PiS chce kolejnych zmian w Kodeksie wyborczym

PiS dalej chce zmieniać Kodeks wyborczy. Rządząca partia chce poszerzyć możliwość głosowania korespondencyjnego, by w ten sposób swój głos mógł oddać każdy. Koalicyjna partia Jarosława Gowina, Porozumienie, stawia warunki. Jednym z nich jest przesunięcie wyborów prezydenckich do wiosny 2021 roku. Opozycja uważa, że samo angażowanie olbrzymiej liczby ludzi do przygotowania takich wyborów jest narażaniem ich zdrowia.

Poprawki Senatu do pakietu gospodarczego zostały odrzucone

Przedsiębiorcy liczą straty. Nie chcą tracić pracowników, więc liczyli też na pakiet pomocowy - tak zwaną "tarczę antykryzysową". Specustawa wprowadzająca pakiet gospodarczy została przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta. Wcześniej większość rządząca wykreśliła z niego poprawki opozycji, która chciała zwiększyć zakres pomocy. Rządzący mówią, że to nie koniec wsparcia, a propozycje Senatu doprowadziłyby państwo do bankructwa.

Nowe obostrzenia weszły w życie

By spowolnić wzrost liczby zakażeń, liczba naszych kontaktów z innymi musi spaść do absolutnego minimum. W środę zaczął obowiązywać limit klientów w sklepach, aptekach i drogeriach. Został wyznaczony specjalny czas na zakupy tylko dla seniorów, od godziny 10 do 12. Do tego wprowadzono nowe ograniczenia na targowiskach i w transporcie pasażerów.

Goście zaproszeni, zaliczki wpłacone. Co ze ślubami w czasie epidemii?

Odwoływać czy nie? Przed tym dylematem stoi wiele par, które w najbliższych tygodniach planowały ślub i wesele. Zaliczki są wpłacone, goście zaproszeni, obrączki kupione i co teraz? To problem dla całej branży weselnej, bo kiedy para odwołuję ślub, to tracą restauratorze, właściciele sal, cukiernicy, kwiaciarnie, sklepy ze strojami ślubnymi i ci, którzy na weselach grają. Poważny problem zacznie się po 12 kwietnia, kiedy skończy się post i teoretycznie powinny zacząć się śluby kościelne. Śluby cywilne już teraz są odwoływane.

Co z maturami? Uczniowie i nauczyciele domagają się jasnej odpowiedzi

Maturzyści domagają się jasnego stanowiska Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie egzaminów dojrzałości. Uczniowie pytają - kiedy zostaną przeprowadzone matury. Z kolei o ich odwołanie apeluje Związek Nauczycielstwa Polskiego i podkreśla, że "nie ma, co ryzykować zdrowia tysięcy uczniów i nauczycieli". Jednak Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje przeprowadzić egzaminy w terminie.

"Wchodzimy w etap recesji". Kluczowe dwa miesiące dla gospodarki

Spełniają się wszystkie negatywne scenariusze, nie wykluczamy recesji - mówi premier Mateusz Morawiecki. Epidemia COVID-19 zmroziła polską gospodarkę, podobnie jest na całym świecie. Według danych konfederacji Lewiatan, bez szybkiej pomocy państwa ponad dwie trzecie małych przedsiębiorstw może zbankrutować.

Miejskie kamery wykryją skupiska? "Realnie wpłynąć na bezpieczeństwo"

Zachować dystans, zwiększyć izolację - od teraz hasło "zostań w domu" - powinniśmy potraktować jeszcze poważniej. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia - zwiększamy rygor, by zmniejszyć zagrożenie. Na koronawirusa SARS-CoV-2 nie ma leku i nie ma szczepionki. Jedyne, co możemy zrobić, to ochronić siebie i innych.

"Rozwiązanie jest tylko jedno, inny termin wyborów". Samorządowcy nie chcą ryzykować

Wicemarszałek Sejmu z Prawa i Sprawiedliwości straszył komisarzami, ale samorządowcy temu szantażowi nie ulegają. Teraz to już nie pojedyncze głosy, a stanowcze, masowe, głośne "nie" dla wyborów 10 maja. Ryszard Terlecki mówił o buncie. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar o głosie rozpaczy. Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie są odpowiedzialni za przygotowanie i przeprowadzenie wyborów, ale jak tłumaczą - bezpiecznie w tym terminie przeprowadzić się ich nie da. Nie chcą ryzykować zdrowia i życia obywateli.

Senat wprowadził poprawki do pakietu antykryzysowego

Większe pieniądze dla przedsiębiorców i usunięte zmiany w kodeksie wyborczym. We wtorek nad ranem Senat zakończył prace nad tak zwaną "tarczą antykryzysową". Zaproponował do niej kilkadziesiąt poprawek. Pytanie, co teraz zrobią z nimi posłowie. Zwłaszcza jeśli chodzi o przepisy dotyczące głosowania korespondencyjnego. Specustawa z poprawkami Senatu wróciła do Sejmu. Posiedzenie rozpoczęło się we wtorek o godzinie 16:00.

Rząd wprowadza nowe obostrzenia w walce z pandemią

We wtorek na konferencji prasowej rząd zapowiedział wprowadzenie nowych ograniczeń w związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 w Polsce. To między innymi zachowanie dwumetrowego dystansu w przestrzeni publicznej, maksymalne ograniczenie kontaktów, zamknięte zakłady fryzjerskie, a także obowiązek zakładania rękawiczek przed wejściem do sklepów. Wszystko po to, by wyhamować rosnącą falę zakażeń w Polsce - od początku epidemii łącznie potwierdzono 2215 przypadków, zmarły 32 osoby.

Tak rozprzestrzenia się SARS-CoV-2. Eksperyment, który przemawia do wyobraźni

Według badań - w zależności od fizjologii oraz warunków środowiskowych, takich jak wilgotność czy temperatura, chmura kropelek zawierających patogeny może przemieszać się na odległość ponad siedmiu metrów. Jednak to może być niejedyny sposób, w jaki można się koronawirusem zarazić. Eksperci przypuszczają, że koronawirus SARS-CoV-2, tak jak inne patogeny, może przenosić się poprzez dotyk.

"Niedoskonałą tarczę" zamienić na "tamę". Senat zajmuje się pakietem antykryzysowym

Własny projekt ustawy nie, ale za to 1800 poprawek opozycji. Nawet, jeśli zgłoszone będą tylko te najważniejsze, to i tak zapowiadają się długie obrady. Senat na przyspieszonym posiedzeniu ma się zająć tak zwaną "tarczą antykryzysową". Ma z niej zniknąć wszystko to, co tarczą nie jest. Przede wszystkim zmiany w kodeksie wyborczym. To nie jest czas na zajmowanie się wyborami - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska i zawiesza swoją kampanię. Wiceminister nauki i szkolnictwa Wojciech Maksymowicz wprost deklaruje, że nie ma możliwości, by wybory 10 maja się odbyły.

Prawnicy krytykują zmiany w Kodeksie wyborczym

Sejm w sobotę nad ranem przegłosował nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Wśród przyjętych przez Sejm poprawek do specustawy znalazła się także zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i po 60. roku życia. Wzbudziło to ogromne dyskusje wśród środowisk prawniczych. Były sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wojciech Hermeliński ostrzega, że w obecnej sytuacji wybory "nie będą powszechnymi, przejrzystymi ani uczciwymi".

Samorządowcy sprzeciwiają się organizacji wyborów 10 maja

Nie da się zorganizować wyborów w terminie - alarmują samorządowcy i wprost mówią, co myślą o przyjętych przez Sejm zmianach w Kodeksie wyborczym. To właśnie na samorządach spoczywa odpowiedzialność za bezpieczne przeprowadzenie głosowania i to lokalne władze najlepiej wiedzą, że na tę chwilę zagwarantowanie tego bezpieczeństwa, jest po prostu niemożliwe.

Senat przyśpiesza w sprawie "tarczy antykryzysowej"

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zadecydował o przesunięciu posiedzenia izby na poniedziałek. Pierwotnie obrady były zwołane na wtorek. Senatorowie zajmą się specustawą, która ma zapewnić pomoc dla gospodarki oraz wprowadzić szereg innych rozwiązań w związku z pandemią COVID-19. Obrady będą odbywać się w trzech salach, z zachowaniem specjalnych środków ostrożności.

Nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce

Ministerstwo Zdrowia tylko w niedzielę do godziny 14.30 potwierdziło 133 przypadki zakażenia nowym koronawirusem w Polsce. Jednocześnie resort zdrowia poinformował o śmierć dwóch osób - 75-letnim mężczyźnie w szpitalu w Bytomiu i 82-latku ze szpitala w Raciborzu. Obaj pacjenci byli w stanie ciężkim, u obu występowały choroby współistniejące. Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 1771 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

Zmarł Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor miał 86 lat

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor i dyrygent zmarł w niedzielę w Krakowie. Przez wielu był nazywanym wielkim odkrywcą dźwięków. Penderecki był czterokrotnym laureatem nagrody Grammy. W 2005 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Odszedł po długiej chorobie, miał 86 lat.