Skrajnie prawicowa AfD zyskuje w Niemczech na popularności. Jej retoryka trafia na podatny grunt

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec jest trzecią siłą polityczną w Niemczech, jak wynika z najnowszych sondaży. Antyimigranckie i prorosyjskie hasła AfD coraz częściej przemawiają do Niemców, szczególnie tych na wschodzie. Kilkanaście dni temu niemiecka służba kontrwywiadu uznała młodzieżówkę AfD za organizację propagującą prawicowy ekstremizm. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Nie damy rady przyjmować więcej uchodźców, kraj pęka w szwach - alarmują władze niemieckich landów. Brandenburgia i Saksonia domagają się nawet przywrócenia kontroli na granicy z Polską i Czechami. Kraje związkowe, na których spoczywa obowiązek udzielenia pomocy imigrantom, na specjalnym szczycie w sprawie uchodźców domagały się działania ze strony rządu w Berlinie. - Przyjęliśmy wielu uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Niemczech, wspierani przez niesamowitą liczbę wolontariuszy. Obecnie mamy zarejestrowanych około miliona ukraińskich uchodźców. Najwięcej w Unii Europejskiej. Jednocześnie rośnie liczba osób ubiegających się o azyl w Niemczech, pochodzących z innych krajów - oświadczył Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

Tuż po tym, jak w lutym 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa rosyjska inwazja na Ukrainę, Unia Europejska uruchomiła mechanizm kryzysowy, który przyznaje tymczasową ochronę uchodźcom z Ukrainy bez konieczności ubiegania się o azyl.

Z takiej ochrony najwięcej Ukraińców - ponad milion - skorzystało w Niemczech, nieco mniej w Polsce. Do tego do Niemiec znowu ściąga coraz więcej imigrantów z Syrii, Afganistanu czy Turcji. Tylko w 2023 roku w Niemczech może zostać złożonych 300 tysięcy wniosków o azyl. "Ta liczba stanowi wyzwanie dla Republiki Federalnej: brakuje mieszkań, kursów języka niemieckiego, miejsc w przedszkolach" - pisze dziennik "Tagesspiegel". Kanclerz Niemiec obiecuje dodatkowe pieniądze. - Nasza umowa przewiduje, że rząd zmobilizuje dodatkowy miliard euro ponad to, co już udostępnia. Pieniądze zostaną przeznaczone na cyfryzację urzędów imigracyjnych i wsparcie dla lokalnej administracji - zapowiedział kanclerz Niemiec.

Dodatkowo rząd federalny poszerzył listę tak zwanych krajów bezpiecznych, czyli takich, do których można odsyłać imigrantów. Chce też zwiększyć liczbę deportacji. Uchodźcy z Ukrainy, w większości kobiety i dzieci, są chwaleni za to, że sami szukają mieszkania, pracują, nie zdają się całkowicie na pomoc państwa. Mimo to rośnie wobec nich opór społeczeństwa, zwłaszcza na terenach byłej NRD.

Skrajnie prawicowa fala

Niechęć do uchodźców podsyca skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec. AfD jest przeciwna sankcjom nałożonym na Rosję. Po inwazji Putina na Ukrainę przebrała się w pacyfistyczne szaty i krytykuje inne partie za wsparcie dla Kijowa. - Nie ma znaczenia, czy są zieloni, czarni czy czerwoni. Są podżegaczami wojennymi - uważa Björn Höcke, szef AfD w Turyngii.

Według "The Washington Post" Kreml chciał wykorzystać AfD do utworzenia w Niemczech koalicji mającej na celu osłabienie europejskiego poparcia dla Ukrainy. Mimo takich doniesień AfD cieszy się rekordową popularnością. Z 16-procentowym poparciem jest trzecią siłą polityczną w Niemczech. Wyprzedza nawet współrządzących Zielonych. Antyimigracyjna, antyunijna, antypolska AfD zyskuje wyborców również dlatego, że stawia na sprzeciw wobec polityki klimatycznej. - Ludzie chcą rozwiązań opartych na zdrowym rozsądku. Zamiast tego dostają pomysły forsowane przez ekolobbystów - twierdzi Alice Weidel, współprzewodnicząca AfD.

Pod koniec kwietnia niemiecka służba kontrwywiadu uznała młodzieżówkę AfD za szerzycieli prawicowego ekstremizmu. W uzasadnieniu można przeczytać między innymi, że "Junge Alternative propaguje rasową koncepcję społeczeństwa opartą na założeniach biologicznych". To koncepcja propagowana przez nazistowskie Niemcy. Zakładająca między innymi, że Polacy są podludźmi. Przedstawiciele młodzieżówki AfD gościli w polskim Sejmie na zaproszenie Konfederacji - konkretnie posła Grzegorza Brauna.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN