Kościół zaczyna reagować, wymiar sprawiedliwości też. Zmiana w stosunku do wykorzystywania w Kościele

04.10.2018 | Kościół zaczyna reagować, wymiar sprawiedliwości też. Zmiana w stosunku do wykorzystywania w Kościele
04.10.2018 | Kościół zaczyna reagować, wymiar sprawiedliwości też. Zmiana w stosunku do wykorzystywania w Kościele
Maciej Knapik | Fakty TVN
04.10.2018 | Kościół zaczyna reagować, wymiar sprawiedliwości też. Zmiana w stosunku do wykorzystywania w KościeleMaciej Knapik | Fakty TVN

Płacić powinien sprawca przestępstwa, a jeśli sąd uzna inaczej, to także instytucja - tak ksiądz Józef Kloch komentuje wyrok sądu o wypłacie zadośćuczynienia i dożywotniej rencie dla ofiary księdza pedofila. Kościół zaczyna stanowczo reagować na takie przypadki. Wymiar sprawiedliwości też. Inaczej niż w przeszłości.

- Panie prokuratorze, pan kłamie, kłamie pan każdego dnia. Bronił pan księdza pedofila, mówił pan to na nagraniu - zarzuca posłowi Piotrowiczowi posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z koła poselskiego Liberalno-Społeczni. - Proszę pani, finał pani zachowania będzie w sądzie i to już teraz pani oświadczam - odpowiada były prokurator Stanisław Piotrowicz, obecnie członek PiS.

Ta ostra wymiana zdań miedzy posłanką opozycji a posłem Piotrowiczem dotyczy jego słów - sprzed kilkunastu lat - na temat pierwszej głośnej sprawy pedofilskiej w polskim kościele - sprawy księdza z Tylawy.

Wypowiedź sprzed lat

"Dzieci spontanicznie przybiegały do niego, obejmowały go. On również przytulał dzieci do siebie, głaskał. Zdarzało się tak też, że pocałował. Zdarzało się tak, że jednocześnie na kolanach siedziało kilkoro dzieci. Dzieci były szczęśliwe, zadowolone. Nie było w tym żadnego podtekstu seksualnego" - tak prokurator Piotrowicz uzasadniał umorzenie śledztwa w 2001 roku. Co mówi dzisiaj?

- Prokurator Piotrowicz z tym śledztwem nie miał ani jednego kontaktu - twierdzi, choć w 2001 roku podkreślał, że w działalności księdza "nie było w tym żadnego podtekstu seksualnego".

Nagranie opublikowała na swoim profilu internetowym posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. - Niech ludzie, którzy na niego głosowali zobaczą, kogo kiedyś bronił - tak uzasadnia publikację nagrania.

Ksiądz ostatecznie usłyszał wyrok za molestowanie sześciu dziewczynek. Ale dopiero wtedy, gdy do sprawy wkroczyła inna prokuratura. Ta w Krośnie, której szefem był Piotrowicz, nie dopatrzyła się przestępstwa. Stanisław Piotrowicz jednak nie ma sobie "absolutnie nic" w tej sprawie do zarzucenia, a na pytanie o finalne skazanie księdza z Tylawy odpowiada - "no i cóż z tego".

"Sensacji nie ma"

Opozycja chętnie komentuje sprawę posła, który obecnie jest jedną z twarzy reform wymiaru sprawiedliwości. - Widzimy nagranie, na którym jest być może sobowtór pana Piotrowicza - kpi Borys Budka z PO.

Piotrowicz tłumaczy, że sprawę prowadził inny prokurator, a on tylko przekazywał informacje mediom. Jednak opozycja podkreśla, że był szefem tej prokuratury. - Ten pan nie powinien pełnić żadnej funkcji publicznej. To jest przykład na demoralizację standardów - ocenia Andrzej Halicki z PO.

Posłowie PiS-u uczestniczyli w otwarciu sejmowej wystawy o Janie Pawle II. Komentować sprawy Piotrowicza nie chcą. - Nie będę tego komentowała, nie znam sprawy - odcina się rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Sprawa wyjaśniana

Aktor Arkadiusz Jakubik swoją rolę w filmie "Kler" dedykuje koledze z dzieciństwa, któremu życie zrujnował pedofil. - Był taki właśnie ksiądz, który mu życie zmarnował na wyjazdach ministrantów - wspomina aktor.

Sprawą zainteresował się lokalny kościół w Opolu, potwierdzając wydarzenia sprzed lat. Czy i tu - tak jak ostatnio w Poznaniu - zostanie zasądzone milionowe odszkodowanie z kasy kościoła? Kościół raczej by tego nie chciał. - Przede wszystkim sprawca musi ponosić odpowiedzialność, bo on jest przestępcą - mówi ks. Józef Kloch, były rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.

- Sprawa zostanie skierowana do prokuratury - deklaruje ks. Joachim Kobienia, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS