Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją medyczną do Afryki
Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją medyczną do Afryki
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją medyczną do AfrykiKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Magdalena Halska i Katarzyna Wielgus, studentki położnictwa oraz pielęgniarstwa, ostatniego dnia września wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej. Do Polski wrócą dopiero przed Bożym Narodzeniem. To będzie misja medyczna. Weźmie w niej udział również doświadczona lekarka.

- Jest bardzo trudne dla lekarza, który dysponuje wszelkimi środkami nowoczesnymi, (...) przestawienie się na taką sytuację, kiedy mam własny rozum, ręce i słuchawkę co najwyżej - mówi Magdalena Chrzanowska, neonatolog, pediatra w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy.

W tych obawach lekarki nie ma przesady. - Sala szpitalna to są ceratowe łóżka, na których nie ma pościeli, albo tylko jedno prześcieradło. Materiałów opatrunkowych brakuje, nie mówię już o sprzęcie medycznym, na przykład aparaty do KTG tam są czymś nowym, tam jeszcze słuchają tętna dziecka przez taką słuchawkę, którą przystawiają do brzucha - wyjaśnia Monika Mostowska, wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

CZYTAJ TEŻ: "Medyczny cud" lekarzy z Gdańska. "Chyba nikt na świecie tego wcześniej nie robił"

Dlatego młode kobiety prowadzą zbiórkę w internecie i nie tylko. Do szpitala w Bouake chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego. - Potrzebują przyrządu do podskórnego mierzenia bilirubiny, czyli bilirubinometru. Potrzebują pulsoksymetrów i każdej ilości drobnego sprzętu medycznego, typu wkłucia centralne, jakieś wenflony, środki opatrunkowe, może cewniki do naczyń pępowinowych - wskazuje Chrzanowska,

Studentki chcą to zrobić po to, by choć trochę poprawić sytuację pacjentów, którzy na opiekę medyczną gwarantowaną przez państwo nie mają tam szans. - To jest tylko wąska grupa tych rzeczywiście bogatych, którzy mają ubezpieczenia zdrowotne i mogą się leczyć, ale na ogół służba medyczna, służba zdrowia, jest płatna i dość kosztowna, bo im uboższy kraj, tym wyższe ceny - wyjaśnia Mostowska.

Lekarze bez Granic w Ukrainie. Relacja reportera TVN24 Tomasza Kanika
Lekarze bez Granic w Ukrainie. Relacja reportera TVN24 Tomasza KanikaTVN24

Wolontariat misyjny organizują od lat

Fundacja Salvatti.pl wolontariat misyjny organizuje od kilku lat. Szef kliniki pediatrii szpitala w Bouake jest przyjacielem Pallotynów od czasów wojny domowej na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

- Jest tam neonatologia, pediatria, ta sala porodowa, na której ja bym najbardziej chciała pracować - mówi Magdalena Halska, studentka położnictwa, wolontariuszka Fundacji Salvatti.pl. - Od małego była już ta chęć pomocy ludziom i wyjazdu gdzieś dalej. Dlatego jak spotkałam Magdę, i powiedziała: "hej, jadę na misję, chcesz jechać ze mną?", to spadła mi z nieba dosłownie - wspomina Katarzyna Wielgus, studentka pielęgniarstwa, wolontariuszka Fundacji Salvatti.pl.

ZOBCZ TEŻ: Przełomowa operacja z udziałem polskiego i ukraińskiego chirurga. "Jest bardzo duże zainteresowanie tą techniką"

Studentki jadą do kraju, w którym mieszkają też bogacze, ale zdecydowana większość żyjących tam ludzi to skrajnie biedni mieszkańcy wiosek, mimo że ich ojczyzna słynie z uprawy kakao. - Dzieci na Wybrzeżu Kości Słoniowej jak zobaczą czekoladę, to jest dla nich zupełny rarytas, ponieważ ich na to nie stać, gdyż wszystko idzie na eksport - tłumaczy wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

Dostarczony przez misjonarki sprzęt medyczny tam zostanie. Przekazana przez nie wiedza i umiejętności - też.

Zbiórka na rzecz organizacji misji medycznej do Afryki

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS