Szpital w Hajnówce otrzymuje dary dla migrantów. "Proszę jednak najpierw zadzwonić"

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o dopuszczenie medyków wolontariuszy do obszaru objętego stanem wyjątkowym. Tymczasem do szpitali, gdzie trafiają kolejni migranci, trafia pomoc z całej Polski. W piątek straż graniczna poinformowała, że tylko w czwartek odnotowała ponad 630 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Strażnicy zatrzymali też 14 osób podejrzanych o udział w zorganizowanym przemycie ludzi.

Kolejna odsłona afery z byłym dyrektorem CBA. Grzegorz P. miał "dostać cynk", że jest obserwowany przez służby

"Superwizjer" TVN wraca do śledztwa w sprawie byłego dyrektora CBA, wieloletniego zaufanego współpracownika ministra Mariusza Kamińskiego. Jak ustalili dziennikarze, Grzegorz P. miał być poinformowany o tym, że jest rozpracowywany przez CBA i ABW. W wyniku przecieku śledztwo, które dotyczyło między innymi organizowania przemytu papierosów przy wykorzystaniu wagonów PKP Cargo, zostało spalone.

W Koszalinie zawaliła się część wiaduktu. Sprawę wyjaśnia prokuratura

W czwartek zawaliła się część wiaduktu w Koszalinie na alei Monte Cassino. Kawałek konstrukcji spadł i zablokował ulicę. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Do katastrofy doszło w trakcie odkuwania jednego z przęseł wiaduktu. Prokuratura rozpoczęła śledztwo. Będzie badać, czy zastosowana technika była właściwa.

Wichury pozbawiły prądu niektórych mieszkańców Wielkopolski i Mazowsza

W czwartek przez Polskę przeszły wichury. Jak informowały w piątek rano służby, w całym kraju odnotowano ponad 10 tysięcy interwencji - najwięcej na Dolnym Śląsku. Porywisty wiatr zrywał dachy. W całym kraju uszkodził ponad 900 budynków. W wyniku pozrywanych linii energetycznych w całym kraju prądu nie miało ponad 120 tysięcy odbiorców. Najwięcej na Mazowszu i w Wielkopolsce.

Unijny szczyt w Brukseli dobiegł końca. Bez przełomu w sprawie Polski

Szczyt Rady Europejskiej w Brukseli dobiegł końca. Jednym z poruszonych tematów była kwestia praworządności w Polsce, a ściślej rzecz biorąc: wyroku TK w sprawie zgodności określonych przepisów TUE z konstytucją. Wygrała opcja dialogu z Polską. Rada Europejska nie opowiedziała się za uruchomieniem tzw. mechanizmu praworządności wobec Polski.

Parlament Europejski debatował o kryzysie migracyjnym

W środę w Parlamencie Europejskim zorganizowano debatę na temat sytuacji migracyjnej na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej. Eurodeputowani poruszyli kwestię kryzysu w Grecji czy Chorwacji, ale także sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. W kontekście sytuacji w Polsce poruszany był temat procedury zawracania migrantów z powrotem do granicy.

Koronawirus w Polsce. Kolejne szkoły przechodzą na tryb nauki zdalnej

Dane epidemiczne budzą coraz większy niepokój. W czwartek resor zdrowia odnotował ponad pięć i pół tysięca nowych zakażeń koronawirusem. Wzrasta też liczba zakażeń wśród uczniów i nauczycieli. Na tryb zdalny przechodzi coraz więcej szkół. Epidemiolodzy alarmują: szkoła jest środowiskiem, w którym łatwo o transmisję koronawirusa, dlatego szczepienia wśród uczniów i nauczycieli są konieczne.

Konkurs Chopinowski 2021 rozstrzygnięty. Bruce (Xiaoyu) Liu zwycięzcą

Jury ogłosiło zwycięzcę XVIII Międzynarodowego Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Został nim pianista z Kanady - Bruce (Xiaoyu) Liu. Tak wysokiego poziomu konkursu nie było od dawna - podkreślali jurorzy i do każdego etapu konkursu dopuszczali więcej uczestników niż w poprzednich edycjach. W finale zaprezentowało się 12 pianistów.

Opozycja składa wspólny wniosek w sprawie Banasia. Politycy domagają się powołania komisji śledczej

Aferę Banasia trzeba wyjaśnić rzetelnie i dogłębnie - mówi opozycja. Jest zatem wspólny wniosek o powołanie komisji śledczej, a pod nim podpisy przedstawicieli wszystkich opozycyjnych klubów i kół, w tym także Konfederacji. Celem wniosku jet uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy polskie służby są zaangażowane w próbę obalenia Najwyższej Izby Kontroli. Wniosek to pokłosie informacji przekazanych w poniedziałek przez prezesa NIK Mariana Banasia, który powiedział, że dysponuje oświadczeniami osób, które nakłaniano do składania fałszywych zeznań obciążających jego i jego rodzinę.

Aktywiści znaleźli grupę migrantów w okolicach Białowieży

Grupa migrantów została znaleziona w nocy ze środy na czwartek przez aktywistów poza strefą stanu wyjątkowego w okolicach Białowieży. Wśród nich było 16 dzieci, kobieta w zaawansowanej ciąży i mężczyzna z niepełnosprawnością. W rozmowie z reporterką TVN24 migranci mówili, że są w Polsce od tygodnia, a także, że chcą azylu w Polsce. Straż Graniczna przekazała, że w środę odnotowała 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymano 19 imigrantów. Dzień wcześniej opublikowała nagranie, które ma pokazywać siłowe forsowanie granicy przez cudzoziemców znajdujących się po stronie białoruskiej w rejonie Usnarza Górnego.

Lekarze szukają rodziny dla 8-miesięcznego Marcinka. "To jest nasz oddziałowy synek"

Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi szukają rodziny dla 8-miesięcznego Marcinka. Chłopczyk od urodzenia przebywa w szpitalu. Jego matka zrzekła się praw rodzicielskich. Lekarze walczyli o jego życie, bo chłopiec miał problemy z niedrożnością jelit. Zachorował również na posocznicę. Po długim i skomplikowanym leczeniu chłopczyk mógłby niedługo wyjść do domu, ale czeka na niego jedynie dom dziecka.

Czy Polska jest krajem praworządnym? Wystarczy spojrzeć na prokuraturę

Praworządność to jeden z głównych fundamentów Unii Europejskiej, ale przede wszystkim - Polski. Zjednoczona Prawica po dojściu do władzy podporządkowała prokuraturę Zbigniewowi Ziobrze i efekty są takie, że politycy PiS są bezkarni lub traktowani przez prokuraturę ulgowo. Jeszcze nie udało się im tego zrobić z sądami, stąd działania Unii Europejskiej.

"Po co ustawę robiliśmy? Aby oni nam teraz w kaszę dmuchali?". Tak premier z szefem KPRM mieli omawiać uroczystości na Westerplatte

We wtorek wyciekły kolejne domniemane maile, które mają pochodzić ze skrzynki mailowej szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. To korespondencja, która miała być prowadzona na przełomie sierpnia i września 2019 roku między Michałem Dworczykiem a Mateuszem Morawieckim. Z wycieku wynika, że Mateusz Morawiecki nie zgadzał się na wystąpienie Fransa Timmermansa.

Stowarzyszenia Bąkiewicza miały nie kwalifikować się na dotację. Punkty zostały im dodane nielegalnie

Oba stowarzyszenia związane z Robertem Bąkiewiczem otrzymały łącznie 3 miliony złotych dofinansowania z Funduszu Patriotycznego. Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński, którzy zajmują się badaniem dotacji dla stowarzyszeń Bąkiewicza, uzyskali dokumenty dotyczące przekazywanych narodowcom pieniędzy. Wynika z nich, że stowarzyszenia dostały rządowe pieniądze dzięki dodatkowym punktom przyznanym nielegalnie przez "zespół ekspertów".

"Jestem już naprawdę zmęczony". Migranci żałują, że dali się wykorzystać przez Łukaszenkę

Migranci przerzucani przez Białoruś twierdzą, że są bici i okradani przez białoruskie służby. Niektórzy po nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy zostali zawróceni na Białoruś tylko po tym, żeby białoruskie służby znowu nielegalnie ich wypchały. Innym udaje się dotrzeć do Niemiec lub złożyć wniosek o azyl w Polsce. - Jestem już naprawdę zmęczony. Chcę powiedzieć ludziom: nie przyjeżdżajcie tutaj - mówi Rafik z Iraku.

5559 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Niedzielski: mamy do czynienia z eksplozją pandemii

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w środę 5559 nowych zakażeń koronawirusem i 75 zgonów osób chorych na COVID-19. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że najgorsza sytuacja jest na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Te dwa województwa odpowiadają za ponad 1/3 wszystkich nowych zachorowań. Zapowiedział, że jeśli taka dynamiczna tendencja wzrostu zachorowań się utrzyma, potrzebne będą drastyczne kroki.

Czego Komisja Europejska oczekuje od Polski? Trzy punkty Ursuli von der Leyen

W Strasburgu odbyła się debata Parlamentu Europejskiego pod hasłem "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego". Podczas debaty głos zabrała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, która przedstawiła co w ocenie Komisji Europejskiej jest konieczne, aby Polska spełniała wymóg zapewnienia skutecznych środków prawnych w myśl Traktatu o Unii Europejskiej. To trzy rzeczy: likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN, przywrócenie do pracy zawieszonych sędziów oraz odtworzenie niezależności wymiaru sprawiedliwości.

"Mateusz Morawiecki zderzył się ze ścianą". Raczej nie przekonał eurodeputowanych

W Parlamencie Europejskim we wtorek odbyła się debata na temat praworządności w Polsce. Przedstawiciele największych frakcji w europarlamencie przygotowują wspólną rezolucję w sprawie Polski. W treści dokumentu ma się znaleźć apel do Komisji Europejskiej, by nie akceptowała polskiego Krajowego Planu Odbudowy, co wstrzymałoby miliardy euro na wsparcie dla Polski. Mateusz Morawiecki, który we wtorek przemawiał w PE, według komentatorów niewiele wskórał.

Mieszkańcy i wolontariusze organizują zbiórki dla migrantów

Droga przez las, ogrodzenie na granicy i bagna często kończy się zawróceniem migrantów z powrotem na stronę białoruską. Często muszą wytrzymać bez wody i jedzenia po kilkanaście godzin. Dlatego organizacje, wolontariusze i mieszkańcy ze strefy stanu wyjątkowego organizują zbiórki dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy.

W Radomsku od kilku miesięcy nie działa oddział pediatrii. Mieszkańcy domagają się interwencji

Szpital Powiatowy w Radomsku szuka ordynatora pediatrii. Oddział nie działa od kilku miesięcy, bo chętnych na to stanowisko brak. Chore dzieci muszą szukać pomocy medycznej w innych miastach oddalonych od Radomska przynajmniej o 40 kilometrów. Rodzicom powoli kończy się cierpliwość, dlatego manifestowali swoje niezadowolenie przed szpitalem i oczekują interwencji starosty powiatu radomszczańskiego.

Prokuratura Krajowa odpowiada na zarzuty prezesa NIK Mariana Banasia

Marian Banaś twierdzi, że prokuratura i służby miały nakłaniać do składania obciążających go fałszywych zeznań. Na informacje przekazane przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli zareagowała Prokuratura Krajowa. W wydanym oświadczeniu przekazała, że "w żadnym z postępowań prowadzonych przez wszystkie prokuratury, prokuratorzy nie nakłaniali świadków ani podejrzanych do fałszywego oskarżania Mariana Banasia".

Rada Medyczna rekomenduje trzecią dawkę wszystkim powyżej 18. roku życia

Rada Medyczna przy premierze rekomenduje wszystkim zaszczepionym pełnoletnim osobom przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Dawkę przypominającą miałoby się przyjmować nie wcześniej niż pół roku od pełnego zaszczepienia. Tymczasem czwarta fala gwałtownie wzbiera. Ministerstwo Zdrowia odnotowało we wtorek 3931 nowych zakażeń koronawirusem.