Europę podzieli kolejny mur? Żelbeton i zasieki mają zatrzymać migrantów

21.09.2016 | Europę podzieli kolejny mur? Żelbeton i zasieki mają zatrzymać migrantów
21.09.2016 | Europę podzieli kolejny mur? Żelbeton i zasieki mają zatrzymać migrantów
Piotr Kraśko | TVN24 BiS
Piotr Kraśko | TVN24 BiS21.09.2016 | Europę podzieli kolejny mur? Żelbeton i zasieki mają zatrzymać migrantów

– Są takie mury, które pokazują, że problemy nie znikną – powiedział na antenie TVN24 BiS Marek Siwiec, były przewodniczący PE. – Jest takie napięcie, po jednej i po drugiej stronie muru, że one (mury – przyp. red.) muszą stać – podkreślił były przewodniczący PE.

W pogłębiającym się kryzysie uchodźczym, który jest jednym z największych problemów Europy, racjonalizm tonie, a zasieki i mury – wypływają. W Calais nad kanałem La Manche w prowizorycznym obozowisku koczuje około 10 tys. migrantów, swoją obecnością paraliżujących życie codzienne i gospodarcze w regionie.

Ponieważ zasieki z drutu kolczastego okazały się niewystarczające, aby powstrzymać migrantów pragnących osiedlić się w Wielkiej Brytanii, postanowiono zbudować mur. Prace związane z budową żelbetowego muru o wysokości 4 m, który ma chronić dostęp do drogi, portu i tunelu pod La Manche już się rozpoczęły.

– Są takie mury, które pokazują, że problemy nie znikną – powiedział na antenie TVN24 BiS Marek Siwiec, były przewodniczący PE. – Jest takie napięcie, po jednej i po drugiej stronie muru, że one muszą stać – podkreślił były przewodniczący PE.

Element dekoracji czy dowód bezsilności?

Zasieki na granicy austriacko-węgierskiej mogą świadczyć o braku zaufania w strefie Schengen. Mogą, ale redaktor naczelny „The Warsaw Voice” Andrzej Jonas preferował ująć to zjawisko z perspektywy historycznej, wskazując na koło, jakie zatacza. Sam mur, w jego opinii, „jest klasycznym elementem dekoracji w spektaklach real politics, bo idee nie dają się tak łatwo zdematerializować”.

Marek Siwiec trzymał się swojego zdania – uważa, że „budowa muru jest przejawem bezradności i kapitulacji”. – Mury te szkodzą Schengen dlatego, że są demonstracją braku woli współpracy państw (wobec kryzysu uchodźczego – przyp. red.) – wskazał. Były przewodniczący PE uciął wszelkie dywagacje na temat symbolizmu murów, wprost pytając: jak to będzie wpływać na nasze życie? Wskazał, że „lada chwila, dzięki braku wyobraźni aktualnie rządzących polityków (…) to (doświadczenie m.in. muru berlińskiego – przyp. red.) wróci i zburzy moje szczęście”.

Z kolei w ocenie komentatora TVN24 BiS Andrzeja Jonasa „walka o tożsamość jako naczelne hasło nacjonalistów” sprowadza się do tego „żeby odróżnić nas od obcych” oraz „by wysublimować obcych; wskazać ich i nazwać”. Marek Siwiec stwierdził, że w jego opinii jedynym lekarstwem na „myślenie, że da się cofnąć do XIX w.” jest globalizacja.

Autor: Piotr Kraśko / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS