Nie trzeba samemu rzucać palenia. W Belgii można to zrobić z drugą osobą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Maj bez papierosa - taką akcję promuje Belgijska Fundacja Walki z Rakiem. To miesięczne wyzwanie, aby zerwać z nałogiem z pomocą bliskiej osoby. Okazuje się, że takie wsparcie wielokrotnie zwiększa szansę na rzucenie palenia. Tylko w tym roku w projekcie wzięło udział 9 tysięcy osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

To już tydzień, odkąd Nicolas ostatni raz sięgnął po papierosa. Już czuje pierwsze pozytywne skutki odstawienia nikotyny. - Często ćwiczę na orbitreku i mierzę puls za pomocą zegarka. Cóż, po tygodniu była naprawdę duża różnica w pracy serca - mówi Nicolas Cuissart, uczestnik projektu "Buddy Deal".

Mężczyzna palił, odkąd ukończył 18. rok życia. Od tamtej pory próbował rzucać palenie kilkanaście razy. Dziś nie jest w tym sam - wspiera go Sophie. - Chodzi o pomoc na pierwszym etapie. Oczywiście wola palacza, by rzucić, jest niezbędna. Obecność kolegi czy koleżanki na starcie polega na tym, żeby od czasu do czasu wykonać do niego telefon lub wysłać krótką wiadomość - wyjaśnia Sophie Adam, koleżanka Nicolasa.

Oboje wzięli udział w projekcie belgijskiej fundacji zajmującej się walką z rakiem. Podjęli miesięczne wyzwanie, aby zerwać z nałogiem nikotynowym z pomocą bliskiej osoby. - Wysyła mi kawały, odpisuje na moje desperackie wiadomości, gdy chcę zapalić. Odpisuje, gdy budzę się w nocy lub mam napady lęku - mówi Nicolas.

Coraz więcej Polaków sięga po papierosy. "Ponad połowa licealistów już miała za sobą inicjację palenia"
Coraz więcej Polaków sięga po papierosy. "Ponad połowa licealistów już miała za sobą inicjację palenia"Choć o fatalnych skutkach, jakie niesie za sobą ten nałóg, wiadomo nie od dziś, to wciąż miliony Polaków palą, i to więcej niż w poprzednich latach. Tak wynika z raportu ekspertów Polskiej Akademii Nauk.Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24

Większe szanse na rzucenie palenia

Według Belgijskiej Fundacji Walki z Rakiem takie wsparcie pozwala palaczowi zwielokrotnić szansę na rzucenie palenia. - Zdaliśmy sobie sprawę, że jeden miesiąc bez papierosa daje pięciokrotnie większą szansę na całkowite rzucenie palenia. Dodatkowo z pomocą profesjonalisty te szanse rosną trzykrotnie. A kiedy pytamy ludzi, którzy rzucili palenie, kto im pomógł, zawsze odpowiadają, że ktoś bliski, członek rodziny, przyjaciel, dziewczyna - mówi Veronique Le Ray z Belgijskiej Fundacji Walki z Rakiem.

Anne w ramach promowanego w Belgii "maja bez papierosa" wzięła udział w wyzwaniu już rok temu. Wsparciem była dla niej córka. - Wspierała mnie bardzo. Bardzo mi pomogła. Była dzielna i wytrwała. To wszystko chyba dzięki miłości - przyznaje Anne Bontenbal, była palaczka.

W tym roku w projekcie wzięło udział dziewięć tysięcy osób. Belgijska Najwyższa Rada Zdrowia - będąca ciałem doradczym ministra zdrowia tego kraju - kilka dni temu zaproponowała też, by w papierosach zakazać stosowania filtrów. - U palacza papierosów z filtrem rozwijają się też inne typy nowotworów płuc - wyjaśnia Nicolas Van Larebeke, onkolog z Uniwersytetu Gandawskiego.

16.02.2023 | Służby rozbiły grupę odpowiedzialną za przemyt papierosów. Wśród zatrzymanych są celnicy
16.02.2023 | Służby rozbiły grupę odpowiedzialną za przemyt papierosów. Wśród zatrzymanych są celnicyPrzemycali papierosy z Białorusi do Polski. Przez granicę przerzucili kontrabandę o wartości 440 milionów złotych. Służbom udało się rozbić grupę. Zatrzymano 18 osób, w tym siedmiu funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z przejścia granicznego w Bobrownikach.Dariusz Łapiński | Fakty TVN

Szkodliwe filtry

Według raportu opublikowanego przez Najwyższą Radę Zdrowia filtry dają fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Powodują, że palacze głębiej zaciągają się dymem. Ponadto zanieczyszczają środowisko.

Szacuje się, że do środowiska trafia aż 65 procent wszystkich niedopałków. Wprowadzenie papierosów z filtrem w latach pięćdziesiątych XX wieku spowodowało głębsze wdychanie dymu, a tym samym wyższe dawki toksycznych substancji w drogach oddechowych, co upowszechniło występowanie gruczolakoraka.

Firmy tytoniowe są przeciwko temu pomysłowi, przekonując, że po wycofaniu papierosów z filtrem rynek zaleją nielegalne wyroby. - Oznaczałoby to, że żaden produkt nie mógłby trafić teraz na rynek. To byłoby bardzo destrukcyjne, otworzyłoby drzwi do nielegalnego handlu. Na rynek i tak na pewno trafiałyby papierosy z filtrem, tylko z nielegalnych źródeł - mówi Philippe Deraedt z firmy Philip Morris.

Do apelu Belgów dołączyli też duńscy eksperci. - Sugerujemy, aby zakazać filtrów papierosowych. Filtry papierosowe nie przynoszą żadnych korzyści zdrowotnych, a powodują znaczne zanieczyszczenie. Wierzymy też, że takie posunięcie sprawiłoby, że mniej dzieci i młodzieży sięgnie po papierosa - twierdzi Niels Them Kjaer z Fundacji Antynikotynowej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS