W kilku miejscach w Polsce odbyła się motocyklowa impreza charytatywna, której uczestnicy byli ubrani w eleganckie stroje. Jej idea zrodziła się kilkanaście lat temu w Australii i chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na walkę z rakiem prostaty i depresją wśród mężczyzn.
W Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i kilku innych miejscach w Polsce pojawili się w niedzielę na motocyklach dżentelmeni ubrani elegancko w każdym calu. To fragment międzynarodowej, charytatywnej imprezy motocyklowej DGR, która zrodziła się kilkanaście lat temu w Australii. W tej chwili bierze w niej udział już kilkaset tysięcy motocyklistów ze 150 miast na całym świecie.
- Elegancki strój, tym się to wyróżnia - tłumaczy jeden z uczestników.- Jesteśmy stałymi bywalcami, (...) chcemy promować zdrowie męskie - mówi Katarzyna Stachowicz, która uczestniczy w imprezie wraz z mężem.
W akcji chodzi o walkę z rakiem prostaty i depresją wśród mężczyzn. Przed uroczystymi przejazdami, w miejscach zlotów, zbierane są fundusze na program prewencji samobójstw wśród mężczyzn i profilaktykę onkologiczną. - Jest cel, jest fun - podkreśla jeden z uczestników akcji.
ZOBACZ TEŻ: To najczęściej diagnozowany u mężczyzn nowotwór
W trakcie tych spotkań, którym towarzyszą czasami drobne serwisy, można też posłuchać prelekcji na przykład na temat potrzeby badania jąder. - Między 15-stką a 40-stką macamy się, dziewczyna może pomagać, jest to dozwolone. Jak tylko stwierdzimy jakieś twarde, bezbolesne zgrubienie, to przyjść, sprawdzić, bo to się bardzo dobrze leczy - radzi dr Andrzej Przybyła, androlog i urolog.
Kluczowa jest profilaktyka
Po 40. roku życia panowie powinni systematycznie wykonywać sobie badanie krwi na PSA - bezbolesne - właśnie w kierunku wykrywania raka prostaty. Warto się badać, bo rak prostaty na czas wykryty jest wyleczalny, a pomimo to każdego roku w Polsce z tego powodu umiera około pięciu tysięcy mężczyzn. Około 18 tysięcy dowiaduje, że zachorowało.
CZYTAJ TAKŻE: Raport: co piąty żyjący dziś człowiek zachoruje na raka
- Kiedy zaczynaliśmy te spotkania 10 lat temu, nowotwór gruczołu krokowego, rak prostaty, był na drugim miejscu, jeżeli chodzi o zachorowalność wśród mężczyzn, w tej chwili jest na miejscu pierwszym - zwraca uwagę dr Piotr Maciukiewicz, urolog.
Niestety, jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne mężczyzn, to też nie jest dobrze. Ze statystyk wynika, że z życiem radzą sobie gorzej niż kobiety. Bartłomiej Kapuza, współorganizator "The Distinguished Gentleman's Ride" w Warszawie, podkreśla, że mężczyźni stanowią ponad 80 procent samobójców.
- Panowie, dbajcie o siebie, bo jeżeli wy nie będziecie zdolni do działania, to wasze motocykle same nie będą jeździć - apeluje Julia Łuczyńska, współorganizatorka "The Distinguished Gentleman's Ride" we Wrocławiu.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN