Lekarze mówią o cichej pandemii męskiej niepłodności. Jakie są powody?

Lekarze mówią o cichej pandemii męskiej niepłodności. Jakie są powody?
Lekarze mówią o cichej pandemii męskiej niepłodności. Jakie są powody?
Jakub Loska | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Lekarze mówią o cichej pandemii męskiej niepłodności. Jakie są powody?Jakub Loska | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niepłodność to coraz częściej męski problem. Naukowcy, szukając jej przyczyn, wskazują na groźne substancje chemiczne, które mogą dostać się do organizmu wraz z jedzeniem i kosmetykami. To między innymi Bisfenol A - obecny w foliowych woreczkach do gotowania kaszy czy ryżu, butelkach plastikowych i wewnętrznej warstwie puszek, czy w opakowaniach kosmetyków. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Młody, silny, wysportowany - taki opis coraz częściej pasuje do pacjentów klinik leczenia niepłodności.

Według wciąż funkcjonującego stereotypu - przyczyna problemów z zajściem w ciążę leży zazwyczaj po stronie kobiety. Dla mężczyzn niepłodność to powód do wstydu i temat tabu. - Na 10 dziewczyn osiem przyjdzie do lekarza, a na 10 facetów przyjdzie tylko dwóch, żeby się w ogóle zdiagnozować, bo wydaje nam się, że to nie jest problem po naszej stronie. A w dzisiejszych czasach ten problem rozkłada się, według naszych obserwacji i badań, idealnie pół na pół - mówi doktor Wojciech Sierka, embriolog z Kliniki Gyncentrum.

Lekarze mówią o cichej pandemii męskiej niepłodności. Przyczynę stale pogarszającej się jakości nasienia nauka widzi przede wszystkim w zatruciu środowiska i coraz powszechniejszej obecności chemikaliów w naszym życiu. Magazyn naukowy "Environment International" opublikował właśnie badania duńskich lekarzy, którzy przebadali stu mężczyzn od 18. do 30. roku życia. W ich moczu wykryto chemikalia szkodzące płodności w stężeniu nawet stukrotnie wyższym od dopuszczalnego. Wyjątkowo groźny okazał się Bisfenol A (BPA). To substancja chemiczna stosowana na szeroką skalę w produkcji opakowań żywności i kosmetyków. Z łatwością może do nich przenikać, zwłaszcza w podwyższonej temperaturze.

Choć już kilkadziesiąt lat temu udowodniono, że Bisfenol A negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną, nie zakazano jego produkcji. - Nie jesteśmy w stanie odwrócić się od tej chemii albo ochronić się przed nią. Oczywiście możemy próbować. Wszystko, co jest zależne od nas, oczywiście jesteśmy w stanie zmieniać. Ale są rzeczy, na które my nie mamy wpływu: to, czym oddychamy, to, co nosimy na sobie, co nas otacza, to, co jemy - wylicza dr n. med. Bartosz Pietrzycki, ginekolog z Kliniki Bocian.

Niepłodność da się wyleczyć

Męskie problemy z płodnością to już problem cywilizacyjny. Szacuje się, że na przestrzeni zaledwie czterech dekad jakość męskiego nasienia spadła nawet o 60 procent. Standardy Światowej Organizacji Zdrowia w tym zakresie są systematycznie obniżane - wynik badań, który kiedyś byłby uznany za kiepski, dziś może być wynikiem znakomitym. - Te parametry, jak sobie tak obserwujemy historycznie, to o połowę się zmniejszyły. To dotyczy nie tylko liczby komórek męskich - plemników, ale i samego ruchu - wyjaśnia doktor Wojciech Sierka.

Lekarze pocieszają, że mimo wszystko największy wpływ na swoja płodność mężczyźni mają zazwyczaj sami - wystarczy odpowiednie odżywianie się, sport, dobrej jakości sen i seks oraz odpowiednie zarządzanie stresem. Warto się też od czasu do czasu zbadać. - Na pewno odpowiednia dieta, która zapewni nam należytą masę ciała, no i znalezienie sobie tylko i wyłącznie zdrowych nałogów. One są w stanie dać nam zdrowie i prawidłową płodność - przekonuje dr n. med. Bartosz Pietrzycki.

- W każdej klinice można podejść, oddać próbkę nasienia, dosłownie zdeponować ją w takim specjalnym pomieszczeniu w intymnych warunkach i przebadać podstawową jakość - czy tam w ogóle są plemniki, czy one mają dobrą żywotność i czy w ogóle się ruszają - przypomina doktor Wojciech Sierka.

Warto rozróżnić dwa pojęcia mylnie używane zamiennie. Bezpłodność to trwała i nieodwracalna niezdolność do posiadania potomstwa. Niepłodność da się wyleczyć - to choroba jak każda inna.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Roman Giertych nie wziął udział w głosowaniu nad projektami w sprawie aborcji w Sejmie. Twierdzi, że "z bardzo ważnej przyczyny". Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji rozpocznie prace od wysłuchania publicznego. Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji, chce oddać głos kobietom, a potem zająć się depenalizacją, czyli zniesieniem kar.

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Źródło:
Fakty TVN

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Banksy tworzy szablon, pryska farbą i znika, a wszyscy przystają i mówią: to jest wyjątkowe. W Londynie została otwarta wystawa, na której zgromadzono wyjątkowo dużą liczbę jego prac.

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Źródło:
Fakty TVN

Żydowskie Muzeum Galicja na stałe wpisało się w polsko-żydowski krajobraz Krakowa. Już od 20 lat pokazuje przeszłość, nie pozwalając zapomnieć o niełatwej historii. Wystawy, warsztaty, ale także spotkania ze świadkami to dla młodzieży lekcja tolerancji. Muzeum, dbając o przeszłość, chce kształtować przyszłość, by - jak mówią pracownicy - historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szkoła Podstawowa numer 113 we Wrocławiu wprowadziła 1 kwietnia dla uczniów zakaz używania smartfonów - również na przerwach. Zakaz obowiązuje od kilkunastu dni.

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeśli państwo sobie nie radzi, potrzebujemy interwencji Unii Europejskiej - mówił w TVN24 Krzysztof Śmiszek, polityk Lewicy i wiceminister sprawiedliwości, wymieniając szereg spraw, które jego ugrupowanie będzie podnosić w nadchodzącej kampanii wyborczej. Pytany, czy sam będzie kandydował do europarlamentu, odparł: - Zobaczymy, jeśli się przydam, jestem do dyspozycji.

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Źródło:
TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS