Turcy mają dość inflacji. Erdogan może stracić władzę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzęsienie ziemi i problemy gospodarcze pomogły mu dojść do władzy, a teraz - dwie dekady później - z tych samych powodów może ją utracić. W niedzielę Recep Tayyip Erdogan ponownie zawalczy o prezydenturę. On i jego główny rywal Kemal Kilicdaroglu idą łeb w łeb w sondażach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Hakim prowadzi od lat zakład fryzjerski w Stambule. Jeszcze do niedawna miał dwóch pracowników, ale ze względu na rosnące koszty utrzymania musiał ich zwolnić. Dziś Hakim musi radzić sobie sam. Za swoje problemy obwinia prezydenta Erdogana, na którego głosował w ostatnich wyborach. - Chciałbym, żeby ceny paliwa spadły, żeby zmalała inflacja. Chcę wrócić do życia, na które mogłem sobie pozwolić 5-6 lat temu. Chcę móc wybrać się na piknik, czy pojechać na wakacje za granicę - mówi Hakim Ekinci, fryzjer i mieszkaniec Stambułu.

Drożyzna pozostaje palącą kwestią dla wielu obywateli. W 2022 roku inflacja w Turcji przekroczyła 85 procent. Dziś - według oficjalnych danych prezentowanych przez władze - wynosi niespełna 44 procent, ale zdaniem wielu - zarówno ekspertów, jak i obywateli - statystyki rządowe mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. - Dane podawane przez Turecki Instytut Statystyczny nie są prawdziwe. Ceny są 3-4 razy wyższe, niż podają urzędnicy. Czujemy ogromną presję. Pracowaliśmy latami, płaciliśmy podatki, a teraz nie mamy chwili spokoju - mówi Mehmet Abdullah Bakar, mieszkaniec Stambułu.

W ostatnich miesiącach turecki rząd podniósł płacę minimalną i wydał rekordowe kwoty na pomoc socjalną, ale polityka cięcia stóp procentowych w obliczu gwałtownie rosnącej inflacji doprowadziła do pogłębienia kryzysu. - Jesteśmy biedni. Nie stać nas na kupno mięsa. Cieszymy się, kiedy uda nam się kupić trochę warzyw. Chcemy, żeby ceny spadły - wyznaje Halime Duman, mieszkanka Stambułu.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na nagraniach archiwalnych
Prezydent Turcji Recep Tayyip ErdoganReuters Archive

Historyczne wybory w Turcji

O tym, jak będzie wyglądała przyszłość Turcji, jej obywatele zadecydują w niedzielę 14 maja podczas wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Po ponad 20 latach rządów Recep Tayyip Erdoğan ponownie zawalczy o władzę. Eksperci twierdzą, że lutowe trzęsienia ziemi, które spowodowały straty szacowane na ponad sto miliardów dolarów oraz wysoka inflacja, mogą utrudnić mu reelekcję. - Turcy mocno dostali po kieszeniach, dlatego Erdogan nie jest pewny zwycięstwa w tych wyborach - wyjaśnia Birol Baskan, politolog.

Uprawnionych do głosowania jest ponad 60 milionów ludzi, z czego około 6 milionów pójdzie do urn po raz pierwszy w życiu. - Martwię się o wolność słowa. Boję się, kiedy udostępniam posty w mediach społecznościowych - zdradza Yunus Efe, mieszkaniec Stambułu.

Według Human Rights Watch każdego roku tureckie służby za treści publikowane w mediach społecznościowych aresztują i ścigają tysiące ludzi. Oskarża się ich o zniesławienie i obrazę prezydenta oraz szerzenie propagandy terrorystycznej. Ankara twierdzi, że w ten sposób walczy z dezinformacją szerzącą się w mediach i internecie. - Młodym ludziom nie podoba się to, że Erdogan próbuje utrzymać w społeczeństwie konserwatywny styl życia - tłumaczy Erman Bakirci, politolog.

Kemal Kilicdaroglu ma szansę wygrać

Po reformach przeprowadzonych przez Erdogana wybierany na 5-letnią kadencję prezydent w swoich rękach skupia praktycznie całą władzę. Jest nie tylko głową państwa, ale też szefem rządu.

Głównym rywalem obecnego prezydenta jest Kemal Kilicdaroglu, który obiecuje między innymi naprawę gospodarki, walkę o równość płci i reformę sądownictwa. Według ostatnich sondaży Kilicdaroglu ma niewielką przewagę nad Erdoganem. Wielu młodych wyborców deklaruje, że to na niego odda swój głos. - Wierzę, że młodzi ludzie mają szansę coś zmienić. Wielu myśli podobnie. Edukacja i gospodarka są w bardzo złym stanie. Młodzi wyborcy swoimi głosami mogą zapobiec pogorszeniu sytuacji - zapewnia Berivan, mieszkanka Stambułu.

Żeby wygrać w pierwszej turze kandydat musi uzyskać ponad 50 procent głosów. Jeśli tak się nie stanie - na co wskazują sondaże - dwóch kandydatów z największym poparciem zmierzy się w drugiej turze 28 maja. Według światowych mediów nadchodzące wybory będą jednymi z najważniejszych we współczesnej historii Turcji.

Lider tureckiej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) Kemal Kilicdaroglu
Lider tureckiej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) Kemal KilicdarogluReuters Archive

Autorka/Autor:Justyna Kazimierczak

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS