Utrata funkcji i śledztwo prokuratury. Problemy Jana Szyszki

28.04.2018 | Utrata funkcji i śledztwo prokuratury. Problemy Jana Szyszki
28.04.2018 | Utrata funkcji i śledztwo prokuratury. Problemy Jana Szyszki
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
28.04.2018 | Utrata funkcji i śledztwo prokuratury. Problemy Jana SzyszkiDariusz Łapiński | Fakty TVN

Były minister środowiska Jan Szyszko traci kolejną funkcję. Rząd już nie chce, by przewodniczył konferencji klimatycznej ONZ w Katowicach. Szyszko jest zaskoczony. Twierdzi, że rząd odwołać go nie może. Ale to nie jedyne jego zmartwienie. Decyzją sądu prokuratura ma zbadać rolę ministra w wycince w Puszczy Białowieskiej, uznanej przez unijny Trybunał za nielegalną.

W Puszczy Białowieskiej zamiast odgłosów harwesterów jest spokój, a zamiast hałasu pił spalinowych słychać tylko śpiew ptaków.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie uwierzył, że tylko z powodu kornika wycinano w puszczy drzewa. Dlatego Jan Szyszko musiał odejść z rządu. Ale pożegnał się nie tylko z teką ministra.

Miał być prezydentem konferencji klimatycznej COP24 organizowanej w grudniu w Katowicach. To ogromne przedsięwzięcie z budżetem ponad stu milionów złotych, w którym będą uczestniczyć tysiące delegatów z całego świata.

Nowe zarządzenia

W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie premiera. Mateusz Morawiecki chce, by prezydentem konferencji był wiceminister energii Michał Kurtyka. Próbowaliśmy się dowiedzieć, skąd ta zmiana.

- Takie są decyzje, nie wiem o wszystkim. Ale na pewno ten (prezydent - przyp.), który będzie, będzie bardzo dobrze reprezentował Polskę i polskie interesy - mówi marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - (Szyszko - przyp. red.) to bardzo dobry fachowiec, pewnie by to zrobił, ale decyzja leży w rękach pana premiera, także proszę pana premiera pytać - ocenia z kolei minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Jan Szyszko wydał oświadczenie, w którym odwołanie go z funkcji prezydenta COP24 określił jako "dezinformację".

"Przewodniczącym konferencji klimatycznej (...) jest nominalnie konkretna osoba, a nie szef urzędu ds. klimatycznych danego państwa. Podobnie z wyborem Sekretarza Generalnego ONZ. Wybierany jest konkretny kandydat, a nie osoba pełniąca określoną funkcję w danym państwie" - czytamy.

- Jan Szyszko wielokrotnie pokazał, że ma manię wielkości - komentuje Michał Gorczak, ekolog z "Obozu dla Puszczy". - Porównywanie ministra do sekretarza generalnego ONZ to jest jakieś kuriozum, to jest porównywanie mrówki do słonia, to jest śmiesznie - dodaje Sławomir Droń, mieszkaniec Białowieży.

- Nic nie jest niezmienne, mogą być różne podejścia. To tyle - ucina minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Zadanie dla prokuratury

Swoje podejście do działalności byłego ministra ma zmienić też prokuratura, która umorzyła sprawę ewentualnego przekroczenia przez niego uprawnień przy podejmowaniu decyzji o wycince w Puszczy Białowieskiej. Sąd w Warszawie polecił jej ponowne rozpatrzenie sprawy.

- Tu chodzi o działania, które mają skutek dla przyszłych pokoleń Polaków. To nie może zostać bez rzetelnej oceny prawnej - komentuje Gabriela Lenartowicz, posłanka PO.

Złożenie kolejnego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jana Szyszkę - o dokonanie znacznych zniszczeń w świecie roślinnym i zwierzęcym - zapowiadają też ekolodzy.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS