Skrajnie prawicowa AfD zyskuje w Niemczech na popularności. Jej retoryka trafia na podatny grunt

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec jest trzecią siłą polityczną w Niemczech, jak wynika z najnowszych sondaży. Antyimigranckie i prorosyjskie hasła AfD coraz częściej przemawiają do Niemców, szczególnie tych na wschodzie. Kilkanaście dni temu niemiecka służba kontrwywiadu uznała młodzieżówkę AfD za organizację propagującą prawicowy ekstremizm. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Nie damy rady przyjmować więcej uchodźców, kraj pęka w szwach - alarmują władze niemieckich landów. Brandenburgia i Saksonia domagają się nawet przywrócenia kontroli na granicy z Polską i Czechami. Kraje związkowe, na których spoczywa obowiązek udzielenia pomocy imigrantom, na specjalnym szczycie w sprawie uchodźców domagały się działania ze strony rządu w Berlinie. - Przyjęliśmy wielu uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Niemczech, wspierani przez niesamowitą liczbę wolontariuszy. Obecnie mamy zarejestrowanych około miliona ukraińskich uchodźców. Najwięcej w Unii Europejskiej. Jednocześnie rośnie liczba osób ubiegających się o azyl w Niemczech, pochodzących z innych krajów - oświadczył Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

Tuż po tym, jak w lutym 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa rosyjska inwazja na Ukrainę, Unia Europejska uruchomiła mechanizm kryzysowy, który przyznaje tymczasową ochronę uchodźcom z Ukrainy bez konieczności ubiegania się o azyl.

Z takiej ochrony najwięcej Ukraińców - ponad milion - skorzystało w Niemczech, nieco mniej w Polsce. Do tego do Niemiec znowu ściąga coraz więcej imigrantów z Syrii, Afganistanu czy Turcji. Tylko w 2023 roku w Niemczech może zostać złożonych 300 tysięcy wniosków o azyl. "Ta liczba stanowi wyzwanie dla Republiki Federalnej: brakuje mieszkań, kursów języka niemieckiego, miejsc w przedszkolach" - pisze dziennik "Tagesspiegel". Kanclerz Niemiec obiecuje dodatkowe pieniądze. - Nasza umowa przewiduje, że rząd zmobilizuje dodatkowy miliard euro ponad to, co już udostępnia. Pieniądze zostaną przeznaczone na cyfryzację urzędów imigracyjnych i wsparcie dla lokalnej administracji - zapowiedział kanclerz Niemiec.

Dodatkowo rząd federalny poszerzył listę tak zwanych krajów bezpiecznych, czyli takich, do których można odsyłać imigrantów. Chce też zwiększyć liczbę deportacji. Uchodźcy z Ukrainy, w większości kobiety i dzieci, są chwaleni za to, że sami szukają mieszkania, pracują, nie zdają się całkowicie na pomoc państwa. Mimo to rośnie wobec nich opór społeczeństwa, zwłaszcza na terenach byłej NRD.

Skrajnie prawicowa fala

Niechęć do uchodźców podsyca skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec. AfD jest przeciwna sankcjom nałożonym na Rosję. Po inwazji Putina na Ukrainę przebrała się w pacyfistyczne szaty i krytykuje inne partie za wsparcie dla Kijowa. - Nie ma znaczenia, czy są zieloni, czarni czy czerwoni. Są podżegaczami wojennymi - uważa Björn Höcke, szef AfD w Turyngii.

Według "The Washington Post" Kreml chciał wykorzystać AfD do utworzenia w Niemczech koalicji mającej na celu osłabienie europejskiego poparcia dla Ukrainy. Mimo takich doniesień AfD cieszy się rekordową popularnością. Z 16-procentowym poparciem jest trzecią siłą polityczną w Niemczech. Wyprzedza nawet współrządzących Zielonych. Antyimigracyjna, antyunijna, antypolska AfD zyskuje wyborców również dlatego, że stawia na sprzeciw wobec polityki klimatycznej. - Ludzie chcą rozwiązań opartych na zdrowym rozsądku. Zamiast tego dostają pomysły forsowane przez ekolobbystów - twierdzi Alice Weidel, współprzewodnicząca AfD.

Pod koniec kwietnia niemiecka służba kontrwywiadu uznała młodzieżówkę AfD za szerzycieli prawicowego ekstremizmu. W uzasadnieniu można przeczytać między innymi, że "Junge Alternative propaguje rasową koncepcję społeczeństwa opartą na założeniach biologicznych". To koncepcja propagowana przez nazistowskie Niemcy. Zakładająca między innymi, że Polacy są podludźmi. Przedstawiciele młodzieżówki AfD gościli w polskim Sejmie na zaproszenie Konfederacji - konkretnie posła Grzegorza Brauna.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS