Szarpanina w Sejmie, kotara i mocne słowa. Komu puszczają nerwy?

25.05.2018 | Szarpanina w Sejmie, kotara i mocne słowa. Komu puszczają nerwy?
25.05.2018 | Szarpanina w Sejmie, kotara i mocne słowa. Komu puszczają nerwy?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
25.05.2018 | Szarpanina w Sejmie, kotara i mocne słowa. Komu puszczają nerwy?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Zagraniczni goście problemy osób niepełnosprawnych znają i mają je również u siebie. Pytanie czy w ich parlamentach - protestującym matkom również wykręca się ręce. Wczorajsza pacyfikacja kilku kobiet - z dziećmi na wózkach - to wstyd, którego żadna kotara nie zasłoni.

Stosunek do postulatów protestujących jest, był i będzie różny. Ale oceniając szarpaninę protestujących ze strażą marszałkowską trzeba pamiętać, że siła straży została użyta wobec kobiet, które chciały wywiesić transparent, na którym widniało jednozdaniowe wytłumaczenie protestu. Bez wpływu na nastroje nie pozostaje na przykład, internetowy wpis posłanki Krystyny Pawłowicz.

- Przed chwilą byłam w Sejmie Na antresoli, w miejscu dla prasy i w korytarzu głównym na parterze trudny do zniesienia smród - pisze posłanka o miejscu, gdzie trwa protest niepełnosprawnych i ich rodziców.

Przed chwilą byłam w Sejmie Na antresoli,w miejscu dla prasy i w korytarzu głównym na parterze trudny do zniesienia smród Zapytana o to pani z TVN powiedziała,że też czuje,ale to „od farby,bo gdzieś coś malowano” Ale nigdzie prac malarskich nie było ...— Krystyna Pawłowicz (@KrystPawlowicz) May 23, 2018

Puszczają nerwy

Czy rodzicom w Sejmie puszczają nerwy? Puszczają. Protestują już ponad miesiąc, a ich główny postulat jest lekceważony. Czy w takich momentach wystarczy iskra, by rozpalić emocje? Tak. Ale czy ktokolwiek, kto siedzi przed telewizorem, kto nie ma w domu przez 24 godziny na dobę osoby niepełnosprawnej, jest w stanie zrozumieć co oni czują, czego potrzebują? - Często ludzie mówią - gdybym miał w domu osobę niepełnosprawną i dostawał 4 tysiące dotacji, to by mi starczyło na całą rodzinę. Ale nikt już nie mówi, że turnus rehabilitacyjny kosztuje 5 tysięcy. A trzeba mieć swoje pieluchy, swoje lekarstwa - tłumaczy siostra Tymoteusza, dominikanka, prowadząca "Dom Chłopaków".

Siostry budują dom dla niepełnosprawnych chłopców w Broniszewicach, stronią od polityki i mało ich ona interesuje, ale to, co robią daje im prawo powiedzenia rodzicom dzieci niepełnosprawnych: "rozumiemy was". I brzmi to prawdziwie. - Społeczeństwo polskie zaczęło dostrzegać, może w taki bolesny sposób, na czym polega niepełnosprawność, ciężka niepełnosprawność dzieci. I że ich opiekunom nie można niczego żałować - tłumaczy siostra Eliza. Są osoby gotowe mediować w sprawie sejmowego protestu - m.in. Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej, czy arcybiskup Grzegorz Ryś, który stwierdził: "Ja nie jestem od tego jako ksiądz, żebym pisał projekty ustaw czy od decyzji ministerialnych. Natomiast wsparcie dla tych osób jest oczywiste." Interwencja straży marszałkowskiej wobec protestujących może być sygnałem alarmowym dla rządu, że nie da się dłużej protestujących "brać na przeczekanie".

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS