Nie trzeba samemu rzucać palenia. W Belgii można to zrobić z drugą osobą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Maj bez papierosa - taką akcję promuje Belgijska Fundacja Walki z Rakiem. To miesięczne wyzwanie, aby zerwać z nałogiem z pomocą bliskiej osoby. Okazuje się, że takie wsparcie wielokrotnie zwiększa szansę na rzucenie palenia. Tylko w tym roku w projekcie wzięło udział 9 tysięcy osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

To już tydzień, odkąd Nicolas ostatni raz sięgnął po papierosa. Już czuje pierwsze pozytywne skutki odstawienia nikotyny. - Często ćwiczę na orbitreku i mierzę puls za pomocą zegarka. Cóż, po tygodniu była naprawdę duża różnica w pracy serca - mówi Nicolas Cuissart, uczestnik projektu "Buddy Deal".

Mężczyzna palił, odkąd ukończył 18. rok życia. Od tamtej pory próbował rzucać palenie kilkanaście razy. Dziś nie jest w tym sam - wspiera go Sophie. - Chodzi o pomoc na pierwszym etapie. Oczywiście wola palacza, by rzucić, jest niezbędna. Obecność kolegi czy koleżanki na starcie polega na tym, żeby od czasu do czasu wykonać do niego telefon lub wysłać krótką wiadomość - wyjaśnia Sophie Adam, koleżanka Nicolasa.

Oboje wzięli udział w projekcie belgijskiej fundacji zajmującej się walką z rakiem. Podjęli miesięczne wyzwanie, aby zerwać z nałogiem nikotynowym z pomocą bliskiej osoby. - Wysyła mi kawały, odpisuje na moje desperackie wiadomości, gdy chcę zapalić. Odpisuje, gdy budzę się w nocy lub mam napady lęku - mówi Nicolas.

Coraz więcej Polaków sięga po papierosy. "Ponad połowa licealistów już miała za sobą inicjację palenia"
Coraz więcej Polaków sięga po papierosy. "Ponad połowa licealistów już miała za sobą inicjację palenia"Choć o fatalnych skutkach, jakie niesie za sobą ten nałóg, wiadomo nie od dziś, to wciąż miliony Polaków palą, i to więcej niż w poprzednich latach. Tak wynika z raportu ekspertów Polskiej Akademii Nauk.Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24

Większe szanse na rzucenie palenia

Według Belgijskiej Fundacji Walki z Rakiem takie wsparcie pozwala palaczowi zwielokrotnić szansę na rzucenie palenia. - Zdaliśmy sobie sprawę, że jeden miesiąc bez papierosa daje pięciokrotnie większą szansę na całkowite rzucenie palenia. Dodatkowo z pomocą profesjonalisty te szanse rosną trzykrotnie. A kiedy pytamy ludzi, którzy rzucili palenie, kto im pomógł, zawsze odpowiadają, że ktoś bliski, członek rodziny, przyjaciel, dziewczyna - mówi Veronique Le Ray z Belgijskiej Fundacji Walki z Rakiem.

Anne w ramach promowanego w Belgii "maja bez papierosa" wzięła udział w wyzwaniu już rok temu. Wsparciem była dla niej córka. - Wspierała mnie bardzo. Bardzo mi pomogła. Była dzielna i wytrwała. To wszystko chyba dzięki miłości - przyznaje Anne Bontenbal, była palaczka.

W tym roku w projekcie wzięło udział dziewięć tysięcy osób. Belgijska Najwyższa Rada Zdrowia - będąca ciałem doradczym ministra zdrowia tego kraju - kilka dni temu zaproponowała też, by w papierosach zakazać stosowania filtrów. - U palacza papierosów z filtrem rozwijają się też inne typy nowotworów płuc - wyjaśnia Nicolas Van Larebeke, onkolog z Uniwersytetu Gandawskiego.

