Nie trzeba samemu rzucać palenia. W Belgii można to zrobić z drugą osobą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Maj bez papierosa - taką akcję promuje Belgijska Fundacja Walki z Rakiem. To miesięczne wyzwanie, aby zerwać z nałogiem z pomocą bliskiej osoby. Okazuje się, że takie wsparcie wielokrotnie zwiększa szansę na rzucenie palenia. Tylko w tym roku w projekcie wzięło udział 9 tysięcy osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

To już tydzień, odkąd Nicolas ostatni raz sięgnął po papierosa. Już czuje pierwsze pozytywne skutki odstawienia nikotyny. - Często ćwiczę na orbitreku i mierzę puls za pomocą zegarka. Cóż, po tygodniu była naprawdę duża różnica w pracy serca - mówi Nicolas Cuissart, uczestnik projektu "Buddy Deal".

Mężczyzna palił, odkąd ukończył 18. rok życia. Od tamtej pory próbował rzucać palenie kilkanaście razy. Dziś nie jest w tym sam - wspiera go Sophie. - Chodzi o pomoc na pierwszym etapie. Oczywiście wola palacza, by rzucić, jest niezbędna. Obecność kolegi czy koleżanki na starcie polega na tym, żeby od czasu do czasu wykonać do niego telefon lub wysłać krótką wiadomość - wyjaśnia Sophie Adam, koleżanka Nicolasa.

Oboje wzięli udział w projekcie belgijskiej fundacji zajmującej się walką z rakiem. Podjęli miesięczne wyzwanie, aby zerwać z nałogiem nikotynowym z pomocą bliskiej osoby. - Wysyła mi kawały, odpisuje na moje desperackie wiadomości, gdy chcę zapalić. Odpisuje, gdy budzę się w nocy lub mam napady lęku - mówi Nicolas.

Coraz więcej Polaków sięga po papierosy. "Ponad połowa licealistów już miała za sobą inicjację palenia"
Coraz więcej Polaków sięga po papierosy. "Ponad połowa licealistów już miała za sobą inicjację palenia"Choć o fatalnych skutkach, jakie niesie za sobą ten nałóg, wiadomo nie od dziś, to wciąż miliony Polaków palą, i to więcej niż w poprzednich latach. Tak wynika z raportu ekspertów Polskiej Akademii Nauk.Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24

Większe szanse na rzucenie palenia

Według Belgijskiej Fundacji Walki z Rakiem takie wsparcie pozwala palaczowi zwielokrotnić szansę na rzucenie palenia. - Zdaliśmy sobie sprawę, że jeden miesiąc bez papierosa daje pięciokrotnie większą szansę na całkowite rzucenie palenia. Dodatkowo z pomocą profesjonalisty te szanse rosną trzykrotnie. A kiedy pytamy ludzi, którzy rzucili palenie, kto im pomógł, zawsze odpowiadają, że ktoś bliski, członek rodziny, przyjaciel, dziewczyna - mówi Veronique Le Ray z Belgijskiej Fundacji Walki z Rakiem.

Anne w ramach promowanego w Belgii "maja bez papierosa" wzięła udział w wyzwaniu już rok temu. Wsparciem była dla niej córka. - Wspierała mnie bardzo. Bardzo mi pomogła. Była dzielna i wytrwała. To wszystko chyba dzięki miłości - przyznaje Anne Bontenbal, była palaczka.

W tym roku w projekcie wzięło udział dziewięć tysięcy osób. Belgijska Najwyższa Rada Zdrowia - będąca ciałem doradczym ministra zdrowia tego kraju - kilka dni temu zaproponowała też, by w papierosach zakazać stosowania filtrów. - U palacza papierosów z filtrem rozwijają się też inne typy nowotworów płuc - wyjaśnia Nicolas Van Larebeke, onkolog z Uniwersytetu Gandawskiego.

16.02.2023 | Służby rozbiły grupę odpowiedzialną za przemyt papierosów. Wśród zatrzymanych są celnicy
16.02.2023 | Służby rozbiły grupę odpowiedzialną za przemyt papierosów. Wśród zatrzymanych są celnicyPrzemycali papierosy z Białorusi do Polski. Przez granicę przerzucili kontrabandę o wartości 440 milionów złotych. Służbom udało się rozbić grupę. Zatrzymano 18 osób, w tym siedmiu funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z przejścia granicznego w Bobrownikach.Dariusz Łapiński | Fakty TVN

Szkodliwe filtry

Według raportu opublikowanego przez Najwyższą Radę Zdrowia filtry dają fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Powodują, że palacze głębiej zaciągają się dymem. Ponadto zanieczyszczają środowisko.

Szacuje się, że do środowiska trafia aż 65 procent wszystkich niedopałków. Wprowadzenie papierosów z filtrem w latach pięćdziesiątych XX wieku spowodowało głębsze wdychanie dymu, a tym samym wyższe dawki toksycznych substancji w drogach oddechowych, co upowszechniło występowanie gruczolakoraka.

Firmy tytoniowe są przeciwko temu pomysłowi, przekonując, że po wycofaniu papierosów z filtrem rynek zaleją nielegalne wyroby. - Oznaczałoby to, że żaden produkt nie mógłby trafić teraz na rynek. To byłoby bardzo destrukcyjne, otworzyłoby drzwi do nielegalnego handlu. Na rynek i tak na pewno trafiałyby papierosy z filtrem, tylko z nielegalnych źródeł - mówi Philippe Deraedt z firmy Philip Morris.

Do apelu Belgów dołączyli też duńscy eksperci. - Sugerujemy, aby zakazać filtrów papierosowych. Filtry papierosowe nie przynoszą żadnych korzyści zdrowotnych, a powodują znaczne zanieczyszczenie. Wierzymy też, że takie posunięcie sprawiłoby, że mniej dzieci i młodzieży sięgnie po papierosa - twierdzi Niels Them Kjaer z Fundacji Antynikotynowej.

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS