polityków PiS - jasne jest, że granice samodzielności ministra spraw zagranicznych wyznacza prezes PiS. I akurat w tym stwierdzeniu nie ma cienia przesady.

Zresztą już na początku swojego urzędowania Jacek Czaputowicz usłyszał od Jarosława Kaczyńskiego, że jego kandydatura jest "pewnym eksperymentem". A po takim postawieniu wszyscy partnerzy Polski wiedzą, że minister od polityki zagranicznej ma bardzo ograniczony wpływ na politykę zagraniczną.

Emocji nie było, gdy minister mówił o strategicznych relacjach z Niemcami, choć warto zauważyć, że takie słowa padły. Przy tej okazji była też mowa o tym, że sprawa reparacji nadal jest aktualna.

Czaputowicz mówił również o łagodzeniu bardzo napiętych relacji i Izraelem, a także o żądaniu zwrotu od Rosji wraku Tupolewa i czarnych skrzynek.

Postęp na tym odcinku jest porównywalny do postępów w łagodzeniu sporu z Unią.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Przeszły piekło rosyjskiej niewoli. Horror, który trudno sobie w ogóle wyobrazić, a co dopiero przeżyć. Nie chcą dłużej milczeć. Cztery Ukrainki dały świadectwo bestialstwu wroga, by świat usłyszał ich historie. By nigdy nie zapomniał i kiedyś rozliczył. Szczegóły są naprawdę drastyczne.

Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Źródło:
Fakty TVN

Fachowo to się nazywa prehabilitacja i jest niczym innym jak przygotowaniem pacjenta do leczenia. Na pytanie, po co mnożyć terapie i męczyć chorego dodatkowymi zabiegami, orędownicy tej metody z Poznania mają prostą odpowiedź: może zdziałać cuda.

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Źródło:
Fakty TVN

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS