Najnowsze

Najnowsze

"Z reguły przywódcy państw nie są ludźmi moralnymi"

Prezydent Turcji jest tak samo dobrym przywódcą państwa jak każdy inni. Z reguły przywódcy państw nie są ludźmi moralnymi - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były polityk Jan Rokita, komentując wizytę Recepa Erdogana w Polsce. - Historia ostatniego półwiecza bardzo jasno uzmysławia, że Zachód po II wojnie światowej sprzymierzając się z Turcją, nie oczekiwał nigdy od niej przestrzegania standardów demokratycznych - ocenił. Zdaniem Rokity "był taki moment po 1990 roku" gdy było realne, by Turcja weszła do Unii Europejskiej i fakt, że tak się nie stało "to był błąd", który wynikał przede wszystkim z "blokady Niemiec".

Wyrok za negowanie Holokaustu. "Wracają stare legendy o tym, że tylko Hitler był zły"

Są osoby, które nie absorbują wiedzy, która jest dla nich niewygodna - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS historyk prof. Andrzej Paczkowski komentując sprawę 88-letniej Ursuli Haverbeck-Wetzel, która wielokrotnie negowała Holokaust. - Takie osoby można liczyć w tysiącach. Oni się raczej nie ujawniają, tak jak ona - stwierdził z kolei politolog prof. Klaus Bachmann z Uniwersytetu SWPS. Zdaniem politologa coraz częstsze będą nieprawdziwe hasła dotyczące historii. - Wracają stare legendy o tym, że tylko Hitler był zły i wodził Niemców za nos - zauważył Bachmann.

Pijana sędzia spowodowała wypadek. Nie orzeka, pensję pobiera

Była przewodnicząca wydziału cywilnego w Sądzie Rejonowym w Siemianowicach Śląskich Beata B. prowadziła pod wpływem alkoholu i w kodeksie są na to odpowiednie paragrafy. Pytanie, czy w pracy są za to odpowiednie konsekwencje? Pani sędzia jest odsunięta od orzekania, ale nie od pensji.

Prognoza pogody na środę 18 października

Środa będzie pochmurna, ale miejscami słoneczna. Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Podlasiu do 23 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr przeważnie słaby, zmienny. Ciśnienie spada, w południe 1003 hPa.

"Decyzja spontaniczna". Polscy fani wspierają Kubicę

Czy Robert Kubica wróci do Formuły 1? Duży wpływ na to mogą mieć testy na torze Hungaroring. Polski kierowca testuje bolid Formuły 1 zespołu Williams. Brytyjczycy kompletują obsadę na przyszły sezon. Na Węgry udali się też polscy kibice, którzy chcą wesprzeć Kubicę.

"Braki kadrowe są dramatyczne". Lekarze wolą pracować za granicą

Przybywa ich na proteście, ubywa w szpitalach. Jednak nie z powodu obecnej głodówki. To problem kadrowy alarmuje Naczelna Izba Lekarska. Co roku setkom osób z wykształceniem medycznym wydawane są zaświadczenia, dzięki którym mogą wyjeżdżać pracować za granicą. Ci, którzy decydują się na wyjazd, robią to ze względów finansowych.

Prezes PWPW odwołany. "Mamy do czynienia z wojną gangów wewnątrz PiS"

Oficjalnym powodem odwołania prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych jest "nasilający się konflikt z pracownikami i związkami zawodowymi" - informuje MSWiA. Mówi się też o wizerunkowym fiasku kampanii paszportowej. Opozycja z kolei zwraca uwagę na związki Piotra Woyciechowskiego z Antonim Macierewiczem, a szef "Solidarności" oburza się na podsłuchiwanie pracowników.

Sąd umarza, policja składa zażalenia. "Osobista decyzja Błaszczaka"

Doszło do wykroczenia, uczestnicy powinni ponieść konsekwencje - tak policja tłumaczy decyzję o złożeniu zażalenia na postanowienie sądu w sprawie osób, które blokowały wjazd na Wawel politykom PiS. Sąd wcześniej wobec kilku osób umorzył takie postępowania. Opozycja sugeruje, że wniesienie zażalenia było inspirowane z góry.

"Austria może stać się bardzo ważnym sojusznikiem dla Kaczyńskiego"

- Austria może stać się bardzo ważnym sojusznikiem dla Orbana i Kaczyńskiego. To nie ulega wątpliwości - tak Aleksander Smolar, prezes zarządu Fundacji Batorego, skomentował wyniki niedzielnych wyborów w Austrii. Jego zdaniem 31-letni lider zwycięskiego ugrupowania Sebastian Kurz wybrał bardziej prawicowy elektorat, chcąc zapewnić zwycięstwo swojej konserwatywnej Partii Ludowej. - On nie zmienił poglądów. On jest bardzo proeuropejski - podkreślił Smolar. W jego opinii, Wiedeń może stać się liderem dominującym w regionie, co może być problemem dla Polski. - Dla krajów będących kiedyś częścią Austro-Węgier, Austria jest naturalnym punktem ciążenia - zaznaczył.

"Kurzowi udało się przekonać wyborców, że jest świeżością w partii"

- Sebastian Kurz nic poza polityką do tej pory nie robił. Dobrze, że jednak ma trochę doświadczenia politycznego, ale nie koniecznie życiowego - skomentował w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS niedzielne wybory w Austrii dr Zbigniew Girzyński, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W jego ocenie, zwycięstwo 31-letniego Sebastiana Kurza i prawicowy przechył wśród młodego elektoratu jest wynikiem odcięcia się od poprzedniego, lewicowego pokolenia. Natomiast Jakub Dymek z "Krytyki Politycznej" zwrócił uwagę, że metryka nie ma znaczenia w przypadku polityków bez doświadczenia, którzy zdobywają stanowiska. - Donald Trump nigdy nie był politykiem, nie służył w armii, nie pełnił wybieranego urzędu - przypomniał Dymek. - Kurzowi udało się przekonać wyborców, że jest świeżością w partii - uważa publicysta.

Dwoje dzieci trafiło do "okna życia" w Olsztynie

Porzuceni w "oknie życia". I to nie kolejny podobny przypadek, to niepodobny do niczego dramat. Dwumiesięczna dziewczynka i półtoraroczny chłopiec z Olsztyna są teraz w dobrych rękach. Policja sprawdza, dlaczego po prostu nie mogą być w domu.

Letnia pogoda jesienią. Ciepło ma być do czwartku

Słońce grzeje, temperatura rośnie, a jesień na chwilę ustępuje. Pogoda zrobiła nam ciepły prezent, choć nie wszystkich ona tak rozpieszcza. Na południu Europy można smażyć się na plaży, ale na północy - trzeba walczyć z huraganem Ofelia.

Prognoza pogody na wtorek 17 października

Wtorek w całej Polsce przyniesie słoneczną, nawet miejscami letnią aurę. Temperatura maksymalna w dzień od 18 stopniu Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 24 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Jednak rano lokalne mogą pojawić się mgły ograniczające widzialność nawet do 300 m. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Ma 69 lat i wciąż wygrywa. Niezwykłe wyczyny najstarszej uczestniczki zawodów BMX

Ma 69 lat i jest najstarszą w Stanach Zjednoczonych uczestniczką wyścigów na rowerach BMX. Co więcej, nadal wygrywa. Swój wiek podsumowuje krótko - to tylko liczba. Podobno wszystko zaczęło się 30 lat temu, kiedy trenowała swojego syna. Zdenerwowany powiedział jej kiedyś, że jeśli uważa, że to takie proste, to niech spróbuje sama. I tak zrobiła. Swoje umiejętności zaprezentowała w Fort Wayne w Indianie.

Są ekspertyzy, ale winnych brak. Niebawem rusza remont katedry w Gorzowie Wielkopolskim

Ponad trzy miesiące od wybuchu pożaru w katedrze w Gorzowie Wielkopolskim nadal nie wiadomo, czy ktoś w tej sprawie zawinił. Prokuratura przedstawiła wprawdzie wyniki ekspertyzy biegłych mówiące o zwarciu instalacji elektrycznej, ale czy ktoś miał na nią wpływ - być może - wyjaśnią kolejne badania. Wkrótce rozpocznie się remont świątyni. Pierwsze rusztowania stanąć mają już za kilka dni.

Udusił dwie kobiety. Stanął przed sądem, grozi mu dożywocie

Za zabójstwo dwóch młodych kobiet grozi mu dożywocie. Przed Sądem Okręgowym w Radomiu ruszył właśnie proces Sławomira T. Według biegłych mężczyzna jest poczytalny, ma skłonności sadystyczne. Wcześniej 30-latek był już karany za kilkanaście innych przestępstw.

"Nie możemy oczekiwać cudów". Skąd wziąć pieniądze na służbę zdrowia?

Protest, problem, pieniądze. Skoro budżet ma się tak dobrze, dlaczego zdrowie ma się mieć tak źle? Skoro gospodarka idzie naprzód, wyniki cieszą, a wpływy rosną, to czemu czekać? 6 procent PKB przeznaczane na służbę zdrowia to 30 miliardów złotych więcej. Tak ma być za osiem lat. Czy chory system będzie cierpliwie czekał na ten zastrzyk?