Ostatnia klinika położnicza w Donbasie. W czasie wojny więcej ciąż kończy się przedwcześnie


Zaledwie 40 kilometrów od linii frontu, w regionie, gdzie toczą się teraz największe walki, działa ostatnia klinika położnicza w Donbasie. Lekarze twierdzą, że przez stres i lęk, jaki podczas wojny nieustannie towarzyszy ciężarnym, personel placówki coraz częściej musi mierzyć się z przedwczesnymi porodami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Okna są zabezpieczone workami z piaskiem, a kobiety rodzą tylko w salach, które od zewnątrz oddzielone są co najmniej dwiema ścianami.

- Ta sala tutaj jest stosunkowo bezpieczna. W Mariupolu byliśmy już świadkami, że nic nie uchroni szpitala przed bombardowaniem - mówi dr Iwan Cichanok, kierownik Kliniki Położnictwa w Pokrowsku.

Placówka w Pokrowsku jest ostatnim szpitalem położniczym, jaki działa w Donbasie na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę.

- Pokrowskie Centrum Perinatalne powstało w 2015 roku. Było jedną z trzech takich placówek w regionie donieckim. Obsługiwało ponad pół miliona osób. Teraz zostaliśmy tylko my. Ośrodek w Mariupolu został całkowicie zniszczony, a w Kramatorsku - ewakuowany - tłumaczy dr Iwan Cichanok.

Szpital oddalony jest od linii frontu o zaledwie 40 kilometrów. Powiedzieć, że warunki dla lekarzy i pacjentów nie są łatwe, to jak nie powiedzieć nic.

- Byłam tak przerażona, okna się trzęsły, cały budynek się trząsł, a ja zostałam z jedną z pacjentek na sali porodowej. Wszyscy inni byli w piwnicy, ale nie mogłam uciec, musimy pomóc tym kobietom - mówi położna Swietłana Władimir.

Ciągła groźba ostrzału, niepewność o przyszłość i bezustanny stres sprawiły, że w Ukrainie lawinowo rośnie liczba przedwczesnych porodów. Według lekarzy w pierwszych tygodniach wojny aż co drugi poród w Charkowie był przedwczesny. Podobnie we Lwowie, gdzie liczba wcześniaków się podwoiła lub nawet potroiła.

- Bombardowania wpływają na moje nerwy, chciałabym się stąd ewakuować - wyznaje pacjentka Wiktoria Sokołowska.

Większa liczba wcześniaków w czasie wojny

Wcześniaki to dzieci urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Te, które przyszły na świat przed 34. tygodniem, trafiają do inkubatora.

W placówce w Pokrowsku w 2021 roku z nieco ponad 1000 urodzonych tam dzieci około 12 procent przyszło na świat przed 37. tygodniem ciąży. Choć od inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego całkowita liczba urodzeń zdecydowanie zmalała, wskaźnik przedwczesnych porodów wzrósł do 16 procent.

- Najbardziej przerażająca jest niepewność. Nie wiemy, co będzie dalej - twierdzi pacjentka Katerina Burawcowa. Jej syn na świat przyszedł w 28. tygodniu ciąży, czyli w 7. miesiącu. Zdaniem lekarzy prawdopodobnie nie miałby szans na przeżycie, gdyby nie miał opieki w szpitalu.

W Donbasie wojna zaczęła się nie kilka miesięcy, a kilka lat temu. Krótko po otwarciu placówki w Pokrowsku w 2015 roku, czyli rok po wybuchu konfliktu w regionie, lekarze w ośrodku zaczęli zbierać dane na temat wpływu wojny na ciążę.

Według autorki badania, ginekolog i położnej Olesi Kusznarenko, ponad połowa badanych przez nią kobiet miała dysfunkcję łożyska, która pojawia się, gdy tlen i składniki odżywcze nie są w wystarczającym stopniu przekazywane do płodu. To wskaźnik cztery razy wyższy niż ten występujący u grupy kontrolnej, nienarażonej na stres związany z wojną.

Autor: Angelika Maj / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN