Skrajnie prawicowa AfD zyskuje w Niemczech na popularności. Jej retoryka trafia na podatny grunt

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec jest trzecią siłą polityczną w Niemczech, jak wynika z najnowszych sondaży. Antyimigranckie i prorosyjskie hasła AfD coraz częściej przemawiają do Niemców, szczególnie tych na wschodzie. Kilkanaście dni temu niemiecka służba kontrwywiadu uznała młodzieżówkę AfD za organizację propagującą prawicowy ekstremizm. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Nie damy rady przyjmować więcej uchodźców, kraj pęka w szwach - alarmują władze niemieckich landów. Brandenburgia i Saksonia domagają się nawet przywrócenia kontroli na granicy z Polską i Czechami. Kraje związkowe, na których spoczywa obowiązek udzielenia pomocy imigrantom, na specjalnym szczycie w sprawie uchodźców domagały się działania ze strony rządu w Berlinie. - Przyjęliśmy wielu uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Niemczech, wspierani przez niesamowitą liczbę wolontariuszy. Obecnie mamy zarejestrowanych około miliona ukraińskich uchodźców. Najwięcej w Unii Europejskiej. Jednocześnie rośnie liczba osób ubiegających się o azyl w Niemczech, pochodzących z innych krajów - oświadczył Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

Tuż po tym, jak w lutym 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa rosyjska inwazja na Ukrainę, Unia Europejska uruchomiła mechanizm kryzysowy, który przyznaje tymczasową ochronę uchodźcom z Ukrainy bez konieczności ubiegania się o azyl.

Z takiej ochrony najwięcej Ukraińców - ponad milion - skorzystało w Niemczech, nieco mniej w Polsce. Do tego do Niemiec znowu ściąga coraz więcej imigrantów z Syrii, Afganistanu czy Turcji. Tylko w 2023 roku w Niemczech może zostać złożonych 300 tysięcy wniosków o azyl. "Ta liczba stanowi wyzwanie dla Republiki Federalnej: brakuje mieszkań, kursów języka niemieckiego, miejsc w przedszkolach" - pisze dziennik "Tagesspiegel". Kanclerz Niemiec obiecuje dodatkowe pieniądze. - Nasza umowa przewiduje, że rząd zmobilizuje dodatkowy miliard euro ponad to, co już udostępnia. Pieniądze zostaną przeznaczone na cyfryzację urzędów imigracyjnych i wsparcie dla lokalnej administracji - zapowiedział kanclerz Niemiec.

Dodatkowo rząd federalny poszerzył listę tak zwanych krajów bezpiecznych, czyli takich, do których można odsyłać imigrantów. Chce też zwiększyć liczbę deportacji. Uchodźcy z Ukrainy, w większości kobiety i dzieci, są chwaleni za to, że sami szukają mieszkania, pracują, nie zdają się całkowicie na pomoc państwa. Mimo to rośnie wobec nich opór społeczeństwa, zwłaszcza na terenach byłej NRD.

Skrajnie prawicowa fala

Niechęć do uchodźców podsyca skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec. AfD jest przeciwna sankcjom nałożonym na Rosję. Po inwazji Putina na Ukrainę przebrała się w pacyfistyczne szaty i krytykuje inne partie za wsparcie dla Kijowa. - Nie ma znaczenia, czy są zieloni, czarni czy czerwoni. Są podżegaczami wojennymi - uważa Björn Höcke, szef AfD w Turyngii.

Według "The Washington Post" Kreml chciał wykorzystać AfD do utworzenia w Niemczech koalicji mającej na celu osłabienie europejskiego poparcia dla Ukrainy. Mimo takich doniesień AfD cieszy się rekordową popularnością. Z 16-procentowym poparciem jest trzecią siłą polityczną w Niemczech. Wyprzedza nawet współrządzących Zielonych. Antyimigracyjna, antyunijna, antypolska AfD zyskuje wyborców również dlatego, że stawia na sprzeciw wobec polityki klimatycznej. - Ludzie chcą rozwiązań opartych na zdrowym rozsądku. Zamiast tego dostają pomysły forsowane przez ekolobbystów - twierdzi Alice Weidel, współprzewodnicząca AfD.

Pod koniec kwietnia niemiecka służba kontrwywiadu uznała młodzieżówkę AfD za szerzycieli prawicowego ekstremizmu. W uzasadnieniu można przeczytać między innymi, że "Junge Alternative propaguje rasową koncepcję społeczeństwa opartą na założeniach biologicznych". To koncepcja propagowana przez nazistowskie Niemcy. Zakładająca między innymi, że Polacy są podludźmi. Przedstawiciele młodzieżówki AfD gościli w polskim Sejmie na zaproszenie Konfederacji - konkretnie posła Grzegorza Brauna.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS