Szarpanina w Sejmie, kotara i mocne słowa. Komu puszczają nerwy?

25.05.2018 | Szarpanina w Sejmie, kotara i mocne słowa. Komu puszczają nerwy?
25.05.2018 | Szarpanina w Sejmie, kotara i mocne słowa. Komu puszczają nerwy?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
25.05.2018 | Szarpanina w Sejmie, kotara i mocne słowa. Komu puszczają nerwy?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Zagraniczni goście problemy osób niepełnosprawnych znają i mają je również u siebie. Pytanie czy w ich parlamentach - protestującym matkom również wykręca się ręce. Wczorajsza pacyfikacja kilku kobiet - z dziećmi na wózkach - to wstyd, którego żadna kotara nie zasłoni.

Stosunek do postulatów protestujących jest, był i będzie różny. Ale oceniając szarpaninę protestujących ze strażą marszałkowską trzeba pamiętać, że siła straży została użyta wobec kobiet, które chciały wywiesić transparent, na którym widniało jednozdaniowe wytłumaczenie protestu. Bez wpływu na nastroje nie pozostaje na przykład, internetowy wpis posłanki Krystyny Pawłowicz.

- Przed chwilą byłam w Sejmie Na antresoli, w miejscu dla prasy i w korytarzu głównym na parterze trudny do zniesienia smród - pisze posłanka o miejscu, gdzie trwa protest niepełnosprawnych i ich rodziców.

Przed chwilą byłam w Sejmie Na antresoli,w miejscu dla prasy i w korytarzu głównym na parterze trudny do zniesienia smród Zapytana o to pani z TVN powiedziała,że też czuje,ale to „od farby,bo gdzieś coś malowano” Ale nigdzie prac malarskich nie było ...— Krystyna Pawłowicz (@KrystPawlowicz) May 23, 2018

Puszczają nerwy

Czy rodzicom w Sejmie puszczają nerwy? Puszczają. Protestują już ponad miesiąc, a ich główny postulat jest lekceważony. Czy w takich momentach wystarczy iskra, by rozpalić emocje? Tak. Ale czy ktokolwiek, kto siedzi przed telewizorem, kto nie ma w domu przez 24 godziny na dobę osoby niepełnosprawnej, jest w stanie zrozumieć co oni czują, czego potrzebują? - Często ludzie mówią - gdybym miał w domu osobę niepełnosprawną i dostawał 4 tysiące dotacji, to by mi starczyło na całą rodzinę. Ale nikt już nie mówi, że turnus rehabilitacyjny kosztuje 5 tysięcy. A trzeba mieć swoje pieluchy, swoje lekarstwa - tłumaczy siostra Tymoteusza, dominikanka, prowadząca "Dom Chłopaków".

Siostry budują dom dla niepełnosprawnych chłopców w Broniszewicach, stronią od polityki i mało ich ona interesuje, ale to, co robią daje im prawo powiedzenia rodzicom dzieci niepełnosprawnych: "rozumiemy was". I brzmi to prawdziwie. - Społeczeństwo polskie zaczęło dostrzegać, może w taki bolesny sposób, na czym polega niepełnosprawność, ciężka niepełnosprawność dzieci. I że ich opiekunom nie można niczego żałować - tłumaczy siostra Eliza. Są osoby gotowe mediować w sprawie sejmowego protestu - m.in. Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej, czy arcybiskup Grzegorz Ryś, który stwierdził: "Ja nie jestem od tego jako ksiądz, żebym pisał projekty ustaw czy od decyzji ministerialnych. Natomiast wsparcie dla tych osób jest oczywiste." Interwencja straży marszałkowskiej wobec protestujących może być sygnałem alarmowym dla rządu, że nie da się dłużej protestujących "brać na przeczekanie".

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN