"Niech żyje Polska, niech żyje Francja, niech żyje zjednoczona Europa"

Drugi dzień wizyty prezydenta Francji w Polsce. Podczas wykładu wygłoszonego na Uniwersytecie Jagiellońskim Emmanuel Macron ponownie nawiązał do sytuacji w polskim sądownictwie. - Jesteśmy zaniepokojeni reformą wymiaru sprawiedliwości - powtarza francuski przywódca i jednocześnie dodaje, że obowiązkiem państw jest obrona europejskich wartości.

Sędzia Juszczyszyn zawieszony, ale "Izba Dyscyplinarna nie jest sądem"

Zawieszenie w obowiązkach i obniżenie wynagrodzenia. Sędzia Paweł Juszczyszyn ukarany przez nieuznawaną przez Sąd Najwyższy Izbę Dyscyplinarną. - Wypowiada wojnę własnemu państwu - uzasadniał zastępca rzecznika dyscyplinarnego. Sędzia nie może orzekać, nie może podejmować żadnych czynności. Jeśli to zrobi - narazi się na kolejne zarzuty. A zrobić to zamierza. Jego pełnomocnik podtrzymuje, że Izba Dyscyplinarna "nie jest sądem" i jej decyzja nie ma znaczenia.

"Sąd postanowił prowadzić posiedzenie" w sprawie sędzi Bator-Ciesielskiej

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, ale nie przestaje pracować. Sędziowie orzekają w sprawie sędzi Anny Bator-Ciesielskiej. Sędzi, która odmówiła orzekania z zastępcami rzecznika dyscyplinarnego oskarżanymi przez media o udział w grupie hejterskiej. Bator-Ciesielskiej grozi zawieszenie.

"Prezydent za wszelką cenę chce usprawiedliwić nielegalne działania PiS"

"Ustawa represyjna" trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" - nie wprost, ale jednoznacznie - mówił jak ocenia forsowane przez PiS zapisy dyscyplinujące sędziów. "Polskie państwo nie może tolerować zachowań, które w sposób oczywisty podważają porządek państwowy" - przekonywał Duda. I żadna krytyka ze strony środowiska prawniczego nie przekonuje go do zmiany opinii.

Pierwsza wizyta Emmanuela Macrona w Polsce

To pierwsza wizyta Emmanuela Macrona w Polsce, a także jego pierwsza europejska podróż w 2020 roku. - Chciałbym abyśmy rozwiali nieporozumienia - mówił prezydent Francji w nawiązaniu do napiętych ostatnio obustronnych relacji. Jednocześnie prezydent Andrzej Duda z zadowoleniem mówił o przełomie w relacjach polsko-francuskich, ale w rozmowie z Macronem usłyszał też gorzkie słowa. Prezydent Francji wyraził swoje zaniepokojenie związane z wprowadzanymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości.

Chorzy z podejrzeniem koronawirusa. Jak wygląda procedura?

Pierwsza ofiara koronawirusa poza Chinami to 44-letni Chińczyk, który po silnym zapaleniu płuc zmarł w szpitalu na Filipinach. Bilans ofiar wciąż rośnie. To już ponad 300 osób i ponad 14 tysięcy zakażonych. Polacy z Wuhan już są we Francji. To była ewakuacja podwyższonego ryzyka pod specjalnym nadzorem. Teraz czas na badania i przesiadkę do wojskowych samolotów, a z nich prosto do wojskowego szpitala. Jak wygląda procedura rozdzielania pacjentów zakażonych koronawirusem od tych, którzy mają zwykłe przeziębienie?

"To jest nasza szkoła i będziemy o nią walczyć"

Wielkie problemy rodziców i uczniów niewielkiej szkoły w Kamnicy. Gdy zaczynały się zimowe ferie, dzieci uczęszczały do jednej szkoły, ale podczas dwutygodniowej przerwy w nauce do ich domów dostarczono pisma z decyzją o tym, że już tam nie wrócą.

Brutalna interwencja kontrolerów. "Ja uważam, że to jest naganne"

Dwóch kontrolerów na jednego nastolatka. Chłopak nie miał ważnego biletu, więc w ruch miały pójść pięści. Łódzkie MPK twierdzi, że to chłopak był agresywny i że ciosów nie było, ale nagranie mówi co innego. Na miejscu zareagowali pasażerowie. Mieszkańcy Łodzi też - podpisując petycję przeciwko przemocy stosowanej przez kontrolerów.  

"Może nie ma polexitu, ale jest powolne wyprowadzanie UE z Polski"

O chęci wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej opozycja oskarża PiS, z kolei partia rządząca o to samo oskarża opozycję. Polacy chcą pozostać członkiem wspólnoty europejskiej - tak deklaruje 89% pytanych. W sondażu Kantar dla Faktów TVN i TVN24 padło również pytanie o to, "czy polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej".

Zmiany w przepisach drogowych. "To dużo zmieni"

Kobieta z dwójką dzieci pod kołami samochodu na pasach w Żyrardowie. Kierowca miał 74 lata i był trzeźwy. 3-latka reanimowano na miejscu. Wraz z 10-letnią siostrą śmigłowcem trafili do szpitala. Ofiary wypadków na pasach rocznie liczone są w setkach, a ranni w tysiącach. Jaki pomysł na zmianę tych tragicznych statystyk ma rząd?

"W przypadku 'Bożego ciała' byłam bardzo mocno pogubiona"

Oscary na ostatniej prostej. Kto zdobędzie najbardziej pożądane statuetki w filmowej branży? Czy wśród laureatów będzie "Boże ciało"? Twórcy i obsada w napięciu oczekują na werdykt Akademii. Wśród nich jest Aleksandra Konieczna - odtwórczyni jednej z głównych ról w obrazie Jana Komasy.

Apel o powołanie profesora Stoli na stanowisko dyrektora muzeum POLIN

Czy Dariusz Stola, który wygrał konkurs na dyrektora muzeum POLIN, w końcu otrzyma nominację? Apelują o to prezydent Warszawy i prezes stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Zielone światło może mu dać minister kultury, ale ten nie widzi problemu w tym, że jedna z najważniejszych instytucji kultury w Polsce znajduje się w stanie zawieszenia.

W poniedziałek rozpocznie się wizyta Emmanuela Macrona w Polsce

Spotkanie na najwyższym szczeblu, jakiego w polsko-francuskiej dyplomacji nie było już bardzo dawno. Prezydent Francji przyleci do Polski na dwa dni i będzie rozmawiał z prezydentem, premierem, marszałkami Sejmu i Senatu. Bedzie tez spotkanie ze społecznością francuska i kolacja z polskimi intelektualistami. Wśród tematów - NATO, relacje z Ukrainą, polityka europejska. Czy tą wizytą uda się nadrobić kilka cichych lat w polsko-francuskich stosunkach?

Ponad 30 osób z Chin ma wrócić do Polski w przyszłym tygodniu

W Polsce nie odnotowano na razie żadnego przypadku zachorowania na koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia informuje, że wszystko ma pod kontrolą i jest przygotowane na przyjęcie ewakuowanych Polaków z Wuhanu. W przyszłym tygodniu jest zaplanowany powrót do Polski grupy ponad 30 osób z Chin.

Przedstawiciele poszkodowanych w aferze GetBack w Sejmie

Czy będzie komisja śledcza w sprawie afery GetBack? Opozycja innego scenariusza sobie nie wyobraża, ale już przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości sensu w jej powoływaniu nie widzą. Nie widzieli też potrzeby pojawienia się na spotkaniu z poszkodowanymi w tej aferze, które zorganizowano w piątek w Sejmie.

Francja chce zabronić mielenia żywych piskląt

Francuski rząd chce zakazać maceracji piskląt. Ta powszechnie stosowana metoda polega na mieleniu żywych kurcząt płci męskiej, które na fermach niosek są traktowane jako odpad. Producenci zapewniają, że metoda jest humanitarna, obrońcy praw zwierząt domagają się zastąpienia jej innymi rozwiązaniami. Na horyzoncie pojawia się alternatywa, ale pytanie, czy będzie się opłacać producentom.

"Okrągły stół" w sprawie zmian w sądownictwie nie przyniósł efektu

Prezydenccy urzędnicy, wicepremier Jarosław Gowin, profesorowie prawa i sędziowie. W Polskiej Akademii Nauk odbył się "okrągły stół" na temat przełamania pata w sprawie zdolności do orzekania sędziów powołanych na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Z jednej strony jest uchwała Sądu Najwyższego, z drugiej - "ustawa represyjna", która trafiła na biurko prezydenta. Spośród tych Polaków, którzy mają na ten temat zdanie, większość nie chce, żeby Andrzej Duda ją podpisywał - tak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Spotkanie w PAN nie przyniosło żadnych rezultatów.

Pieniądze dla Polonii nie od Senatu. PiS przegłosował poprawki do obecnego budżetu

PiS przegłosował w sejmowej komisji pomysł zabrania Senatowi stu milionów złotych i w ramach poprawki do obecnego budżetu przekierowania tych pieniędzy z Senatu do rządu. Pieniądze miały być przeznaczone na wsparcie dla Polonii. PiS zapewnia, że będą. Jednak nie przekaże ich Senat, choć ma taki konstytucyjny obowiązek. Wicemarszałek Stanisław Karczewski twierdzi, że Senat z przewagą opozycji stał się zbyt upolityczniony i pieniądze dla Polonii mogłyby zostać źle rozdzielone.

Kraków testuje tramwaj autonomiczny. Na razie wyjeżdża tylko w nocy

Nocny przejazd bez motorniczego. W Krakowie odbywają się pierwsze testy tramwaju autonomicznego, który samodzielnie jeździ i zatrzymuje się na przystankach. MPK uspokaja, że system ma w przyszłości nie zastąpić, a odciążyć człowieka. Krakowscy inżynierowie zamierzają udoskonalić swój projekt. Tramwaj ma rozpoznawać przeszkody za pomocą laserów i otwierać drzwi przed pasażerami, którzy dobiegają do pojazdu.

Poparcie dla PiS wyraźnie spada. Sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24

Od grudnia poparcie dla PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia spadło z 41 procent do 35 procent, jak wynika z najnowszego sondażu partyjnego dla "Faktów" TVN i TVN24. Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej wzrosło w tym czasie z 27 procent do 30 procent. Jeśli chodzi o poparcie dla pozostałych ugrupowań parlamentarnych, to nie nastąpiły znaczące zmiany.