Szarpanina w Sejmie, kotara i mocne słowa. Komu puszczają nerwy?

25.05.2018 | Szarpanina w Sejmie, kotara i mocne słowa. Komu puszczają nerwy?
25.05.2018 | Szarpanina w Sejmie, kotara i mocne słowa. Komu puszczają nerwy?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
25.05.2018 | Szarpanina w Sejmie, kotara i mocne słowa. Komu puszczają nerwy?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Zagraniczni goście problemy osób niepełnosprawnych znają i mają je również u siebie. Pytanie czy w ich parlamentach - protestującym matkom również wykręca się ręce. Wczorajsza pacyfikacja kilku kobiet - z dziećmi na wózkach - to wstyd, którego żadna kotara nie zasłoni.

Stosunek do postulatów protestujących jest, był i będzie różny. Ale oceniając szarpaninę protestujących ze strażą marszałkowską trzeba pamiętać, że siła straży została użyta wobec kobiet, które chciały wywiesić transparent, na którym widniało jednozdaniowe wytłumaczenie protestu. Bez wpływu na nastroje nie pozostaje na przykład, internetowy wpis posłanki Krystyny Pawłowicz.

- Przed chwilą byłam w Sejmie Na antresoli, w miejscu dla prasy i w korytarzu głównym na parterze trudny do zniesienia smród - pisze posłanka o miejscu, gdzie trwa protest niepełnosprawnych i ich rodziców.

Przed chwilą byłam w Sejmie Na antresoli,w miejscu dla prasy i w korytarzu głównym na parterze trudny do zniesienia smród Zapytana o to pani z TVN powiedziała,że też czuje,ale to „od farby,bo gdzieś coś malowano” Ale nigdzie prac malarskich nie było ...— Krystyna Pawłowicz (@KrystPawlowicz) May 23, 2018

Puszczają nerwy

Czy rodzicom w Sejmie puszczają nerwy? Puszczają. Protestują już ponad miesiąc, a ich główny postulat jest lekceważony. Czy w takich momentach wystarczy iskra, by rozpalić emocje? Tak. Ale czy ktokolwiek, kto siedzi przed telewizorem, kto nie ma w domu przez 24 godziny na dobę osoby niepełnosprawnej, jest w stanie zrozumieć co oni czują, czego potrzebują? - Często ludzie mówią - gdybym miał w domu osobę niepełnosprawną i dostawał 4 tysiące dotacji, to by mi starczyło na całą rodzinę. Ale nikt już nie mówi, że turnus rehabilitacyjny kosztuje 5 tysięcy. A trzeba mieć swoje pieluchy, swoje lekarstwa - tłumaczy siostra Tymoteusza, dominikanka, prowadząca "Dom Chłopaków".

Siostry budują dom dla niepełnosprawnych chłopców w Broniszewicach, stronią od polityki i mało ich ona interesuje, ale to, co robią daje im prawo powiedzenia rodzicom dzieci niepełnosprawnych: "rozumiemy was". I brzmi to prawdziwie. - Społeczeństwo polskie zaczęło dostrzegać, może w taki bolesny sposób, na czym polega niepełnosprawność, ciężka niepełnosprawność dzieci. I że ich opiekunom nie można niczego żałować - tłumaczy siostra Eliza. Są osoby gotowe mediować w sprawie sejmowego protestu - m.in. Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej, czy arcybiskup Grzegorz Ryś, który stwierdził: "Ja nie jestem od tego jako ksiądz, żebym pisał projekty ustaw czy od decyzji ministerialnych. Natomiast wsparcie dla tych osób jest oczywiste." Interwencja straży marszałkowskiej wobec protestujących może być sygnałem alarmowym dla rządu, że nie da się dłużej protestujących "brać na przeczekanie".

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS