Co się zmieni dla księcia Harry'ego i księżnej Meghan?

Od wiosny nie będą już mogli być tytułowani "ich królewskimi wysokościami". Książę Harry i księżna Meghan oprócz tego nie będą już mogli formalnie reprezentować rodziny królewskiej, ani nie będą otrzymywać pieniędzy ze środków publicznych. Wciąż jednak pozostaną księciem i księżną Sussex.

Już nie muszą wydreptywać pieniędzy. Siostry "pingwiny" budują nowy dom, darczyńca sam się znalazł

Podbiły internet jako "siostry-pingwiny" i w ciągu dwóch lat wybudowały dom dla 56 niepełnosprawnych chłopców. Siostry dominikanki z Broniszewic wtedy wydreptały sześć milionów złotych, a teraz ruszają z nowym projektem i nową budową: osobnym domem dla tych podopiecznych, którzy są autystyczni i potrzebują ciszy. Tym razem jednak pieniędzy nie zbierają, bo jak mówią, darczyńca już się znalazł.

"Na podbój świata". Traktoriada kilkudziesięcioletnim ursusem

Traktoriada, czyli "niekończąca się wyprawa dookoła świata", jak tłumaczy jej pomysłodawca Marcin Obałek. To projekt, który jest realizowany etapami 18 lat, i polega na pokonywaniu kilkudziesięcioletnim ursuem dróg i bezdroży całego świata. Za traktorzystami-obieżyświatami Ameryka Południowa, przed nimi między innymi Afryka, Azja i Australia. Ich misją jest promocja Polski i polskiej myśli technicznej.

Nowe fotoradary i nie tylko. Rząd chce zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że do końca tego roku w 13 województwach stanie 26 nowych fotoradarów. Na przejazdach kolejowych pojawią się też kamery rejestrujące wjazd pojazdów na czerwonym świetle. To tylko część rozbudowy systemu nadzoru nad ruchem drogowym. Cel to poprawa bezpieczeństwa, bo tylko na przejazdach kolejowych w ubiegłym roku doszło do blisko 200 kolizji i wypadków. Zginęły w nich 64 osoby.

Andrzej Duda apeluje do górników o wsparcie. "Oni mają swoje możliwości oddziaływania"

Prezydent w Katowicach zaapelował o to, by górnicy i ludzie ze Śląska i Zagłębia wsparli rząd w forsowaniu zmian w sądownictwie. Jednocześnie mocno skrytykował tych sędziów, którzy są przeciwni zmianom. - To napuszczanie górników na sędziów pokazuje stan umysłu głowy państwa - skomentował poseł PO Borys Budka. Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar podkreślił, że prezydent nie powinien atakować innych konstytucyjnych władz.

Prezydent ostro o sędziach. Sędzia z Poznania: "zły człowiek, marny prezydent"

Prezydent ramię w ramię z Prawem i Sprawiedliwością dużo, chętnie i ostro mówi ostatnio o sędziach. - Po prostu chcą, żeby tej odpowiedzialności nie było - tak na spotkaniu w Katowicach prezydent Andrzej Duda powiedział o sędziach, którzy krytykują PiS-owski projekt ustawy wprowadzającej nowe kary dyscyplinarne w sądownictwie. Sędzia Jarosław Ochocki z Poznania w reakcji na te słowa napisał na Twitterze, że Andrzej Duda jest "złym człowiekiem, marnym prezydentem". Nie trzeba było długo czekać na reakcję rzecznika dyscyplinarnego.

Charytatywny mecz hokeja w Tychach

TVN24 i Przyjaciele kontra Hokejowa Reprezentacja Artystów Polskich. W Tychach traw niezwykły mecz charytatywny. Całkowity dochód z meczu zostanie przekazany Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Spotkanie można śledzić na żywo na platformie TVN24GO.

Pawłowi Juszczyszynowi odmówiono delegacji do Warszawy

Ciąg dalszy problemów sędziego Pawła Juszczyszyna. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie odmówił sędziemu delegacji do Warszawy, bo - jak mówi - przyczyniłby się do realizacji deliktu dyscyplinarnego. Juszczyszyn do Warszawy ma przyjechać, by w Kancelarii Sejmu zapoznać się z listami poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Prezes sądu, który odmówił Juszczyszynowi delegacji to członek nowej KRS Maciej Nawacki. Listy, zgodnie z wyrokiem NSA, od kilku miesięcy powinny być jawne, ale Kancelaria Sejmu wyroku nie wykonuje.

Zabójstwo 9-miesięcznej Blanki. Raport obnaża niekompetencję pracowników MOPS-u

Jest raport w sprawie brutalnego morderstwa 9-miesięcznej Blanki z Olecka. Dokument jest porażający, bo obnaża niekompetencję pracowników MOPS-u. Jest szereg uchybień. Przyczyną śmierci dziewczynki był krwotok wewnętrzny i uszkodzenie mózgu. Blanka miała obrażenia głowy, klatki piersiowej i uszkodzone płuco. Dziecko było prawdopodobnie bite tępym narzędziem i wykorzystywane seksualnie przez matkę.

"Nie pozwólmy na to, aby inni decydowali za nas"

Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki mamy mieć ustrój w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy - mówił w piątek prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Zwolenia. To chyba rozwiewa ostatnie wątpliwości tych, którzy sądzili, że Andrzej Duda "ustawie represyjnej" PiS-u powie "nie". Choć i europejscy eksperci przestrzegają przed konsekwencjami przyjęcia ustawy, trudno spodziewać się, że na starcie kampanii wyborczej prezydent wsłucha się w ich głos, a nie głos popierającego go PiS-u.

Stanisław Karczewski pozywa posłów PO

Marszałek Karczewski jako lekarz przez sześć lat zarobił ponad 400 tysięcy złotych, tyle że w tym samym czasie był też zawodowym senatorem i pobierał uposażenie senackie. Twierdzi, że miał na to zgodę Kancelarii Senatu, ale w Kancelarii po owej zgodzie nie ma śladu. Posłowie KO mówią o obchodzeniu prawa, a wicemarszałek Karczewski ich za to pozywa.

Barka zatonęła przy nabrzeżu w Gryfinie. Strażacy otoczyli ją zaporą

Barka, która zatonęła przy nabrzeżu w Gryfinie, nie stwarza zagrożenia dla środowiska - informują strażacy. Z wody wystaje tylko sterówka, a z jednostki wypływa paliwo. Jest to jednak niewielki wyciek. Pomimo tego strażacy rozstawili zaporę wokół barki. Nie wiadomo, kiedy barka zostanie podniesiona z dna rzeki. Najprawdopodobniej barka zatonęła, bo doszło do rozszczelnienia kadłuba.

Inflacja w grudniu wyniosła rok do roku 3,4 procent

W grudniu 2019 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z grudniem 2018 roku wzrosły o 3,4 procent. Rosną ceny energii elektrycznej, transportu i ubezpieczeń, ale także i żywności. Do tego dochodzą wyższe opłaty za wywóz śmieci.

CIS: sędziemu Juszczyszynowi możemy udostępnić listę poparcia jednego kandydata do KRS

Nie w sądzie w Olsztynie, a w kancelarii Sejmu. Nie w całości, a w mocno ograniczonym wymiarze. Sędzia Paweł Juszczyszyn ma w najbliższy wtorek przyjechać do kancelarii Sejmu na oględziny dokumentów dotyczących zgłoszenia kandydatów na członków sędziów Krajowej Rady Sądownictwa. Powołując się na ochronę danych osobowych sędziów, Centrum Informacyjne Sejmu pisze, że sędziemu Sądu Okręgowego w Olsztynie mogą być zaprezentowane jedynie załączniki związane z kandydaturami zgłoszonymi przez obywateli. To przypadek tylko jednego członka z piętnastu - tylko Teresa Kurcyusz-Furmanik została zgłoszona do KRS przez obywateli.

Policjanci zaatakowani podczas interwencji. "Tak wygląda codzienna praca"

Atak na policjantów w Poznaniu. Dwaj funkcjonariusze podczas nocnej interwencji próbowali zatrzymać dwóch podejrzanych o handel narkotykami. Doszło do szarpaniny, posypały się ciosy. Jednego z mężczyzn udało się obezwładnić, drugi potraktował mundurowych gazem pieprzowym, po czym uciekł. Zatrzymał go inny patrol. Obaj sprawcy usłyszeli już zarzuty.

Minister sprawiedliwości mówił o sędziach, którzy "byli gotowi współdziałać"

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro z senackiej mównicy powiedział wprost to, co mówiła opozycja. - Myśmy zgłosili takich sędziów, którzy byli naszym zdaniem gotowi współdziałać w ramach reformy sądownictwa - przyznał szef Solidarnej Polski. - Jak państwo wygracie wybory demokratyczne, będziecie mogli wybrać tych sędziów, których uznacie za właściwych przedstawicieli środowiska sędziowskiego - dodał, zwracając się do opozycji.

Komisja Wenecka wydała opinię. Ziobro: trudno traktować ten dokument poważnie

Komisja Wenecka rekomenduje odrzucenie poselskiego projektu ustawy, która wprowadziłaby nowe kary dyscyplinarne dla sędziów, czyli tak zwanej ustawy represyjnej lub "ustawy kagańcowej". Nowelizacja może być postrzegana jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa w Polsce - argumentują członkowie organu doradczego Radu Europy. Zbigniew Ziobro nazwał ten dokument "parodią opinii Komisji Weneckiej" i zarzucił członkom komisji "neokolonialne" i nieobiektywne podejście do Polski. Tymczasem Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską do zwiększenia presji na Polskę i na Węgry w związku ze sprawami dotyczącymi praworządności i praw człowieka.

Wyrok w sprawie sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek. Co to oznacza dla pozostałych postępowań dyscyplinarnych?

We wtorek Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu orzekł o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek. Zgodnie z wyrokiem sądu zastępca rzecznika dyscyplinarnego nie posiada kompetencji do wszczynania z własnej inicjatywy postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego sądu rejonowego. Po takim orzeczeniu dziesiątki postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów krytykujących zmiany w sądownictwie stanęły pod znakiem zapytania.

Senat debatuje nad "ustawą represyjną"

Tej ustawy poprawić się nie da - mówią senatorowie o ustawie, która ma dyscyplinować sędziów. Zapowiadają też, że odrzucą ją w całości. We wtorek w Senacie były konsultacje z ekspertami z kraju i z zagranicy, w czwartek prawdopodobnie pojawi się raport Komisji Weneckiej.