Kto wygrał drugą debatę prezydencką? „Przesadą jest powiedzenie, że przegrał Trump”

10.10.2016 | Kto wygrał drugą debatę prezydencką? „Przesadą jest powiedzenie, że przegrał Trump”
10.10.2016 | Kto wygrał drugą debatę prezydencką? „Przesadą jest powiedzenie, że przegrał Trump”
TVN24 BiS
10.10.2016 | Kto wygrał drugą debatę prezydencką? „Przesadą jest powiedzenie, że przegrał Trump”TVN24 BiS

90 minut politycznych ciosów – tak można określić drugą debatę amerykańskich kandydatów walczących o fotel prezydenta. W „Faktach z Zagranicy” debatę tę komentował prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW i Marek Ostrowski, publicysta „Polityki”.

Zdaniem Lewickiego opinie o tym, że Donald Trump w trakcie debaty obrażał Hillary Clinton, nie są prawdziwe, ponieważ w kółko powtarzał jedynie „kłamiesz, kłamiesz, kłamiesz”. Podkreślił tym samym, że to jego kontrkandydatka zachowała się niezgodnie z prawem, kiedy usunęła służbowe e-maile. – Pani Clinton dostała wezwanie sądowe na przedstawienie dowodów w sprawie i zniszczyła je w sposób nieodwracalny – przypomniał amerykanista, jednocześnie podkreślając, że wcale nie broni jej kontrkandydata. Bronić Donalda Trumpa nie zamierzał również Marek Ostrowski, ale zauważył, że „przesadą jest powiedzenie, że przegrał Trump”, ponieważ gdyby Demokraci wystawili lepszego kandydata lub kandydatkę, to nie miałby szans. Zdaniem Ostrowskiego problemem Hillary Clinton jest przede wszystkim to, że „ani nie jest telewizyjna, ani nie jest dynamiczna”.

Nagranie na pierwszym planie

Obaj goście Jolanty Pieńkowskiej przyznali zgodnie, że nagranie, na którym 11 lat temu Donald Trump opowiada seksistowską historię, stało się głównym tematem i zdominowało wszystkie inne, o wiele ważniejsze tematy. Marek Ostrowski komentując tę sytuację nawiązał do filmu „Top Gun” i stwierdził, że może być tak, że „duża część amerykańskich mężczyzn myśli to, co Trump”. Profesor Lewicki przyznał na to, że Trumpa bronić nie zamierza, ale „jeżeli on jest winny brzydkiego języka, a jest, to ona [-Hillary Clinton – przyp. red.] jest winna brzydkich zachowań” i dodał, że „obie partie stać na lepszych kandydatów”.

Komentatorów TVN24 BiS zdziwiło, że Hillary Clinton, poruszając temat unikania płacenia podatków przez Donalda Trumpa, nie odniosła się do kwestii patriotyzmu. – Nie został podniesiony moment służby dla kraju – powiedział Marek Ostrowski. Profesor Lewicki przypomniał jednak, że „korzystanie z legalnych ulg” jest normalnym zachowaniem każdego biznesmena, przypominając jednak, że „trochę się po nim jeździ jak po łysej kobyle”, a „to ona złamała prawo”, choć powinna stać na jego straży.

Kto wygrał?

Zdaniem prof. Lewickiego debata „była remisowa”, natomiast zdaniem Ostrowskiego Clinton powinna porywać tłumy, ale tak nie jest, dlatego publicysta preferował swoje oceny opierać na sondażach. – Ja się trzymam sondaży amerykańskich i uważam, że wygra Clinton – skwitował.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma pewności, czy w Sejmie jest większość potrzebna do uchwalenia zmian znoszących zakaz handlu w niedziele. Na razie Lewica razem z Prawem i Sprawiedliwością są przeciwne, a Konfederacja jest w tej sprawie podzielona. Jak wygląda liczenie politycznych szabel przed głosowaniem?

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Źródło:
Fakty TVN

Nowy obiekt na przekopie Mierzei Wiślanej. Specjalny statek to pogłębiarka. Ma zadbać o to, żeby dno było na głębokości pięciu metrów, a nie półtora metra. Będzie miała sporo pracy, bo odcinek toru wodnego od Bałtyku do portu w Elblągu ma 20 kilometrów długości.

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze wszystkich cech i dokonań pana posła Mateckiego to, że chadza sobie po dachach wydaje mi się najmniej kłopotliwe - skomentował w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg z partii Razem. - Od polityków wymaga się więcej - stwierdziła Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi.

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Źródło:
TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS