Białystok trzyma kciuki za "Boże Ciało". To rodzinne miasto Bartosza Bieleni

Białystok czeka na Oscarową noc i mocno trzyma kciuki za Bartosza Bielenię. Aktor zagrał główną rolę w "Bożym Ciele", rolę 20-letniego Daniela, który podaje się za księdza. Członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej, oglądając "Boże Ciało", prawdopodobnie po raz pierwszy zobaczyli jego grę aktorską, ale w Białymstoku Bartosz Bielenia znany jest od dawna. Jako siedmiolatek zagrał Małego Księcia, a później grał w słynnym białostockim Teatrze Klaps Antoniny Sokołowskiej.

Adam Bodnar: zmiany w polskim sądownictwie są jak zmiany klimatyczne

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar mówi wprost, że na wymiarze sprawiedliwości dokonywana jest zbrodnia, a jej efekty wcześniej czy później dotkną każdego. Tłumaczy, że tak samo, jak skutki zmian klimatycznych, które - choć wydają się odległe, to już nas dotykają - skutki zmian w sądownictwie mogą dotknąć każdego obywatela prędzej, niż przypuszczamy.

"Będziemy bronić Izby Dyscyplinarnej"

Warszawska konwencja Solidarnej Polski to była pierwsza okazja dla Zbigniewa Ziobry, żeby odnieść się do słów wiceszefowej KE Very Jourovej. - Będziemy bronić Izby Dyscyplinarnej - zapowiedział minister sprawiedliwości.

"To jest ogromna przyjemność móc w tym uczestniczyć"

Oscarowa gorączka w Hollywood. Czerwony dywan czeka na gwiazdy, a gwiazdy liczą na najbardziej pożądaną statuetkę w świecie filmu. Wśród nich znajduje się ekipa z Polski - twórcy "Bożego Ciała". O tym, jak wyglądała praca przy filmie Jana Komasy Ewelina Witenberg rozmawiała z Elizą Rycembel.

Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku w Ciborzu

Pięcioro nastolatków 10 grudnia zginęło w wypadku. Jedną z przyczyn tragedii w Ciborzu (woj. lubuskie) były narkotyki. Badania potwierdziły, że wszystkie ofiary były pod wpływem środków odurzających. Samochód z nastolatkami uderzył w przęsło mostu i wpadł do stawu. Najmłodsza ofiara miała 17 lat, najstarsza - 19.

Pierwszy weekend kampanii wyborczej

Weekend kampanii prezydenckiej. Andrzej Duda w piątek był w Świętokrzyskiem, Szymon Hołownia w sobotę w Podlaskiem. Kolejne miasta odwiedza też Władysław Kosiniak-Kamysz. W Warszawie podpisy zbierał Robert Biedroń, a Małgorzata Kidawa-Błońska zagrzewała do walki na radzie krajowej Platformy Obywatelskiej. Z kolei komitet wyborczy Krzysztofa Bosaka jako pierwszy zgłosił się już do Państwowej Komisji Wyborczej.

W trampkach na szlak, z walizką w góry. "To może skończyć się tragicznie"

Z walizką na szczyt, w trampkach na oblodzony szlak - tak było w Karkonoszach. Nieodpowiedzialni turyści w górach to już niemal norma. Ratownicy znów mają pełno pracy, znów apelują o rozsądek i powtarzają to, co dla każdego powinno, a nie zawsze jest, oczywiste. Zimą jest zimno, dzień jest krótki, a góry bywają niebezpieczne. Zwłaszcza teraz.

Wraca sprawa Srebrnej. Birgfellner chce uchylenia decyzji stołecznej prokuratury

Warszawski sąd nie rozpozna zażalenia na odmowę śledztwa z zawiadomienia Geralda Birgfellnera. Austriacki biznesmen chce uchylenia decyzji stołecznej prokuratury, która odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie dotyczącej prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego. Kaczyński miał mu nie zapłacić za zlecenie związane z przygotowaniami do budowy dwóch wież przy ulicy Srebrnej.

"Łzy mieliśmy w oczach, ja się tego nie wstydzę, to było wzruszające"

Napisane przez niego piosenki znają miliony Polaków. Romuald Lipko, multiinstrumentalista i współtwórca zespołu Budka Suflera zmarł w wieku 69 lat. Był jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej. To on napisał muzykę do takich przebojów jak "Jolka, Jolka pamiętasz", "Takie Tango" czy "Dmuchawce latawce wiatr". O ostatniej rozmowie z Romualdem Lipką opowiada jego przyjaciel i były wokalista zespołu Felicjan Andrzejczak.

Podmokłe obszary w Biebrzańskim Parku Narodowym wysychają

Suche mokradła w Biebrzańskim Parku Narodowym. Są miejsca gdzie poziom wody spadł o pół metra. Według ekspertów powodem może być globalne ocieplenie klimatu, które w ostatnich latach przyspieszyło. Sytuacja hydrologiczna jest dramatyczna. Jeśli się nie zmieni, cenne gatunki roślin i zwierząt mogą wyginąć.

Puste biurko, zablokowany komputer. Sędzia Juszczyszyn w pracy

Przed pustym biurkiem i zablokowanym komputerem - tak w czwartek pracę zaczął w Sądzie Rejonowym w Olsztynie sędzia Paweł Juszczyszyn. Jest gotowy do orzekania, ale do niego nie dopuszczany. Izba Dyscyplinarna - nie uznawana przez Sąd Najwyższy - zawiesiła go w czynnościach. Co oburza sędziów, nie tylko w kraju - słowa wsparcia Juszczyszyn słyszy miedzy innymi od szefa Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów.

Listy poparcia do nowej KRS. "Ilu sędziów dostało awanse życia"?

Pojawiają się kolejne pytania dotyczące list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Chodzi o procedurę zbierania podpisów przez kandydatów. Wystarczy przejść po pokojach w Ministerstwie Sprawiedliwości i są - tak miał zapewniać były już minister, zdymisjonowany za aferę hejterską Łukasz Piebiak. Szef nowej KRS sędzia Leszek Mazur listy z poparciem miał mieć dwie.

Polacy ewakuowani z Chin. "Nie stwierdziliśmy obecności koronawirusa"

Było oczekiwanie na wyniki i jest pewność. U żadnej z 30 osób ewakuowanych z Chin nie wykryto koronawirusa. Cała grupa pozostanie we wrocławskim szpitalu jeszcze przez tydzień. Wciąż w izolacji i wciąż pod obserwacją, ale bez powodów do niepokoju. Wszyscy pacjenci czują się bardzo dobrze. Od początku zresztą nie mają żadnych objawów zakażenia. Za kilka dni raz jeszcze będą przebadani.

"Nagła choroba", sprawa spadła z wokandy. Paweł Juszczyszyn nie mógł orzekać

Prokuratura Krajowa bierze pod lupę Pawła Juszczyszyna. Wystąpiła o dokumenty prowadzonych przez niego spraw i podróży służbowych. Sędzia stawił się w środę w pracy. Zawieszenia orzeczonego przez nieuznawaną przez Sąd Najwyższy Izbę Dyscyplinarną nie zamierza respektować, bo, jak mówi, Izba w świetle prawa nie jest sądem. Jednak orzekać nie mógł. Jego sprawa spadła z wokandy. Powód - nagła choroba jednego z sędziów.

"Ustawa represyjna" została podpisana. KE ma ja wnikliwie przeanalizować

Ostateczny tekst podpisanej już ustawy analizuje teraz Komisja Europejska. Wnikliwie i skrupulatnie. Zapis po zapisie. Każdy pod kątem zgodności z prawem unijnym. Jeśli zajdzie taka potrzeba, Komisja bez wahania podejmie odpowiednie działania - zapewnia jej rzecznik. A jakie dokładnie przepisy wprowadza ta nowela i dlaczego prawnicze autorytety mówią o niej "kagańcowa" i "represyjna".

Ostrzeżenia i apele przed skutkami "ustawy represyjnej"

To koniec trójpodziału władzy i zamach stanu na polską praworządność. Głosom opozycji wtórują prawnicze autorytety. Profesor Zoll mówi, że władza wykonawcza przechodzi do samodzielnego rządzenia. Ustawa represyjna za tydzień wejdzie w życie. Wraz z nią - zaostrzone kary dla sędziów, większa władza dla rzeczników dyscyplinarnych oraz zmiany w wyborze I Prezesa Sądu Najwyższego.