Zmiany w hymnie Polski i symbolach państwowych. Jest projekt ustawy

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu chce modyfikacji tekstu hymnu Polski. Projekt zakłada, że zamieniona miałby zostać kolejność zwrotki drugiej i trzeciej. Ponadto projekt resortu kultury przewiduje również uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania symboli państwowych - flagi i godła Rzeczpospolitej. Propozycje budzą wiele wątpliwości wśród polityków opozycji.

Ponad dwa tysiące nowych zakażeń koronawirusem w Polsce

Czwarta fala pandemii zaczyna przyspieszać. Ministerstwo Zdrowia odnotowało w środę 2085 nowych zakażeń koronawirusem. To oznacza wzrost o 70 procent w porównaniu z ubiegłą środą. Eksperci wciąż podkreślają, że w regionach, w których poziom wyszczepienia jest niski, odnotowywanych jest najwięcej nowych zakażeń.

Na nagraniu słychać, jak migranci proszą o azyl w Polsce. Straż Graniczna: co innego mówili nam

Na jednym z nagrań z placówki pograniczników w Michałowie słychać, jak migrant krzyczy w obcym języku: "Polska - azyl, azyl - Polska". Rzeczniczka prasowa Straży Granicznej Anna Michalska pytana w środę o te słowa przekonywała, że "w pomieszczeniach Straży Granicznej było zupełnie inaczej" i migranci prosili o azyl w Niemczech. W związku z tym pogranicznicy doprowadzili te osoby na linię granicy z Białorusią.

TSUE: przenoszenie sędziego bez jego zgody może naruszać zasady niezawisłości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w środę, że przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub między dwoma wydziałami tego samego sądu może naruszać zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów. Orzeczenie jest konsekwencją pytania prejudycjalnego skierowanego do TSUE przez Sąd Najwyższy. Dotyczy ono powoływania sędziego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i jest efektem skargi, jaką złożył w tej sprawie sędzia Waldemar Żurek.

Pasażer autobusu dokonał obywatelskiego zatrzymania. Kierowca samochodu miał ponad dwa promile

W piątek pasażerowie autobusu komunikacji miejskiej we Wrocławiu dostrzegli samochód osobowy, który jechał slalomem. Także pani Kasia, kierowca autobusu, uznała, że coś jest na rzeczy. Wspólnie dokonali obywatelskiego zatrzymania. Gdy tylko samochód osobowy zjechał w boczną uliczkę, a pani Kasia mogła bezpiecznie zatrzymać autobus, jeden z pasażerów wybiegł na jezdnię i ruszył prosto do podejrzanego kierowcy. Pomogli piesi, a na miejscu natychmiast pojawił się patrol policji. 39-letni kierujący miał ponad 2 promile alkoholu we krwi.

"Kolejny raz dziennikarze wyręczają polskie służby". Były dyrektor CBA zamieszany w przemyt papierosów

Grzegorz P. to były policjant, współtwórca CBA. Miał proponować wspólny przemytniczy biznes Igorowi T. - domniemanemu bossowi największej mafii vatowskiej. Papierosy miały trafiać do Polski z Wietnamu, a potem pociągami jechać na Zachód. Do nagrania tej rozmowy dotarli dziennikarze "Superwizjera" TVN. Polskie służby nic w tej sprawie nie robią. - Mamy do czynienia z odkrytym przez dziennikarzy schematem mafijnym. Kolejny raz dziennikarze wyręczają polskie służby i odkrywają tego typu historie - ocenił Paweł Wojtunik, były szef CBA.

Łukaszenka stworzył przemytnikom ludzi raj na ziemi. "Zaczęli się przenosić na Białoruś"

W ostatnich miesiącach znacznie zwiększyła się liczba migrantów, którzy nielegalnie próbują przekroczyć granicę polsko-białoruską. Polska straż graniczna pokazuje nagrania, z których wynika, że białoruskie służby dowożą migrantów do granicy, po czym pomagają im w jej przekroczeniu. Dziennikarze agencji Reuters dotarli do przemytnika ludzi w Iraku, który potwierdził, że wielu przemytników, którzy przerzucają ludzi do UE, przeniosło swoją działalność do Białorusi.

Ceny paliw znowu poszły w górę. Eksperci prognozują kolejne podwyżki

Ceny paliw w ostatnim tygodniu poszły w górę. W ubiegłym tygodniu diesel podrożał średnio o 9 groszy na litrze, autogaz - 11 groszy. Średnie ceny benzyny sięgają rekordowo wysokich poziomów - do 6 złotych za litr. Zdaniem ekonomistów jednak taniej w najbliższym czasie nie będzie i kierowców czekają kolejne podwyżki.

Policja w domu dziennikarza "Gazety Wyborczej". Zarekwirowano jego służbowego laptopa i telefon

W sobotę do mieszkania dziennikarza "Gazety Wyborczej" w Zielonej Górze Piotra Bakselerowicza weszła policja. Funkcjonariusze zarekwirowali służbowy laptop i telefon dziennikarza. Przekonują, że z jego domowego adresu IP miała być wysłana wiadomość z groźbami wobec jednego z polityków Prawa i Sprawiedliwości. Sam dziennikarz zapewnia, że nie miał z tym nic wspólnego. Głos w sprawie zabrała również organizacja Reporterzy bez Granic, która potępiła działania policji wobec dziennikarza.

"Nie wolno milczeć". Apele w sprawie dzieci migrantów podczas gali Nagrody Literackiej Nike

W czasie tegorocznej gali Nagrody Literackiej Nike wielu finalistów zwróciło uwagę na sytuację migrantów, którzy w ostatnim czasie przekraczają granicę Polski z Białorusią. Poruszali między innymi kwestię grupy migrantów z dziećmi, którzy tydzień temu przez jakiś czas przebywali się w Michałowie. Również publiczność nawiązała do sprawy migrantów, trzymając białe kartki z pytaniem: "Gdzie są dzieci?".

Znikają oddziały, brakuje lekarzy. Kolejne szpitale mierzą się z brakami kadrowymi

26 lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie złożyło wypowiedzenia, a kolejni rozważają odejście. Jak podkreślają, wypowiedzenia nie są oznaką sprzeciwu wobec szpitala, ale wobec systemu opieki zdrowotnej, który jest ich zdaniem wadliwy. Z funkcji dyrektora placówki zrezygnował również profesor Krzysztof Fyderek. Z brakami kadrowymi mierzą się także inne szpitale w Polsce.

Poszukiwania nurków w zalanej kopalni w Sobótce. Odnaleziono dwa ciała

W Sobótce na terenie starej kopalni w niedzielę pod wodę zeszło 6 osób. Trzech nurków utknęło tam podczas ćwiczeń i nie wypłynęło na powierzchnię. W poniedziałek płetwonurkowie zlokalizowali dwa ciała. Trwają poszukiwania trzeciej zaginionej osoby. Działania służb uzależnione są jednak od przejrzystości wody.

"Człowiek Kamińskiego i wielki przemyt". Nie milkną komentarze po reportażu "Superwizjera"

Nie milkną komentarze po emisji reportażu "Człowiek Kamińskiego i wielki przemyt". Dziennikarze "Superwizjera" Łukasz Frątczak i Jakub Stachowiak dotarli do nagrania rozmowy, w której grupa mężczyzn omawia plan gigantycznego przemytu papierosów do Europy. Jednym z nagranych jest były dyrektor CBA, jeden z twórców tej służby i bliski współpracownik ministra Mariusza Kamińskiego. Opozycja pyta, dlaczego nikt nie wszczął dochodzenia w tej sprawie, choć taśmy od ponad trzech lat miały być znane wszystkim polskim służbom specjalnym.

Polscy biskupi rozpoczynają wizytę w Watykanie. Spotkają się z papieżem Franciszkiem

W poniedziałek rozpoczęła się wizyta polskich biskupów w Watykanie. Duchowni mają spotkać się z papieżem Franciszkiem w czterech grupach. Pierwsza grupa już dotarła na miejsce, są to biskupi z wschodnich diecezji Polski. Według doniesień, które opublikowały w maju media, biskupi zostali wezwani "w trybie pilnym", a samo wezwanie wynika z dużej liczby skarg na polskich hierarchów.

"Polskie państwo nie powinno narażać niczyjego życia i zdrowia"

Nie ustają pytania o kilkuletnie dzieci migrantów, które trafiły do Michałowa, a potem miały zostać przez polską Straż Graniczną zawrócone z powrotem do linii granicy. O sprawę pytano między innymi na posiedzeniu Sejmu, czy na tegorocznej gali rozdania nagród NIKE. Służby i rząd przekonują, że rodziny tych dzieci nie były zainteresowane pomocą w Polsce. Ten argument powtarza również Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który "nie odnotował przypadków stosowania przez polską Straż Graniczną metody push-back".

Wkrótce e-paragony mogą zastąpić te papierowe

Już niedługo w Polsce mają być powszechnie dostępne e-paragony. Sprzedawca posiadający kasę fiskalną z dostępem do internetu będzie mógł wystawić paragon elektroniczny. Tak przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Sposób przechowywania i przekazywania paragonów w postaci elektronicznej ma zostać wypracowany na rynku w drodze samoregulacji.

Policja w Zielonej Górze bez nakazu zajęła laptop dziennikarza. "To jest taki test"

Policja weszła do mieszkania dziennikarza "Gazety Wyborczej" w Zielonej Górze i bez prokuratorskiego nakazu zabrała telefon, prywatny komputer i służbowy laptop, na którym mogły być informacje objęte tajemnicą dziennikarską. Policjanci tłumaczą, że szukali sprawcy gróźb wobec posła PiS, a do dziennikarza trafili po adresie IP. Sprawa jest szeroko komentowana.

Wszyscy psychiatrzy Kliniki Psychiatrii Dziecięcej w Warszawie oprócz jednego złożyli wypowiedzenia

Alarmujące doniesienia z Kliniki Psychiatrii Dziecięcej w Warszawie. Na sześciu lekarzy specjalistów pięciu złożyło wypowiedzenia z powodu niskich płac i braków kadrowych. Jeśli oni odejdą, nie będzie miał kto leczyć dzieci. Tymczasem nie brakuje pacjentów. Oficjalnie klinika ma 28 łóżek, ale obecnie ma 40 pacjentów, chociaż co do zasady na oddział są przyjmowani tylko ci, którzy znajdują się w stanie bezpośrednio zagrażającym życiu.

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. 1090 nowych zakażeń

Od kilku dni liczba nowych zakażeń odnotowywanych z dnia na dzień przekracza 1000. Najwięcej jest ich tam, gdzie jest najmniej zaszczepionych osób. Tam też najwięcej osób trafia do szpitala. Lekarze apelują o szczepienie się. W pełni zaszczepionych jest nieco ponad połowa Polaków. W niedzielę rząd odnotował 1090 nowych zakażeń.

Nowe nagrania z granicy. Przemytnicy skuci na ziemi i rzekoma prowokacja

Są nowe nagrania związane z kryzysem migracyjnym. Jedno pochodzi z pobliża obszaru stanu wyjątkowego - widać na nim przemytników, którzy przewozili migrantów z Syrii. Zostali zatrzymani przez straż graniczną. Drugie nagranie opublikowała straż graniczna. Ma przedstawiać, jak białoruski pogranicznik rzuca czymś w polski pojazd obserwacyjny.

Były dyrektor CBA, człowiek Kamińskiego, planował przemyt papierosów. "System zjednoczonej ośmiornicy"

Człowiek związany z koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim planował przemyt papierosów z Wietnamu. Jest nagranie z rozmów. Mają je służby, które jednak nic z tym nie zrobiły od kilku lat. Grzegorz P. - były dyrektor CBA - był skazany w aferze gruntowej wraz z Mariuszem Kamińskim i razem z nim został ułaskawiony przez prezydenta. Reporterzy "Superwizjera" TVN Łukasz Frątczak i Jakub Stachowiak dotarli do nagrań i do bohaterów tej sprawy. Ich reportaż "Człowiek ministra Kamińskiego i wielki przemyt" można zobaczyć w TVN24 GO.