Kolejne próby sforsowania granicy. Straż Graniczna: jedna grupa migrantów liczyła około 500 osób

Jak przekazała Straż Graniczna, w środę w nocy doszło do kilku prób siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej przez duże grupy migrantów. Do największej z nich doszło w Dubiczach Cerkiewnych - około 500 osób chciało dostać się do Polski. Ponadto w pobliżu tej grupy byli funkcjonariusze białoruscy, którzy oślepiali laserami polskie służby i utrudniali naprawę zniszczonych zasieków.

Kryzys na granicy. Angela Merkel ponownie rozmawiała z Alaksandrem Łukaszenką

W środę Angela Merkel ponownie rozmawiała z Alaksandrem Łukaszenką w sprawie zażegnania kryzysu na zewnętrznych granicach UE z Białorusią. Łukaszenka miał zaproponować utworzenie korytarza humanitarnego dla dwóch tysięcy migrantów. W zamian Białoruś miałby odesłać pozostałych migrantów do ich krajów pochodzenia. Tymczasem prezydent Andrzej Duda zaznaczył w środę, że Polska nie zaakceptuje żadnej decyzji podjętej w sprawie kryzysu "ponad naszymi głowami".

Organizatorzy marszu w Kaliszu aresztowani na trzy miesiące

Sąd zadecydował o trzymiesięcznym areszcie dla organizatorów zgromadzenia w Narodowe Święto Niepodległości w Kaliszu - Wojciecha O., Piotra R. oraz Marcina O. Wszyscy trzej usłyszeli zarzuty nawoływania do nienawiści, znieważenia na tle narodowościowym oraz publicznego nawoływania do popełniania przestępstw. Koalicja Obywatelska chce także symbolicznego rozliczenia tej sprawy. Wnioskuje o przyjęcie uchwały potępiającej wydarzenia w Kaliszu z 11 listopada.

Koalicja Obywatelska chce, by prokuratura i NIK przyjrzały się katastrofie w kopalni Turów

Kolejna polska oferta rozwiązania sporu o Turów została odrzucona przez stronę czeską, a licznik kary za działanie kopalni wciąż bije. Na dodatek - jak pokazał "Superwizjer - to jedynie wierzchołek góry lodowej problemów wokół kopalni Turów. Michał Fuja w swoim reportażu przedstawił między innymi okoliczności katastrofy górniczej, do której doszło w 2016 roku na terenie kopalni. Opozycja chce, by tropem dziennikarskiego śledztwa podążyły prokuratura i Najwyższa Izba Kontroli.

Policja zaostrza kontrole. Coraz więcej kar dla osób bez maseczek

Zasłanianie nosa i ust maseczką w pomieszczeniach zamkniętych w miejscach publicznych jest obowiązkowe w Polsce. Jednak nie wszyscy przestrzegają tego obowiązku. Dlatego służby zapowiadają wzmożone kontrole i mandaty, bo - jak twierdzą - na ludzi nie działają już ani prośby, ani komunikaty lekarzy.

Wielkie odliczanie do transmisji skoków narciarskich w TVN. Start już w piątek

Ruszyło końcowe odliczanie do Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ulubiona dyscyplina sportowa Polaków już niedługo na wyciągnięcie ręki. Widzowie zmagania skoczków będą mogli oglądać w telewizji - na kanale TVN, Eurosport 1 oraz w internecie za pośrednictwem serwisu Player.pl. Sezon 2021/22 rusza w piątek kwalifikacjami w Niżnym Tagile.

Projekt nowelizacji Ustawy o ochronie granicy państwowej został skierowany do dalszych prac w komisji

W nocy z wtorku na środę Sejm zajmował się projektem nowelizacji Ustawy o ochronie granicy państwowej. Przepisy mają uregulować sytuację na granicy polsko-białoruskiej po zakończeniu obowiązywania stanu wyjątkowego. Podczas sejmowej debaty padły mocne oskarżenia zarówno ze strony opozycji, jak i partii rządzącej. Do projektu zgłoszono poprawki, dlatego został on skierowany do dalszych prac w sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Gdańsk: niezaszczepiona na COVID-19 27-latka prawie osierociła trojaczki

Kobiety w ciąży, które nie chcą się szczepić przeciw COVID-19, narażają siebie i dziecko - alarmują lekarze i przywołują przykład 27-letniej pacjentki. Po porodzie trojaczków u kobiety błyskawicznie pojawiły się objawy COVID-19. Jej stan pogorszył się do tego stopnia, że została oddzielona od dzieci i podłączona do respiratora. 27-latka przez tydzień była intubowana, podawano jej leki przeciwwirusowe. Starania lekarzy przyniosły efekty i kobieta przeżyła.

"Największym zagrożeniem dla Polski jest PiS". Jarosław Kaczyński opisał takie zagrożenie

Wicepremier do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Polskiego Radia jako główne zagrożenie dla Polski wskazał działanie wewnątrz kraju dużej i wpływowej grupy, która "za nic ma polskie interesy". Nie nazwał tej grupy z imienia, ale politycy opozycji podpowiadają, do kogo taka charakteryzacja pasuje jak wypisz wymaluj. - Największym zagrożeniem dla Polski jest PiS - zgodził się wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

Antysemickie zachowania i hasła na zgromadzeniu w Kaliszu. Organizatorzy mogą zostać aresztowani

Sąd Rejonowy w Kaliszu ma rozpatrzyć wnioski prokuratury o aresztowanie organizatorów zgromadzenia w Narodowe Święto Niepodległości w Kaliszu. Podczas marszu doszło tam do antysemickich zachowań. Klub Koalicji Obywatelskiej przygotował projekt uchwały potępiającej wydarzenia na kaliskim rynku 11 listopada, kiedy uczestnicy zgromadzenia spalili kopię statutu kaliskiego. Statut kaliski to historyczny przywilej dla Żydów wydany przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego w 1264 roku w Kaliszu. Organizatorzy wiecu Piotr R., Wojciech O. oraz Marcin O. usłyszeli zarzuty nawoływania do nienawiści, znieważenia na tle narodowościowym oraz publicznego nawoływania do popełniania przestępstw.

Kryzys na granicy. W obliczu bierności polskiego rządu, przywódcy europejscy wyszli z inicjatywą

Polscy rządzący odbywają kolejne narady i konsultacje, ale nie podejmują żadnych działań na arenie międzynarodowej, żeby zażegnać kryzys na polsko-białoruskiej granicy. W obliczu bierności Warszawy, z inicjatywą wyszli przywódcy Francji i Niemiec. Angela Merkel rozmawiała z Alaksandrem Łukaszenką, a z Władimirem Putinem rozmawiał Emmanuel Macron. Głos w sprawie agresji reżimu białoruskiego zabrali także przedstawiciele Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Zamieszki na przejściu granicznym w Kuźnicy. Migranci rzucali w kierunku polskiej policji kamieniami

Migranci na przejściu granicznym w Kuźnicy we wtorek próbowali sforsować zapory. Według Straży Granicznej i policji atakujący byli wyposażeni przez służby białoruskie w granaty hukowe, a także rzucali w kierunku polskiej policji kamieniami. Jeden z funkcjonariuszy został poważnie ranny. Jak przekazały służby, migranci zostali spacyfikowani. Polska policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego.

GUS: inflacja w październiku wyniosła 6,8 procent

Jest drogo i ma być jeszcze drożej. Rosną ceny żywności, energii, ale przede wszystkim transportu. Główny Urząd Statystyczny podaje, że inflacja w październiku wyniosła 6,8 procent. To najwyższy wynik od ponad 20 lat. Zdaniem ekonomistów inflacja będzie dalej rosnąć. W najgorszym, ale bardzo realnym scenariuszu, może osiągnąć nawet dwucyfrowy wynik.

Zbigniew Ziobro przedstawił założenia kolejnych zmian w sądownictwie

Zbigniew Ziobro zapowiada kolejną rewolucję w systemie sądownictwa. Minister Sprawiedliwości chce zlikwidować sądy rejonowe i apelacyjne i spłaszczyć strukturę sądów. Twierdzi, że reforma "wzmocni niezależność sędziowską". Opozycja mówi, że wszystko, co dotąd zrobił, zmierzało w przeciwnym kierunku.

Echa reportażu "Układ wokół Turowa". Poseł składa zawiadomienie do prokuratury

"Superwizjer" TVN pokazał reportaż "Układ wokół Turowa". Opowiada on m.in. o działalności samorządu w Bogatyni, gdzie znajduje się kopalnia. Jest afera korupcyjna. W ciągu trzech lat prokuratura zatrzymała kilkadziesiąt osób - głównie działaczy PiS-u. Reportaż pokazuje, jak konflikt z Czechami w sprawie kopalni powiązany jest z aferą i katastrofą górniczą sprzed kilku lat. Po emisji reportażu działacz tamtejszej Solidarności Marek Dołkowski opublikował numer telefonu autora materiału i zachęca praktycznie do hejtu.

Dziennikarze mają zostać dopuszczeni na granicę polsko-białoruską

Ponieważ stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią wkrótce się skończy, a nie można go przedłużać w nieskończoność, rząd pracuje nad nowymi przepisami, które wprowadzą ograniczenia w inny sposób. Dopuszczeni do strefy mają zostać dziennikarze - prawdopodobnie z mediów ogólnokrajowych.

Tłum migrantów zebrał się przy przejściu granicznym w Kuźnicy

Wbrew obawom Straży Granicznej w nocy nie doszło do próby sforsowania zasieków na granicy przez większą grupę migrantów. Za to od rana tłum zebrał się na przejściu granicznym w Kuźnicy, bo prawdopodobnie Białorusini rozpuścili plotkę, że Polacy przejście otworzą, a Niemcy podstawią autokary, co jest nieprawdą.

Fatalne wyniki pomiarów w Dzień Czystego Powietrza w Polsce

14 listopada obchodzony jest w Polsce Dzień Czystego Powietrza. To okazja, by przypomnieć o tym, ile jeszcze zostało do zrobienia, aby oddychać świeżym powietrzem w Polsce. Tymczasem w niedziele rano na smogowej mapie Europy Polska znów była czerwoną plamą, a Wrocław zajął drugie miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

Pan Torpeda spełnia marzenia. "Postanowiliśmy czerpać z życia, póki można"

7-letni Natan z Sosnowca w internecie znany jest jako Pan Torpeda, bo od kilku lat ściga się z chorobą i walczy o życie. Lekarze u chłopca trzy lata temu zdiagnozowali neuroblastomę - to nowotwór, który rozwija się w części układu nerwowego. Chłopiec jest pod opieką hospicjum, ale nie poddaje się w walce o spełnianie swoich marzeń. Historia Natana poruszyła serca internautów i wiele osób zaangażowało się w pomoc chłopcu.

Czwarta fala nie zwalnia. MZ: ponad 14 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 14442 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też, że zmarło 46 osób chorych na COVID-19. W szpitalach zwiększana jest liczba miejsc przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19, co odbywa się już najczęściej kosztem leczonych na innych oddziałach. - Gramy w katastrofalną ruletkę - mówi o sytuacji w Polsce dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i apeluje do rządu o wyciągnięcie wniosków z trzeciej fali i zdecydowaną reakcję.

Prokuratura wszczyna postepowanie po skandalicznych wydarzeniach w Kaliszu

Są zawiadomienia do prokuratury w sprawie manifestacji w Kaliszu, która odbyła się w Święto Niepodległości. Podczas zgromadzenia padły antysemickie słowa i spalono tekst Statutu Kaliskiego. Głos w tej sprawie zabrał prezydent Andrzej Duda i wydarzenia te określił jako "barbarzyństwo", którego dopuściła się "grupa chuliganów".