16.02.2023 | Służby rozbiły grupę odpowiedzialną za przemyt papierosów. Wśród zatrzymanych są celnicy
16.02.2023 | Służby rozbiły grupę odpowiedzialną za przemyt papierosów. Wśród zatrzymanych są celnicyPrzemycali papierosy z Białorusi do Polski. Przez granicę przerzucili kontrabandę o wartości 440 milionów złotych. Służbom udało się rozbić grupę. Zatrzymano 18 osób, w tym siedmiu funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z przejścia granicznego w Bobrownikach.Dariusz Łapiński | Fakty TVN

Szkodliwe filtry

Według raportu opublikowanego przez Najwyższą Radę Zdrowia filtry dają fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Powodują, że palacze głębiej zaciągają się dymem. Ponadto zanieczyszczają środowisko.

Szacuje się, że do środowiska trafia aż 65 procent wszystkich niedopałków. Wprowadzenie papierosów z filtrem w latach pięćdziesiątych XX wieku spowodowało głębsze wdychanie dymu, a tym samym wyższe dawki toksycznych substancji w drogach oddechowych, co upowszechniło występowanie gruczolakoraka.

Firmy tytoniowe są przeciwko temu pomysłowi, przekonując, że po wycofaniu papierosów z filtrem rynek zaleją nielegalne wyroby. - Oznaczałoby to, że żaden produkt nie mógłby trafić teraz na rynek. To byłoby bardzo destrukcyjne, otworzyłoby drzwi do nielegalnego handlu. Na rynek i tak na pewno trafiałyby papierosy z filtrem, tylko z nielegalnych źródeł - mówi Philippe Deraedt z firmy Philip Morris.

Do apelu Belgów dołączyli też duńscy eksperci. - Sugerujemy, aby zakazać filtrów papierosowych. Filtry papierosowe nie przynoszą żadnych korzyści zdrowotnych, a powodują znaczne zanieczyszczenie. Wierzymy też, że takie posunięcie sprawiłoby, że mniej dzieci i młodzieży sięgnie po papierosa - twierdzi Niels Them Kjaer z Fundacji Antynikotynowej.

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Roman Giertych nie wziął udział w głosowaniu nad projektami w sprawie aborcji w Sejmie. Twierdzi, że "z bardzo ważnej przyczyny". Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji rozpocznie prace od wysłuchania publicznego. Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji, chce oddać głos kobietom, a potem zająć się depenalizacją, czyli zniesieniem kar.

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Źródło:
Fakty TVN

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Banksy tworzy szablon, pryska farbą i znika, a wszyscy przystają i mówią: to jest wyjątkowe. W Londynie została otwarta wystawa, na której zgromadzono wyjątkowo dużą liczbę jego prac.

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Źródło:
Fakty TVN

Żydowskie Muzeum Galicja na stałe wpisało się w polsko-żydowski krajobraz Krakowa. Już od 20 lat pokazuje przeszłość, nie pozwalając zapomnieć o niełatwej historii. Wystawy, warsztaty, ale także spotkania ze świadkami to dla młodzieży lekcja tolerancji. Muzeum, dbając o przeszłość, chce kształtować przyszłość, by - jak mówią pracownicy - historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szkoła Podstawowa numer 113 we Wrocławiu wprowadziła 1 kwietnia dla uczniów zakaz używania smartfonów - również na przerwach. Zakaz obowiązuje od kilkunastu dni.

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeśli państwo sobie nie radzi, potrzebujemy interwencji Unii Europejskiej - mówił w TVN24 Krzysztof Śmiszek, polityk Lewicy i wiceminister sprawiedliwości, wymieniając szereg spraw, które jego ugrupowanie będzie podnosić w nadchodzącej kampanii wyborczej. Pytany, czy sam będzie kandydował do europarlamentu, odparł: - Zobaczymy, jeśli się przydam, jestem do dyspozycji.

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Źródło:
TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS