Mija termin składania list poparcia do PKW

Teoretycznie kampania wyborcza wciąż trwa, ale praktycznie jej nie ma. Nie ma spotkań z wyborcami i konwencji wyborczych. Nie mogą się odbyć, bo rząd zakazał zgromadzeń. W czwartek mija termin na złożenie w PKW list poparcia dla kandydatów na prezydenta. Aby kandydat został zarejestrowany, to musi ich zebrać co najmniej 100 tysięcy podpisów. Wielu najważniejszych kandydatów już dawno to zrobiło, ale nie udało się to wielu mniej znanym kandydatom. Zbieranie podpisów w ostatnich tygodniach uniemożliwiła pandemia COVID-19. Nie cichną apele o przełożenie wyborów prezydenckich.

Jakich zasad przestrzegać przy wyjściu na spacer?

Zgodnie z nowymi regulacjami dotyczącymi ograniczenia przemieszczania się, są sytuacje, które uzasadniają wyjście z domu. Jedną z nich jest załatwianie "niezbędnych spraw życia codziennego". Do tej kategorii zaliczane są spacery. Warto zatem czasem wyjść z domu, zachowując odpowiednie środki ostrożność.

"System zaczyna się już dławić"

Pracownicy systemu ochrony zdrowia są obecnie na wagę złota. Wraz z wojną z koronawirusem toczy się jednocześnie walka o ich bezpieczeństwo - bo tylko zdrowi lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni będą w stanie nas ochronić.

Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Co wolno po wprowadzeniu rozporządzenia?

Na terenie całego kraju obowiązuje zakaz zgromadzeń oraz zakaz przemieszczania się, z określonymi wyjątkami. W ten sposób rząd chce spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Od wprowadzonych rozporządzeniem ograniczeń przewidziane są wyjątki. Można wyjść między innymi do pracy, po zakupy lub w innych niezbędnych sprawach życiowych.

Harcerze z Zambrowa opracowali strategię pomagania w czasie pandemii

W niewielkich miastach robią wielkie rzeczy, choć często za niewielkie pieniądze. Harcerze z Zambrowa na Podlasiu opracowali strategię niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują w czasach pandemii. Rozwiesili plakaty i zaangażowali lokalnych przedsiębiorców. Zasada jest prosta: potrzebujący mówią, czego potrzebują, młodzi ludzie robią zakupy za swoje pieniądze, a płatność następuje przy odbiorze. Nie tylko harcerze pomagają. We wsi Trzebież w Zachodniopomorskiem mieszkańcy zorganizowali zbiórkę środków ochronnych i środków dezynfekcji dla ochotniczej straży pożarnej.

Przedsiębiorcy czekają na wsparcie od rządu. "Kryzys jest dopiero przed nami"

Rządowe propozycje antykryzysowe są już w Sejmie, w piątek mają zająć się nimi posłowie. Priorytetem na tę chwilę jest utrzymanie miejsc pracy, w czym mają pomóc między innymi dopłaty do pensji czy zwolnienie z płacenia składek ZUS. Przedsiębiorcy natychmiast potrzebują pomocy, ale jednocześnie z bólem przyznają, że wszystkich nie uda się uratować przed upadkiem.

Ponad 1100 przypadków SARS-CoV-2 w Polsce

Do czwartku do godziny 15 odnotowano w Polsce w sumie 1120 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Ministerstwo Zdrowia podaje, że 14 osób jest uznawanych za ofiary śmiertelne COVID-19. Choć chorobę najtrudniej przechodzą osoby starsze i z innymi schorzeniami, to Światowa Organizacja Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia apelują do młodych, by nie lekceważyli zagrożenia.

Zmiany w komunikacji miejskiej. Liczba miejsc ograniczona o połowę

Od środy autobusy i tramwaje będą zabierać maksymalnie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. To nowe wytyczne dotyczące komunikacji miejskiej. Dla przykładu: do autobusu, w którym jest 40 miejsc siedzących, wejdzie najwyżej 20 pasażerów. W autobusach wyznaczono też strefy buforowe, oddzielając kierowców od pasażerów. O nowych zasadach transportu informować mają kartki na drzwiach tramwajów i autobusów.

"Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, nie uratujemy ludzkich żyć"

Rozporządzenie ministra zdrowia wprowadzające nowe ograniczenia w przemieszczaniu się to sytuacja absolutnie wyjątkowa, niespotykana w historii współczesnej Polski. Zgodnie z dokumentem od środy nie wolno wychodzić z domu. Są jednak trzy główne wyjątki: wyjście do pracy, udział w wolontariacie związanym z walką z koronawirusem oraz wyjście w celu załatwienia niezbędnych spraw życia codziennego. Zmieniły się także ograniczenia dotyczące sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych. Podobne rozwiązania wprowadziły już niektóre kraje europejskie i nikt nie ma wątpliwości, że w walce z nowym koronawirusem są one nieuniknione i niezbędne.

Burmistrz Helu chce ograniczenia wjazdu na półwysep

Burmistrz Helu Mirosław Wądołowski prosi wojewodę pomorskiego o wprowadzenie czasowego ograniczenia wjazdu na Półwysep Helski. Chodzi o ograniczenia wjazdu dla osób przyjeżdżających w celach turystycznych i rekreacyjnych. - To nie jest czas na podróżowanie - twierdzi burmistrz Mirosław Wądołowski.

Wyprowadzanie psów, zakupy lub zbiórki dla szpitali. Nie brakuje życzliwych gestów

W czasie epidemii wiele osób potrzebuje pomocy w załatwianiu codziennych sprawunków. Na szczęście ta pomoc się znajduje, w sposób spontaniczny lub bardziej zorganizowany. Potrzeby są ogromne, dlatego pomocna dłoń przyjmuje wiele form - zakupy dla seniorów, wyprowadzanie psa, przygotowywanie posiłków. Prowadzonych jest też wiele zbiórek, które przeznaczone są na zakup sprzętu medycznego dla szpitali.

Nietypowe objawy zakażenia koronawirusem. Nastolatek stracił węch i smak

Typowe objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to gorączka, suchy kaszel i duszności. Niektórzy chorzy narzekają jednak na szereg zupełnie innych objawów. Zakażony nowym koronawirusem 17-latek z Ostrowa Wielkopolskiego stracił węch i smak, ale nie ma gorączki i kaszlu. Takie same objawy zdarzały się już za granicą, u innych zakażonych osób.

Ograniczenia w przemieszczaniu się. Jak funkcjonują nowe zasady?

Zachowywanie odpowiedniego dystansu do innych ludzi podczas przebywania na zewnątrz może być skuteczną blokadą dla koronawirusa. Nowe obostrzenia, które obowiązują od środy, mają zatrzymać Polaków w domach. Od generalnego zakazu wychodzenia z domu jest szereg wyjątków - można między innymi wychodzić do pracy, do apteki lub do sklepu. Policja już czuwa nad przestrzeganiem ograniczeń.

3300 próbek zbadanych w ciągu doby. Kolejne osoby z potwierdzonym zakażeniem

W środę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci dwóch osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Pacjenci przebywali w szpitalu we Wrocławiu. Jak przekazał resort zdrowia, zmarli cierpieli także na choroby współistniejące. Jeden z mężczyzn miał 41 lat, drugi był w podeszłym wieku. W środę po południu Ministerstwo poinformowało także o śmierci 71-letniego mężczyzny w szpitalu w Bolesławcu. Do godziny 12:30 w środę potwierdzono w Polsce w sumie 957 przypadków zakażenia nowym koronawirusem.

Łomża. Studenci pielęgniarstwa pomagają sanepidowi

Studenci pielęgniarstwa z Łomży zdali egzamin z odpowiedzialności. Choć nie mogą jeszcze pełnić swojego zawodu, są w stanie pomóc. Grupa studentów przeprowadza telefoniczne wywiady epidemiologiczne w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży. Zbierają dane, informują, uspokajają i doradzają.

Położna zwolniona za wpis o braku maseczek w szpitalu

Położna ze szpitala w Nowym Targu została dyscyplinarnie zwolniona za umieszczenie na swoim profilu w portalu społecznościowym wpisu o braku maseczek ochronnych i trudnych warunkach pracy. Zdaniem dyrektora placówki kobieta wprowadziła niepotrzebną panikę, a szpital jest odpowiednio zabezpieczony.