Katia uciekła z Mariupola do Polski, ale jej tata trafił do rosyjskiej niewoli. Niedawno został uwolniony

Katia uciekła z Mariupola do Polski, ale jej tata trafił do rosyjskiej niewoli
Katia uciekła z Mariupola do Polski, ale jej tata trafił do rosyjskiej niewoli
Hubert Kijek | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Katia uciekła z Mariupola do Polski, ale jej tata trafił do rosyjskiej niewoli. Niedawno został uwolnionyHubert Kijek | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Katia pochodzi z Mariupola. Pierwsze tygodnie inwazji spędziła właśnie tam. Od prawie roku mieszka w Warszawie. Ucieczka do Polski była dla niej szansą na życie z dala od rosyjskich kul i pocisków, ale nie oznaczała końca zmartwień, bo jej tata trafił do rosyjskiej niewoli. Jednak 7 marca odnalazł się w grupie wymienionych jeńców. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Dom Katii został niemal całkowicie zniszczony po rosyjskim ataku rakietowym. 17-latka pochodzi z Mariupola i to tam spędziła pierwsze tygodnie inwazji. Noce i dnie żyła w piwnicy. Oblężone miasto, a w nim cywile bez dostępu do wody, żywności i wszechobecny głód - to zapadło jej w pamięć. Żeby przetrwać, myślała o przedwojennych przysmakach.

- Myśleliśmy o burgerach, o pizzy. Kiedy jedliśmy chleb, to myśleliśmy o czymś smacznym - wspomina Kateryna Kusznerenko.

Razem z nią ukrywała się jej mama, rodzeństwo i kuzynostwo - wystraszonym dzieciom jedyne chwile spokoju zapewniała zabawa. - Mój tata ma urodziny 13 marca i przy pomocy plasteliny zrobiliśmy taką odświętną kolację, to była dla nas chwila miłości i radości - opowiada 17-latka. Mężczyzna nie mógł tego dnia świętować z bliskimi, bo bronił kompleksu huty Azowstal.

Walka o uwolnienie taty

Katia z rodziną opuściła Mariupol 15 marca i uciekła do Warszawy. Po drodze widzieli kolumny zniszczonych i ostrzelanych cywilnych aut.

- Kiedy wyjeżdżaliśmy z Mariupola, to widzieliśmy mnóstwo ostrzelanych aut. Za dużo ludzi, którzy chcieli wyjechać w pierwszych dniach inwazji, zginęło. My opuściliśmy miasto w połowie marca - tam było strasznie dużo ciał. Widziałam niewinne martwe dziecko, które leżało na drodze - wspomina nastolatka.

Wtedy też ostatni raz Katia skontaktowała się z tatą, który miał do niej tylko jedną prośbę. - Tato powiedział do mnie: "córeczko, walcz, i rób wszystko, żebym był z ciebie dumny" - opowiada.

Ojciec 17-latki trafił do niewoli. Przez rok nie wiedziała, czy żyje, ale dzielnie o niego walczyła. Brała udział we wszystkich protestach przed rosyjską ambasadą w Warszawie. Naprzeciwko siedziby dyplomatów stała godzinami z transparentem, na którym napisała: "uratujcie mojego tatę".

- Nie miałam innego wyboru. To jest mój tato, to jest żołnierz, który bronił i mojej rodziny, i mojego kraju, i mojej wolności. To jest mój tato i ja musiałam zrobić wszystko, co mogłam - podkreśla Katia.

Ojciec Katii przeżył

Obrońca Azowstalu może być dumny ze swojej córki, co na pewno niedługo jej powie, bo został uwolniony. Odnalazł się w grupie jeńców wymienionych 7 marca. W sumie tego dnia do Ukrainy wróciło 130 żołnierzy.

Katia za kilka dni będzie mogła zobaczyć się z tatą, ale przed jej rodziną kolejna walka - rehabilitacja. Choć nastolatka jeszcze nie wie dokładnie, w jakim stanie jest jej ojciec, to na pewno czekają go miesiące dochodzenia do siebie po rosyjskiej niewoli. - Teraz myślimy, co zrobić, żeby tato poczuł się dobrze i myślał o dobrych o rzeczach - mówi Katia.

Autor: Hubert Kijek / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS