Europę podzieli kolejny mur? Żelbeton i zasieki mają zatrzymać migrantów

21.09.2016 | Europę podzieli kolejny mur? Żelbeton i zasieki mają zatrzymać migrantów
21.09.2016 | Europę podzieli kolejny mur? Żelbeton i zasieki mają zatrzymać migrantów
Piotr Kraśko | TVN24 BiS
21.09.2016 | Europę podzieli kolejny mur? Żelbeton i zasieki mają zatrzymać migrantówPiotr Kraśko | TVN24 BiS

– Są takie mury, które pokazują, że problemy nie znikną – powiedział na antenie TVN24 BiS Marek Siwiec, były przewodniczący PE. – Jest takie napięcie, po jednej i po drugiej stronie muru, że one (mury – przyp. red.) muszą stać – podkreślił były przewodniczący PE.

W pogłębiającym się kryzysie uchodźczym, który jest jednym z największych problemów Europy, racjonalizm tonie, a zasieki i mury – wypływają. W Calais nad kanałem La Manche w prowizorycznym obozowisku koczuje około 10 tys. migrantów, swoją obecnością paraliżujących życie codzienne i gospodarcze w regionie.

Ponieważ zasieki z drutu kolczastego okazały się niewystarczające, aby powstrzymać migrantów pragnących osiedlić się w Wielkiej Brytanii, postanowiono zbudować mur. Prace związane z budową żelbetowego muru o wysokości 4 m, który ma chronić dostęp do drogi, portu i tunelu pod La Manche już się rozpoczęły.

– Są takie mury, które pokazują, że problemy nie znikną – powiedział na antenie TVN24 BiS Marek Siwiec, były przewodniczący PE. – Jest takie napięcie, po jednej i po drugiej stronie muru, że one muszą stać – podkreślił były przewodniczący PE.

Element dekoracji czy dowód bezsilności?

Zasieki na granicy austriacko-węgierskiej mogą świadczyć o braku zaufania w strefie Schengen. Mogą, ale redaktor naczelny „The Warsaw Voice” Andrzej Jonas preferował ująć to zjawisko z perspektywy historycznej, wskazując na koło, jakie zatacza. Sam mur, w jego opinii, „jest klasycznym elementem dekoracji w spektaklach real politics, bo idee nie dają się tak łatwo zdematerializować”.

Marek Siwiec trzymał się swojego zdania – uważa, że „budowa muru jest przejawem bezradności i kapitulacji”. – Mury te szkodzą Schengen dlatego, że są demonstracją braku woli współpracy państw (wobec kryzysu uchodźczego – przyp. red.) – wskazał. Były przewodniczący PE uciął wszelkie dywagacje na temat symbolizmu murów, wprost pytając: jak to będzie wpływać na nasze życie? Wskazał, że „lada chwila, dzięki braku wyobraźni aktualnie rządzących polityków (…) to (doświadczenie m.in. muru berlińskiego – przyp. red.) wróci i zburzy moje szczęście”.

Z kolei w ocenie komentatora TVN24 BiS Andrzeja Jonasa „walka o tożsamość jako naczelne hasło nacjonalistów” sprowadza się do tego „żeby odróżnić nas od obcych” oraz „by wysublimować obcych; wskazać ich i nazwać”. Marek Siwiec stwierdził, że w jego opinii jedynym lekarstwem na „myślenie, że da się cofnąć do XIX w.” jest globalizacja.

Autor: Piotr Kraśko / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli mówimy o tym, co dzieje się na granicy, to raczej są to dramatyczne historie. Tym razem po raz pierwszy jest to historia miłosna, o ile główny bohater tej opowieści mówił pogranicznikom prawdę. Sprawa wygląda tak - pewien Anglik pokochał w internecie pewną Rosjankę mieszkającą w Petersburgu. Niestety, nie jest to łatwy czas na takie uczucie.

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Źródło:
Fakty TVN

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ruch prokuratury w sprawie Ryszarda Czarneckiego. Śledczy chcą uchylenia immunitetu, a potem rozliczenia afery dotyczącej tzw. kilometrówki. Według ich ustaleń w latach 2009-2013 eurodeputowany PiS miał przyczynić się do nieprawidłowego dysponowania majątkiem Parlamentu Europejskiego na kwotę ponad dwustu tysięcy euro.

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN