Na marsie znaleziono pierwsze śmieci. Chociaż nie stanął na nim jeszcze człowiek

Na marsie znaleziono pierwsze śmieci. Chociaż nie stanął na nim jeszcze człowiek
Na marsie znaleziono pierwsze śmieci. Chociaż nie stanął na nim jeszcze człowiek
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Na marsie znaleziono pierwsze śmieci. Chociaż nie stanął na nim jeszcze człowiekFakty o Świecie TVN24 BiS

Na Marsa nie dotarł jeszcze żaden człowiek, a już są tam śmieci. To błyszcząca płachta, która utknęła pomiędzy skałami po lądowaniu ostatniej misji. Mimo próśb internautów - póki co nie wiadomo, czy marsjański łazik po sobie posprząta. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Ziemski wysłannik samotnie przeczesuje marsjańskie pustkowia. Jego czujniki oraz kamery poszukują życia, wody i badają Czerwoną Planetę. Zdjęcia z tej ekspedycji są publikowane przez naukowców, których zadziwiła jedna z ostatnich fotografii, na której widać ziemskie śmieci. Swoje zdanie wyrażają również internauci. Od pół wieku podbijamy Marsa przy pomocy lądowników, łazików i sond. Wiele złomu już po sobie pozostawiliśmy. Planeta bez śmieci? To byłby szok poznawczy dla przyszłych kolonizatorów, o ile tam dolecą.

Kosmiczne odpadki mogą niedługo zatrzymać misje NASA, ESA czy SpaceX. Niedziałające satelity, rakiety nośne i puste statki kosmiczne – w sumie nad naszymi głowami krąży około 35 tysięcy takich obiektów. Są jeszcze drobniejsze odpadki, praktycznie niewykrywalne, mierzące mniej niż centymetr. Ich liczbę szacuje się na ponad 100 milionów.

- W 2009 roku byliśmy świadkami niebezpiecznego wydarzenia. Działający satelita telekomunikacyjny Iridium zderzył się z nieaktywną radziecką maszyną kosmos. Ta kolizja doprowadziła do powstania miliona odłamków. Wciąż wiele z nich jest na orbicie - alarmuje Xanthi Oikonomidou z ESA Space Debris Office.

Przed nami dużo pracy

Rosnąca liczba odłamków może doprowadzić do tak zwanego syndromu Kesslera – czyli blokady orbity przez śmieci. W tym scenariuszu człowiek mógłby zapomnieć o eksploracji kosmosu przez następne dziesięciolecia.

Podczas 6. misji Apollo – amerykańscy astronauci pozostawili na Srebrnym Globie 180 ton śmieci, w tym 96 worków z ludzkimi odchodami. Teraz NASA planuje je sprowadzić na Ziemię. Naukowcy spekulują, że te próbki mogą zawierać ważne informacje na temat przetrwania mikroorganizmów w kosmosie. To może przybliżyć nas do odpowiedzi na pytanie – jak powstaje życie w kosmosie.

Autor: Hubert Kijek / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN