"Umarła moja babcia, moje dwa psy i moje ulubione miasto". Dziennik 8-latka z Mariupola


Fotograf z Mariupola znalazł pamiętnik 8-letniego chłopca, który ukrywał się w oblężonym mieście. Nie wiadomo, gdzie dziecko dokładnie przebywało, pisząc dziennik. Z zapisów wynika, że chłopiec - podobnie jak jego mama i siostra - został ranny podczas rosyjskich nalotów. Nie wiadomo, czy udało im się przetrwać. Los rodziny pozostaje nieznany. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Umarła moja babcia Galia, moje dwa psy i moje ulubione miasto" - to fragment pamiętnika 8-latka z Mariupola. Dziennik został znaleziony przez fotografa i jednego z mieszkańców oblężonego miasta. Nikt nie wie, jak chłopiec ma na imię i co się z nim stało. Wiadomo, że w Mariupolu przebywał z mamą i 15-letnią siostrą.

"Mam ranę na plecach i rozdartą skórę. Moja siostra ma uraz głowy. Moja mama ma rozerwaną rękę i dziurę w nodze" - można przeczytać w kolejnym fragmencie pamiętnika chłopca.

Mimo dramatu rozgrywającego się wokół, chłopiec napisał, że marzy o świętowaniu swoich urodzin. Obok rysunku przedstawiającego tort można dostrzec czołgi, samoloty i płonące budynki. Podobne obrazy na zawsze zostaną w pamięci 25-letniej Tatiany.

- 24 lutego obudziły nas eksplozje i ostrzał. Uderzenia były potężne i głośne, byłam przerażona - opowiada Tatiana, ewakuowana z Mariupola.

Gdy obok jej domu spadła rosyjska rakieta, kobieta spakowała najpotrzebniejsze rzeczy, zabrała męża, rodziców i dwa psy, i ukryła się w Azowstalu. Jeden z czworonogów był niewidomy i schorowany, dlatego Tatiana poprosiła ukraińskiego żołnierza, żeby skrócił jego cierpienia.

- Powiedział mi: "jeśli jesteś gotowa, pójdę i go zastrzelę". Kiedy wrócił, płakał. Powiedział, że było to dla niego bardzo trudne, ale w tej sytuacji nie mieliśmy innego wyjścia - opowiada kobieta.

W jej bunkrze przebywało w sumie 56 osób. Tatiana wie, że uciec udało się niewielkiej garstce. Ona sama jest już bezpieczna w Zaporożu. - Tu jest tak spokojnie. Dzięki Bogu, nie słychać eksplozji. Mam nadzieję, że jedyne hałasy, jakie usłyszymy, to będą fajerwerki, a nie bomby - mówi Tatiana.

Wśród osób przebywających w Mariupolu jest córka kobiety, która do armii dołączyła kilka lat temu, po tym, jak na froncie zginął jej syn. Paraskiewa boi się o jej bezpieczeństwo. W Mariupolu straciła już jednego członka rodziny. Rosjanie zabili męża jej wnuczki. - Nigdy nie pozbędę się tego bólu. Bardzo trudno jest z nim żyć - mówi kobieta.

Mieszkańcy pomagają sobie nawzajem

Z ogromnym bólem mierzą się mieszkańcy Buczy, którzy od tygodni czekają na to, by pochować swoich bliskich. W miasteczku trwa identyfikacja ofiar bestialskich zbrodni Władimira Putina. Rosyjscy żołnierze zabili dwóch braci Walentyny.

- Wrzucili ich ciała do rowu. Nikomu nie wolno było ich ruszyć. Leżeli tam przez dwa tygodnie - wspomina Walentyna.

Krewnymi ofiar opiekuje się Anna Dolid. Psychoterapeutka z mieszkańcami Buczy spotyka się każdego dnia. Pomaga im nieść ciężar bolesnych doświadczeń.

- Najtrudniejsze było dla mnie, kiedy pewna kobieta straciła swojego pięcioletniego syna i męża. Schronili się w garażu przed ostrzałem. Tylko ona przeżyła. Biegała po kostnicy, nie mogliśmy jej uspokoić - opowiada Anna.

Dziś każdy przeżywa swoją własną, osobistą tragedię i każdy próbuje pomagać swoim rodakom, jak tylko może. W Mikołajowie Nikołaj dostarcza potrzebującym jedzenie, leki i środki higieniczne. Odwiedza głównie osoby starsze.

Mężczyzna chciał wstąpić do wojska, ale dwukrotnie został odrzucony z powodu słabego wzroku. Nie mógł patrzeć na to, jak Rosjanie niszczą jego kraj. Chciał jakkolwiek pomóc, dlatego postanowił zostać wolontariuszem. Na pytanie, czy się boi, odpowiada, że "do wszystkiego można się przyzwyczaić". - Robię to, co trzeba - dodaje Nikołaj.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS