W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

Źródło:
Fakty TVN
W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn
W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn
Marek Nowicki/Fakty TVN
W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyznMarek Nowicki/Fakty TVN

W kilku miejscach w Polsce odbyła się motocyklowa impreza charytatywna, której uczestnicy byli ubrani w eleganckie stroje. Jej idea zrodziła się kilkanaście lat temu w Australii i chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na walkę z rakiem prostaty i depresją wśród mężczyzn.

W Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i kilku innych miejscach w Polsce pojawili się w niedzielę na motocyklach dżentelmeni ubrani elegancko w każdym calu. To fragment międzynarodowej, charytatywnej imprezy motocyklowej DGR, która zrodziła się kilkanaście lat temu w Australii. W tej chwili bierze w niej udział już kilkaset tysięcy motocyklistów ze 150 miast na całym świecie.

- Elegancki strój, tym się to wyróżnia - tłumaczy jeden z uczestników.- Jesteśmy stałymi bywalcami, (...) chcemy promować zdrowie męskie - mówi Katarzyna Stachowicz, która uczestniczy w imprezie wraz z mężem.

W akcji chodzi o walkę z rakiem prostaty i depresją wśród mężczyzn. Przed uroczystymi przejazdami, w miejscach zlotów, zbierane są fundusze na program prewencji samobójstw wśród mężczyzn i profilaktykę onkologiczną. - Jest cel, jest fun - podkreśla jeden z uczestników akcji.

ZOBACZ TEŻ: To najczęściej diagnozowany u mężczyzn nowotwór

W trakcie tych spotkań, którym towarzyszą czasami drobne serwisy, można też posłuchać prelekcji na przykład na temat potrzeby badania jąder. - Między 15-stką a 40-stką macamy się, dziewczyna może pomagać, jest to dozwolone. Jak tylko stwierdzimy jakieś twarde, bezbolesne zgrubienie, to przyjść, sprawdzić, bo to się bardzo dobrze leczy - radzi dr Andrzej Przybyła, androlog i urolog.

Prof. Stojcev: my chcemy wykryć nowotwory na wczesnym etapie, żeby je wyleczyć
Prof. Stojcev: my chcemy wykryć nowotwory na wczesnym etapie, żeby je wyleczyćTVN24

Kluczowa jest profilaktyka

Po 40. roku życia panowie powinni systematycznie wykonywać sobie badanie krwi na PSA - bezbolesne - właśnie w kierunku wykrywania raka prostaty. Warto się badać, bo rak prostaty na czas wykryty jest wyleczalny, a pomimo to każdego roku w Polsce z tego powodu umiera około pięciu tysięcy mężczyzn. Około 18 tysięcy dowiaduje, że zachorowało.

CZYTAJ TAKŻE: Raport: co piąty żyjący dziś człowiek zachoruje na raka

- Kiedy zaczynaliśmy te spotkania 10 lat temu, nowotwór gruczołu krokowego, rak prostaty, był na drugim miejscu, jeżeli chodzi o zachorowalność wśród mężczyzn, w tej chwili jest na miejscu pierwszym - zwraca uwagę dr Piotr Maciukiewicz, urolog.

Niestety, jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne mężczyzn, to też nie jest dobrze. Ze statystyk wynika, że z życiem radzą sobie gorzej niż kobiety. Bartłomiej Kapuza, współorganizator "The Distinguished Gentleman's Ride" w Warszawie, podkreśla, że mężczyźni stanowią ponad 80 procent samobójców.

- Panowie, dbajcie o siebie, bo jeżeli wy nie będziecie zdolni do działania, to wasze motocykle same nie będą jeździć - apeluje Julia Łuczyńska, współorganizatorka "The Distinguished Gentleman's Ride" we Wrocławiu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS