Z nieba leje się żar, a z kranów żółta, mętna ciecz. Zakaz korzystania z wody w Gałęzicach pod Kielcami

Z nieba leje się żar, a z kranów żółta, mętna ciecz. Zakaz korzystania z wody w Gałęzicach pod Kielcami
Z nieba leje się żar, a z kranów żółta, mętna ciecz. Zakaz korzystania z wody w Gałęzicach pod Kielcami
Julia Fligiel | Faklty po południu
Z nieba leje się żar, a z kranów żółta, mętna ciecz. Zakaz korzystania z wody w Gałęzicach pod KielcamiJulia Fligiel | Faklty po południu

Zanieczyszczona woda w Gałęzicach pod Kielcami. Od ponad tygodnia mieszkańcy mają od sanepidu oficjalny zakaz korzystania z niej. Jednak przyczyn problemu nikt nie zna - są jedynie tezy i przypuszczenia. Przy takich upałach, to dla mieszkańców duży problem.

ZOBACZ CZĘŚĆ 1 "FAKTÓW PO POŁUDNIU" NA TVN24GO

ZOBACZ CZĘŚĆ 2 "FAKTÓW PO POŁUDNIU" NA TVN24GO

W czasie największych upałów, od prawie dwóch tygodni, kilkuset mieszkańców wsi Gałęzice pod Kielcami nie może korzystać z wody. Z kranów w domach prawie 400 mieszkańców płynie żółta, mętna ciecz.

Zaniepokojeni mieszkańcy zgłosili sprawę do sanepidu, który wydał zakaz korzystania z wody.

- Jest brudna, nie nadaje się do użytku jakiegokolwiek - opisuje stan wody pan Dawid Olewiński, mieszkaniec Gałęzic.

Mieszkająca tam pani Dorota Górska podkreśla, że najgorzej jest z małymi dziećmi, które nieustannie trzeba pilnować, żeby zanieczyszczona woda nie dostała się im do buzi.

- Byłam osobiście w sanepidzie z sąsiadem i odstaliśmy informację, że jest jednoznaczna decyzja, że jest bardzo duże zanieczyszczenie wody - informuje Jolanta Gawrońska, mieszkanka Gałęzic.

- Inspekcja sanitarna z nadzoru pobrała próbki, w których stwierdzono przekroczenie parametrów fizykochemicznych. Jest to mętność, żelazo i mangan - tłumaczy Justyna Jaworska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Ujęcie zanieczyszczone gliną nie należy do gminy, ale do prywatnej spółki. Oficjalnej przyczyny problemu z wodą nie ma. Są jedynie tezy i przypuszczenia. - Są postawione tezy, że oberwała się glina w grocie wodnej, czyli w zbiorniku, w którym się znajduje woda - mówi Zbigniew Piątek, wójt gminy Piekoszów.

"Najbardziej się boję o dzieci"

Jam mówi Ewa Ślusarczyk ze spółki Nordkalk - przypuszczalnie oderwał się kawałek gliny, który następnie zaczął rozpuszczać się w wodzie. Dlatego - wyjaśnia - do wody dostały się wszystkie pierwiastki, które w takiej glinie są. To, jak mówi, żelazo i mangan.

Mętność jest mniejsza niż przed tygodniem, ale woda ciągle nie nadaje się do spożycia, kąpieli, ani nawet do użytku w celach gospodarczych. Przy tak wielkich upałach, jakie były i ciągle są, to dla mieszkańców ogromny problem.

- Ja jakoś sobie radzę, bo jestem starsza. Najbardziej się boję o dzieci. Jest gorąco i one ciągle do wody. Odkręcają gdzieś tą wodę na podwórku, w domu. No nie jestem w stanie, powiem szczerze, tego upilnować - twierdzi pani Dorota Górska.

Gmina zapewnia mieszkańcom dostęp do czystej wody. Na jeden dom przypadają trzy 5-litrowe butelki. Dodatkowo jeździ beczkowóz, z którego każdy mieszkaniec może nabrać tyle wody, ile potrzebuje.

Zanieczyszczona, a nie skażona

- Uruchomiliśmy oczywiście doraźnie pralnie. Oczywiście te pralki są podłączone w innej miejscowości do ujęcia wody, gdzie jest dobra jakość - tłumaczy wójt gminy Piekoszów.

Spółka odpowiedzialna za dostarczanie wody pracuje nad rozwiązaniem problemu. - Cały czas prowadzimy płukanie studni i pompowanie wody. Szukamy rozwiązania technologicznego, żeby jak najszybciej przepiąć (miejscowość - przyp. red.) do innego ujęcia - mówi Ewa Ślusarczyk ze spółki Nordkalk.

Przedstawiciele gminy i spółki podkreślają, że woda jest zanieczyszczona, a nie skażona.

Autor: Julia Fligiel / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN