Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"

Źródło:
Fakty TVN
Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"
Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"
Jacek Tacik/Fakty TVN
Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"Jacek Tacik/Fakty TVN

Na niecały miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego linia sporu przebiega między Prawem i Sprawiedliwością, które przedstawia Polskę jako unijne terytorium rzekomo zależne od Niemiec, a partiami koalicji rządowej mówiącymi, że PiS walcząc z Unią szkodzi naszemu bezpieczeństwu, wolności i dobrobytowi. O Zielonym Ładzie Kaczyński twierdzi, że był dobry, ale stał się zły, a o niektórych kandydatach własnej partii, że są do jednorazowego użytku.

- Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko. Odbiorą nam suwerenność - stwierdził na spotkaniu w wyborczym w Siedlcach prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Jaka ma być Polska? Ma być takim peryferyjnym krajem podporządkowanym Niemcom? - pytał Kaczyński.

Z takim przekazem jego partia chce wygrać wybory do europarlamentu, mimo że strasząc Unią i Niemcami, de facto przegrała wybory samorządowe i parlamentarne.

Jarosław Kaczyński w niedzielę w Siedlcach, a w sobotę w Sompolnie powtarzał to, co najbardziej wierny elektorat Prawa i Sprawiedliwości zna na pamięć: że w Polsce rządzi koalicja niemiecka.

- To jest agenda niemiecka. To jest realizowanie tego, czego chcą Niemcy - mówił w Sampolnie Kaczyński. - Trzeba mówić Polakom: nie popełniajmy samobójstwa. Społecznego, gospodarczego, narodowego, dlatego, że próbują nam to narzucić - dodawał prezes PiS.

Na spotkaniach PiS nikt nie mówi wprost o wyprowadzaniu Polski z Unii, bo nie musi. Kontekst i tak jest dość jasny.

- Tak zdecydowanie inna jest Unia, niż ta, do której te 20 lat temu wstępowaliśmy - mówił na spotkaniu w Siedlcach Daniel Milewski, poseł i kandydat PiS do europarlamentu.

Kukła Donalda Tuska na szubienicy podczas protestu w Warszawie
Kukła Donalda Tuska na szubienicy podczas protestu w WarszawieJacek Tacik/Fakty TVN

Hołownia: Jeśli nie pójdziemy do urn to pójdą ci, którzy chcą nas z Unii wyprowadzić

Spór o Unię i przyszłość w niej Polski jest wygodny dla koalicji rządzącej. Poparcie dla integracji europejskiej jest bardzo wysokie wśród Polaków. - Jeżeli ktokolwiek podjąłby decyzję o tym, że Polska nie będzie częścią zachodnioeuropejskiej rodziny, to oznacza, że skazuje Polskę na dryfowanie w stronę putinowskiej Rosji - komentuje retorykę PiS Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka i kandydatka Koalicji Obywatelskiej w wyborach do europarlamentu.

- Lewica zawsze była proeuropejska. To Lewica wprowadzała Polskę do Unii Europejskiej - mówi Robert Biedroń, eurodeputowany i kandydat w wyborach do europarlamentu.

Kaczyński rozumie, że trzecia, kolejna porażka byłaby polityczną katastrofą

W obecnej sytuacji Prawo i Sprawiedliwość znalazło się w pułapce. Partia jest odpowiedzialna za wprowadzenie unijnego Zielonego Ładu, przeciwko któremu protestują rolnicy na ulicach polskich miast, stąd próba zdystansowania się od niego, a nawet próba przekonania swoich wyborców, że były dwa różne Zielone Łady: dobry i zły.

- Zielony Ład w tym swoim wydaniu groźnym, bo on miał także swoje to poprzednie wydanie, zupełnie inne, nieporównanie mniej groźne, a można nawet powiedzieć w ogóle niegroźne - przekonuje Kaczyński.

ZOBACZ TEŻ: Kukła Donalda Tuska na szubienicy podczas protestu w Warszawie. Demonstranci mówili o "eurokołchozie"

- Jarosław Kaczyński ma rozdwojenie jaźni. Chyba byłoby mądrze i uczciwie powiedzieć: tak, myliliśmy się, a teraz jesteśmy przeciw - komentuje Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych i kandydat Lewicy w wyborach do europarlamentu.

Jarosław Kaczyński rozumie, że trzecia, kolejna porażka byłaby polityczną katastrofą. Stąd na listach Prawa i Sprawiedliwości mocne, wyraziste nazwiska. - To są takie jednostki, które mają właściwie być użyte tylko raz. Bo ponoszą tak ogromne straty w walce, że już później się nie nadają do walki. Oczywiście ja życzę panom długiego życia - mówił w Siedlcach Kaczyński o kandydaturach Jacka Kurskiego i Adama Bielana.

Jacek Kurski, dziś w sztabie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości, gdy był prezesem TVP uderzał w Donalda Tuska i straszył Polaków Unią i Niemcami.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Orki atakują statki w Cieśninie Gibraltarskiej. Ostatnio szturm przeprowadziły na 15-metrowy jacht, który w wyniku starcia zatonął, a załogę trzeba było ewakuować. Jedni mówią, że orki chcą się tylko bawić, inni podejrzewają, że zwierzęta traktują statki jak konkurencję. Pojawiają się też teorie, że to może być zemsta za krzywdę, którą wyrządzili im ludzie.

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS