Spór o kopalnię Turów. Negocjacje bez rezultatów, związkowcy będą protestować w Luksemburgu

W piątek w Pradze odbyła się kolejna tura polsko-czeskich rozmów w sprawie kopalni Turów. W rozmowach brał udział między innymi wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Negocjacje jednak przełożono na poniedziałek. Komentatorzy uważają, że porozumienia nie uda się osiągnąć przed wyborami w Czechach 9 października. 22 października związkowcy z Solidarności mają protestować w Luksemburgu przeciwko orzeczeniom TSUE.

Prezydent Wałbrzycha zwolniony z pracy w szpitalu. Protest mieszkańców

Przed wałbrzyskim szpitalem w środę miała miejsce manifestacja wsparcia dla prezydenta Wałbrzycha, który jest z zawodu lekarzem. Roman Szełemej został zwolniony z pracy w szpitalu po 36 latach. Zdaniem władz placówki naruszył on swoje obowiązki pracownicze. Według protestujących powód zwolnienia jest zupełnie inny: polityczny. Roman Szełemej jest związany z PO.

O co chodzi w uchwale KRRiT? "Musimy być czujni"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła zgodę na odnowienie koncesji dla TVN24, ale tego samego dnia przyjęła uchwałę, z której wynika, że jej zdaniem podmioty kontrolowane ostatecznie przez osoby spoza EOG do koncesji nie mają prawa. Uchwała ma charakter deklaracji, nie podano w niej podstawy prawnej. Komentarze ekspertów i polityków co do znaczenia uchwały są różne. Zdaniem zarządu TVN uchwała "stanowi bezpośrednie zagrożenie dla rządów prawa i wolności mediów".

KRRiT przedłużyła koncesję dla stacji TVN24, jednocześnie wydając specjalną uchwałę

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w środę wieczorem przedłużyła koncesję dla stacji TVN24. Czterech członków było za. Najpierw jednak przyjęli uchwałę, w której oświadczyli, że ich zdaniem nie może uzyskać koncesji podmiot, który jest ostatecznie kontrolowany przez osobę spoza EOG. TVN Grupa Discovery w wydanym komunikacie poinformowała, że "zawsze spełniała wszystkie wymogi określone w ustawie o radiofonii i telewizji", a "uchwała KRRiT w sprawie koncesji dla TVN24 jednoznacznie pokazuje, że nie było żadnego uzasadnienia dla jej odwlekania przez 19 miesięcy".

Śmierć 29-letniego Łukasza. Policja wszczęła postępowania dyscyplinarne wobec funkcjonariuszy

Wraca sprawa śmierci Łukasza z Wrocławia. Policja wszczęła postępowania dyscyplinarne wobec czterech z sześciu policjantów, którzy w sierpniu interweniowali w mieszkaniu 29-latka. Po tej interwencji mężczyzna trafił o szpitala i kilka godzin później zmarł. Dyscyplinarki dotyczą kamerek na policyjnych mundurach rejestrujących pracę funkcjonariusza. Po śmierci Łukasza policja pokazała jedno takie nagranie, które urywa się w kluczowym momencie.

Atak na ratowników medycznych. Policja szuka świadków

Policja szuka świadków ataku na ratowników medycznych w Poznaniu. Chodzi o zdarzenie z 5 września z ulicy Podgórnej, podczas którego ratownicy medyczni - wezwani do kobiety na ulicy - zostali zaatakowani przez osoby postronne - mężczyzną i inną kobietę. Policja przypomina, że za naruszenie nietykalności cielesnej oraz znieważenie ratowników medycznych grozi kara 3 lat więzienia.

Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19 dla kolejnych grup. Kiedy ruszy rejestracja?

Trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 będą mogły przyjąć osoby powyżej 50. roku życia oraz pracownicy ochrony zdrowia. Rejestracja na szczepienie ma ruszyć 24 września. Przyjęcie trzeciej dawki będzie możliwe po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia. Tymczasem czwarta fala pandemii przybiera na sile. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 882 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Nauczyciele punktują propozycje MEiN w sprawie podwyżek. "Pan minister sobie z nas zakpił"

Związkowcy nie zostawiają suchej nitki na ofercie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Mówią między innymi o szoku i kpinie, bo wraz z podwyżkami Ministerstwo proponuje zwiększenie czasu pracy nauczycieli o kilka godzin tygodniowo. Rozmowy związkowców z resortem edukacji jeszcze się nie zakończyły. Kolejne spotkanie ma odbyć się za miesiąc.

Goleniów zasypany śmieciami. Powód? Radni chcą oszczędzić mieszkańcom 19 złotych

Na ulicach Goleniowa zalegają od blisko dwóch tygodni śmieci, nikt ich nie wywozi. Gminy nie stać na wysokie dopłaty do wywozu opadów, a radni nie zgadzają się na zaproponowaną podwyżkę opłat za wywóz śmieci, która obciążyłaby mieszkańców. Chodzi o podwyżkę z 12 złotych do 31 złotych od mieszkańca. Tymczasem mieszkańcy nie mogą nawet sami zawieźć śmieci do Punktu Zbiórki Odpadów Komunalnych, bo został zamknięty.

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. Rząd przedstawił szczegóły

Trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 będą mogły przyjąć wszystkie osoby powyżej 50. roku życia, a także pracownicy ochrony zdrowia - przekazał we wtorek rząd. Od pełnego zaszczepienia musi minąć przynajmniej pół roku. Rejestracja ma ruszyć 24 września. Do tej pory z trzeciej dawki mogły już skorzystać osoby z obniżoną odpornością.

Premier Morawiecki: nie zamierzamy wstrzymać wydobycia węgla w Turowie

W związku ze sporem z Czechami i niezaprzestaniem wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę 500 tysięcy euro dziennie wypłacaną na rzecz Komisji Europejskiej. Polski rząd niezmiennie jednak twierdzi, że w kopalnia w Turowie nie przestanie działać, a decyzja o karze jest błędna i skrajnie agresywna.

Spór wokół uchwał anty-LGBT. Część samorządów rozważa wycofanie się

Część samorządów rozważa wycofanie się z kontrowersyjnych uchwał anty-LGBT. Rozmowy trwają między innymi w Małopolsce, gdzie zarząd województwa spotkał się w tej sprawie z radnymi PiS. Do zmiany stanowiska przymierza się też województwo lubelskie. Komisja Europejska zapowiedziała, że jeżeli samorządy nie wycofają się ze - zdaniem unijnych urzędników - dyskryminujących regulacji prawnych, wstrzymane zostaną wypłaty unijnych dotacji.

Protest pracowników ochrony zdrowia zmienia formułę

Protest pracowników ochrony zdrowia w "białym miasteczku 2.0" przyjął formę "Cichego Dyżuru" po tym, jak w sobotę na terenie miasteczka doszło do samookaleczenia. Mężczyzna, który tego dokonał - zmarł. Protestujący nie rezygnują ze swoich postulatów i pozostaną w pobliżu kancelarii premiera, ale nie będą prowadzić już tam akcji edukacyjnych.