Przedsiębiorcy kontra mafiozi. W Foggii panowała zmowa milczenia, ale to się zmienia


Mafia we Włoszech ciągle dość prężnie działa, jak w mieście Foggia w regionie Apulia na południu kraju. Na początku roku doszło tam do serii ataków. Dzień po dniu podkładano ogień i bomby. Nikt nie zginął, ale zapanował strach. Tropy prowadzą do mafii, która w ten sposób miała grozić mieszkańcom, bo nie chcieli płacić haraczu. Materiał telewizji CNN.

Lazzaro D'Auria jest właścicielem firmy transportowej. Dwa lata temu podpalono mu trzy ciężarówki i sprzęt, po tym, jak szefom mafii odważył się powiedzieć "nie". Mafiozi żądali od niego 200 tysięcy dolarów rocznie haraczu. Teraz mężczyzna ma całodobową ochronę policji.

Przedsiębiorca mówi, że w Foggii płacenie mafii tak zwanego "pizzo", czyli we włoskim slangu za ochronę, to ciągle norma, choć powoli coś się zmienia.

- Ludzie zaczynają rozumieć, że to błędne koło - mówi Lazzaro D'Auria.

Włoska mafia dalej ma się dobrze. Policja w Foggii podejrzewa, że to ona stoi za styczniowymi atakami na większe i mniejsze biznesy. Sprawcy podkładali ogień i bomby. Jeden z ładunków wybuchł na przycmentarnym stoisku z kwiatami.

- Nikt nigdy nie żądał od nas pieniędzy - wyznaje Anna Aprile, przedsiębiorca z Foggii.

Mafie we Włoszech tworzą klany, które nierzadko wzajemnie się zwalczają, które zarabiają na wyłudzeniach pieniędzy oraz przemycie broni i narkotyków.

- Mafię charakteryzuje skrajna przemoc. W Foggii swego czasu toczyło się osiem wojen mafijnych - informuje Paolo Savona z policji w Foggii.

Przedsiębiorcy kontra mafia w Foggii

W ostatnich latach władze w południowej części Włoch, która jest mniej rozwinięta od części północnej, zauważają, że zorganizowane grupy przestępcze znów stwarzają większe zagrożenie. Służby próbują zwalczać przestępców, ale te wysiłki ogranicza tak zwana omerta, czyli zmowa milczenia. Gdy ktoś wzywa policję, to świadkowie nigdy nie mają nic do powiedzenia. W mieście mafia to jak temat tabu.

"Nic o niej nie wiemy", "tu nie ma żadnej mafii" - tylko tyle można usłyszeć od mieszkańców Foggii, ale dzięki tym odważniejszym ta ściana zaczyna pękać.

Daniela Marconi jest przewodniczącą Libery - głównej włoskiej organizacji antymafijnej. Jej ojciec 26 lat temu został zastrzelony, bo razem z ministrem finansów badał przypadki przestępstw gospodarczych. Zabójcy nigdy nie odnaleziono. Groźby pod adresem aktywistki to codzienność.

- Odbieram anonimowe listy. Są straszne. Jest w nich na przykład napisane: "pilnuj swojego nosa", "zmień miasto", "czas na przeprowadzkę" - opowiada Daniela.

Wielu mafijnych bossów trafiło do więzienia, ale według władz wcale nie zrobiło się dużo bezpiecznej.

- Niestety, cele wcale nie są szczelne. Między więźniami a pozostającymi na wolności jest przepływ informacji, dlatego jeden wyrok nie ukróca działalności przestępczej - ocenia Ludovico Vaccaro z Urzędu Miejskiego w Foggii.

Ślad po kuli w szybie jednego z przedsiębiorstw to także wyraz niezadowolenia gangsterów z odmowy opłaty pizzo. Po tym ataku przedsiębiorca razem z rodziną wyjechał z Foggii. Dziś jest tu z powrotem. Dołączył do nowo powstałego związku przedsiębiorców, którzy mają dość płacenia haraczy.

- Społeczeństwo się zmienia. Miarka się przebrała i dlatego ten terror się skończy - mówi Alessandro Zito, przedsiębiorca z Foggii.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN