W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN
W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony
W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony
Michał Tracz/Fakty TVN
W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotnionyMichał Tracz/Fakty TVN

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

"Chcą, żebyśmy zapomnieli o naszych korzeniach chrześcijańskich", "Unia Europejska promuje islamizm", "Bruksela zachęca fale imigracji, by przybywały do Europy" - w Madrycie słychać gromkie brawa, gdy ze sceny padają skrajnie antyeuropejskie i ksenofobiczne hasła.

Spotkanie w Madrycie to konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się ultraprawicowi politycy, nacjonaliści i eurosceptycy z całego kontynentu.

Ze sceny przemawiała między innymi nie mniej konserwatywna Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i Viktor Orban. Na konwencji byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Radosław Fogiel siedział w pierwszym rzędzie, niedaleko Marine Le Pen, liderki francuskiego Frontu Narodowego.

Mateusz Morawiecki nagrał wiadomość wideo dla uczestników konwencji, która została wyświetlona na wielkim ekranie. - To do nas należy, aby zapewnić, że Europa, jako ta spuścizna, którą kochamy, przeżyje - powiedział były premier. On sam uważa, że wartością dla Unii Europejskiej jest Europa Ojczyzn.

- To, co ich łączy, to taki bardzo mocny nacisk na patriotyzm, a nawet taki nacjonalizm, antyimigranckość, duży sceptycyzm wobec Unii Europejskiej w obecnym kształcie - wskazuje Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka THINKTANK, Centrum Stosunków Międzynarodowych.

ZOBACZ TEŻ: Orban: porządek świata się zmienia

To było już kolejne tego typu spotkanie w Europie. Tym razem pretekstem były zbliżające się wybory do europarlamentu, w których skrajna prawica chce odnieść sukces.

- W Madrycie odbywa się kolejny zjazd proputinowców i dziwię się, że po raz kolejny Mateusz Morawiecki dołącza do tego grona - skomentowała Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. - Skrajna głupota i nieodpowiedzialność, żeby dzisiaj, kiedy mamy wojnę na Ukrainie, bratać się z koniami trojańskimi Putina - ocenił Robert Biedroń, kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Rosa: antyeuropejskie resentymenty ze strony Kaczyńskiego, to jest takie jasne granie na polaryzację
Rosa: antyeuropejskie resentymenty ze strony Kaczyńskiego, to jest takie jasne granie na polaryzacjęTVN24

Osamotniony Mateusz Morawiecki

Spotkanie w Madrycie wywołało protesty i demonstracje, także wśród polskich aktywistek. Co tam robili politycy PiS?

PiS od dawna straszy Unią i mówi o skoku na suwerenność Polski - wszystkiemu, co złe, winna jest Unia, nawet temu, co zrobiło PiS, bo przecież Zielonemu Ładowi autorstwa polskiego komisarza z rekomendacji PiS-u też jest winna mityczna Bruksela.

Koalicja 15 października uważa, że rzeczywistym celem PiS-u jest wyprowadzenie Polski z UE. - Oni stoją po stronie tych, którzy chcą rozwalać Unię Europejską od środka - skomentował Michał Kobosko, kandydat Trzeciej Drogi w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Są tylko dwa kierunki: jeden to jest kierunek opcja europejska, drugi to jest opcja moskiewska - podkreśliła Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

ZOBACZ TEŻ: Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"

Jeden z posłów PiS-u, Marcin Horała, przyznał, że nie we wszystkim polska prawica zgadza się z prawicą w Europie Zachodniej. Takim punktem spornym jest choćby wojna w Ukrainie i politycy PiS mieli przekonywać w Madrycie sympatyków Putina, by jednak wsparli Ukrainę. - Nie spotykając się z nimi, nie jesteśmy w stanie wpływać na to, by zmienili swoje zdanie - zwrócił uwagę Marcin Horała.

Mateusz Morawiecki w swojej wiadomości wideo faktycznie skupił się na kwestii bezpieczeństwa, ale był w tym praktycznie osamotniony. Żaden z innych liderów skrajnej prawicy nawet nie wspomniał o konieczności pomocy Ukrainie, a więc i solidarności z Polską.

- PiS wybrało sobie takie towarzystwo, dobrze się w nim czuje, dobrze się w nim odnajduje, wspólnie chce robić politykę, tylko obawiam się, że to nie jest polityka, która będzie służyła Europie - oceniła Anna Maria Żukowska, kandydatka Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcia organizatora

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS