Turcy mają dość inflacji. Erdogan może stracić władzę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzęsienie ziemi i problemy gospodarcze pomogły mu dojść do władzy, a teraz - dwie dekady później - z tych samych powodów może ją utracić. W niedzielę Recep Tayyip Erdogan ponownie zawalczy o prezydenturę. On i jego główny rywal Kemal Kilicdaroglu idą łeb w łeb w sondażach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Hakim prowadzi od lat zakład fryzjerski w Stambule. Jeszcze do niedawna miał dwóch pracowników, ale ze względu na rosnące koszty utrzymania musiał ich zwolnić. Dziś Hakim musi radzić sobie sam. Za swoje problemy obwinia prezydenta Erdogana, na którego głosował w ostatnich wyborach. - Chciałbym, żeby ceny paliwa spadły, żeby zmalała inflacja. Chcę wrócić do życia, na które mogłem sobie pozwolić 5-6 lat temu. Chcę móc wybrać się na piknik, czy pojechać na wakacje za granicę - mówi Hakim Ekinci, fryzjer i mieszkaniec Stambułu.

Drożyzna pozostaje palącą kwestią dla wielu obywateli. W 2022 roku inflacja w Turcji przekroczyła 85 procent. Dziś - według oficjalnych danych prezentowanych przez władze - wynosi niespełna 44 procent, ale zdaniem wielu - zarówno ekspertów, jak i obywateli - statystyki rządowe mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. - Dane podawane przez Turecki Instytut Statystyczny nie są prawdziwe. Ceny są 3-4 razy wyższe, niż podają urzędnicy. Czujemy ogromną presję. Pracowaliśmy latami, płaciliśmy podatki, a teraz nie mamy chwili spokoju - mówi Mehmet Abdullah Bakar, mieszkaniec Stambułu.

W ostatnich miesiącach turecki rząd podniósł płacę minimalną i wydał rekordowe kwoty na pomoc socjalną, ale polityka cięcia stóp procentowych w obliczu gwałtownie rosnącej inflacji doprowadziła do pogłębienia kryzysu. - Jesteśmy biedni. Nie stać nas na kupno mięsa. Cieszymy się, kiedy uda nam się kupić trochę warzyw. Chcemy, żeby ceny spadły - wyznaje Halime Duman, mieszkanka Stambułu.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na nagraniach archiwalnych
Prezydent Turcji Recep Tayyip ErdoganReuters Archive

Historyczne wybory w Turcji

O tym, jak będzie wyglądała przyszłość Turcji, jej obywatele zadecydują w niedzielę 14 maja podczas wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Po ponad 20 latach rządów Recep Tayyip Erdoğan ponownie zawalczy o władzę. Eksperci twierdzą, że lutowe trzęsienia ziemi, które spowodowały straty szacowane na ponad sto miliardów dolarów oraz wysoka inflacja, mogą utrudnić mu reelekcję. - Turcy mocno dostali po kieszeniach, dlatego Erdogan nie jest pewny zwycięstwa w tych wyborach - wyjaśnia Birol Baskan, politolog.

Uprawnionych do głosowania jest ponad 60 milionów ludzi, z czego około 6 milionów pójdzie do urn po raz pierwszy w życiu. - Martwię się o wolność słowa. Boję się, kiedy udostępniam posty w mediach społecznościowych - zdradza Yunus Efe, mieszkaniec Stambułu.

Według Human Rights Watch każdego roku tureckie służby za treści publikowane w mediach społecznościowych aresztują i ścigają tysiące ludzi. Oskarża się ich o zniesławienie i obrazę prezydenta oraz szerzenie propagandy terrorystycznej. Ankara twierdzi, że w ten sposób walczy z dezinformacją szerzącą się w mediach i internecie. - Młodym ludziom nie podoba się to, że Erdogan próbuje utrzymać w społeczeństwie konserwatywny styl życia - tłumaczy Erman Bakirci, politolog.

Kemal Kilicdaroglu ma szansę wygrać

Po reformach przeprowadzonych przez Erdogana wybierany na 5-letnią kadencję prezydent w swoich rękach skupia praktycznie całą władzę. Jest nie tylko głową państwa, ale też szefem rządu.

Głównym rywalem obecnego prezydenta jest Kemal Kilicdaroglu, który obiecuje między innymi naprawę gospodarki, walkę o równość płci i reformę sądownictwa. Według ostatnich sondaży Kilicdaroglu ma niewielką przewagę nad Erdoganem. Wielu młodych wyborców deklaruje, że to na niego odda swój głos. - Wierzę, że młodzi ludzie mają szansę coś zmienić. Wielu myśli podobnie. Edukacja i gospodarka są w bardzo złym stanie. Młodzi wyborcy swoimi głosami mogą zapobiec pogorszeniu sytuacji - zapewnia Berivan, mieszkanka Stambułu.

Żeby wygrać w pierwszej turze kandydat musi uzyskać ponad 50 procent głosów. Jeśli tak się nie stanie - na co wskazują sondaże - dwóch kandydatów z największym poparciem zmierzy się w drugiej turze 28 maja. Według światowych mediów nadchodzące wybory będą jednymi z najważniejszych we współczesnej historii Turcji.

Lider tureckiej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) Kemal Kilicdaroglu
Lider tureckiej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) Kemal KilicdarogluReuters Archive

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN