Mariusz Kamiński pozostaje na stanowisku

Żaden praworządny obywatel nie musi się niczego obawiać - mówił w sejmie Mariusz Kamiński w trakcie debaty nad zgłoszonym przez opozycję wotum nieufności. PiS - co nie było dla nikogo zaskoczeniem - wygrał to głosowanie.

Opozycja domaga się ukarania Joanny Lichockiej

Gest posłanki PiS Joanny Lichockiej podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu wywołał polityczną burzę. Pani poseł tłumaczyła, że środkowym palcem przecierała sobie oko, ale opozycja nie daje wiary tym tłumaczeniom.

Inspektorzy budowlani ruszą w teren po tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej

Kontroli po tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej ma być więcej. Inspektorzy na Podhalu mają przyjrzeć się baczniej i częściej budynkom, które wzbudzają wątpliwości. Należy nadmienić, że nie zawsze chodzi o budynki w ścisłym dla tego słowa znaczeniu. W Bukowinie Tatrzańskiej wichura zerwała dach z naczepy ciężarówki przerobionej na wypożyczalnię sprzętu narciarskiego. Zginęła matka i jej dwie córki.

Jaś nie przeżył nawet jednego dnia. Po półtorarocznym śledztwie nie wiadomo, kto go zabił

Tajemnica śmierci chłopczyka, którego ciało zostało wyłowione z Odry ponad półtora roku temu, nie została rozwiązana. Wciąż nie wiadomo, kim jest jego matka, nie wiadomo, kto zadał noworodkowi kilkanaście ran kłutych. Śledczy sprawdzili tysiąc pięćset kobiet, przesłuchali ponad 120 lekarzy. Umorzyli postępowanie, ale - jak zapewniają - nie zapominają o nim. Prokuratorzy, po odnalezieniu zwłok, dali chłopcu na imię Jaś. Jaś nie przeżył nawet jednego dnia.

Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada na raport NIK: to manipulacja

Najwyższa Izba Kontroli krytycznie wypowiada się o działaniach Ministerstwa Sprawiedliwości. NIK zarzuca resortowi bardzo niską, bo 1-procentową skuteczność w odzyskiwaniu mienia pochodzącego z przestępstw w latach 2014-2018. Resort sprawiedliwości odpowiada: raport NIK to manipulacja. To nie pierwszy raz, gdy NIK surowo oceniła ministerstwo.

Kubica będzie startował w wyścigach DTM. "Mam charakter, który lubi wyzwania"

Nowy start Robert Kubicy. Polski kierowca będzie się ścigał w serii DTM. DTM to najważniejsza seria wyścigowa samochodów w Niemczech. Robert Kubica mówi, że wyzwanie będzie duże, bo poziom jest tam zbliżony do tego, który zna z Formuły 1. Polak będzie w tym sezonie mocno zapracowany. Starty w DTM będzie bowiem łączył z rolą kierowcy testowego w ekipie Alfa Romeo Racing Orlen.

Sędzia Zabłocki przechodzi w stan spoczynku. "Nie przyłożę ręki"

Sędzią Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki był przez prawie 30 lat. Orzekał w szeregu głośnych, medialnych spraw. W przeddzień wejścia w życie tak zwanej "ustawy represyjnej", czyli wprowadzającej między innymi nowe kary dyscyplinarne dla sędziów, sędzia Stanisław Zabłocki, który jest prezesem Izby Karnej SN, przechodzi w stan spoczynku w ramach protestu. "Są chwile, w których trzeba powiedzieć: nie" - napisał. Jego zdaniem nowe przepisy są niezgodne z Konstytucją RP i wartościami unijnymi.

Na walkę z rakiem, zamiast na publiczne media? Marszałek Senatu zapowiada poprawkę

Zamiast na telewizję publiczną dwa miliardy złotych z budżetu powinny trafić na leczenie onkologiczne: tak uważa opozycja, a marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiada odpowiednią poprawkę. PiS chciałoby nowelizacji budżetu tak, by dwa miliardy złotych zostały przeznaczone na państwowe media. Posłowie opozycji nie mają wątpliwości, że w głosowaniu na sali plenarnej większość sejmowa i tak zdecyduje o przekazaniu środków właśnie na taki cel, jaki chce PiS.

"Do zarzutów ustosunkuję się w trakcie debaty". Po niej głosowanie

Opozycja chce dymisji Mariusza Kamińskiego. Szefowi MSWiA i koordynatorowi służb specjalnych opozycja zarzuca wykorzystywanie służb do politycznej walki. Koalicja Obywatelska złożyła wniosek po emisji reportażu "Superwizjera" TVN, w którym były agent CBA i były poseł PiS Tomasz Kaczmarek oskarżył swoich ówczesnych przełożonych, w tym Mariusza Kamińskiego, o naciskanie na niego, by kłamał w sprawie tak zwanej "willi Kwaśniewskich". "Willa Kwaśniewskich" to dom w Kazimierzu Dolnym, który jednak nie należy do byłej pary prezydenckiej. Wniosek o wotum nieufności ma zostać rozpatrzony w czwartek wieczorem i wtedy też ma się odbyć głosowanie.

"Sytuacja jest bardzo poważna" TSUE czeka na wyjaśnienia polskiego rządu

Polski rząd ma czas do czwartku na przekazanie Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyjaśnień w sprawie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, w tym przede wszystkim działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Z podpowiedzią, jak te wyjaśnienia mogą wyglądać, przychodzi rzecznik rządu Piotr Müller.

Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Inwestor usłyszał zarzut

Prokuratura Rejonowa w Zakopanem postawiła zarzut po tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej. To inwestor miał postawić na stoku prowizoryczną budkę z wypożyczalnią nart i to on jest podejrzany o popełnienie samowoli budowlanej. Mężczyzna przyznał się do winy i złożył zeznania.

"To, co widzimy w Polsce to nie jest reforma. To jest represja"

W Strasburgu odbyła się kolejna debata poświęcona polskiej praworządności. To co rząd PiS określa "dobrym planem", w Europie wywołuje szok. "To, co widzimy w Polsce, to nie jest reforma. To jest represja" - mówił eurodeputowany Esteban Gonzalez Pons. Z kolei unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders zapewnił, że Komisja Europejska jest otwarta na dialog z polskimi władzami. Ale przypomniał jednocześnie, że "Komisja Europejska nie zawaha się wykorzystać wszystkich możliwych mechanizmów i środków, żeby bronić praworządność".

Marszałek Sejmu zapowiada ujawnienie list poparcia do KRS. "Czekamy na to"

Rozpoczniemy procedurę publikowania list poparcia do KRS - ogłasza marszałek sejmu Elżbieta Witek. Pojawia się pytanie co tu rozpoczynać, skoro listy można po prostu opublikować. Naczelny Sąd Administracyjny nakazał to prawomocnym wyrokiem, ale dla marszałek Witek bardziej niż ten sąd liczy się decyzja Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Byli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego: TK został zlikwidowany

"Słuszne jest, niestety, wyrażane powszechnie przekonanie, że Trybunał Konstytucyjny praktycznie został zlikwidowany" - napisali we wspólnym oświadczeniu byli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Pod oświadczeniem podpisało się 22 sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Szczególną uwagę poświęcili dwojgu nowym sędziom, Stanisławowi Piotrowiczowi i Krystynie Pawłowicz.

Marina Brilman: zmiany w Polsce znaczącą podważają niezależność sędziowską

We wtorek wieczorem w Parlamencie Europejskim w Strasburgu kolejny raz ma odbyć się debata o praworządności w Polsce. Już nie raz także zachodni eksperci bili na alarm, kiedy patrzyli na kolejne kroki zmiany w polskim sądownictwie. - One znaczącą podważają niezależność sędziowską - uważa dr Marina Brilman z The Law Society of England and Wales. Jednocześnie podkreśla, że unijne normy nie uniemożliwiają państwom członkowskim dowolnego kształtowania ustroju sądownictwa, o ile sądy pozwalają na skuteczne dochodzenie swoich praw.

PKW ma nowego przewodniczącego. "Członkowie byli zgodni"

Od wtorku pracami Państwowej Komisji Wyborczej kierować będzie sędzia NSA Sylwester Marciniak, dotychczasowy zastępca przewodniczącego. PKW ma nowy skład. W przeszłości 9-osobowa Państwowa Komisja Wyborcza składała się wyłącznie z sędziów, których wskazywały trzy instytucje: Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny. Teraz 7 członków wybiera Sejm, dwaj pozostali to sędziowie Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Za stołówkę i szatnię robi klasa. Szkoła ma zostać rozbudowana, brakuje pieniędzy

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Koźmińcu w Wielkopolsce nie mają lekko. Obiady jedzą w klasach, tam też przebierają się przed lekcjami WF-u. Ćwiczą w salce wielkości pokoju, która jest tak mała, że nie mogą wykonywać niektórych ćwiczeń gimnastycznych. Mają też jedną łazienkę. O poprawę warunków lokalowych walczy dyrektor, który oddał uczniom nawet swój gabinet. Projekt rozbudowy szkoły już jest. Nie ma tylko pieniędzy.

Śmieci na ulicach Nowogardu. Bo jest spór między burmistrzem a radą miejską

Śmieciowy pat w Nowogardzie. Burmistrz z SLD chce podwyżek za wywóz śmieci, radni z PiS postawili szlaban. Tak już trwa prawie siedem miesięcy. W międzyczasie w miejskiej kasie skończyły się pieniądze, więc śmieci leżą sobie teraz na ulicach. Na szczęście dla mieszkańców zalegające śmieci w najbliższych dniach mają zostać wywiezione, kosztem dalszego zadłużania się miasta.

Zignorował światła, uszkodził rogatki

Pokaz głupoty na kolejowym przejeździe. Zawodowy kierowca ciężarówki nic nie zrobił sobie z czerwonego światła i zamykających się rogatek. Uszkodził je i pojechał dalej. To zdarzyło się w Obornikach, ale takich zdarzeń w ciągu roku w Polsce są setki. I wiele z nich kończy się tragicznie.

"Ten obiekt był samowolą budowlaną"

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zerwania przez wiatr dachu prowizorycznej wypożyczalni sprzętu na Rusińskim Wierchu i nieumyślnego spowodowania śmierci trzech osób oraz prowadzenia robót budowlanych bez wymaganej zgody lub zgłoszenia. Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 11. na parkingu przy górnej stacji wyciągu narciarskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. Podmuch wiatru zerwał dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Dach spadł wprost na cztery osoby. Trzy nie przeżyły.

Prokuratura bada okoliczności śmierci turystów w Bukowinie Tatrzańskiej

Dwie osoby nie żyją, a dwie zostały ranne. Dlaczego, mimo ostrzeżeń o silnym wietrze w Bukowinie Tatrzańskiej doszło do tragedii? Czy wyciąg powinien zostać zamknięty wcześniej i czy konstrukcja, w której znajdowała się wypożyczalnia narciarska, w ogóle powinna istnieć? Odpowiedzi na te pytania musi znaleźć prokurator, który już po wstępnych oględzinach ma wiele wątpliwości. W nocy z niedzieli na poniedziałek wiało w całej Polsce, nie tylko w górach. Wichura przewracała drzewa, zrywała dachy, a deszcz zalewał piwnice. Prądu nie miało kilkadziesiąt tysięcy osób.

"Naruszenie zasad etyki". Olsztyńscy sędziowie chcą złożyć zawiadomienie

Sędzia Paweł Juszczyszyn nie będzie orzekał także w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. To decyzja tamtejszego kolegium, które podkreśla, że nie uznaje zawieszenia sędziego, ale z uwagi na dobro prowadzonych spraw - stwierdza, że nie powinien orzekać. Kolegium wyraziło też dezaprobatę wobec ostatnich zachowań prezesa Sądu Rejonowego Macieja Nawackiego. Gest zniszczenia tekstu uchwał przez prezesa może być kwalifikowany jako delikt dyscyplinarny. Kolegium kieruje więc sprawę do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego.