Barka zatonęła przy nabrzeżu w Gryfinie. Strażacy otoczyli ją zaporą

Barka, która zatonęła przy nabrzeżu w Gryfinie, nie stwarza zagrożenia dla środowiska - informują strażacy. Z wody wystaje tylko sterówka, a z jednostki wypływa paliwo. Jest to jednak niewielki wyciek. Pomimo tego strażacy rozstawili zaporę wokół barki. Nie wiadomo, kiedy barka zostanie podniesiona z dna rzeki. Najprawdopodobniej barka zatonęła, bo doszło do rozszczelnienia kadłuba.

Inflacja w grudniu wyniosła rok do roku 3,4 procent

W grudniu 2019 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z grudniem 2018 roku wzrosły o 3,4 procent. Rosną ceny energii elektrycznej, transportu i ubezpieczeń, ale także i żywności. Do tego dochodzą wyższe opłaty za wywóz śmieci.

CIS: sędziemu Juszczyszynowi możemy udostępnić listę poparcia jednego kandydata do KRS

Nie w sądzie w Olsztynie, a w kancelarii Sejmu. Nie w całości, a w mocno ograniczonym wymiarze. Sędzia Paweł Juszczyszyn ma w najbliższy wtorek przyjechać do kancelarii Sejmu na oględziny dokumentów dotyczących zgłoszenia kandydatów na członków sędziów Krajowej Rady Sądownictwa. Powołując się na ochronę danych osobowych sędziów, Centrum Informacyjne Sejmu pisze, że sędziemu Sądu Okręgowego w Olsztynie mogą być zaprezentowane jedynie załączniki związane z kandydaturami zgłoszonymi przez obywateli. To przypadek tylko jednego członka z piętnastu - tylko Teresa Kurcyusz-Furmanik została zgłoszona do KRS przez obywateli.

Policjanci zaatakowani podczas interwencji. "Tak wygląda codzienna praca"

Atak na policjantów w Poznaniu. Dwaj funkcjonariusze podczas nocnej interwencji próbowali zatrzymać dwóch podejrzanych o handel narkotykami. Doszło do szarpaniny, posypały się ciosy. Jednego z mężczyzn udało się obezwładnić, drugi potraktował mundurowych gazem pieprzowym, po czym uciekł. Zatrzymał go inny patrol. Obaj sprawcy usłyszeli już zarzuty.

Minister sprawiedliwości mówił o sędziach, którzy "byli gotowi współdziałać"

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro z senackiej mównicy powiedział wprost to, co mówiła opozycja. - Myśmy zgłosili takich sędziów, którzy byli naszym zdaniem gotowi współdziałać w ramach reformy sądownictwa - przyznał szef Solidarnej Polski. - Jak państwo wygracie wybory demokratyczne, będziecie mogli wybrać tych sędziów, których uznacie za właściwych przedstawicieli środowiska sędziowskiego - dodał, zwracając się do opozycji.

Komisja Wenecka wydała opinię. Ziobro: trudno traktować ten dokument poważnie

Komisja Wenecka rekomenduje odrzucenie poselskiego projektu ustawy, która wprowadziłaby nowe kary dyscyplinarne dla sędziów, czyli tak zwanej ustawy represyjnej lub "ustawy kagańcowej". Nowelizacja może być postrzegana jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa w Polsce - argumentują członkowie organu doradczego Radu Europy. Zbigniew Ziobro nazwał ten dokument "parodią opinii Komisji Weneckiej" i zarzucił członkom komisji "neokolonialne" i nieobiektywne podejście do Polski. Tymczasem Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską do zwiększenia presji na Polskę i na Węgry w związku ze sprawami dotyczącymi praworządności i praw człowieka.

Wyrok w sprawie sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek. Co to oznacza dla pozostałych postępowań dyscyplinarnych?

We wtorek Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu orzekł o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek. Zgodnie z wyrokiem sądu zastępca rzecznika dyscyplinarnego nie posiada kompetencji do wszczynania z własnej inicjatywy postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego sądu rejonowego. Po takim orzeczeniu dziesiątki postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów krytykujących zmiany w sądownictwie stanęły pod znakiem zapytania.

Senat debatuje nad "ustawą represyjną"

Tej ustawy poprawić się nie da - mówią senatorowie o ustawie, która ma dyscyplinować sędziów. Zapowiadają też, że odrzucą ją w całości. We wtorek w Senacie były konsultacje z ekspertami z kraju i z zagranicy, w czwartek prawdopodobnie pojawi się raport Komisji Weneckiej.

Były senator PiS zatrzymany przez CBA

Były senator Prawa i Sprawiedliwości w rękach CBA. Stanisław Kogut, jego syn i dyrektor małopolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będą tłumaczyć się z podejrzeń o korupcję. Mężczyźni mieli przyjmować wielomilionowe łapówki. Śledztwo w tej sprawie jest pełne podejrzeń, bo do tej pory zarzuty usłyszały 24 osoby.

"To był tak dobry człowiek, człowiek który Gdańsk kochał"

Minął rok od tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jego ostatnie słowa można przeczytać na pamiątkowej tablicy, która mieści się przy Złotej Bramie, nieopodal miejsca gdzie rok temu ze sceny WOŚP przemawiał Paweł Adamowicz. Mężczyzna, który zadał śmiertelny cios prezydentowi siedzi obecnie w areszcie. Po roku wciąż nie trafił przed sąd. Prokuratura chce przesłuchać ponad 140 osób, które miały kontakt ze Stefanem W. kiedy odsiadywał poprzednie wyroki.

Dramatyczne nagranie z przejazdu kolejowego. Pociąg uderzył w ciężarówkę

Kierowca taranuje zamknięte rogatki i wjeżdża na tory z ciężkim ładunkiem. Sekundy później w ciężarówkę uderza rozpędzony pociąg pasażerski. W wyniku zderzenia z pociągiem ranne zostały 4 osoby. Dwóch maszynistów i dwoje pasażerów. Kolejarze publikują nagranie z przejazdu kolejowo-drogowego pod Zbąszyniem i ujawniają, że w 2020 roku ponad 20 procent wszystkich wypadków w takich miejscach spowodowali zawodowi kierowcy.

"Zło nie może wygrać". Gdańszczanie oddali hołd Pawłowi Adamowiczowi

Na mapie orkiestrowych wydarzeń Gdańsk był miejscem szczególnym. Finał nie mógł się nie odbyć, ale towarzyszył mu cień tragedii z 2019 roku, czyli zabójstwa Pawła Adamowicza. Teraz, rok po tragicznych wydarzeniach, gdańszczanie symbolicznie uczcili pamięć byłego prezydenta. W Gdańsku oficjalnie otwarto też aleję imienia Pawła Adamowicza. Wieczorem ciąg dalszy uroczystości.

Mnóstwo dobra, uśmiechu i pozytywnej energii. Orkiestra zagrała po raz kolejny

Największa i najbardziej kolorowa orkiestra na świecie zagrała po raz kolejny. Znowu porwała, oczarowała i znowu bije rekordy. W łączeniu serc w szczytnym celu WOŚP nie ma sobie równych. A łączy przez dzielenie się dobrem, uśmiechem, pozytywną energią i oczywiście hojnym gestem. Ponad 115 milionów złotych na koncie to zaledwie część finansowego wyniku 28. Finału. Na pełny raport trzeba będzie poczekać do 8 marca.

"1313, zgłaszam się" na 28. Finał WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już po raz 28. To jeden taki w roku dzień, kiedy w Polsce i wielu krajach na świecie, głośno, z uśmiechem i ochoczo otwieramy serca, portfele, i wspieramy WOŚP. Środki zebrane podczas tegorocznego finału zostaną przekazane na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.

"Musimy być wszyscy wspólnie, tak jak wtedy po śmierci Pawła"

2019 rok był najtrudniejszym momentem w historii WOŚP, ale chcemy mówić o tym, jak Polacy są ze sobą solidarni - podkreśla Jerzy Owsiak, organizator Orkiestry. Po ubiegłorocznych tragicznych wydarzeniach w Gdańsku, Owsiak niemal od Orkiestry odszedł. Solidarnie zatrzymali go Polacy. Podczas 27. Finału WOŚP i akcji "Światełko do nieba" 28-letni Stefan W. wtargnął na scenę i zadał nożem cios prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Samorządowiec zmarł następnego dnia w szpitalu.

"Nie zamierzamy milczeć". W sobotę ulicami Warszawy przeszedł "Marsz Tysiąca Tóg"

"Marsz Tysiąca Tóg" przeszedł w sobotę ulicami Warszawy. Wzięli w nim udział sędziowie, adwokaci, radcy prawni, prokuratorzy i wspierający ich prawnicy z 22 krajów europejskich. W milczeniu, w togach lub z togami w rękach przeszli spod siedziby Sądu Najwyższego przez Pałac Prezydencki aż przed gmach Parlamentu. Wśród haseł - "Prawo do niezawisłości" i "Prawo do Europy", a wśród postulatów - nie dla zmian w sądownictwie, które maję represjonować polskich sędziów.