Listy poparcia do nowej KRS. "Ilu sędziów dostało awanse życia"?

Pojawiają się kolejne pytania dotyczące list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Chodzi o procedurę zbierania podpisów przez kandydatów. Wystarczy przejść po pokojach w Ministerstwie Sprawiedliwości i są - tak miał zapewniać były już minister, zdymisjonowany za aferę hejterską Łukasz Piebiak. Szef nowej KRS sędzia Leszek Mazur listy z poparciem miał mieć dwie.

Polacy ewakuowani z Chin. "Nie stwierdziliśmy obecności koronawirusa"

Było oczekiwanie na wyniki i jest pewność. U żadnej z 30 osób ewakuowanych z Chin nie wykryto koronawirusa. Cała grupa pozostanie we wrocławskim szpitalu jeszcze przez tydzień. Wciąż w izolacji i wciąż pod obserwacją, ale bez powodów do niepokoju. Wszyscy pacjenci czują się bardzo dobrze. Od początku zresztą nie mają żadnych objawów zakażenia. Za kilka dni raz jeszcze będą przebadani.

"Nagła choroba", sprawa spadła z wokandy. Paweł Juszczyszyn nie mógł orzekać

Prokuratura Krajowa bierze pod lupę Pawła Juszczyszyna. Wystąpiła o dokumenty prowadzonych przez niego spraw i podróży służbowych. Sędzia stawił się w środę w pracy. Zawieszenia orzeczonego przez nieuznawaną przez Sąd Najwyższy Izbę Dyscyplinarną nie zamierza respektować, bo, jak mówi, Izba w świetle prawa nie jest sądem. Jednak orzekać nie mógł. Jego sprawa spadła z wokandy. Powód - nagła choroba jednego z sędziów.

"Ustawa represyjna" została podpisana. KE ma ja wnikliwie przeanalizować

Ostateczny tekst podpisanej już ustawy analizuje teraz Komisja Europejska. Wnikliwie i skrupulatnie. Zapis po zapisie. Każdy pod kątem zgodności z prawem unijnym. Jeśli zajdzie taka potrzeba, Komisja bez wahania podejmie odpowiednie działania - zapewnia jej rzecznik. A jakie dokładnie przepisy wprowadza ta nowela i dlaczego prawnicze autorytety mówią o niej "kagańcowa" i "represyjna".

Ostrzeżenia i apele przed skutkami "ustawy represyjnej"

To koniec trójpodziału władzy i zamach stanu na polską praworządność. Głosom opozycji wtórują prawnicze autorytety. Profesor Zoll mówi, że władza wykonawcza przechodzi do samodzielnego rządzenia. Ustawa represyjna za tydzień wejdzie w życie. Wraz z nią - zaostrzone kary dla sędziów, większa władza dla rzeczników dyscyplinarnych oraz zmiany w wyborze I Prezesa Sądu Najwyższego.

Pracownik myjni "uległ pokusie". "Konsekwencje są ogromne"

Sportowy, luksusowy, amerykański. Takiej pokusie trudno się oprzeć. Pracownik wrocławskiej myjni wsiadł więc za kółko, choć wartościowe cacko należało do klienta, a on sam nie miał prawa jazdy. Jazda może i była przyjemna, ale krótka i zakończyła się na drzewie.

"Ustawa represyjna" na biurku Andrzeja Dudy. Jaka będzie decyzja?

Prezydent Andrzej Duda przywitał w Warszawie prezydenta Republiki Macedonii Północnej. Jednak w sprawach krajowych wciąż nie ma decyzji prezydenta w kwestii "ustawy represyjnej". Ustawa leży na biurku Andrzeja Dudy od 24 stycznia. Możliwości są trzy - podpis, weto lub skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Nagranie ku przestrodze. W zderzeniu z tramwajem człowiek nie ma szans

W pośpiechu, na czerwonym świetle, wprost pod nadjeżdżający tramwaj. Kobieta w ciąży i towarzyszący jej mężczyzna mieli sporo szczęścia. Skończyło się na niegroźnych obrażeniach. Było naprawdę o włos od tragedii. Częstochowskie MPK ku przestrodze publikuje nagranie i przypomina prostą prawdę - tramwaj waży kilkadziesiąt ton. W zderzeniu z nim człowiek nie ma żadnych szans.

Polacy ewakuowani z Chin czekają na wyniki badań

Ewakuowani z Chin Polacy czekają na wyniki badań na obecność koronawirusa. Czeka też cały personel wrocławskiego szpitala wojskowego, w którym grupa przechodzi kwarantannę. Ale czeka ze spokojem, bo u żadnej z 30 osób nie wystąpiły objawy zakażenia. 

"Niech żyje Polska, niech żyje Francja, niech żyje zjednoczona Europa"

Drugi dzień wizyty prezydenta Francji w Polsce. Podczas wykładu wygłoszonego na Uniwersytecie Jagiellońskim Emmanuel Macron ponownie nawiązał do sytuacji w polskim sądownictwie. - Jesteśmy zaniepokojeni reformą wymiaru sprawiedliwości - powtarza francuski przywódca i jednocześnie dodaje, że obowiązkiem państw jest obrona europejskich wartości.

Sędzia Juszczyszyn zawieszony, ale "Izba Dyscyplinarna nie jest sądem"

Zawieszenie w obowiązkach i obniżenie wynagrodzenia. Sędzia Paweł Juszczyszyn ukarany przez nieuznawaną przez Sąd Najwyższy Izbę Dyscyplinarną. - Wypowiada wojnę własnemu państwu - uzasadniał zastępca rzecznika dyscyplinarnego. Sędzia nie może orzekać, nie może podejmować żadnych czynności. Jeśli to zrobi - narazi się na kolejne zarzuty. A zrobić to zamierza. Jego pełnomocnik podtrzymuje, że Izba Dyscyplinarna "nie jest sądem" i jej decyzja nie ma znaczenia.

"Sąd postanowił prowadzić posiedzenie" w sprawie sędzi Bator-Ciesielskiej

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, ale nie przestaje pracować. Sędziowie orzekają w sprawie sędzi Anny Bator-Ciesielskiej. Sędzi, która odmówiła orzekania z zastępcami rzecznika dyscyplinarnego oskarżanymi przez media o udział w grupie hejterskiej. Bator-Ciesielskiej grozi zawieszenie.

"Prezydent za wszelką cenę chce usprawiedliwić nielegalne działania PiS"

"Ustawa represyjna" trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" - nie wprost, ale jednoznacznie - mówił jak ocenia forsowane przez PiS zapisy dyscyplinujące sędziów. "Polskie państwo nie może tolerować zachowań, które w sposób oczywisty podważają porządek państwowy" - przekonywał Duda. I żadna krytyka ze strony środowiska prawniczego nie przekonuje go do zmiany opinii.

Pierwsza wizyta Emmanuela Macrona w Polsce

To pierwsza wizyta Emmanuela Macrona w Polsce, a także jego pierwsza europejska podróż w 2020 roku. - Chciałbym abyśmy rozwiali nieporozumienia - mówił prezydent Francji w nawiązaniu do napiętych ostatnio obustronnych relacji. Jednocześnie prezydent Andrzej Duda z zadowoleniem mówił o przełomie w relacjach polsko-francuskich, ale w rozmowie z Macronem usłyszał też gorzkie słowa. Prezydent Francji wyraził swoje zaniepokojenie związane z wprowadzanymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości.

Chorzy z podejrzeniem koronawirusa. Jak wygląda procedura?

Pierwsza ofiara koronawirusa poza Chinami to 44-letni Chińczyk, który po silnym zapaleniu płuc zmarł w szpitalu na Filipinach. Bilans ofiar wciąż rośnie. To już ponad 300 osób i ponad 14 tysięcy zakażonych. Polacy z Wuhan już są we Francji. To była ewakuacja podwyższonego ryzyka pod specjalnym nadzorem. Teraz czas na badania i przesiadkę do wojskowych samolotów, a z nich prosto do wojskowego szpitala. Jak wygląda procedura rozdzielania pacjentów zakażonych koronawirusem od tych, którzy mają zwykłe przeziębienie?

"To jest nasza szkoła i będziemy o nią walczyć"

Wielkie problemy rodziców i uczniów niewielkiej szkoły w Kamnicy. Gdy zaczynały się zimowe ferie, dzieci uczęszczały do jednej szkoły, ale podczas dwutygodniowej przerwy w nauce do ich domów dostarczono pisma z decyzją o tym, że już tam nie wrócą.

Brutalna interwencja kontrolerów. "Ja uważam, że to jest naganne"

Dwóch kontrolerów na jednego nastolatka. Chłopak nie miał ważnego biletu, więc w ruch miały pójść pięści. Łódzkie MPK twierdzi, że to chłopak był agresywny i że ciosów nie było, ale nagranie mówi co innego. Na miejscu zareagowali pasażerowie. Mieszkańcy Łodzi też - podpisując petycję przeciwko przemocy stosowanej przez kontrolerów.  

"Może nie ma polexitu, ale jest powolne wyprowadzanie UE z Polski"

O chęci wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej opozycja oskarża PiS, z kolei partia rządząca o to samo oskarża opozycję. Polacy chcą pozostać członkiem wspólnoty europejskiej - tak deklaruje 89% pytanych. W sondażu Kantar dla Faktów TVN i TVN24 padło również pytanie o to, "czy polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej".

Zmiany w przepisach drogowych. "To dużo zmieni"

Kobieta z dwójką dzieci pod kołami samochodu na pasach w Żyrardowie. Kierowca miał 74 lata i był trzeźwy. 3-latka reanimowano na miejscu. Wraz z 10-letnią siostrą śmigłowcem trafili do szpitala. Ofiary wypadków na pasach rocznie liczone są w setkach, a ranni w tysiącach. Jaki pomysł na zmianę tych tragicznych statystyk ma rząd?

"W przypadku 'Bożego ciała' byłam bardzo mocno pogubiona"

Oscary na ostatniej prostej. Kto zdobędzie najbardziej pożądane statuetki w filmowej branży? Czy wśród laureatów będzie "Boże ciało"? Twórcy i obsada w napięciu oczekują na werdykt Akademii. Wśród nich jest Aleksandra Konieczna - odtwórczyni jednej z głównych ról w obrazie Jana Komasy.

Apel o powołanie profesora Stoli na stanowisko dyrektora muzeum POLIN

Czy Dariusz Stola, który wygrał konkurs na dyrektora muzeum POLIN, w końcu otrzyma nominację? Apelują o to prezydent Warszawy i prezes stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Zielone światło może mu dać minister kultury, ale ten nie widzi problemu w tym, że jedna z najważniejszych instytucji kultury w Polsce znajduje się w stanie zawieszenia.

W poniedziałek rozpocznie się wizyta Emmanuela Macrona w Polsce

Spotkanie na najwyższym szczeblu, jakiego w polsko-francuskiej dyplomacji nie było już bardzo dawno. Prezydent Francji przyleci do Polski na dwa dni i będzie rozmawiał z prezydentem, premierem, marszałkami Sejmu i Senatu. Bedzie tez spotkanie ze społecznością francuska i kolacja z polskimi intelektualistami. Wśród tematów - NATO, relacje z Ukrainą, polityka europejska. Czy tą wizytą uda się nadrobić kilka cichych lat w polsko-francuskich stosunkach?