Skrajnie prawicowa AfD zyskuje w Niemczech na popularności. Jej retoryka trafia na podatny grunt

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec jest trzecią siłą polityczną w Niemczech, jak wynika z najnowszych sondaży. Antyimigranckie i prorosyjskie hasła AfD coraz częściej przemawiają do Niemców, szczególnie tych na wschodzie. Kilkanaście dni temu niemiecka służba kontrwywiadu uznała młodzieżówkę AfD za organizację propagującą prawicowy ekstremizm. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Nie damy rady przyjmować więcej uchodźców, kraj pęka w szwach - alarmują władze niemieckich landów. Brandenburgia i Saksonia domagają się nawet przywrócenia kontroli na granicy z Polską i Czechami. Kraje związkowe, na których spoczywa obowiązek udzielenia pomocy imigrantom, na specjalnym szczycie w sprawie uchodźców domagały się działania ze strony rządu w Berlinie. - Przyjęliśmy wielu uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Niemczech, wspierani przez niesamowitą liczbę wolontariuszy. Obecnie mamy zarejestrowanych około miliona ukraińskich uchodźców. Najwięcej w Unii Europejskiej. Jednocześnie rośnie liczba osób ubiegających się o azyl w Niemczech, pochodzących z innych krajów - oświadczył Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

Tuż po tym, jak w lutym 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa rosyjska inwazja na Ukrainę, Unia Europejska uruchomiła mechanizm kryzysowy, który przyznaje tymczasową ochronę uchodźcom z Ukrainy bez konieczności ubiegania się o azyl.

Z takiej ochrony najwięcej Ukraińców - ponad milion - skorzystało w Niemczech, nieco mniej w Polsce. Do tego do Niemiec znowu ściąga coraz więcej imigrantów z Syrii, Afganistanu czy Turcji. Tylko w 2023 roku w Niemczech może zostać złożonych 300 tysięcy wniosków o azyl. "Ta liczba stanowi wyzwanie dla Republiki Federalnej: brakuje mieszkań, kursów języka niemieckiego, miejsc w przedszkolach" - pisze dziennik "Tagesspiegel". Kanclerz Niemiec obiecuje dodatkowe pieniądze. - Nasza umowa przewiduje, że rząd zmobilizuje dodatkowy miliard euro ponad to, co już udostępnia. Pieniądze zostaną przeznaczone na cyfryzację urzędów imigracyjnych i wsparcie dla lokalnej administracji - zapowiedział kanclerz Niemiec.

Dodatkowo rząd federalny poszerzył listę tak zwanych krajów bezpiecznych, czyli takich, do których można odsyłać imigrantów. Chce też zwiększyć liczbę deportacji. Uchodźcy z Ukrainy, w większości kobiety i dzieci, są chwaleni za to, że sami szukają mieszkania, pracują, nie zdają się całkowicie na pomoc państwa. Mimo to rośnie wobec nich opór społeczeństwa, zwłaszcza na terenach byłej NRD.

Skrajnie prawicowa fala

Niechęć do uchodźców podsyca skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec. AfD jest przeciwna sankcjom nałożonym na Rosję. Po inwazji Putina na Ukrainę przebrała się w pacyfistyczne szaty i krytykuje inne partie za wsparcie dla Kijowa. - Nie ma znaczenia, czy są zieloni, czarni czy czerwoni. Są podżegaczami wojennymi - uważa Björn Höcke, szef AfD w Turyngii.

Według "The Washington Post" Kreml chciał wykorzystać AfD do utworzenia w Niemczech koalicji mającej na celu osłabienie europejskiego poparcia dla Ukrainy. Mimo takich doniesień AfD cieszy się rekordową popularnością. Z 16-procentowym poparciem jest trzecią siłą polityczną w Niemczech. Wyprzedza nawet współrządzących Zielonych. Antyimigracyjna, antyunijna, antypolska AfD zyskuje wyborców również dlatego, że stawia na sprzeciw wobec polityki klimatycznej. - Ludzie chcą rozwiązań opartych na zdrowym rozsądku. Zamiast tego dostają pomysły forsowane przez ekolobbystów - twierdzi Alice Weidel, współprzewodnicząca AfD.

Pod koniec kwietnia niemiecka służba kontrwywiadu uznała młodzieżówkę AfD za szerzycieli prawicowego ekstremizmu. W uzasadnieniu można przeczytać między innymi, że "Junge Alternative propaguje rasową koncepcję społeczeństwa opartą na założeniach biologicznych". To koncepcja propagowana przez nazistowskie Niemcy. Zakładająca między innymi, że Polacy są podludźmi. Przedstawiciele młodzieżówki AfD gościli w polskim Sejmie na zaproszenie Konfederacji - konkretnie posła Grzegorza Brauna.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki w dwóch osobach, bo jest także Tadeuszem Batyrem. To jego pseudonim i pod tym pseudonimem napisał biografię znanego gangstera. Jak ujawnili dziennikarze Onetu, wydał ją osiem lat temu i sporo od tego czasu zrobił, by ukryć, że to właśnie on jest jej autorem.

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Źródło:
Fakty TVN

- Ten okręt jest jak Nowy Jork, nigdy nie śpi - mówi oficer jednego z okrętów podczas operacji "Zatoka na Bałtyku". Na falach, na morzu też pracują polskie służby, bo zdarza się, że muszą przepędzać podejrzane statki. Na przykład takie, które kręcą się w pobliżu rury platformy wiertniczej. 

Operacja Zatoka na Bałtyku. "Musimy cały czas czuwać, bo wróg nie śpi nigdy"

Operacja Zatoka na Bałtyku. "Musimy cały czas czuwać, bo wróg nie śpi nigdy"

Źródło:
Fakty TVN

Wróciła potencjalnie groźna dla prezesa PiS sprawa budowy w Warszawie dwóch wież i domniemanej łapówki. Prokuratura uznała, że poprzednia władza zamiotła sprawę pod dywan. Wśród świadków zeznawała Barbara Skrzypek, emerytowana bliska współpracowniczka prezesa. Trzy dni później zmarła. Jarosław Kaczyński ogłosił, że padła ofiarą łotrów.

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu doszło do tragicznego wypadku, gdzie zginął niepełnoletni kierowca. Nie miał prawa jazdy - był na to zbyt młody. Trzech jego pasażerów trafiło do szpitala. W 2023 roku dzieci i nastolatkowie od siedmiu do 17 lat spowodowali w Polsce 477 wypadków drogowych. - W przypadku wypadków spowodowanych przez młodych kierowców ponad 35 procent to wypadki spowodowane przez nadmierną, niedostosowaną do warunków ruchu prędkość - przekazał nadkomisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

477 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych. Niepełnoletni za kierownicą "nie zdają sobie sprawy z wagi wykroczenia" 

477 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych. Niepełnoletni za kierownicą "nie zdają sobie sprawy z wagi wykroczenia" 

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sam początek przesłuchania to odbieranie danych, a potem bardzo powoli zadaje się pytania, jest tak zwana swobodna wypowiedź. Świadek odpowiada, ktoś protokołuje, to trwa - tłumaczył w "Faktach po Faktach" mecenas Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Komentował sprawę śmierci Barbary Skrzypek, którą politycy PiS usiłują powiązać z przesłuchaniem, jakie odbyła kilka dni wcześniej.

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Źródło:
TVN24

- Pan marszałek Hołownia wziął urlop na dwa kolejne posiedzenia Sejmu, a potem podejmie decyzję, co dalej - powiedział Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga). W "Faktach po Faktach" wraz z Moniką Rosą (Koalicja Obywatelska) komentował także postępy w pracach nad zmianą prawa aborcyjnego.

Kto zastąpi marszałka Hołownię podczas urlopu? "Wskazał mnie"

Kto zastąpi marszałka Hołownię podczas urlopu? "Wskazał mnie"

Źródło:
TVN24

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS