Ostatnia klinika położnicza w Donbasie. W czasie wojny więcej ciąż kończy się przedwcześnie


Zaledwie 40 kilometrów od linii frontu, w regionie, gdzie toczą się teraz największe walki, działa ostatnia klinika położnicza w Donbasie. Lekarze twierdzą, że przez stres i lęk, jaki podczas wojny nieustannie towarzyszy ciężarnym, personel placówki coraz częściej musi mierzyć się z przedwczesnymi porodami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Okna są zabezpieczone workami z piaskiem, a kobiety rodzą tylko w salach, które od zewnątrz oddzielone są co najmniej dwiema ścianami.

- Ta sala tutaj jest stosunkowo bezpieczna. W Mariupolu byliśmy już świadkami, że nic nie uchroni szpitala przed bombardowaniem - mówi dr Iwan Cichanok, kierownik Kliniki Położnictwa w Pokrowsku.

Placówka w Pokrowsku jest ostatnim szpitalem położniczym, jaki działa w Donbasie na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę.

- Pokrowskie Centrum Perinatalne powstało w 2015 roku. Było jedną z trzech takich placówek w regionie donieckim. Obsługiwało ponad pół miliona osób. Teraz zostaliśmy tylko my. Ośrodek w Mariupolu został całkowicie zniszczony, a w Kramatorsku - ewakuowany - tłumaczy dr Iwan Cichanok.

Szpital oddalony jest od linii frontu o zaledwie 40 kilometrów. Powiedzieć, że warunki dla lekarzy i pacjentów nie są łatwe, to jak nie powiedzieć nic.

- Byłam tak przerażona, okna się trzęsły, cały budynek się trząsł, a ja zostałam z jedną z pacjentek na sali porodowej. Wszyscy inni byli w piwnicy, ale nie mogłam uciec, musimy pomóc tym kobietom - mówi położna Swietłana Władimir.

Ciągła groźba ostrzału, niepewność o przyszłość i bezustanny stres sprawiły, że w Ukrainie lawinowo rośnie liczba przedwczesnych porodów. Według lekarzy w pierwszych tygodniach wojny aż co drugi poród w Charkowie był przedwczesny. Podobnie we Lwowie, gdzie liczba wcześniaków się podwoiła lub nawet potroiła.

- Bombardowania wpływają na moje nerwy, chciałabym się stąd ewakuować - wyznaje pacjentka Wiktoria Sokołowska.

Większa liczba wcześniaków w czasie wojny

Wcześniaki to dzieci urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Te, które przyszły na świat przed 34. tygodniem, trafiają do inkubatora.

W placówce w Pokrowsku w 2021 roku z nieco ponad 1000 urodzonych tam dzieci około 12 procent przyszło na świat przed 37. tygodniem ciąży. Choć od inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego całkowita liczba urodzeń zdecydowanie zmalała, wskaźnik przedwczesnych porodów wzrósł do 16 procent.

- Najbardziej przerażająca jest niepewność. Nie wiemy, co będzie dalej - twierdzi pacjentka Katerina Burawcowa. Jej syn na świat przyszedł w 28. tygodniu ciąży, czyli w 7. miesiącu. Zdaniem lekarzy prawdopodobnie nie miałby szans na przeżycie, gdyby nie miał opieki w szpitalu.

W Donbasie wojna zaczęła się nie kilka miesięcy, a kilka lat temu. Krótko po otwarciu placówki w Pokrowsku w 2015 roku, czyli rok po wybuchu konfliktu w regionie, lekarze w ośrodku zaczęli zbierać dane na temat wpływu wojny na ciążę.

Według autorki badania, ginekolog i położnej Olesi Kusznarenko, ponad połowa badanych przez nią kobiet miała dysfunkcję łożyska, która pojawia się, gdy tlen i składniki odżywcze nie są w wystarczającym stopniu przekazywane do płodu. To wskaźnik cztery razy wyższy niż ten występujący u grupy kontrolnej, nienarażonej na stres związany z wojną.

Autor: Angelika Maj / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS