Komentarze po konwencji Prawa i Sprawiedliwości

Po konwencji PiS pojawia się wiele komentarzy. Wśród nich słychać, że rządzący nie mają planu na kryzys i inflację. Polski KPO został zaakceptowany przez Brukselę, ale do wypłaty unijnych pieniędzy daleka droga. Bez przywrócenia praworządności miliardów z Unii nie będzie. Prezes Jarosław Kaczyński na konwencji mówił wyłącznie o sukcesach i wysłał polityków w teren.

Frans Timmermans przemawiał na konwencji Lewicy

Świat patrzy na Polskę z podziwem. Możecie być dumni, bo jesteście dla świata przykładem równości, wolności i solidarności - powiedział Frans Timmermans na konwencji Lewicy. Miała być ona odpowiedzią na kongres PiS-u w tym samym czasie.

PiS chce przesunąć wybory samorządowe? "Zastanawiamy się nad tym"

Nowelizacja Kodeksu wyborczego w 2018 roku wydłużyła kadencje władz samorządowych z 4 do 5 lat, a teraz w obozie rządzącym są głosy, że następne wybory samorządowe jeszcze bardziej będą odłożone w czasie - z jesieni 2023 roku na wiosnę 2024 roku. Jak wyjaśniają politycy Zjednoczonej Prawicy, wynika to z konieczności przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu tej samej jesieni.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego sygnalizuje potrzebę zmian w ustroju KRS

W sercu konfliktu o polskie sądownictwo nie jest Izba Dyscyplinarna SN, lecz powoływanie przez Sejm większości członków Krajowej Rady Sądownictwa. Problem związany z KRS zdaje się dostrzegać pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska, która przekonuje, że kandydaci do Rady nie cieszą się poparciem środowiska sędziowskiego, a Polskę "należy usunąć z obszaru krytyki".

Inflacja torpeduje wakacyjne plany Polaków

W Polsce drożeje niemal wszystko - od paliwa, przez żywność, po wypoczynek. Zapomnieć o drożyźnie nie można nawet na wczasach. Zarówno zagranicznych, jak i krajowych. Kredytobiorcy ulgi od wysokich rat szukać mogą w wakacjach, ale kredytowych.

Joe Biden obiecał Ukrainie systemy rakietowe

Rosjanie szturmują Siewierodonieck. Przejęli już niemal całe miasto. Rosyjska inwazja w Donbasie trwa, ale Ukraińcy się nie poddają. Nadzieję daje im wsparcie Zachodu. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiada kolejną dostawę broni. 11. pakiet ma wartość 700 milionów dolarów. Kolejną transzę wysyła też Europa.

Sędzia Paweł Juszczyszyn został przymusowo wysłany na urlop

Izba Dyscyplinarna uchyliła decyzję o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędzia przyszedł rano do sądu, ale jego szef, sędzia Maciej Nawacki, przymusowo skierował go na urlop, po którym będzie skierowany do pracy w wydziale rodzinnym, choć przez ostatnie dwie dekady orzekał w cywilnym. Będą skargi i do sądu pracy, i do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Ratownicy w Tatrach nie mają chwili wytchnienia

W wysokich partiach Tatr panuje zima. Minusowe temperatury na Kasprowym Wierchu i śnieg to dla wielu turystów zaskoczenie, które kończy się w mało przyjemnych okolicznościach. Bo na szlakach wysyp tenisówek i krótkich spodenek. Ratownicy nie mają chwili spokoju.

Iga Świątek zagra w ćwierćfinale turnieju Roland Garros

Iga Świątek wywalczyła ćwierćfinał wielkoszlemowego turnieju Roland Garros. Po zaciętym pojedynku Polka może cieszyć się z 32. wygranego meczu z rzędu i z urodzinowego prezentu, jaki sama sobie sprawiła. 31 maja Iga kończy 21 lat. O półfinał pierwsza rakieta świata powalczy już 1 czerwca.

Służby rozbiły gang, który oszukał tysiące osób. Zatrzymani usłyszeli 400 zarzutów

To był przestępczy biznes na dużą skalę. I finansową, i jeśli chodzi o zasięg. Przestępcy działali w kilkudziesięciu klubach nocnych - w kilkunastu miastach. Poszkodowani liczeni są w tysiącach. Rozboje, oszustwa, wyłudzanie pieniędzy. Gang ma na koncie szeroki wachlarz działań na szkodę klientów. Wystarczy powiedzieć, że zatrzymane 22 osoby usłyszały 400 zarzutów.

Uczestnicy tak zwanych urodzin Hitlera skazani na kary w zawieszeniu

Sąd nie miał wątpliwości - to było publiczne propagowanie nazizmu, a nie prywatna impreza i nie ma dla tego typu zachowań żadnej taryfy ulgowej. Jest kara za obchody "urodzin Hitlera". Rok w zawieszeniu na trzy lata dla głównego organizatora. Dla pozostałej piątki oskarżonych - też uznanych za winnych - nieco niższe kary pozbawienia wolności, ale też w zawieszeniu. To, co działo się w lesie pod Wodzisławiem Śląskim pięć lat temu, nagrali i ujawnili dziennikarze "Superwizjera" TVN. Śledztwo ruszyło po emisji reportażu.

Co z unijnymi milionami dla Polski? PiS mówi o sukcesie, opozycja jest sceptyczna

Polsce w tej chwili bardzo by się przydały pieniądze z Brukseli. Rząd przekonuje, że zgoda na KPO jest przesądzona, że w czwartek ogłosi to w Warszawie Ursula von der Leyen, i że w ślad za tym popłynie do nas unijne wsparcie. Nie jest przesądzone ani to odblokowanie środków, ani to - w jakim kształcie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wyjdzie z Senatu. Opozycja od początku mówi o pozorowanych zmianach i jedynie pudrowaniu rzeczywistości, która w wymiarze sprawiedliwości daleko odbiega od unijnych standardów.

GUS: inflacja w maju wyniosła niemal 14 procent

Galopująca inflacja dotyczy nas wszystkich. W tej chwili wynosi ona niemal 14 procent. Dokładnie 13,9 procenta - jak podaje GUS. To cios w finanse Polaków. Czy zanim inflacja wyhamuje, coś może przynieść ulgę?

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. "Chcemy pokazać im, jak funkcjonuje normalny dom"

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w Polsce przypada 30 maja. Święto ma zwiększać świadomość tego, jak ważną rolę pełnią rodziny zastępcze. Eksperci przypominają, że rodzicielstwo zastępcze to nie to samo co adopcja. Jednak dodają, że im więcej chętnych dorosłych, odpowiedzialnych i przygotowanych do podjęcia wyzwania, tym lepiej dla tysięcy porzuconych dzieci.

Stowarzyszenia sędziowskie apelują do Komisji Europejskiej. Chodzi o wybór nowej KRS

Stowarzyszenia sędziowskie skierowały list do Komisji Europejskiej, w którym zaapelowały, by zaskarżyła do TSUE sprawę Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem sygnatariuszy organ jest źródłem innych problemów, między innymi z Izbą Dyscyplinarną SN. Jednocześnie Senat chce pilnie poprawić ustawę, która likwiduje Izbę, żeby zdążyć przed wizytą przewodniczącej Komisji Europejskiej w Polsce.

Zapadł prawomocny wyrok w sprawie Amber Gold

Jest prawomocny wyrok w sprawie jednej z najsłynniejszych afer finansowych w najnowszej historii Polski. Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok 15 lat więzienia dla twórcy Amber Gold - Marcina P. Wyrok jego żony Katarzyny P. został skrócony o rok, co oznacza, że kobieta została skazana na 11 i pół roku więzienia.