Od zakazu rozwodów do darmowej antykoncepcji. "Biskupi stracili swoją wiarygodność. Nikt im już nie wierzy"

Od zakazu rozwodów do darmowej antykoncepcji
Od zakazu rozwodów do darmowej antykoncepcji
Justyna Zuber | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Od zakazu rozwodów do darmowej antykoncepcji. "Biskupi stracili swoją wiarygodność. Nikt im już nie wierzy"Justyna Zuber | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dekadę temu Kościół katolicki w Irlandii przeszedł trudną drogę oczyszczenia, kiedy ujawniono przestępstwa pedofilii czy handlu dziećmi. Gdy na jaw wyszła obłuda, z jaką Kościół narzucał standardy moralne społeczeństwu, z drugiej strony nie strzegąc ich we własnych szeregach, doprowadziła do przełomu. Dziś Irlandia jest w kwestiach światopoglądowych państwem liberalnym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W materiale wykorzystano fragmenty dokumentu "Nieślubne. Wstydliwa historia irlandzkiego Kościoła"

Religia katolicka przez lata w Irlandii miała wiele przywilejów. Państwo finansowało szkoły katolickie, a za namową kościelnych hierarchów wprowadzono całkowity zakaz aborcji, a nawet zakaz rozwodów czy używania antykoncepcji przez pary bez ślubu. Jednak w ciągu 40 lat udział wiernych we mszach spadł z 91 procent w 1975 roku do 36 procent w 2016 roku.

- Biskupi w Polsce oraz w innych krajach powinni się uczyć na przykładzie Irlandii. Biskupi (w Irlandii - przyp. red.) stracili swoją wiarygodność. Nikt im już nie wierzy - mówi Marie Collins, była członkini Papieskiej Komisji do spraw Ochrony Nieletnich.

- Zaczynałem posługę, kiedy kościoły były pełne ludzi. Gdy ponad 90 procent katolików przychodziło na mszę w każdą niedzielę. Teraz każdej niedzieli przychodzi 20 procent parafian. To głównie starsi ludzie. Młodzi przychodzą w święta, na śluby i pogrzeby - mówi ksiądz Gerry Tanham, proboszcz parafii w Howth.

Autodestrukcja irlandzkiego Kościoła? - zobacz reportaż "Czarno na białym" w TVN24 GO

Sprawa Colma O'Gormana

Uważa się, że za ten gwałtowny spadek uczestnictwa we mszach odpowiadają przestępstwa seksualne, za którymi stali duchowni. Przez lata skandale były ukrywane, pedofile przenoszeni z parafii na parafię, a w niektórych przypadkach nawet awansowani. Ofiary zmagały się z bólem psychicznym w samotności. Ksiądz Sean Fortune został oskarżony o gwałt i wykorzystanie w sumie 29 chłopców. W tym w latach 80. dziś już dorosłego Colma O'Gormana. - Jeśli ksiądz prosił cię o pomoc, zgadzałeś się, tak to wówczas było. Więc przyjechał po mnie do domu i zabrał do swojej parafii. I już pierwszej nocy, gdy do niego przyjechałem, zgwałcił mnie po raz pierwszy - opowiada Colm O'Gorman, autor filmu dokumentalnego "Pozywając Papieża".

Pedofil był przenoszony do coraz to nowych parafii bez żadnych konsekwencji prawnych swoich czynów. Colm w końcu pozwał nie tylko biskupa swojej diecezji, ale także samego papieża Jana Pawła II. - Odkryłem, że skargi na księdza trafiały nawet do Watykanu. Były składane do przedstawiciela Watykanu w Irlandii, który potwierdził, że Stolica Apostolska, a więc wówczas papież Jan Paweł II, miał świadomość skarg parafian na niewłaściwe zachowanie tego właśnie księdza - dodaje Colm.

Papież zasłonił się immunitetem dyplomatycznym, a diecezja wypłaciła odszkodowanie - w przeliczeniu ponad 1 milion 200 tysięcy złotych. Takich spraw było wiele.

"Franciszkańska 3" - oglądaj reportaż "Czarno na białym" z cyklu "Bielmo" w TVN24 GO

Makabryczne odkrycie

Czarę goryczy przelało ujawnienie w 2015 roku makabrycznego procederu. Lokalna historyczka Cathrene Corless odkryła, że pod trawą w starym zbiorniku na szambo i obok niego spoczywają ciała setek dzieci i niemowląt. Byli to podopieczni Domu Matki i Dziecka w miasteczku Tuam - jednego z wielu ośrodków w Irlandii opłacanych przez rząd, a zarządzanych przez katolickie instytucje. Trafiały do nich ciężarne, niezamężne kobiety, które w katolickim kraju uważano za zhańbione.

Nie podawano środków przeciwbólowych. Bole porodowe były częścią pokuty za grzech. Niektóre dzieci były nielegalnie sprzedawane za granicę - głównie do Stanów Zjednoczonych. - Dzieci traktowano jak towar. Tym byliśmy dla Kościoła - mówi Paul Redmond, urodzony w Domu Matki i Dziecka. - Była to fabryka dzieci, na których dało się zarobić - dodaje Teresa Collins, urodzona w domu opieki Sean Ross Abbey.

Inne, schorowane i niedożywione, w końcu umierały. Według oficjalnego państwowego raportu z 2021 roku - w latach 1920-1990 w irlandzkich domach matki i dziecka, prowadzonych przez siostry zakonne, zmarło 9 tysięcy dzieci. Rok po raporcie w kraju wprowadzono darmową antykoncepcję dla kobiet w wieku od 17 do 25 lat. Pięć lat wcześniej społeczeństwo opowiedziało się za liberalizacją prawa aborcyjnego, a już w 2015 roku za małżeństwami osób tej samej płci.

Telewizyjna premiera filmu dokumentalnego "Nieślubne. Wstydliwa historia irlandzkiego Kościoła" w niedzielę 12 marca o 22:20 w TVN24 BiS.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W spotkaniu z kandydatem na prezydenta i zarazem marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią wziął udział Witold K. To biznesmen powiązany z białoruskim oligarchą, na którym ciążą prokuratorskie zarzuty. Szymon Hołownia zapewnia, że nie miał wiedzy o przeszłości biznesmena, a jego ludzie za całą sytuację obwiniają służby.

Kontrowersyjny gość na spotkaniu z Szymonem Hołownią. "Służby nie przedstawiały żadnych informacji"

Kontrowersyjny gość na spotkaniu z Szymonem Hołownią. "Służby nie przedstawiały żadnych informacji"

Źródło:
Fakty TVN

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen stwierdził w wywiadzie internetowym, że w jego "idealnym świecie studia są płatne". Jako przykład podał uniwersytety w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie jego zdaniem poziom edukacji wygląda znacznie lepiej niż w Polsce. Na odpowiedź nie musiał długo czekać - politycy z każdej strony sceny politycznej nie zostawili na tym pomyśle suchej nitki.

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każda dziewczyna powinna zapytać swojego partnera, kolegę, chłopaka, czy rzeczywiście chce głosować na człowieka, który prezentuje tego typu poglądy - mówił w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, odnosząc się do swojego kontrkandydata z Konfederacji, Sławomira Mentzena. Pytany, czy wziąłby z nim udział w debacie jeden na jeden, Trzaskowski przekonywał, że dyskusje w takim formacie odbywają się już przed drugą turą wyborów. - Mamy taką tradycję - ocenił.

Mentzen chce debaty jeden na jeden. Trzaskowski odpowiada

Mentzen chce debaty jeden na jeden. Trzaskowski odpowiada

Źródło:
TVN24

Generał dywizji Maciej Klisz, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, powiedział w "Faktach po Faktach", że z punktu widzenia wojskowego "nieuniknionym jest odwieszenie" zasadniczej służby wojskowej. Według jego oceny, powołując się na przykład Finlandii, w Polsce potrzeba siedmiu milionów rezerwistów. - W związku z czym jedyną metodą masowego szkolenia są obowiązkowe szkolenia - dodał.

Powrót zasadniczej służby wojskowej? Dowódca operacyjny: uważam za nieuniknione

Powrót zasadniczej służby wojskowej? Dowódca operacyjny: uważam za nieuniknione

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS