Lewica ma kandydata na prezydenta? "To powinien być Robert Biedroń"

Lewica 19 stycznia miała ogłosić swojego kandydata na prezydenta. Jednak w niedzielę Włodzimierz Czarzasty w mediach ogłosił, że na tę funkcję będzie rekomendował Roberta Biedronia. Do tej pory przedstawiciele Lewicy nie wskazywali jednoznacznie jego kandydatury, a w puli pojawiało się kilka innych nazwisk.

Maximus i Feniks są w coraz lepszym stanie

Maximus i Feniks to dwa tygrysy uratowane z transportu, który w październiku utknął na polsko-białoruskiej granicy. Zwierzęta mieszkają w zoo w Człuchowie na Pomorzu. Są w coraz lepszym stanie.

Mija rok od tragedii w koszalińskim escape roomie

Mija rok od tragicznego pożaru w koszalińskim escape roomie, w którym zginęło pięć 15-letnich dziewczyn. Co się zmieniło w kwestii bezpieczeństwa? Tuż po tragedii kontrole wykazały, że 80 procent escape roomów w Polsce nie spełniało wymagań przepisów przeciwpożarowych.

Wybory w PO. Kto zastąpi Grzegorza Schetynę?

Kandydatów jest sześcioro - jedna kobieta i pięciu mężczyzn. Jednak wśród nich nie ma Grzegorza Schetyny. Obecny szef PO mówi, że czas na nowe wyzwania, nowych ludzi i nowy początek. Na nowego lidera rekomenduje więc Tomasza Siemoniaka. Wśród jego kontrkandydatów znajdują się Borys Budka, Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz, Bartłomiej Sienkiewicz i Joanna Mucha.

Na świecie zaczyna brakować piasku. Popyt jest ogromny

W niektórych krajach jest cenniejszy niż ropa, w Polsce jest wydobywany na potęgę. Piasek jest trzecim najcenniejszym surowcem świata. Naukowcy biją na alarm - na świecie zaczyna brakować piasku. Według ekologów nadmierna eksploatacja piasku przyczynia się również do pogłębiania kryzysu klimatycznego.

Trwają przygotowania do 28. finału WOŚP

Trwa mobilizacja na wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sztaby pracują w pocie czoła, aukcje są już rozgrzane do czerwoności, kolejni wyjątkowi wolontariusze odbierają słynne kolorowe puszki. Finał już w niedzielę 12 stycznia.

Doktor jest posłem KO, w szpitalu nie przedłużono mu umowy. Pacjenci stanęli w jego obronie

"Murem za doktorem Haidarem". Doktor Riad Haidar przez 30 lat był ordynatorem oddziału neonatologii w Białej Podlaskiej, ale właśnie nie przedłużono z nim umowy. Propozycji pracy na innym stanowisku w szpitalu nie przyjął, a jego pacjenci i przyjaciele nie przyjmują do wiadomości, że może go nagle nie być. Riad Haidar jest także posłem Koalicji Obywatelskiej, a dyrektor szpitala Adam Chodziński to z kolei radny Zjednoczonej Prawicy.

Szefowa Kancelarii Sejmu wezwana na rozprawę. "Odniosę się dopiero, jak będę miała dokumenty"

Szefowa kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska twierdzi, że jeszcze nie dostała wezwania na rozprawę, więc nie będzie go komentować. Sędzia Paweł Juszczyszyn wrócił do orzekania i wrócił do swojej sprawy. Chciałby się dowiedzieć, dlaczego Kancelaria Sejmu nie przekazała sądowi list poparcia kandydatów na członków sędziów nowej KRS. Szefowa kancelarii ma się stawić w sądzie osobiście.

Dron Ukraińca spadł na dach Bazyliki Mariackiej

Miało być pamiątkowe nagranie z urlopu, a zamiast tego mogą być zarzuty. 24-letni turysta z Ukrainy używał drona na krakowskim rynku i stracił kontrolę nad urządzeniem. Spadło ono prosto na dach zabytkowej Bazyliki Mariackiej. Musieli interweniować strażacy, a policjanci i prokuratura zastanawiają się teraz, czy właściciel drona odpowie za sprowadzenie zagrożenia dla życia i zdrowia innych.

Zdradził go tatuaż. "Seryjny włamywacz" w rękach policji

25-letni seryjny włamywacz znów w rękach policji. Był już kiedyś w więzieniu, ale rok temu wyszedł na wolność. Od tamtego czasu okradał sklepy, restauracje i zakłady fryzjerskie. Wytropili go funkcjonariusze z Będzina. Wpadł, bo zdradził go tatuaż. Teraz grozi mu nawet 15 lat więzienia.

Sędzia Juszczyszyn wrócił do pracy. Szefowa kancelarii Sejmu wezwana na rozprawę

Sędzia Paweł Juszczyszyn ledwo wrócił do orzekania, a już wzywa na rozprawę szefową kancelarii Sejmu. Ma ona zeznawać 24 stycznia. Ci, którzy chcą sędziego ukarać, nie ustają w wysiłkach - zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Michał Lasota odwołał się od decyzji izby dyscyplinarnej, która uchyliła zawieszenie sędziego w czynnościach.

Nowe narzędzie w rękach policjantów. Podczas kontroli spiszą licznik

Od 1 stycznia służby mają kolejne narzędzie do walki z oszustami, którzy cofają liczniki w samochodach. Teraz przy praktycznie każdej kontroli drogowej policjanci spiszą przejechane kilometry, a dane od razu trafią do systemu CEPiK. Warto pamiętać, że cofanie przebiegu już od maja jest przestępstwem, za które można trafić do więzienia.

Nowe zasady segregacji śmieci od Nowego Roku. Co warto wiedzieć?

Od 1 stycznia w całej Polsce obowiązuje jednakowy system segregacji śmieci, od którego nie można się już wykręcać, bo inaczej trzeba będzie zapłacić karę. Śmieci mamy wyrzucać do pięciu pojemników. Trwa akcja informacyjna, byśmy wiedzieli, co robić. Są już pierwsze ostrzeżenia dla ignorujących przepisy. Warto pamiętać, że w budynkach wielorodzinnych, gdzie wiele rodzin korzysta z tych samych śmietników, odpowiedzialność jest wspólna.

PFN publikuje sprawozdanie finansowe, KO chce zawiadomić prokuraturę

111 milionów złotych wydała Polska Fundacja Narodowa w roku 2018. Tuż przed końcem 2019 roku PFN opublikowała sprawozdanie, w którym roi się od niejasności, a niektóre wydatki bulwersują. Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiadają, że zawiadomią prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Właściciele prywatnej hodowli żubrów chcą odstrzelić dorosłe osobniki

Właściciele pierwszej w Polsce prywatnej hodowli żubrów zawnioskowali o odstrzał trzech dorosłych osobników. Twierdzą, że ze względu na wiek i stan zdrowia nie mogą już prowadzić ostoi. W ich ośrodku jest sześć żubrów. Trzy młode znajdą miejsce w innych ośrodkach, trzy pozostałe są starsze i nie będą w stanie odnaleźć się innym miejscu. Stąd wniosek do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Przeciw odstrzałowi żubrów protestują organizacje broniące praw zwierząt.

Wyższa płaca minimalna, wyższe opłaty za wywóz śmieci. Co się zmieni w nowym roku?

Pierwszego stycznia, jak co roku, wchodzi w życie trochę zmian. Pojawiły się na przykład cztery nowe miasta: Klimontów, Czerwieńsk nas Wisłą, Lututów i - uznawany za geograficzny środek Polski - Piątek. Zmienia się sposób wydawania recept lekarskich, chociaż dopiero od 8 stycznia. Rozszerza się obowiązek segregacji śmieci, rosną też ceny za ich wywóz. W połowie roku pożegnamy się z OFE. Od pierwszego stycznia wzrosła płaca minimalna.

Ambasada Rosji odpowiedziała na oświadczenie Morawieckiego

Rosyjska ambasada oświadczeniem odpowiedziała na oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego, w którym szef rządu sprzeciwił się historycznym kłamstwom prezydenta Władimira Putina. Rosyjscy dyplomaci napisali, że nie będzie zgody na oczernianie pamięci ich przodków, że to właśnie Armii Czerwonej i Związkowi Radzieckiemu "'kraje swobodnej i demokratycznej dzisiaj Europy', w tym Polska, zawdzięczają swoją wolną egzystencję".