Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją medyczną do Afryki
Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją medyczną do Afryki
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją medyczną do AfrykiKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Magdalena Halska i Katarzyna Wielgus, studentki położnictwa oraz pielęgniarstwa, ostatniego dnia września wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej. Do Polski wrócą dopiero przed Bożym Narodzeniem. To będzie misja medyczna. Weźmie w niej udział również doświadczona lekarka.

- Jest bardzo trudne dla lekarza, który dysponuje wszelkimi środkami nowoczesnymi, (...) przestawienie się na taką sytuację, kiedy mam własny rozum, ręce i słuchawkę co najwyżej - mówi Magdalena Chrzanowska, neonatolog, pediatra w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy.

W tych obawach lekarki nie ma przesady. - Sala szpitalna to są ceratowe łóżka, na których nie ma pościeli, albo tylko jedno prześcieradło. Materiałów opatrunkowych brakuje, nie mówię już o sprzęcie medycznym, na przykład aparaty do KTG tam są czymś nowym, tam jeszcze słuchają tętna dziecka przez taką słuchawkę, którą przystawiają do brzucha - wyjaśnia Monika Mostowska, wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

CZYTAJ TEŻ: "Medyczny cud" lekarzy z Gdańska. "Chyba nikt na świecie tego wcześniej nie robił"

Dlatego młode kobiety prowadzą zbiórkę w internecie i nie tylko. Do szpitala w Bouake chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego. - Potrzebują przyrządu do podskórnego mierzenia bilirubiny, czyli bilirubinometru. Potrzebują pulsoksymetrów i każdej ilości drobnego sprzętu medycznego, typu wkłucia centralne, jakieś wenflony, środki opatrunkowe, może cewniki do naczyń pępowinowych - wskazuje Chrzanowska,

Studentki chcą to zrobić po to, by choć trochę poprawić sytuację pacjentów, którzy na opiekę medyczną gwarantowaną przez państwo nie mają tam szans. - To jest tylko wąska grupa tych rzeczywiście bogatych, którzy mają ubezpieczenia zdrowotne i mogą się leczyć, ale na ogół służba medyczna, służba zdrowia, jest płatna i dość kosztowna, bo im uboższy kraj, tym wyższe ceny - wyjaśnia Mostowska.

Lekarze bez Granic w Ukrainie. Relacja reportera TVN24 Tomasza Kanika
Lekarze bez Granic w Ukrainie. Relacja reportera TVN24 Tomasza KanikaTVN24

Wolontariat misyjny organizują od lat

Fundacja Salvatti.pl wolontariat misyjny organizuje od kilku lat. Szef kliniki pediatrii szpitala w Bouake jest przyjacielem Pallotynów od czasów wojny domowej na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

- Jest tam neonatologia, pediatria, ta sala porodowa, na której ja bym najbardziej chciała pracować - mówi Magdalena Halska, studentka położnictwa, wolontariuszka Fundacji Salvatti.pl. - Od małego była już ta chęć pomocy ludziom i wyjazdu gdzieś dalej. Dlatego jak spotkałam Magdę, i powiedziała: "hej, jadę na misję, chcesz jechać ze mną?", to spadła mi z nieba dosłownie - wspomina Katarzyna Wielgus, studentka pielęgniarstwa, wolontariuszka Fundacji Salvatti.pl.

ZOBCZ TEŻ: Przełomowa operacja z udziałem polskiego i ukraińskiego chirurga. "Jest bardzo duże zainteresowanie tą techniką"

Studentki jadą do kraju, w którym mieszkają też bogacze, ale zdecydowana większość żyjących tam ludzi to skrajnie biedni mieszkańcy wiosek, mimo że ich ojczyzna słynie z uprawy kakao. - Dzieci na Wybrzeżu Kości Słoniowej jak zobaczą czekoladę, to jest dla nich zupełny rarytas, ponieważ ich na to nie stać, gdyż wszystko idzie na eksport - tłumaczy wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

Dostarczony przez misjonarki sprzęt medyczny tam zostanie. Przekazana przez nie wiedza i umiejętności - też.

Zbiórka na rzecz organizacji misji medycznej do Afryki

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje wiceministra Magdalena Rogulska.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS