Konflikt z Unią, relacje z Niemcami i żądania od Rosji. Expose szefa MSZ bez emocji

21.03.2018 | Konflikt z Unią, relacje z Niemcami i żądania od Rosji. Expose szefa MSZ bez emocji
21.03.2018 | Konflikt z Unią, relacje z Niemcami i żądania od Rosji. Expose szefa MSZ bez emocji
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
21.03.2018 | Konflikt z Unią, relacje z Niemcami i żądania od Rosji. Expose szefa MSZ bez emocjiKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Prezes chory, ale prezydent zasłuchany. - Komisja Europejska nie jest superrządem, a Parlament Europejski nie jest superparlamentem - mówił w Sejmie minister spraw zagranicznych i Unii dał jasny sygnał, że Polska nie zrobi ani kroku wstecz.

Minister Spraw Zagranicznych pewnie żałuje, że fotel prezesa w czasie jego wystąpienia był pusty, bo notowania szefa dyplomacji u Jarosława Kaczyńskiego pewnie by wzrosły. - Komisja Europejska nie jest superrządem, a PE nie jest superparlamentem uprawnionym do i instruowania rządów i parlamentów narodowych - mówił z sejmowej mównicy Jacek Czaputowicz. - Nie godzimy się na pomysły powiązania dostępu do unijnych funduszy z oceną przestrzegania praworządności - dodał szef MSZ.

Ani wcześniej, ani później szef MSZ nie wzbudził takich emocji w ławach, w których zasiadają członkowie parlamentu wybrani z list PiS.

- Wy wstajecie z kolan w taki sposób, że wszystko wywróciliście. I sami się przewróciliście. Już nie chcę mówić na co - ocenił w trakcie debaty po wystąpieniu Czaputowicza Grzegorz Schetyna, lider PO.

Stan gry

Kwestia polsko-unijnego konfliktu musiała być wyeksponowana w expose Czaputowicza, bo to punkt zapalny. Jeszcze większy - po unijnej krytyce polskiej tak zwanej "białej księgi", czyli dokumentu, w którym rząd próbował - nieskutecznie - uzasadniać swoje zmiany w sądownictwie.

Stan gry z Unią obecnie nie daje rządowi żadnej pewności wygranej w tym sporze. Tak to wygląda w szczegółach: Unia, to cały czas 28 państw. Wielka Brytania dalej jest jej pełnoprawnym członkiem. By procedura ochrony praworządności przyspieszyła - i weszła w bardzo niebezpieczną dla Polski fazę - potrzebne są głosy 22 krajów.

Wsparcie dla polskiego rządu, zadeklarowały oficjalnie tylko Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Brakuje poparcia co najmniej dwóch krajów, by rząd mógł przyjąć, że kolejnych kroków nie będzie. A innych sojuszników na razie nie widać.

Pozycja ministra

Dla wszystkich - zwłaszcza dla polityków PiS - jasne jest, że granice samodzielności ministra spraw zagranicznych wyznacza prezes PiS. I akurat w tym stwierdzeniu nie ma cienia przesady.

Zresztą już na początku swojego urzędowania Jacek Czaputowicz usłyszał od Jarosława Kaczyńskiego, że jego kandydatura jest "pewnym eksperymentem". A po takim postawieniu wszyscy partnerzy Polski wiedzą, że minister od polityki zagranicznej ma bardzo ograniczony wpływ na politykę zagraniczną.

Emocji nie było, gdy minister mówił o strategicznych relacjach z Niemcami, choć warto zauważyć, że takie słowa padły. Przy tej okazji była też mowa o tym, że sprawa reparacji nadal jest aktualna.

Czaputowicz mówił również o łagodzeniu bardzo napiętych relacji i Izraelem, a także o żądaniu zwrotu od Rosji wraku Tupolewa i czarnych skrzynek.

Postęp na tym odcinku jest porównywalny do postępów w łagodzeniu sporu z Unią.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS