Najnowsze

Najnowsze

Rosyjska ambasada w Waszyngtonie będzie przy placu Borysa Niemcowa

Od 28 lutego ambasador Rosji będzie w Waszyngtonie urzędował przy placu Borysa Niemcowa. Ten dzień to będzie trzecia rocznica śmierci słynnego rosyjskiego opozycjonisty. Ale co ciekawe, by Rosjanie mogli wyjść z tego z twarzą, pozwolono im dalej w oficjalnych dokumentach posługiwać się adresem dotychczasowym, czyli Wisconsin Avenue. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Echa rozmowy Morawiecki-Juncker. "Na tego typu spotkaniach osiąga się najwięcej"

- Zbigniew Ziobro jest uznawany za twórcę i realizatora zamachu na niezależność sądów. Z tego co wiem, Frans Timmermans bardzo wyraźnie miał Mateuszowi Morawieckiemu zasugerować, że Komisja Europejska oczekuje wycofania się z tych przedsięwzięć - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Ryszard Kalisz, były szef MSWiA, komentując wtorkowe zmiany w rządzie oraz spotkanie Mateusza Morawieckiego i Jean-Claude Junckera. Polski premier rozmawiał m.in. o budzącej obiekcje KE reformie sądownictwa. - Na tego typu spotkaniach osiąga się najwięcej - mówił drugi gość programu, historyk dr Zbigniew Girzyński. Były polityk zaznaczył, że także KE musi być gotowa do ustępstw w sprawie reformy sądownictwa w Polsce. - Politycy unijni rozumieją, że jeśli chce się porozumienia, to muszą być gesty z dwóch stron. Jak ma być kompromis, to nikt nie może odejść od stołu przegrany - przekonywał.

Kontrowersyjny list na temat molestowania. "Odróżnijmy oskarżenie od winy"

- Catherine Deneuve nie popiera ani molestowania, ani gwałtu, ani przemocy, ona mówi tylko o tym, do czego może dojść, jeśli tą akcją dajemy upust czemuś może nie aż tak złemu, ale równie niebezpiecznemu - mówiła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS psychoterapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz. - Odróżnijmy oskarżenie od winy - dodała. Drugi gość programu, psycholog Leszek Mellibruda, zwrócił uwagę, że presja społeczna może zmienić postrzeganie danego zdarzenia. - Psycholodzy wiedzą o tzw. fałszywych wspomnieniach. Wiemy o tym, że w dużym stopniu presja społeczna, kulturowa może formatować na nowo wspomnienia - tłumaczył.

Jaka przyszłość czeka polską armię po zmianie szefa MON?

Czy zakończy wojnę z prezydentem? Czy kupi armii obiecane śmigłowce? Czy generałowie, którzy walczyli w Iraku i Afganistanie, przestaną być traktowani wrogo i tropieni jak obcy agenci? Jaka będzie armia pod dowództwem ministra Mariusza Błaszczaka, skoro PiS uznał że ma dość dowództwa Antoniego Macierewicza?

Minister Kowalczyk dla "Faktów": będziemy wykonywać wyroki

Broniący Puszczy Białowieskiej ekolodzy niewinni - sąd w Hajnówce uznał, że blokując harwestery ministra Szyszki, działali w stanie wyższej konieczności. Ten wyrok to zadatek zwycięstwa. Bo już nie ma ministra i chyba nie będzie harwesterów. - Europejskie wyroki w sprawie Białowieży będziemy szanować - jak zapewnia nowy minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Prognoza pogody na czwartek 11 stycznia

W czwartek na wschód od linii Wisły pogodnie. Na pozostałym obszarze kraju opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna w dzień od 0 w skali Celsjusza na Suwalszczyźnie do 6 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni.

Żona zaginionego żeglarza wciąż ma nadzieję

Po raz pierwszy żona zaginionego w listopadzie żeglarza z Gdańska relacjonuje przed kamerą, jak doszło do tragedii podczas rejsu dookoła świata. Stanisław Dąbrowny wypadł za burtę, a żona nie była w stanie mu pomóc. Wciąż ma nadzieję, że jej mąż żyje.

Potrącił mężczyznę na pasach i uciekł. Szuka go policja

W miejscu, gdzie doszło do wypadku, nie ma monitoringu, dlatego funkcjonariusze z wydziału kryminalnego proszą o pilny kontakt każdego, kto był świadkiem zdarzenia. Doszło do niego 6 stycznia najprawdopodobniej przed godzina 6 rano. Ranny mężczyzna nie odzyskał przytomności, lezy na intensywnej terapii. Pogotowie wezwali ratownicy medyczni, którzy swoim prywatnym autem jechali do pracy.

Bezwonny, niewidoczny, ale śmiertelnie niebezpieczny. Czad w tym sezonie zabił 27 osób

Działa szybko i podstępnie, dając objawy podobne do grypy. Bóle mięśni, głowy, zawroty i nudności. Wystarczy kilka minut, by na ratunek było za późno. Choć co roku - przed sezonem grzewczym i w jego trakcie - służby przypominają o jego niebezpiecznym działaniu, to od października czad spowodował śmierć 27 osób, a zatruciu nim uległo ponad tysiąc.

Ile pieniędzy trafi do kieszeni emerytów i rencistów?

Waloryzacja rent i emerytur wejdzie w życie od marca, ale konkretne kwoty poznamy już na początku lutego. W 2018 roku rząd wyda na ten cel blisko 6 miliardów złotych, ale nie będzie środków na zapowiadane świadczenie 500+ dla seniorów.

"KE i PE reprezentują interesy dużych państw". Co o Unii mówił nowy szef MSZ

Najpierw Bułgaria, potem Berlin - to pierwsze plany nowego szefa polskiej dyplomacji. Jacek Czaputowicz pracuje w MSZ - z przerwami - od 1990 roku. Ostatnio pełnił funkcję wiceministra. Wcześniej był odpowiedzialny m.in. za strategię i planowanie polityki zagranicznej, był też dyrektorem Akademii Dyplomatycznej. I właśnie dyplomacji na najwyższym poziomie teraz potrzeba w relacji Warszawa-Bruksela. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Zmiany złe się dokonały". Ujazdowski o nowej dyplomacji

- Gdybym był na miejscu szefa Komisji Europejskiej, to chciałbym poznać argumenty premiera w rozmowie bezpośredniej. To elementarz dobrej dyplomacji. - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Kazimierz Michał Ujazdowski, komentując wtorkowe spotkanie polskiego premiera z przewodniczącym Komisji Europejskiej. Zaznaczył jednak, że jego zdaniem "zmiany złe się dokonały". - Nie sądzę, by był możliwy zasadniczy zwrot - ocenił. Tłumaczył, że istotne jest zakończenie izolacji Polski w UE i przejście do pozycji kraju, który może "współkształtować" Wspólnotę, a nie tylko zmiana "stylu i języka".

"Kaczyński nigdy nie darzył zaufaniem Antoniego Macierewicza"

To zagranie pokerowe, ale Kaczyński nas do tego przyzwyczaił - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar. Jego zdaniem zmiany w rządzie Morawieckiego to była decyzja prezesa PiS. W ocenie Smolara Jarosław Kaczyński wykorzystał dobre notowania PiS w sondażach, by odsunąć akurat teraz kontrowersyjnych ministrów, a jednocześnie pozbył się z rządu Antoniego Macierewicza. - Kaczyński nigdy nie darzył zaufaniem Antoniego Macierewicza - ocenił. - Widać, że tutaj Kaczyński wygrał - dodał.

Nowy minister, nowe otwarcie? "Znika poczucie beznadziei"

Kardiolog Łukasz Szumowski zastąpi Konstantego Radziwiłła. W gorącym momencie siada na najgorętszym rządowym fotelu, ale ciągle ma szansę, by wysłuchać lekarzy, zrozumieć pacjentów i rozpocząć ponadpartyjną niezbędną reformę.

Wyprzedził na podwójnej ciągłej i pasach. Prawie potrącił 10-latka

Droga ze szkoły, którą 10-latek cudem przeżył. Widząc, że samochód staje, wszedł na pasy. Ale zza stojącego samochodu wyskoczył drugi, który na podwójnej ciągłej i pasach postanowił go ominąć. Szukam człowieka, który chciał zabić mi syna - napisał tata 10-latka w internecie. Pirat drogowy sam zgłosił się na policję.

Prognoza pogody na środę 10 stycznia

W środę na krańcach wschodnich Polski pogodnie. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z przejaśnieniami. W pasie od Pomorza przez Kujawy, Wielkopolskę, Ziemię Łódzką po Śląsk i Małopolskę słabe opady deszczu do 5 mm. Temperatura maksymalna od 1 stopnia Celsjusza na północnym-wschodzie i 4 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 8 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowy i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany.

Na manifestacji padło "jestem wk*****a". Żona prezydenta przesłuchiwana, protest przed komisariatem

Kilkadziesiąt osób na ulicy z transparentami w obronie żony prezydenta Poznania. Joanna Jaśkowiak została we wtorek przesłuchana przez policję w sprawie zawiadomienia, które wpłynęło od anonimowej osoby. Ktoś poczuł się urażony wulgarnymi słowami, które wypowiedziała w czasie czarnego protestu w marcu ubiegłego roku. Co dalej - na razie nie wiadomo. Przynajmniej jeśli chodzi o Joannę Jaśkowiak. Bo po wtorkowej manifestacji policja spisała dane kolejnych protestujących.