W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

Źródło:
Fakty TVN
W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn
W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn
Marek Nowicki/Fakty TVN
W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyznMarek Nowicki/Fakty TVN

W kilku miejscach w Polsce odbyła się motocyklowa impreza charytatywna, której uczestnicy byli ubrani w eleganckie stroje. Jej idea zrodziła się kilkanaście lat temu w Australii i chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na walkę z rakiem prostaty i depresją wśród mężczyzn.

W Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i kilku innych miejscach w Polsce pojawili się w niedzielę na motocyklach dżentelmeni ubrani elegancko w każdym calu. To fragment międzynarodowej, charytatywnej imprezy motocyklowej DGR, która zrodziła się kilkanaście lat temu w Australii. W tej chwili bierze w niej udział już kilkaset tysięcy motocyklistów ze 150 miast na całym świecie.

- Elegancki strój, tym się to wyróżnia - tłumaczy jeden z uczestników.- Jesteśmy stałymi bywalcami, (...) chcemy promować zdrowie męskie - mówi Katarzyna Stachowicz, która uczestniczy w imprezie wraz z mężem.

W akcji chodzi o walkę z rakiem prostaty i depresją wśród mężczyzn. Przed uroczystymi przejazdami, w miejscach zlotów, zbierane są fundusze na program prewencji samobójstw wśród mężczyzn i profilaktykę onkologiczną. - Jest cel, jest fun - podkreśla jeden z uczestników akcji.

ZOBACZ TEŻ: To najczęściej diagnozowany u mężczyzn nowotwór

W trakcie tych spotkań, którym towarzyszą czasami drobne serwisy, można też posłuchać prelekcji na przykład na temat potrzeby badania jąder. - Między 15-stką a 40-stką macamy się, dziewczyna może pomagać, jest to dozwolone. Jak tylko stwierdzimy jakieś twarde, bezbolesne zgrubienie, to przyjść, sprawdzić, bo to się bardzo dobrze leczy - radzi dr Andrzej Przybyła, androlog i urolog.

Prof. Stojcev: my chcemy wykryć nowotwory na wczesnym etapie, żeby je wyleczyć
Prof. Stojcev: my chcemy wykryć nowotwory na wczesnym etapie, żeby je wyleczyćTVN24

Kluczowa jest profilaktyka

Po 40. roku życia panowie powinni systematycznie wykonywać sobie badanie krwi na PSA - bezbolesne - właśnie w kierunku wykrywania raka prostaty. Warto się badać, bo rak prostaty na czas wykryty jest wyleczalny, a pomimo to każdego roku w Polsce z tego powodu umiera około pięciu tysięcy mężczyzn. Około 18 tysięcy dowiaduje, że zachorowało.

CZYTAJ TAKŻE: Raport: co piąty żyjący dziś człowiek zachoruje na raka

- Kiedy zaczynaliśmy te spotkania 10 lat temu, nowotwór gruczołu krokowego, rak prostaty, był na drugim miejscu, jeżeli chodzi o zachorowalność wśród mężczyzn, w tej chwili jest na miejscu pierwszym - zwraca uwagę dr Piotr Maciukiewicz, urolog.

Niestety, jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne mężczyzn, to też nie jest dobrze. Ze statystyk wynika, że z życiem radzą sobie gorzej niż kobiety. Bartłomiej Kapuza, współorganizator "The Distinguished Gentleman's Ride" w Warszawie, podkreśla, że mężczyźni stanowią ponad 80 procent samobójców.

- Panowie, dbajcie o siebie, bo jeżeli wy nie będziecie zdolni do działania, to wasze motocykle same nie będą jeździć - apeluje Julia Łuczyńska, współorganizatorka "The Distinguished Gentleman's Ride" we Wrocławiu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Siedem złotych za jeden worek tego, co wykopią spod ziemi. Kopacze z biedaszybów robią, co mogą, żeby zarobić. W nielegalnie wykopanym tunelu własnymi rękami i kilofami wydobywają węgiel.

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Źródło:
Fakty TVN

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Z powodu blokady mieszkańcy Strefy Gazy "powoli umierają" - ostrzega ONZ. Izrael dostawy pomocy humanitarnej wstrzymał na początku marca. W efekcie magazyny, które zostały wypełnione podczas ostatniego zawieszenia broni, stoją puste, a piekarnie, które dostarczały chleb setkom tysięcy ludzi, zostały zamknięte. Polowe kuchnie musiały zmniejszyć wydawane porcje. Ceny produktów, które jeszcze są dostępne, gwałtownie wzrosły.

Nawet 500 dolarów za worek mąki. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy znów się znacznie pogorszyła

Nawet 500 dolarów za worek mąki. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy znów się znacznie pogorszyła

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS