Ukraina miała zamknąć przejścia graniczne o północy. Nie stało się tak

Zachodnie granice Ukrainy pozostaną na razie otwarte dla tych obywateli tego kraju, którzy chcą wrócić do swoich domów. Ukraińcy mieli zamknąć granicę o północy z piątku na sobotę, ale wieczorem przyszedł komunikat, że decyzja została zmieniona. W piątek na przejściu granicznym w Korczowej koczowały tysiące osób. Na drogach utworzyły się olbrzymie korki.

Władze Lublińca kupują kwiaty, by ratować lokalne firmy

Władze Lublińca na Śląsku kupiły ponad 20 tysięcy kwiatów, by ratować lokalne firmy. Bratki posadzono na skwerach, przed szkołami i budynkami urzędów. Miasto w tym roku nie planowało nasadzeń, ale w ten sposób urzędnicy chcą pomóc przetrwać ogrodnikom i zwrócić uwagę mieszkańcom, że towar nadal jest dostępny, tylko już nie na giełdach czy targach, ale bezpośrednio od ogrodników. Stąd akcja "Miejski bratek".

Powinno być 14 dni, było kilka godzin. Tak Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie wyborczym

W środku nocy Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie wyborczym, które mają zapewnić możliwość głosowania korespondencyjnego osobom w kwarantannie i powyżej 60 roku życia. Zdaniem konstytucjonalistów to naruszenie konstytucji i regulaminu Sejmu. Regulamin nakazuje, że pierwsze czytanie projektu zmian może się odbyć nie wcześniej niż czternastego dnia od doręczenia posłom druku projektu. Posłowie dostali druk tej samej nocy.

Dom Pomocy Społecznej w Niedabylu ogniskiem zachorowań na COVID-19

60 zakażonych osób w jednym miejscu - tak wygląda sytuacja w Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu na Mazowszu. Wśród zakażonych są i pensjonariusze, i członkowie personelu. Duża część personelu Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu jest w kwarantannie. Tam zakażenie koronawirusem potwierdzono u 25 osób, a to najprawdopodobniej nie koniec, bowiem na wyniki czeka jeszcze około 100 osób.

Zmiana wyborczych reguł. Komentarze prawników

Sejm uchwalił w nocy z piątku na sobotę, w ramach specustawy o "tarczy antykryzysowej", zmiany w Kodeksie wyborczym. Prawnicy zwracają uwagę na to, że zmiany kodeksów wymagają określonego trybu przewidzianego przez regulamin Sejmu, który w tym przypadku nie został zachowany. Przypominają też o orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym zmiany w Kodeksie wyborczym na mniej niż pół roku przed wyborami są dopuszczalne tylko wtedy, gdy nie mogłyby mieć wpływu na wynik wyborów.

Sejm uchwalił pakiet gospodarczy. Przy okazji zmiany w Kodeksie wyborczym

Sejm, przy okazji prac nad pakietem gospodarczym, zmienił Kodeks wyborczy. Głosami posłów PiS Sejm uchwalił przepisy dotyczące głosowania korespondencyjnego osób w kwarantannie i powyżej 60 roku życia. Prawnicy podnoszą zarzut, że było to niezgodne z regulaminem Sejmu. Teraz projektem ustawy zajmie się Senat.

Zajęcia rehabilitacyjne przez internet. Inicjatywa fizjoterapeutów

Dla niepełnosprawnych dzieci rehabilitacja jest konieczna. Niestety, w dobie pandemii trudniej jest o rehabilitację, bo większość ośrodków dla bezpieczeństwa pacjentów musiała zostać zamknięta. Brak ćwiczeń to natychmiastowe pogorszenie sprawności. Dlatego niektórzy fizjoterapeuci rozpoczęli zajęcia online.

Wątpliwości wokół podpisów poparcia dla Marka Jakubiaka

To nie jest udany start kampanii wyborczej byłego posła Kukiz'15 Marka Jakubiaka. Późno ogłosił, że ubiega się o urząd prezydenta. Wybuchła pandemia COVID-19, a w dodatku są wątpliwości co do autentyczności podpisów poparcia, które zebrał. Marek Jakubiak poinformował, że złożył w PKW listy zawierające 140 tysięcy podpisów osób, które popierają jego kandydaturę.

Sejm rozpoczął prace nad "tarczą antykryzysową"

- To, co się dzieje na naszych oczach, to największe wyzwanie ostatnich dziesięcioleci - stwierdził w piątek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Sejm rozpoczął prace nad rządowymi propozycjami pomocy gospodarczej, które mają łagodzić skutki pandemii COVID-19. Politycy obozu rządzącego nazywają je "tarczą antykryzysową".

Mija termin składania list poparcia do PKW

Teoretycznie kampania wyborcza wciąż trwa, ale praktycznie jej nie ma. Nie ma spotkań z wyborcami i konwencji wyborczych. Nie mogą się odbyć, bo rząd zakazał zgromadzeń. W czwartek mija termin na złożenie w PKW list poparcia dla kandydatów na prezydenta. Aby kandydat został zarejestrowany, to musi ich zebrać co najmniej 100 tysięcy podpisów. Wielu najważniejszych kandydatów już dawno to zrobiło, ale nie udało się to wielu mniej znanym kandydatom. Zbieranie podpisów w ostatnich tygodniach uniemożliwiła pandemia COVID-19. Nie cichną apele o przełożenie wyborów prezydenckich.

Jakich zasad przestrzegać przy wyjściu na spacer?

Zgodnie z nowymi regulacjami dotyczącymi ograniczenia przemieszczania się, są sytuacje, które uzasadniają wyjście z domu. Jedną z nich jest załatwianie "niezbędnych spraw życia codziennego". Do tej kategorii zaliczane są spacery. Warto zatem czasem wyjść z domu, zachowując odpowiednie środki ostrożność.

"System zaczyna się już dławić"

Pracownicy systemu ochrony zdrowia są obecnie na wagę złota. Wraz z wojną z koronawirusem toczy się jednocześnie walka o ich bezpieczeństwo - bo tylko zdrowi lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni będą w stanie nas ochronić.

Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Co wolno po wprowadzeniu rozporządzenia?

Na terenie całego kraju obowiązuje zakaz zgromadzeń oraz zakaz przemieszczania się, z określonymi wyjątkami. W ten sposób rząd chce spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Od wprowadzonych rozporządzeniem ograniczeń przewidziane są wyjątki. Można wyjść między innymi do pracy, po zakupy lub w innych niezbędnych sprawach życiowych.

Harcerze z Zambrowa opracowali strategię pomagania w czasie pandemii

W niewielkich miastach robią wielkie rzeczy, choć często za niewielkie pieniądze. Harcerze z Zambrowa na Podlasiu opracowali strategię niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują w czasach pandemii. Rozwiesili plakaty i zaangażowali lokalnych przedsiębiorców. Zasada jest prosta: potrzebujący mówią, czego potrzebują, młodzi ludzie robią zakupy za swoje pieniądze, a płatność następuje przy odbiorze. Nie tylko harcerze pomagają. We wsi Trzebież w Zachodniopomorskiem mieszkańcy zorganizowali zbiórkę środków ochronnych i środków dezynfekcji dla ochotniczej straży pożarnej.

Przedsiębiorcy czekają na wsparcie od rządu. "Kryzys jest dopiero przed nami"

Rządowe propozycje antykryzysowe są już w Sejmie, w piątek mają zająć się nimi posłowie. Priorytetem na tę chwilę jest utrzymanie miejsc pracy, w czym mają pomóc między innymi dopłaty do pensji czy zwolnienie z płacenia składek ZUS. Przedsiębiorcy natychmiast potrzebują pomocy, ale jednocześnie z bólem przyznają, że wszystkich nie uda się uratować przed upadkiem.

Ponad 1100 przypadków SARS-CoV-2 w Polsce

Do czwartku do godziny 15 odnotowano w Polsce w sumie 1120 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Ministerstwo Zdrowia podaje, że 14 osób jest uznawanych za ofiary śmiertelne COVID-19. Choć chorobę najtrudniej przechodzą osoby starsze i z innymi schorzeniami, to Światowa Organizacja Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia apelują do młodych, by nie lekceważyli zagrożenia.

Zmiany w komunikacji miejskiej. Liczba miejsc ograniczona o połowę

Od środy autobusy i tramwaje będą zabierać maksymalnie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. To nowe wytyczne dotyczące komunikacji miejskiej. Dla przykładu: do autobusu, w którym jest 40 miejsc siedzących, wejdzie najwyżej 20 pasażerów. W autobusach wyznaczono też strefy buforowe, oddzielając kierowców od pasażerów. O nowych zasadach transportu informować mają kartki na drzwiach tramwajów i autobusów.