"Sytuacja jest bardzo poważna" TSUE czeka na wyjaśnienia polskiego rządu

Polski rząd ma czas do czwartku na przekazanie Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyjaśnień w sprawie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, w tym przede wszystkim działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Z podpowiedzią, jak te wyjaśnienia mogą wyglądać, przychodzi rzecznik rządu Piotr Müller.

Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Inwestor usłyszał zarzut

Prokuratura Rejonowa w Zakopanem postawiła zarzut po tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej. To inwestor miał postawić na stoku prowizoryczną budkę z wypożyczalnią nart i to on jest podejrzany o popełnienie samowoli budowlanej. Mężczyzna przyznał się do winy i złożył zeznania.

"To, co widzimy w Polsce to nie jest reforma. To jest represja"

W Strasburgu odbyła się kolejna debata poświęcona polskiej praworządności. To co rząd PiS określa "dobrym planem", w Europie wywołuje szok. "To, co widzimy w Polsce, to nie jest reforma. To jest represja" - mówił eurodeputowany Esteban Gonzalez Pons. Z kolei unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders zapewnił, że Komisja Europejska jest otwarta na dialog z polskimi władzami. Ale przypomniał jednocześnie, że "Komisja Europejska nie zawaha się wykorzystać wszystkich możliwych mechanizmów i środków, żeby bronić praworządność".

Marszałek Sejmu zapowiada ujawnienie list poparcia do KRS. "Czekamy na to"

Rozpoczniemy procedurę publikowania list poparcia do KRS - ogłasza marszałek sejmu Elżbieta Witek. Pojawia się pytanie co tu rozpoczynać, skoro listy można po prostu opublikować. Naczelny Sąd Administracyjny nakazał to prawomocnym wyrokiem, ale dla marszałek Witek bardziej niż ten sąd liczy się decyzja Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Byli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego: TK został zlikwidowany

"Słuszne jest, niestety, wyrażane powszechnie przekonanie, że Trybunał Konstytucyjny praktycznie został zlikwidowany" - napisali we wspólnym oświadczeniu byli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Pod oświadczeniem podpisało się 22 sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Szczególną uwagę poświęcili dwojgu nowym sędziom, Stanisławowi Piotrowiczowi i Krystynie Pawłowicz.

Marina Brilman: zmiany w Polsce znaczącą podważają niezależność sędziowską

We wtorek wieczorem w Parlamencie Europejskim w Strasburgu kolejny raz ma odbyć się debata o praworządności w Polsce. Już nie raz także zachodni eksperci bili na alarm, kiedy patrzyli na kolejne kroki zmiany w polskim sądownictwie. - One znaczącą podważają niezależność sędziowską - uważa dr Marina Brilman z The Law Society of England and Wales. Jednocześnie podkreśla, że unijne normy nie uniemożliwiają państwom członkowskim dowolnego kształtowania ustroju sądownictwa, o ile sądy pozwalają na skuteczne dochodzenie swoich praw.

PKW ma nowego przewodniczącego. "Członkowie byli zgodni"

Od wtorku pracami Państwowej Komisji Wyborczej kierować będzie sędzia NSA Sylwester Marciniak, dotychczasowy zastępca przewodniczącego. PKW ma nowy skład. W przeszłości 9-osobowa Państwowa Komisja Wyborcza składała się wyłącznie z sędziów, których wskazywały trzy instytucje: Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny. Teraz 7 członków wybiera Sejm, dwaj pozostali to sędziowie Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Za stołówkę i szatnię robi klasa. Szkoła ma zostać rozbudowana, brakuje pieniędzy

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Koźmińcu w Wielkopolsce nie mają lekko. Obiady jedzą w klasach, tam też przebierają się przed lekcjami WF-u. Ćwiczą w salce wielkości pokoju, która jest tak mała, że nie mogą wykonywać niektórych ćwiczeń gimnastycznych. Mają też jedną łazienkę. O poprawę warunków lokalowych walczy dyrektor, który oddał uczniom nawet swój gabinet. Projekt rozbudowy szkoły już jest. Nie ma tylko pieniędzy.

Śmieci na ulicach Nowogardu. Bo jest spór między burmistrzem a radą miejską

Śmieciowy pat w Nowogardzie. Burmistrz z SLD chce podwyżek za wywóz śmieci, radni z PiS postawili szlaban. Tak już trwa prawie siedem miesięcy. W międzyczasie w miejskiej kasie skończyły się pieniądze, więc śmieci leżą sobie teraz na ulicach. Na szczęście dla mieszkańców zalegające śmieci w najbliższych dniach mają zostać wywiezione, kosztem dalszego zadłużania się miasta.

Zignorował światła, uszkodził rogatki

Pokaz głupoty na kolejowym przejeździe. Zawodowy kierowca ciężarówki nic nie zrobił sobie z czerwonego światła i zamykających się rogatek. Uszkodził je i pojechał dalej. To zdarzyło się w Obornikach, ale takich zdarzeń w ciągu roku w Polsce są setki. I wiele z nich kończy się tragicznie.

"Ten obiekt był samowolą budowlaną"

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zerwania przez wiatr dachu prowizorycznej wypożyczalni sprzętu na Rusińskim Wierchu i nieumyślnego spowodowania śmierci trzech osób oraz prowadzenia robót budowlanych bez wymaganej zgody lub zgłoszenia. Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 11. na parkingu przy górnej stacji wyciągu narciarskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. Podmuch wiatru zerwał dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Dach spadł wprost na cztery osoby. Trzy nie przeżyły.

Prokuratura bada okoliczności śmierci turystów w Bukowinie Tatrzańskiej

Dwie osoby nie żyją, a dwie zostały ranne. Dlaczego, mimo ostrzeżeń o silnym wietrze w Bukowinie Tatrzańskiej doszło do tragedii? Czy wyciąg powinien zostać zamknięty wcześniej i czy konstrukcja, w której znajdowała się wypożyczalnia narciarska, w ogóle powinna istnieć? Odpowiedzi na te pytania musi znaleźć prokurator, który już po wstępnych oględzinach ma wiele wątpliwości. W nocy z niedzieli na poniedziałek wiało w całej Polsce, nie tylko w górach. Wichura przewracała drzewa, zrywała dachy, a deszcz zalewał piwnice. Prądu nie miało kilkadziesiąt tysięcy osób.

"Naruszenie zasad etyki". Olsztyńscy sędziowie chcą złożyć zawiadomienie

Sędzia Paweł Juszczyszyn nie będzie orzekał także w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. To decyzja tamtejszego kolegium, które podkreśla, że nie uznaje zawieszenia sędziego, ale z uwagi na dobro prowadzonych spraw - stwierdza, że nie powinien orzekać. Kolegium wyraziło też dezaprobatę wobec ostatnich zachowań prezesa Sądu Rejonowego Macieja Nawackiego. Gest zniszczenia tekstu uchwał przez prezesa może być kwalifikowany jako delikt dyscyplinarny. Kolegium kieruje więc sprawę do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego.

Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Zerwany dach uderzył w grupę turystów

Tragiczny wypadek w Bukowinie Tatrzańskiej. Dach zerwany z budynku wypożyczalni, porwany przez wichurę, uderzył w grupę turystów przy stacji narciarskiej. Nie żyje matka i jej 15-letnia córka. Druga 21-letnia córka kobiety po reanimacji na stoku, w ciężkim stanie trafiła do szpitala w Nowym Targu. Czwarta ofiara, 16-letni chłopak, w lżejszym stanie trafił do szpitala w Zakopanem.

"Serca", które ważą 220 gramów. "Pomagają bardzo"

Ważą nie mniej niż 220 gramów, wykonane są ręcznie i przypominają zwykłe poduszki. Różnią się kształtem, bo mają pomagać kobietom po mastektomii i usunięciu węzłów chłonnych. Pacjentki przyznają, że specjalne poduszki im pomagają. Są szyte w domu kultury w wielkopolskich Promnicach.

Białystok trzyma kciuki za "Boże Ciało". To rodzinne miasto Bartosza Bieleni

Białystok czeka na Oscarową noc i mocno trzyma kciuki za Bartosza Bielenię. Aktor zagrał główną rolę w "Bożym Ciele", rolę 20-letniego Daniela, który podaje się za księdza. Członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej, oglądając "Boże Ciało", prawdopodobnie po raz pierwszy zobaczyli jego grę aktorską, ale w Białymstoku Bartosz Bielenia znany jest od dawna. Jako siedmiolatek zagrał Małego Księcia, a później grał w słynnym białostockim Teatrze Klaps Antoniny Sokołowskiej.

Adam Bodnar: zmiany w polskim sądownictwie są jak zmiany klimatyczne

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar mówi wprost, że na wymiarze sprawiedliwości dokonywana jest zbrodnia, a jej efekty wcześniej czy później dotkną każdego. Tłumaczy, że tak samo, jak skutki zmian klimatycznych, które - choć wydają się odległe, to już nas dotykają - skutki zmian w sądownictwie mogą dotknąć każdego obywatela prędzej, niż przypuszczamy.