Śmiertelnie potrącił 4-latka i uciekł. Trwa policyjna obława

Nie żyje 4-letni chłopiec, który w niedzielę został potrącony przez samochód, gdy razem z ojcem stał na chodniku. Do wypadku doszło w Gorzowie Wielkopolskim. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, a część świadków nie ma wątpliwości, że wypadek był efektem nielegalnego wyścigu na ulicach miasta.

Narodowcy próbowali zagłuszyć manifestację w Warszawie

Narodowcy próbowali w niedzielę zakłócić prounijną manifestację na placu Zamkowym w Warszawie. Krzyki z ich strony nie ustały nawet wtedy, gdy przemawiała weteranka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska. Politycy opozycji zwracają uwagę, że stowarzyszenie Marsz Niepodległości zostało ostatnio dofinansowane przez rząd na działalność patriotyczną. Z czego część pieniędzy miała zostać wydana na nagłośnienie.

Troje Syryjczyków trafiło do szpitala w Hajnówce. "Trzęśli się z zimna, prawie nie było z nimi kontaktu"

Do szpitala w Hajnówce trafiło dziecko i dwójka skrajnie wychłodzonych dorosłych. To Syryjczycy znalezieni przy granicy z Białorusią przez wolontariuszy. Kobieta, jak informują lekarze, jest w ciężkim stanie. Straż Graniczna podaje, że codziennie odnotowuje próby nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej, a organizacje humanitarne wskazują, że coraz chłodniejsze noce mogą być niebezpieczne dla migrantów.

"To jest urojony polexit". Politycy PiS reagują na niedzielne manifestacje

Politycy PiS wciąż przekonują, że chcą tylko walczyć z rzekomą dyskryminacją Polski w Unii Europejskiej, a o polexicie nie ma mowy. Jednak na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego reagują kolejne środowiska. W niedzielę 26 sędziów TK w stanie spoczynku wydało wspólne oświadczenie, w którym orzeczenie Trybunału w sprawie sprzeczności niektórych przepisów prawa Unii Europejskiej z polską konstytucją, uznaje za blednę i niepokojące.

Wielotysięczna manifestacja w Warszawie. Na scenie przemawiał Donald Tusk

W niedzielę w wielu miastach w Polsce odbywały się prounijne manifestacje. Największa demonstracja odbyła się na placu Zamkowym w Warszawie, podczas której przemawiał lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Głos zabrał również prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Według szacunków ratusza w proteście mogło uczestniczyć nawet 100 tysięcy osób. Manifestacje były reakcją na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre przepisy unijnych traktatów w określonym zakresie są niezgodne z polską konstytucją.

Protesty W obronie obecności Polski w Unii Europejskiej

Tysiące osób wyszło w niedzielę na ulice, by okazać swoje poparcie dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Manifestacje odbywają się w wielu miastach Polski. To reakcja na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej w określonym zakresie, o które pytał premier Mateusz Morawiecki, są niezgodne z polską konstytucją. Politycy partii rządzącej zapewniają, że nie ma żadnego ryzyka polexitu. Opozycja natomiast alarmuje: brexit zaczynał się tak samo.

Żołnierze i inne osoby dobrej woli uratowali Dom Samotnej Matki w Kiekrzu

Społeczna akcja ochroniła przed zamknięciem Dom Samotnej Matki w Kiekrzu, prowadzony przez siostry zakonne. Brakowało tam awaryjnej przeciwpożarowej klatki schodowej. Pomoc nadeszła od żołnierzy 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny, a także dawców szpiku i właścicieli samochodów sportowych. Udało się zebrać ponad milion złotych. Dzięki temu wsparcie otrzymały również domy dziecka.

25-letni Ukrainiec zakatowany w izbie wytrzeźwień. 9 osób usłyszało zarzuty, w tym policjanci

Dziewięć osób usłyszało zarzuty w sprawie śmierci 25-letniego Ukraińca. To policjanci i pracownicy izby wytrzeźwień we Wrocławiu. Dmytro Nikiforenko zmarł 30 lipca na terenie Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym. Mężczyzna został tam przewieziony po tym, jak zasnął pod wpływem alkoholu w autobusie miejskim. Na nagraniu z monitoringu widać, że był bity przez policjantów i pracowników izby. Trzech z czterech podejrzanych funkcjonariuszy zostało wydalonych ze służby.

Dzieci pytały o dzieci, malując kredą na chodniku. Policja kredki zatrzymała

Przed siedzibą PiS-u w Krakowie dzieci namalowały kredą na chodniku rysunki dzieci migrantów i pytania "gdzie są dzieci". Interweniowała policja, rzekomo na mocy artykułu 63a Kodeksu wykroczeń: kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. Policjanci mają teraz sprawdzić, czy zatrzymana kreda pozostawia trwałe ślady.

Nowa Lewica ma mieć dwie frakcje. Aleksander Kwaśniewski zabrał głos na kongresie

Liderzy Zjednoczonej Lewicy się nie zmieniają. Pozostaną nimi Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty. Mają przewodzić razem, bo partia będzie jedna, ale frakcje będą dwie: Wiosny i SLD. Jednocześnie trwa konflikt w SLD, gdyż wielu działaczy krytykuje Włodzimierza Czarzastego. Gość kongresu, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, podkreślił, że niedopuszczalna jest współpraca z partiami, które niszczą polską demokrację.

Warszawa: protest pracowników budżetówki. To już nie tylko nauczyciele

Wiele zawodów i jedno żądanie: podwyżek. Przed Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej pikietowali między innymi cywilni pracownicy wojska, pracownicy sądów, Inspekcji Transportu Drogowego i ZUS-u. Oprócz podwyżek protestujący domagali się także mniejszego wymiaru czasu pracy i większej liczby dni urlopu. Swoje żądania mają też nauczyciele.

Dla obozu rządzącego wyrok TK był oczywisty, dla opozycji to krok w stronę polexitu

Niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w określonym zakresie, o które pytał premier Mateusz Morawiecki, są niezgodne z polską konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Wyrok Trybunału budzi wiele wątpliwości zarówno wśród prawników, jaki i polityków. Zdaniem opozycji jest krokiem w kierunku polexitu, zaprzeczają jednak temu politycy obozu rządzącego.

TVN Grupa Discovery wzbogaca ofertę zimową. Tylko u nas Puchar Świata w skokach narciarskich

To będzie zima gorących sportowych emocji w telewizji TVN. Od nowego sezonu TVN będzie jedynym ogólnodostępnym nadawcą transmitującym konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich. Rozbudowane relacje pojawią się w serwisie Player.pl, rywalizację zawodników pokazywać będzie też Eurosport 1. Oferta TVN dla fanów sportów zimowych na tym się nie kończy - w przyszłym roku będziemy transmitować zimowe igrzyska olimpijskie.

Marian Banaś: mam nagrane orędzie, gdybym został zatrzymany

Prezes NIK w piątek w Senacie stwierdził, że środki z Funduszu Sprawiedliwości rozdysponowano niecelowo, "dowolnie i nietransparentnie", w łącznej kwocie 350 milionów złotych. Ponadto Marian Banaś powiedział w "Jeden na jeden" TVN24, że przygotował nagranie z orędziem, gdyby został zatrzymany. - Będzie pokazywało pewne rzeczy, które miały miejsce, wokół tematów trudnych dla rządzących - wyjaśnił.

Migranci w polskich szpitalach, migranci w polskich placówkach. Od niektórych przyjmowane są wnioski o azyl

W piątek Straż Graniczna poinformowała, że minionej doby odnotowano 523 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Przekazano również, że w szpitalach przebywa aktualnie 14 migrantów, w tym ośmioro dzieci. Dwóm kurdyjskim rodzinom z dziećmi, które w środę trafiły placówki pograniczników w Michałowie, pozwolono przejść odpowiednie procedury, dzięki którym mogą starać się o azyl w Polsce.

Jakie są konsekwencje wyroku TK? "To zależy od tego, jaki będzie nacisk na sędziów"

Trybunał Konstytucyjny w czwartek orzekł, że niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w określonym zakresie, o które pytał szef rządu, są niezgodne z polską konstytucją. Komisja Europejska wstrzymała się z oceną wyroku do czasu jego przeanalizowania, ale zapowiedziała, że "nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii". Czwartkowy wyrok TK jest tzw. wyrokiem zakresowym i nie oznacza, że przepisy TUE tracą moc obowiązującą.

Policyjna interwencja pod Poznaniem. Padły strzały, jeden z funkcjonariuszy został potrącony

W Dąbrówce pod Poznaniem policjanci próbowali zatrzymać mężczyznę, który jechał kradzionym samochodem. Oddali w stronę auta kilkanaście strzałów z broni palnej, mimo to mężczyzna jednak zbiegł. Jeden z policjantów został potrącony przez uciekającego. Niedługo potem funkcjonariusze podali, że do szpitala w Poznaniu trafił mężczyzna z ranami postrzałowymi. Został też odnaleziony porzucony samochód.

Trybunał Konstytucyjny zajmuje się wnioskiem premiera w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Trybunał Konstytucyjny rozpatruje wniosek premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym. Zarzuty zawarte we wniosku premiera sprowadzają się między innymi do pytania o zgodność z polską konstytucją zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich. Prezes Trybunału Julia Przyłębska przekazała, że orzeczenie w tej sprawie ma zostać ogłoszone w czwartek o godzinie 17:15.

Wybory parlamentarne w Czechach. Kto ma największe szanse na to, by zostać premierem?

W najbliższy piątek i sobotę Czesi będą wybierali nowy parlament. Na urząd premiera typowanych jest trzech kandydatów, ale największe szanse ma dotychczasowy premier - Andrej Babisz. Oponenci zarzucają mu odchodzenie od wartości demokratycznych i populizm. W sondażach jednak Babisz nie traci poparcia, nawet po pojawieniu się doniesień o przekrętach przy kupowaniu nieruchomości.

Dwie rodziny migrantów z dziećmi poprosiły o azyl w Polsce. Straż Graniczna: wnioski zostaną przyjęte

Nieopodal granicy z Białorusią pojawiły się w środę dwie rodziny migrantów z dziećmi, które poprosiły o azyl w Polsce. Zostali przewiezieni oni przez Straż Graniczną do placówki w Michałowie. Do migrantów próbowała dołączyć ich pełnomocniczka, ale nie została wpuszczona. Straż Graniczna zdecydowała się przewieźć obydwie rodziny do Centrum Rejestracji Cudzoziemców w Dubiczach Cerkiewnych i dopiero tam przeprowadzić z nimi czynności.