"1313, zgłaszam się" na 28. Finał WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już po raz 28. To jeden taki w roku dzień, kiedy w Polsce i wielu krajach na świecie, głośno, z uśmiechem i ochoczo otwieramy serca, portfele, i wspieramy WOŚP. Środki zebrane podczas tegorocznego finału zostaną przekazane na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.

"Musimy być wszyscy wspólnie, tak jak wtedy po śmierci Pawła"

2019 rok był najtrudniejszym momentem w historii WOŚP, ale chcemy mówić o tym, jak Polacy są ze sobą solidarni - podkreśla Jerzy Owsiak, organizator Orkiestry. Po ubiegłorocznych tragicznych wydarzeniach w Gdańsku, Owsiak niemal od Orkiestry odszedł. Solidarnie zatrzymali go Polacy. Podczas 27. Finału WOŚP i akcji "Światełko do nieba" 28-letni Stefan W. wtargnął na scenę i zadał nożem cios prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Samorządowiec zmarł następnego dnia w szpitalu.

"Nie zamierzamy milczeć". W sobotę ulicami Warszawy przeszedł "Marsz Tysiąca Tóg"

"Marsz Tysiąca Tóg" przeszedł w sobotę ulicami Warszawy. Wzięli w nim udział sędziowie, adwokaci, radcy prawni, prokuratorzy i wspierający ich prawnicy z 22 krajów europejskich. W milczeniu, w togach lub z togami w rękach przeszli spod siedziby Sądu Najwyższego przez Pałac Prezydencki aż przed gmach Parlamentu. Wśród haseł - "Prawo do niezawisłości" i "Prawo do Europy", a wśród postulatów - nie dla zmian w sądownictwie, które maję represjonować polskich sędziów.

Miliony serduszek i tysiące wolontariuszy. Orkiestra gra już 28. raz

W TVN24 w niedzielę od rana do wieczora program specjalny. Reporterzy TVN24 pokazują wszystkie najciekawsze orkiestrowe wydarzenia i licytacje. Pokazujemy również najciekawsze relacje Państwa, czyli zdjęcia lub filmy przesyłane do reporterów portalu Kontakt24. Wystarczy zamieścić publiczny post na Facebooku, Twitterze lub Instagramie wraz z hasztagiem #WOSPwTVN24 oraz nazwą swojej miejscowości. W lewym dolnym rogu licznik orkiestrowego dobra czyli pieniędzy, za które Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupi kolejny sprzęt medyczny.

Odliczanie do Finału WOŚP. Orkiestra zagra po raz 28.

120 tysięcy wolontariuszy, 1700 sztabów, i prawie 9 milionów złotych już na koncie. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wielkie liczby i jeszcze większy cel. Po raz 28. małe czerwone serduszko staje się symbolem wielkiego gestu. Do Finału zostały godziny.

Komisja Wenecka w Polsce. Nie będzie rozmowy z resortem sprawiedliwości

Drugi dzień wizyty i kolejne spotkania Komisji Weneckiej w Polsce. Po raz kolejny ze strony rządu delegaci słyszą "nie". Nie będzie rozmowy z resortem sprawiedliwości, bo - jak tłumaczy w liście wiceminister Marcin Warchoł - marszałek Senatu nie miał prawa Komisji zapraszać. Zatem wizyta miałaby być nieoficjalna i nieformalna. Zamiast na rozmowy wiceminister zaprosił delegację do muzeum.

Zabójstwo w gdańskim szpitalu. Napastnik został zatrzymany

Brutalny atak na pacjenta gdańskiego szpitala. Sprawcą jest inny pacjent. 61-latek miał zaatakować i śmiertelnie pobić 93-latka, z którym przebywał na jednej sali. Po zabójstwie napastnik próbował uciec. Został jednak zatrzymany. Czeka na przesłuchanie. Policja i prokuratura badają okoliczności tragedii.

Eksperci z Komisji Weneckiej przybyli do Senatu

W Warszawie jest delegacja Komisji Weneckiej Rady Europy. Eksperci z Irlandii, Bułgarii, Szwecji i Niemiec podczas dwudniowej wizyty w Polsce chcą wypracować opinię o ustawie dyscyplinującej sędziów. Spotkali się z przedstawicielami senackiej większości.

E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"

Od środy pacjenci zamiast odręcznie wypisanej kartki dostają od lekarza specjalny PIN, dzięki któremu mogą odebrać leki w dowolnej aptece. Jak zapewniają NFZ i Ministerstwo Zdrowia, ma to ograniczyć biurokrację i ułatwić zakup przepisanych leków. Pacjenci mogą też założyć Internetowe Konto Pacjenta, dzięki któremu można zobaczyć w internecie historię medyczną, a także wystawione recepty.

Posłowie opozycji wysłuchali informacji o polskich żołnierzach w Iraku

Rząd poinformował opozycję o sytuacji polskich żołnierzy w Iraku. Chodzi o ich bezpieczeństwo po irańskich atakach i po żądaniu irackiego parlamentu, by obce wojska wyjechały. Odbyły się dwa zamknięte dla dziennikarzy posiedzenia sejmowych komisji. Doradca prezydenta powiedział, że właściwie to, o czym informują nasze służby, można też przeczytać w internecie. Politycy opozycji powiedzieli po posiedzeniach, że dowiedzieli się więcej.

Polska na razie nie wycofuje żołnierzy z Iraku

Polscy żołnierze stacjonujący w Iraku są bezpieczni. Żaden z nich nie zginał i nie doznał obrażeń - uspokaja Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych i przedstawiciele rządu. Jak na razie wojskowi i pracownicy cywilni pozostają w Iraku. Są tam w ramach międzynarodowej koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim.

Opozycja domaga się zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego

W związku z atakiem na bazy w Iraku, w których znajdują się polscy żołnierze, premier Mateusz Morawiecki wzywa w Sejmie opozycję do współpracy. Jednak prezydent Andrzej Duda nie zwołuje Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem opozycji, czego domaga się Platforma Obywatelska. W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego spotkali się prezydent, premier i niektórzy ministrowie. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w środę ma zabrać głos w Sejmie na zamkniętym posiedzeniu komisji obrony narodowej.

Dwóch turystów na zamkniętym szlaku. GOPR apeluje o rozwagę

Potężny wiatr na Śnieżce, a na zamkniętym szlaku dwóch turystów. Ich nierozważne zachowanie nagrała pracownica pobliskiego schroniska. Podmuchy wiatru tego dnia osiągały prędkość nawet 130 km/h, a mimo to znaleźli się tacy, którzy postanowili się wspinać. Dopiero na górze przekonali się, jak trudna jest tam sytuacja. Wiatr co chwilę przewracał turystów na ziemię. GOPR apeluje o rozwagę i ostrożność.

Żałoba w Chojnicach. Prokuratura prowadzi śledztwo

W Chojnicach trwa żałoba w związku z tragicznym pożarem w tamtejszym hospicjum. Zginęły w nim cztery osoby, a 24 zostały poszkodowane. Prokuratura prowadzi śledztwo. Bada nie tylko wątek okoliczności pojawienia się ognia. Sprawdza też, czy systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych były wystarczające i czy ewakuacja przebiegła poprawnie.

Robert Biedroń włącza się do prezydenckiego wyścigu. Otrzymał poparcie Lewicy

Miał być premierem, chce być prezydentem. Robert Biedroń ma już pełne poparcie Lewicy i deklaruje start w wyścigu o prezydenturę. Choć formalnie przysłowiową "kropkę nad i" postawi za niecałe dwa tygodnie wspólna konwencja wszystkich trzech partii lewicowych . Kandydat jest wspólny, ale to nie oznacza, że decyzja była jednomyślna i oczywista.

Kubacki zwycięża w Turnieju Czterech Skoczni, rozbudza apetyty kibiców

Dawid Kubacki trzecim polskim królem Turnieju Czterech Skoczni. W Bischofshofen potwierdził, że nie ma na niego mocnych i rozbudził marzenia polskich kibiców, którzy liczą na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Tam Kubacki na razie jest piąty, ale już w najbliższy weekend pojawi się kolejna szansa, by zbliżyć się do czołówki.

Oskarżenia wobec Tomasza Grodzkiego. Marszałek zwrócił się do ABW

Marszałek Grodzki wzywa ABW do pomocy w wyjaśnieniu "Senatgate" . Tak nazywa zorganizowaną akcję, która ma na celu jego zdyskredytowanie. Na oskarżenia o korupcję reaguje stanowczo i do prokuratury kieruje zawiadomienia dotyczące zniesławienia i stosowania gróźb. Przedstawia też relację pacjenta, który za fałszywe pomówienie miał dostać 5000 złotych.

Posiedzenie Rady Gabinetowej, bez opozycji. "To jest rozmowa swoich ze swoimi"

Napięcie rośnie. Eksperci mówią o kryzysie i kreślą najczarniejsze scenariusze. Jakie stanowisko powinna zająć w tej sytuacji Polska? Prezydent wzywa na konsultacje. Jednak o detalach polityki międzynarodowej rozmawia w wąskim gronie. Tylko z premierem i ministrami. Ruszyła Rada Gabinetowa. Na rozmowy z opozycją w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego na razie nie ma szans.

Do Polski przyjadą przedstawiciele Komisji Weneckiej

W Sejmie okrągły stół w sprawie sądów, a w Senacie prace nad ustawą dyscyplinującą sędziów. Do Polski na dwudniową wizytę mają przyjechać przedstawiciele Komisji Weneckiej. To będzie ważny tydzień dla praworządności. Pytanie - czy z ważnymi decyzjami? Skoro sejmowa większość niezmiennie twierdzi, że powodów do zmian nie ma.  

Zagrożenie lawinowe w Tatrach. Ratownicy ostrzegają turystów

Trudne warunki i trzeci stopień zagrożenia lawinowego - w Tatrach ostrzeżenie obowiązuje powyżej 1700 metrów nad poziomem morza. Ratownicy przestrzegają, że wychodząc na szlak trzeba mieć odpowiedni sprzęt, a przede wszystkim doświadczenie w górskich wędrówkach.

"Jesteśmy gotowi". Zbliża się 28. Finał WOŚP

Wielkie granie odbędzie się już za sześć dni, ale wielkie kwoty już w grze się pojawiły. Na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajduje się już ponad 4 miliony 600 tysięcy złotych. Licznik się kręci. Trwają internetowe aukcje, a wolontariusze meldują pełną gotowość. 12 stycznia od świtu do późnej nocy Orkiestra będzie grać i zbierać na rzecz dziecięcej medycyny zabiegowej.

We wtorek w Sejmie okrągły stół w sprawie sądownictwa

Okrągły stół w sprawie sądów odbędzie się w Sejmie we wtorek. Z inicjatywą wyszli politycy PSL, a pozostałe kluby opozycyjne były na "tak". Udział potwierdzają także prawniczy eksperci. Celem jest wypracowanie rozwiązań, które rzeczywiście poprawią sytuację w wymiarze sprawiedliwości. Obóz rządzący na rozmowy raczej się nie wybiera.

Sylwestrowy atak w Jastrowie. Zarzuty dla 17-latka

Konsekwencje sylwestrowego ataku w wielkopolskim Jastrowie. Jest areszt dla 17-latka, który rzucił się z nożem na 26-letniego mężczyznę. Według nieoficjalnych ustaleń zaatakowany zwrócił uwagę nastolatkom, by ci nie rzucali w jego stronę petard. To miało rozwścieczyć grupę. Poszkodowany jest w ciężkim stanie. Ma kilkanaście ran ciętych i kłutych na udach, klatce piersiowej i głowie.