Zawiadomienie do prokuratury w sprawie sędziego Nawackiego

Do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego. Sędzia Nawacki przerwał urlop i cofnął delegacje Juszczyszyna po czym na urlop wrócił. Posłowie Koalicji Obywatelskiej twierdzą z kolei, że Kancelaria Sejmu złamała prawo lekceważąc wyrok sądu, który nakazał ujawnienie list poparcia do nowej KRS sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi.

Rzecznik Sądu Najwyższego: nie ma decyzji o odwołaniu posiedzenia

W związku z planowanym na czwartek posiedzeniem trzech izb Sądu Najwyższego w sprawie sędziów powołanych przez nową KRS marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o "rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego" między Sejmem i prezydentem, a Sądem Najwyższym. W oficjalnym oświadczeniu prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała, że TK wszczął postępowanie w tej sprawie, a więc posiedzenie powinno zostać zawieszone. Jednak rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski zaznaczył, że nie ma decyzji o odwołaniu posiedzenia.

Wrak B-25 odnaleziony w Bieruniu. Na pokładzie były ciała załogi

W miejscowości Bieruń na Śląsku w pobliskim lesie odkryto wrak amerykańskiego bombowca B-25 Mitchell z czasów II wojny światowej. Samolot używany przez armię radziecką został zestrzelony przez wojsko niemieckie 19 stycznia 1945 roku nad Oświęcimiem. Zginęło czterech członków załogi, przeżył dowódca, który trafił do niemieckiej niewoli.

Górnicy z kopalni "Pokój" grożą protestami. Obawiają się likwidacji

To próba likwidacji kopalni - tak o wstrzymaniu inwestycji w wydobycie węgla mówią związkowcy z kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej. Górnicy boją się, że stracą pracę. Winią niekompetentnych menedżerów i wskazują, że to efekt nadmiernego importu węgla z zagranicy. Na zwałach przy kopalniach w całym kraju jest ponad trzy miliony ton węgla. Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewnia, że ma plan jak ten problem rozwiązać.

Nancy Pelosi w Polsce. "To oznacza, że otrzyma informacje z pierwszej ręki"

Przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, w towarzystwie marszałka Sejmu i Senatu, odwiedziła były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Przewodnicząca ma spotkać się raz jeszcze z marszałkiem Senatu. W Krakowie planowana jest rozmowa z profesorem Grodzkim, zainicjowana przez stronę amerykańską. Nie jest wykluczone, że będzie dotyczyła stanu praworządności w Polsce.

Szaleńczy rajd pijanego kierowcy Ubera po Wrocławiu

Pędził ponad 120 kilometrów na godzinę w centrum miasta Wrocławia. Kierowca Ubera nie zważał na pieszych ani inne pojazdy. Jazdę przerwał klient, który zdołał obezwładnić kierowcę i zawiadomić policję. Okazało się, że mężczyzna prowadził pod wpływem alkoholu - miał dwa promile w wydychanym powietrzu.

Metamfetamina we krwi 9-miesięcznego chłopca. Matka usłyszała zarzuty

Dziewięciomiesięczny chłopiec miał zostać nafaszerowany narkotykami. W stanie krytycznym trafił do szpitala w Elblągu. Badania wykazały w jego organizmie obecność metamfetaminy, amfetaminy, mefedronu i ecstasy. Zabójczą mieszankę dziecku miała podać matka. Kobieta usłyszała już zarzuty. Chłopcem zajmie się rodzina zastępcza.

Nawacki wysłał faks, odręcznie dopisał godzinę 6.30

Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się w Kancelarii Sejmu, ale list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie zobaczył. "Zaplanowane czynności uniemożliwiło wycofanie delegacji" - tak brzmi oficjalny komunikat Centrum Informacyjnego Sejmu. Prezes Sądu w Olsztynie oraz członek nowej KRS Maciej Nawacki przerwał urlop i wycofał delegację na wyjazd służbowy Juszczyszynowi.

Autobusem pod prąd w centrum Szczecina. W mieście powstał kontrapas

Zmiany dla kierowców w Szczecinie. Tam autobus ma prawo pojechać pod prąd. W centrum miasta powstał właśnie pierwszy kontrapas. Mieszkańcy nie kryją zdziwienia zmianą, ale urzędnicy zapowiadają, że to rozwiązanie na czas remontu innych dróg. Choć nie wykluczają, że być może kontrapas pozostanie w użyciu dłużej.

Prezydent powołał nową Państwową Komisję Wyborczą

Państwowa Komisja Wyborcza w nowym składzie. Komisja została wyłoniona według nowych zasad, w których rolę dominującą odgrywa Sejm. Wicepremier Gowin mówi, że to gwarancja bezstronności, ale opozycja widzi w tym próbę zdominowania przez obóz rządzący tej instytucji.

Miał znęcać się nad żoną i sześciorgiem dzieci. 32-latek usłyszał zarzut

32-latek z Włocławka usłyszał zarzut znęcania się nad swoją rodziną - żoną i sześciorgiem dzieci. Dwaj synowie mężczyzny ze złamaniami kończyn trafili do szpitala. Reszta rodzeństwa na obserwację, bo dzieci wyglądały na zaniedbane. Ich ojcu grozi do dziecięciu lat więzienia. Sprawę wyjaśnia prokuratura, bo rodzina była pod opieką kuratora, a do znęcania mogło dochodzić już od dłuższego czasu.

"Wysoce nieprzyzwoite zaatakowanie sędziów"

Środowiska sędziowskie odpowiadają na ostrą krytykę ze strony prezydenta. Przestrzegają przed antagonizowaniem Polaków i podgrzewaniem emocji, bo, jak twierdzą, to może być groźne. Andrzej Duda w ostatnich dniach mówił między innymi o potrzebie "oczyszczenia polskiego domu".

Kongresmeni piszą do prezydenta w sprawie ustaw sądowych

Dwaj amerykańscy kongresmeni piszą list do prezydenta Andrzeja Dudy. Jeden z nich jest szefem komisji spraw zagranicznych. Uważają, że ustawy o sądach autorstwa PiS osłabiają ich niezależność, a przyjęcie zmian będzie dla naszego kraju "krokiem wstecz". Stąd apel do prezydenta, by ich nie podpisywał.

Co się zmieni dla księcia Harry'ego i księżnej Meghan?

Od wiosny nie będą już mogli być tytułowani "ich królewskimi wysokościami". Książę Harry i księżna Meghan oprócz tego nie będą już mogli formalnie reprezentować rodziny królewskiej, ani nie będą otrzymywać pieniędzy ze środków publicznych. Wciąż jednak pozostaną księciem i księżną Sussex.

Już nie muszą wydreptywać pieniędzy. Siostry "pingwiny" budują nowy dom, darczyńca sam się znalazł

Podbiły internet jako "siostry-pingwiny" i w ciągu dwóch lat wybudowały dom dla 56 niepełnosprawnych chłopców. Siostry dominikanki z Broniszewic wtedy wydreptały sześć milionów złotych, a teraz ruszają z nowym projektem i nową budową: osobnym domem dla tych podopiecznych, którzy są autystyczni i potrzebują ciszy. Tym razem jednak pieniędzy nie zbierają, bo jak mówią, darczyńca już się znalazł.

"Na podbój świata". Traktoriada kilkudziesięcioletnim ursusem

Traktoriada, czyli "niekończąca się wyprawa dookoła świata", jak tłumaczy jej pomysłodawca Marcin Obałek. To projekt, który jest realizowany etapami 18 lat, i polega na pokonywaniu kilkudziesięcioletnim ursuem dróg i bezdroży całego świata. Za traktorzystami-obieżyświatami Ameryka Południowa, przed nimi między innymi Afryka, Azja i Australia. Ich misją jest promocja Polski i polskiej myśli technicznej.

Nowe fotoradary i nie tylko. Rząd chce zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że do końca tego roku w 13 województwach stanie 26 nowych fotoradarów. Na przejazdach kolejowych pojawią się też kamery rejestrujące wjazd pojazdów na czerwonym świetle. To tylko część rozbudowy systemu nadzoru nad ruchem drogowym. Cel to poprawa bezpieczeństwa, bo tylko na przejazdach kolejowych w ubiegłym roku doszło do blisko 200 kolizji i wypadków. Zginęły w nich 64 osoby.

Andrzej Duda apeluje do górników o wsparcie. "Oni mają swoje możliwości oddziaływania"

Prezydent w Katowicach zaapelował o to, by górnicy i ludzie ze Śląska i Zagłębia wsparli rząd w forsowaniu zmian w sądownictwie. Jednocześnie mocno skrytykował tych sędziów, którzy są przeciwni zmianom. - To napuszczanie górników na sędziów pokazuje stan umysłu głowy państwa - skomentował poseł PO Borys Budka. Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar podkreślił, że prezydent nie powinien atakować innych konstytucyjnych władz.

Prezydent ostro o sędziach. Sędzia z Poznania: "zły człowiek, marny prezydent"

Prezydent ramię w ramię z Prawem i Sprawiedliwością dużo, chętnie i ostro mówi ostatnio o sędziach. - Po prostu chcą, żeby tej odpowiedzialności nie było - tak na spotkaniu w Katowicach prezydent Andrzej Duda powiedział o sędziach, którzy krytykują PiS-owski projekt ustawy wprowadzającej nowe kary dyscyplinarne w sądownictwie. Sędzia Jarosław Ochocki z Poznania w reakcji na te słowa napisał na Twitterze, że Andrzej Duda jest "złym człowiekiem, marnym prezydentem". Nie trzeba było długo czekać na reakcję rzecznika dyscyplinarnego.

Charytatywny mecz hokeja w Tychach

TVN24 i Przyjaciele kontra Hokejowa Reprezentacja Artystów Polskich. W Tychach traw niezwykły mecz charytatywny. Całkowity dochód z meczu zostanie przekazany Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Spotkanie można śledzić na żywo na platformie TVN24GO.

Pawłowi Juszczyszynowi odmówiono delegacji do Warszawy

Ciąg dalszy problemów sędziego Pawła Juszczyszyna. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie odmówił sędziemu delegacji do Warszawy, bo - jak mówi - przyczyniłby się do realizacji deliktu dyscyplinarnego. Juszczyszyn do Warszawy ma przyjechać, by w Kancelarii Sejmu zapoznać się z listami poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Prezes sądu, który odmówił Juszczyszynowi delegacji to członek nowej KRS Maciej Nawacki. Listy, zgodnie z wyrokiem NSA, od kilku miesięcy powinny być jawne, ale Kancelaria Sejmu wyroku nie wykonuje.

Zabójstwo 9-miesięcznej Blanki. Raport obnaża niekompetencję pracowników MOPS-u

Jest raport w sprawie brutalnego morderstwa 9-miesięcznej Blanki z Olecka. Dokument jest porażający, bo obnaża niekompetencję pracowników MOPS-u. Jest szereg uchybień. Przyczyną śmierci dziewczynki był krwotok wewnętrzny i uszkodzenie mózgu. Blanka miała obrażenia głowy, klatki piersiowej i uszkodzone płuco. Dziecko było prawdopodobnie bite tępym narzędziem i wykorzystywane seksualnie przez matkę.

"Nie pozwólmy na to, aby inni decydowali za nas"

Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki mamy mieć ustrój w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy - mówił w piątek prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Zwolenia. To chyba rozwiewa ostatnie wątpliwości tych, którzy sądzili, że Andrzej Duda "ustawie represyjnej" PiS-u powie "nie". Choć i europejscy eksperci przestrzegają przed konsekwencjami przyjęcia ustawy, trudno spodziewać się, że na starcie kampanii wyborczej prezydent wsłucha się w ich głos, a nie głos popierającego go PiS-u.