Władimir Miłow: Putin jest spychany do kategorii nietykalnych zbrodniarzy wojennych

"Putin i jego wewnętrzny krąg są absolutnie wściekli z powodu zdecydowanej roli, jaką odgrywa Polska w pomocy Ukrainie"
"Putin i jego wewnętrzny krąg są absolutnie wściekli z powodu zdecydowanej roli, jaką odgrywa Polska w pomocy Ukrainie"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Władimir Miłow: Putin jest spychany do kategorii nietykalnych zbrodniarzy wojennychFakty o Świecie TVN24 BiS

Putin i jego wewnętrzny krąg są absolutnie wściekli z powodu zdecydowanej roli, jaką odgrywa Polska w pomocy Ukrainie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Władimir Miłow, rosyjski opozycjonista i były wiceminister do spraw energetyki Rosji. Współpracownikiem więzionego Aleksieja Nawalnego komentował także wizytę prezydenta Chin w Moskwie oraz mówił o nastrojach, jakie w związku z agresją Rosji na Ukrainę panują na Kremlu.

Monika Tomasik: Dmitrij Miedwiediew powiedział, że jakakolwiek próba aresztu Władimira Putina przez jakikolwiek kraj będzie uznana za deklarację wojny. Czy sądzi Pan, że Putin nadal jest nietykalny, czy też coś się zmieniło?

Władimir Miłow: Wydaje mi się, że administracja Kremla w tej chwili bardzo ostrożnie musi przeanalizować wszelkie potencjalne ryzyka wynikające z jego międzynarodowych podróży, w tym również z tranzytu przez kraj, na który będzie przelatywać. Jest to doskonały wskaźnik, że zawsze kiedy Miedwiediew nagle się pojawia publicznie z takiego rodzaju histerią, to znaczy to, że dana kwestia naprawdę bardzo mocno Kreml zabolała. To było widać w perspektywie tego, że Ukraina może odebrać Krym zbrojnie. Teraz to. To jest jasny wskaźnik tego, że Kreml jest bardzo zaniepokojony tym, co mogły zrobić określone kraje i tym, że mogłyby próbować go (Putina - przyp. red.) aresztować.

Monika Tomasik: Był Pan częścią - lata temu - rządu Rosji. Zna Pan Kremla od środka. Jak Pan sądzi, czy ten nakaz może jakoś wpłynąć na elity Kremla, czy też nadal stoją oni po stronie Putina?

Władimir Miłow: Wydaje mi się, że większość, jeśli nie 100 procent ludzi w rosyjskiej elicie rządzącej, jest przeciwnych temu, co robi Putin z różnych powodów, ale nikomu się nie podoba ten bałagan, w który Putin Rosję wciągnął. Natomiast trzeba brać pod uwagę to, że bieżąca elita jest w dużej mierze kontrolowana, niezdolna do działań i strasznie się boi. To są ludzie monitorowani codziennie. Nadal mam masę ludzi, których znam, którzy są częścią rządu, którzy powtarzają mi, że de facto nie są w stanie rozmawiać w cztery oczy o tym, jak bardzo nie podoba im się polityka Putina, bo jest to niebezpieczne. Boją się, że ktoś może ich nagrać. Więc jest ogromna różnica między elitą, która jest niezadowolona z tego, co się dzieje, a tym, czy ta elita coś zrobi. Natomiast Putin i jego ekipa trzymająca władzę to są ludzie, którzy doskonale znają się na biurokracji i międzynarodowym prawie. Więc jest to bardzo ważny znak, że cała ta mowa o tym, żeby Putina ściągnąć do Hagi jako zbrodniarza wojennego, przechodzi w tej chwili w bardzo konkretne dokumenty, to znaczy nakaz aresztowania. To jest niezmiernie ważne i to uruchomi szereg mechanizmów z punktu widzenia biurokracji, działań prawnych i oni rozumieją, jak to działa, dlatego właśnie tak bardzo się boją.

Monika Tomasik: Wiedząc to, czy osobiście wierzy Pan w to, że Putin będzie osądzony?

Władimir Miłow: Niekoniecznie. Natomiast to, co się liczy, to to, że jest spychany do kategorii nietykalnych zbrodniarzy wojennych, co dalej go odizoluje. I naprawdę dla mnie ten nakaz to jest pierwszy krok, ponieważ w tle tego wszystkiego zobaczymy dużą dyskusję na temat utworzenia dużego międzynarodowego trybunału dla ścigania Putina i jego zbrodniarzy wojennych. Oni to wszystko odbierali jako słowa, nic poważnego. Teraz Międzynarodowy Trybunał Karny nie bał się wydać nakazu o aresztowanie przeciwko Putinowi osobiście. To znaczy, że idea trybunału i ścigania zbrodniarzy wojennych staje się o wiele bardziej namacalna niż ci ludzie sobie wyobrażali. To jest istotne, a nie natychmiastowe konsekwencje, ryzyko aresztów czy coś takiego.

Władimir Miłow o nakazie aresztowania Władimira Putina
Władimir Miłow o nakazie aresztowania Władimira PutinaTVN24 BiS

Relacje Rosji z Chinami

Monika Tomasik: Prezydent Chin odwiedził Putina w Moskwie w tym tygodniu. Rosja i Chiny ogłosiły szerszą i bliższą współpracę. Jak pan sądzi, czy Putin dzięki temu stał się silniejszy?

Władimir Miłow: Oj nie, to była zupełnie pusta wizyta. Musiała być bardzo rozczarowująca dla Putina. Chiny nie dały rady bardziej zaangażować się w pomoc Putinowi. Czy to gospodarczo, czy to wojskowo. Jest jedno proste kryterium. Odkąd zaczęła się wojna, trzynaście miesięcy temu, duża część zachodnich spółek wyszła z Rosji, a rosyjski rząd mówił, że to nie jest żaden problem, bo przecież zastąpią ich Chińscy inwestorzy. No i jakoś nikt nie przyszedł. Nikt. Ani jedna duża firma, ani jeden projekt ze strony chińskiej się nie pofatygował, więc wydaje mi się, że to jasne. To jest główny kryterium tego, jak można oceniać sukces tej współpracy, czy też jego brak.

Monika Tomasik: Nie było decyzji na temat kolejnego nowego gazociągu Siła Syberii 2. Na ile istotny jest ten projekt dla rosyjskiej gospodarki?

Władimir Miłow: Mamy Siłę Syberii 1, która zdecydowanie przynosi straty. Cena, po której sprzedają gaz Chińczykom, jest znacząco niższa niż to, co było obiecywane, kiedy ten kontrakt był podpisywany dziewięć lat temu, w maju 2014 roku. Zdecydowanie Chiny nie potrzebują więcej gazu od Rosji, przynajmniej bez znaczących zniżek. Dostawy gazu na wschód są o wiele droższe niż eksport do Europy, więc ogólnie jest to zabawa, na której Rosja traci. Nie jest to dziwne, że całe to gadanie o gazociągu Siła Syberii 2 od lat kończy się w niczym. Rosja po raz pierwszy w 2015 roku mówiła, że podpisali jakieś podstawowe warunki kontraktu na ten nowy gazociąg. Okazało się, że było to fantazją. Nic się nie dzieje, żadnych dokumentów, żadnych przełomów. Jest to zupełnie jasne, że to wyłącznie Putin mówił o tym nowym kontrakcie, ale nic nie było powiedziane ze strony chińskiej. Pełna cisza.

Monika Tomasik: Czy sądzi Pan, że Chiny pomogą Rosji poradzić sobie z europejskimi sankcjami?

Władimir Miłow: Chiny potrzebują Rosji, bo Putin naprawdę robi dużo, aby ograniczyć zachodnie zasoby i wysiłki na rzecz pomocy Ukrainie, na czym generalnie Chiny korzystają. Ale Chiny nie są zainteresowane tym, żeby wejść w całości w tę grę, ponieważ też nie zarządzają i nie kontrolują tej wojny i całej sytuacji. Więc najprawdopodobniej będą Rosji dostarczać jakieś minimalne zasoby na podtrzymanie życia, które wystarczą, aby reżim Putina kontynuował swe trwanie, ale nie sądzę, aby realnie byli zainteresowani dużym wsparciem dla Rosji, no bo nie są wcale pewni, że Putin wszystkie te zasoby wykorzysta efektywnie. Absolutnie nie mają pewności co do zdolności jego armii, jego zdolności zarządzania gospodarką. Więc to tylko podtrzymanie życia, nic poważnego.

Monika Tomasik: Jak pan sądzi, co z tym wsparciem Rosji chińską bronią? Czy jest to kwestia czasu?

Władimir Miłow: Nie, sądzę, że do tego nie dojdzie. Jeżeli Chiny zaczną dostarczać poważne systemy uzbrojenia czy też sprzętu wojskowego, to będzie to miało bardzo poważne implikacje reputacyjne. Prawdopodobnie doprowadzi do reakcji z zachodu, ale znowu nie może to wpłynąć na sytuację na polu walki. Putin po prostu na to nie pozwoli. Ja znam Chińczyków dość dobrze, byłem w negocjacjach z nimi od lat. Oni nigdy nie inwestują zasobów, jeżeli nie są w stanie nimi zarządzać i kontrolować sytuacji. Duża część strat reputacyjnych i problemów z tego wyniknie, jeśli te broń dostarczą, ale żadnego zysku. Chiny nie mają wpływu na sytuację i wydaje mi się, że szacują zdolności Putina do kontynuowania tej wojny co najwyżej słabo. Jako że armia Putina słabo sobie radzi, nie ma sensu, żeby inwestować w tego, kto przegrywa.

Sytuacja Polski

Monika Tomasik: Chcę zapytać Pana o Polskę, o sytuację w Polsce. Polska jest krajem, który logistycznie zajmuje się dystrybucją pomocy, która płynie na Ukrainę z całego świata. Ale jesteśmy też przedmurzem NATO. Co Pan sądzi o sytuacji Polski, o naszym bezpieczeństwie w kontekście strategicznych planów i zdolności Putina?

Władimir Miłow: Muszę powiedzieć zupełnie szczerze, że z tego co wiem, Putin i jego wewnętrzny krąg są absolutnie wściekli z powodu zdecydowanej roli, którą odgrywa Polska w pomocy i dostarczaniu rzeczy na Ukrainę. Naprawdę staje się ona głównym punktem wejścia, przez który płynie cała międzynarodowa pomoc. Uwierzcie mi Państwo, Rosjanie są absolutnie wściekli. Ale sytuacja bezpieczeństwa nie jest definiowana tylko tym, co Putin i jego sojusznicy myślą. Definiuje to też odporność. Jestem przekonany, że Polska i kraje środkowej, centralnej Europy doskonale rozumieją to ryzyko. Rozumieją z czym i z kim mają do czynienia. Jestem przekonany, że poziom gotowości na plany awaryjne, na jakąkolwiek możliwą sytuację, jest bardzo wysoki. Widzimy, że dobrą wiadomością jest to, że armia Putina ponosi porażkę za porażką w Ukrainie. Więc pytanie brzmi, czy Putin jest zdolny zrobić cokolwiek innego, cokolwiek więcej? Cała jego operacja wojskowa na Ukrainie poniosła koszmarną porażkę. To znaczy, że tak, jak powiedział Biden w Warszawie, nie powinniśmy się bać. Ryzyko istnieje, poważne - tak, ale jest też gotowość, aby reagować na jakiekolwiek duże zagrożenia.

"Putin i jego wewnętrzny krąg są absolutnie wściekli z powodu zdecydowanej roli, jaką odgrywa Polska w pomocy Ukrainie"
"Putin i jego wewnętrzny krąg są absolutnie wściekli z powodu zdecydowanej roli, jaką odgrywa Polska w pomocy Ukrainie"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Autor: Monika Tomasik/kkow / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS