Platforma wybiera nowego szefa

W Platformie Obywatelskiej nadszedł czas wyboru nowego przewodniczącego partii. W pierwszej turze walczy czterech kandydatów: Borys Budka, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski. Głosować mogą wszyscy członkowie PO w 190 komisjach wyborczych w całym kraju. Pod czyim przywództwem pójdzie Platforma?

Napięcie na linii Warszawa-Bruksela. Marek Prawda pilnie wezwany do MSZ

Szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda został pilnie wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ma to związek z wypowiedziami rzecznika Komisji Christiana Wiganda na temat praworządności w Polsce. Słowa rzecznika KE w Warszawie się nie spodobały, podobnie jak wniosek Komisji do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wniosek jest już w Luksemburgu.

Uchwała Sądu Najwyższego. KRS nie przerywa pracy

Po uchwale Sądu Najwyższego nowa Krajowa Rada Sądownictwa wzywa, by ją w praktyce ignorować. Ma nadzieję, że zablokuje ją Trybunał Konstytucyjny, do którego się w tej sprawie zwraca. To właśnie sposób wyboru członków nowej KRS i jej upolitycznienie były powodem uchwały Sądu Najwyższego.

"Ustawa represyjna" trafi do prezydenta. "Polska konstytucja została zdeptana"

Gdy kluczowe decyzje podejmował w czwartek Sąd Najwyższy, jednocześnie Sejm zatwierdzał tak zwaną "ustawę represyjną", odrzuconą wcześniej przez Senat. PiS ma w Sejmie większość, więc ustawa ponownie przeszła. To ta ustawa, która zdaniem sędziów ma uderzyć w niezawisłość i przeciw której protestowali. Źle oceniła ją między innymi Komisja Wenecka.

Trybunał Konstytucyjny ma zbadać podstawy prawne uchwały SN

Po uchwale Sądu Najwyższego premier i KRS zwrócili się do Trybunału Konstytucyjnego. Premier zarzuca sędziom, że wprowadzają chaos. Minister Zbigniew Ziobro twierdzi, że uchwała "nie powoduje żadnych skutków prawnych". Trybunał Konstytucyjny, który nie ocenia uchwał, miałby się odnieść do przepisów, na których w swojej uchwale oparł się SN.

Uchwała SN "porządkuje to, co się u nas dzieje"

Sąd Najwyższy podjął kluczowa uchwałę dla dalszego funkcjonowania sądownictwa. Na wspólnym posiedzeniu trzech izb uznał, że jeśli w składzie orzekającym zasiada osoba powołana na sędziego na wniosek nowej KRS, to taki skład jest nieprawidłowy i jego wyrok może być podważany.

Wraca sprawa śmierci Ewy Tylman. Adam Z. ponownie usiądzie na ławie oskarżonych

Proces w sprawie śmierci Ewy Tylman ruszy od nowa. Sąd Apelacyjny w Poznaniu uchylił wyrok sądu pierwszej instancji, który w kwietniu ubiegłego roku uniewinnił Adama Z. od zarzutu zabójstwa Ewy Tylman. Apelację od wyroku wniosła prokuratura, ale też pełnomocnicy rodziny Ewy Tylman. Sąd drugiej instancji uznał, że w procesie były błędy, dlatego sprawa ponownie trafi na wokandę.

Szef ABW Piotr Pogonowski odchodzi. Opozycja dopytuje o sprawę Banasia

Krytykowany przez opozycję szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr Pogonowski odchodzi ze stanowiska. Jako powód podał przyczyny osobiste. Piotr Pogonowski kontrwywiadem kierował przez cztery lata. Opozycja zarzuca mu między innymi zaniedbania podczas badania przeszłości Mariana Banasia. - Jeśli ta dymisja jest skutkiem wyciągania jakichś konsekwencji, to bardzo dobrze - ocenia poseł PiS Tadeusz Cymański.

"Bardzo ważna uchwała". Posiedzenie w Sądzie Najwyższym może mieć doniosłe skutki

Sąd Najwyższy zajął się kwestią legalności zasiadania w składach sędziowskich osób powołanych na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa. 60 sędziów ma odpowiedzieć na niezwykle doniosłe w skutkach pytanie: czy wyroki wydane przez sędziów powołanych na wniosek nowej KRS są ważne? Czy muszą być bezwzględnie uchylane? To pytanie Pierwszej Prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf.

"GetBack to trzy razy Amber Gold". Czy powstanie komisja śledcza?

Czy będzie komisja śledcza w sprawie afery GetBack? Po raporcie NIK, który wymienia zaniedbania państwowych instytucji w tej sprawie, coraz głośniej domaga się tego opozycja. Posłowie PiS nie chcą komisji śledczej. Zapewniają, że w tej sprawie działania organów ścigania są wystarczające, a poszkodowanym zalecają cierpliwość.

Sejm wkrótce ma ponownie głosować nad "ustawą represyjną"

Sejm jeszcze w czwartek ma zdecydować o losie tak zwanej "ustawy represyjnej". Senat odrzucił ustawę w całości, ale Sejm może ponownie ją uchwalić. Projekt posłów z klubu PiS zakłada między innymi wprowadzenie nowych kar dyscyplinarnych dla sędziów, ustalenie nowej definicji sędziego, a także zmianę zasad wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

Wymiana pism między Małgorzatą Gersdorf a Julią Przyłębską

W czwartek przed południem rozpoczęło się posiedzenie 60 sędziów z trzech izb Sądu Najwyższego w związku z wnioskiem Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni prawa. Prof. Małgorzata Gersdorf chce ustalić, czy sędziowie powołani na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa mogą orzekać. Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska chciała "zawiesić" posiedzenie, ale prof. Małgorzata Gersdorf na to nie pozwoliła. Zdaniem Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego nie ma żadnego sporu kompetencyjnego między sądem, którym kieruje, a prezydentem bądź Sejmem.

Uchwała Senatu z negatywną opinią komisji sejmowej

W środę sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała decyzję Senatu o odrzuceniu "ustawy represyjnej". Politycy opozycji alarmują, że nowe przepisy otworzą furtkę do uciszania sędziów krytykujących zmiany PiS. Projekt ustawy o dyscyplinowaniu sędziów skrytykowała już między Komisja Wenecka, Parlament Europejski i amerykańscy kongresmeni.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie sędziego Nawackiego

Do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego. Sędzia Nawacki przerwał urlop i cofnął delegacje Juszczyszyna po czym na urlop wrócił. Posłowie Koalicji Obywatelskiej twierdzą z kolei, że Kancelaria Sejmu złamała prawo lekceważąc wyrok sądu, który nakazał ujawnienie list poparcia do nowej KRS sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi.

Rzecznik Sądu Najwyższego: nie ma decyzji o odwołaniu posiedzenia

W związku z planowanym na czwartek posiedzeniem trzech izb Sądu Najwyższego w sprawie sędziów powołanych przez nową KRS marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o "rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego" między Sejmem i prezydentem, a Sądem Najwyższym. W oficjalnym oświadczeniu prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała, że TK wszczął postępowanie w tej sprawie, a więc posiedzenie powinno zostać zawieszone. Jednak rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski zaznaczył, że nie ma decyzji o odwołaniu posiedzenia.

Wrak B-25 odnaleziony w Bieruniu. Na pokładzie były ciała załogi

W miejscowości Bieruń na Śląsku w pobliskim lesie odkryto wrak amerykańskiego bombowca B-25 Mitchell z czasów II wojny światowej. Samolot używany przez armię radziecką został zestrzelony przez wojsko niemieckie 19 stycznia 1945 roku nad Oświęcimiem. Zginęło czterech członków załogi, przeżył dowódca, który trafił do niemieckiej niewoli.

Górnicy z kopalni "Pokój" grożą protestami. Obawiają się likwidacji

To próba likwidacji kopalni - tak o wstrzymaniu inwestycji w wydobycie węgla mówią związkowcy z kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej. Górnicy boją się, że stracą pracę. Winią niekompetentnych menedżerów i wskazują, że to efekt nadmiernego importu węgla z zagranicy. Na zwałach przy kopalniach w całym kraju jest ponad trzy miliony ton węgla. Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewnia, że ma plan jak ten problem rozwiązać.

Nancy Pelosi w Polsce. "To oznacza, że otrzyma informacje z pierwszej ręki"

Przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, w towarzystwie marszałka Sejmu i Senatu, odwiedziła były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Przewodnicząca ma spotkać się raz jeszcze z marszałkiem Senatu. W Krakowie planowana jest rozmowa z profesorem Grodzkim, zainicjowana przez stronę amerykańską. Nie jest wykluczone, że będzie dotyczyła stanu praworządności w Polsce.

Szaleńczy rajd pijanego kierowcy Ubera po Wrocławiu

Pędził ponad 120 kilometrów na godzinę w centrum miasta Wrocławia. Kierowca Ubera nie zważał na pieszych ani inne pojazdy. Jazdę przerwał klient, który zdołał obezwładnić kierowcę i zawiadomić policję. Okazało się, że mężczyzna prowadził pod wpływem alkoholu - miał dwa promile w wydychanym powietrzu.

Metamfetamina we krwi 9-miesięcznego chłopca. Matka usłyszała zarzuty

Dziewięciomiesięczny chłopiec miał zostać nafaszerowany narkotykami. W stanie krytycznym trafił do szpitala w Elblągu. Badania wykazały w jego organizmie obecność metamfetaminy, amfetaminy, mefedronu i ecstasy. Zabójczą mieszankę dziecku miała podać matka. Kobieta usłyszała już zarzuty. Chłopcem zajmie się rodzina zastępcza.