Europę podzieli kolejny mur? Żelbeton i zasieki mają zatrzymać migrantów

21.09.2016 | Europę podzieli kolejny mur? Żelbeton i zasieki mają zatrzymać migrantów
21.09.2016 | Europę podzieli kolejny mur? Żelbeton i zasieki mają zatrzymać migrantów
Piotr Kraśko | TVN24 BiS
21.09.2016 | Europę podzieli kolejny mur? Żelbeton i zasieki mają zatrzymać migrantówPiotr Kraśko | TVN24 BiS

– Są takie mury, które pokazują, że problemy nie znikną – powiedział na antenie TVN24 BiS Marek Siwiec, były przewodniczący PE. – Jest takie napięcie, po jednej i po drugiej stronie muru, że one (mury – przyp. red.) muszą stać – podkreślił były przewodniczący PE.

W pogłębiającym się kryzysie uchodźczym, który jest jednym z największych problemów Europy, racjonalizm tonie, a zasieki i mury – wypływają. W Calais nad kanałem La Manche w prowizorycznym obozowisku koczuje około 10 tys. migrantów, swoją obecnością paraliżujących życie codzienne i gospodarcze w regionie.

Ponieważ zasieki z drutu kolczastego okazały się niewystarczające, aby powstrzymać migrantów pragnących osiedlić się w Wielkiej Brytanii, postanowiono zbudować mur. Prace związane z budową żelbetowego muru o wysokości 4 m, który ma chronić dostęp do drogi, portu i tunelu pod La Manche już się rozpoczęły.

– Są takie mury, które pokazują, że problemy nie znikną – powiedział na antenie TVN24 BiS Marek Siwiec, były przewodniczący PE. – Jest takie napięcie, po jednej i po drugiej stronie muru, że one muszą stać – podkreślił były przewodniczący PE.

Element dekoracji czy dowód bezsilności?

Zasieki na granicy austriacko-węgierskiej mogą świadczyć o braku zaufania w strefie Schengen. Mogą, ale redaktor naczelny „The Warsaw Voice” Andrzej Jonas preferował ująć to zjawisko z perspektywy historycznej, wskazując na koło, jakie zatacza. Sam mur, w jego opinii, „jest klasycznym elementem dekoracji w spektaklach real politics, bo idee nie dają się tak łatwo zdematerializować”.

Marek Siwiec trzymał się swojego zdania – uważa, że „budowa muru jest przejawem bezradności i kapitulacji”. – Mury te szkodzą Schengen dlatego, że są demonstracją braku woli współpracy państw (wobec kryzysu uchodźczego – przyp. red.) – wskazał. Były przewodniczący PE uciął wszelkie dywagacje na temat symbolizmu murów, wprost pytając: jak to będzie wpływać na nasze życie? Wskazał, że „lada chwila, dzięki braku wyobraźni aktualnie rządzących polityków (…) to (doświadczenie m.in. muru berlińskiego – przyp. red.) wróci i zburzy moje szczęście”.

Z kolei w ocenie komentatora TVN24 BiS Andrzeja Jonasa „walka o tożsamość jako naczelne hasło nacjonalistów” sprowadza się do tego „żeby odróżnić nas od obcych” oraz „by wysublimować obcych; wskazać ich i nazwać”. Marek Siwiec stwierdził, że w jego opinii jedynym lekarstwem na „myślenie, że da się cofnąć do XIX w.” jest globalizacja.

Autor: Piotr Kraśko / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS