Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

„NATO musi się bardziej przygotować na ewentualny atak Rosji”

Raport Atlantic Council wskazuje, że Polska i NATO powinny być gotowe na rosyjską inwazję. Analitycy uważają, że Kreml może „z dnia na dzień” podjąć decyzję o ataku m.in. na Polskę. – Rosja modernizuje swoje siły zbrojne, obserwujemy to, co się dzieje na Ukrainie, a także testowanie przestrzeni powietrznej przez armię rosyjską. NATO nie odpowiada na te wydarzenia, raczej biernie obserwuje. Sojusz powinien się lepiej przygotować – mówił w programie „Fakty z Zagranicy” TVN24 BiS Maciej Olex-Szczytowski, współautor raportu.

Lewicki: Trump zmienia reguły polityki. Używa niedopuszczalnego dotąd języka

Zakończyły się konwencje wyborcze w USA i obie partie wręczyły oficjalne nominacje swoim kandydatom na prezydenta USA. Który z nich ma większe szanse? – Jest mniej więcej remis. Z tym, że grali w różnych momentach (…) Chaos nie przeszkadza (…) nie wszystko musi być grzecznie – tak prof. Zbigniew Lewicki, w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS, podsumował rozgrywki przedwyborcze w USA. - Ze strony demokratów przewaga jest po stronie tego, co zrobił Bernie Sanders - ocenił amerykanista Tomasz Misztal w rozmowie z Piotrem Kraśką.

Marcinkiewicz: Kaczyńskiemu nie śpieszy się na fotel premiera, zadowala go bycie „naczelnikiem”

– Dziś widzę inaczej niż pół roku temu, że prezesowi PiS jednak się nie spieszy (do bycia premierem – przyp. red.) – wyznał w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Jego zdaniem Jarosław Kaczyński „zadowala się byciem naczelnikiem”, czyli nieformalnie wpływać na prezydenta i rząd. – Jego łechce to, że wszyscy wokoło nazywają go naczelnikiem państwa – dodał.

Angela Merkel przed Bundestagiem: zapewnimy naszym obywatelom bezpieczeństwo

Damy radę – przekonywała Angela Merkel, gdy do Niemiec docierały setki tysięcy uchodźców. W sumie dotarło sporo ponad milion ludzi. I pani kanclerz powtórzyła te słowa w czwartek. W jednym z najtrudniejszych momentów w całej jej politycznej karierze, po serii zamachów, które wstrząsnęły krajem, nie wycofuje się ze swojej polityki wobec imigrantów. Przedstawiła za to plan działania, który ma zapewnić Niemcom bezpieczeństwom.

Saramowicz: jako muzułmanin jestem w stanie potępić każdy akt terroru

We wtorek Europą wstrząsnęła informacja o tym, że dwaj dżihadyści zamordowali we Francji katolickiego księdza w czasie mszy. W środę papież Franciszek, przybywając na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, mówił z troską, że „świat jest pogrążony w wojnie”, ale „to inni chcą, żeby to była wojna religijna”. Goście „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS – Andrzej Saramowicz, muzułmanin, prezes Polskiej Fundacji Sufich i Marek Blaza, jezuita, wykładowca teologii Collegium Bobolanum – zastanawiali się, czy muzułmanie mogą coś zrobić, by przeciwstawić się terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego.

Andrzej Jonas: dla Rosji to byłby sukces, gdyby w Polsce załamała się demokracja

W środę Komisja Europejska wydała rekomendację dla Polski w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, co jest kolejnym krokiem w procedurze kontroli praworządności. – Ja wolałbym spojrzeć na to przez pryzmat wartości, a nie przez pryzmat biurokracji – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS redaktor naczelny „The Warsaw Voice” Andrzej Jonas. Jego zdaniem środowe posunięcie KE nie pozostaje bez związku z sytuacją międzynarodową. – Dla Rosji to byłby sukces, gdyby w Polsce załamała się demokracja – stwierdził. Drugi gość Piotra Kraśki, politolog Klaus Bachmann dodał, że KE nie musi dążyć do tego, by Polska została pozbawiona prawa głosu w Radzie Unii Europejskiej. – KE może uruchomić taki mechanizm, że Rada Europejska będzie obradować na każdym posiedzeniu na temat Polski i za każdym razem polski rząd będzie musiał wyjść z sali – objaśniał Bachmann, dodając, że byłoby to uciążliwe także dla przedstawicieli pozostałych rządów.

W Syrii postawić jednak na Asada? Gen. Koziej: bez tego się nie da pokonać ISIS

– Z powietrza się wojny nie wygra – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef UOP gen. Gromosław Czempiński. Jego zdaniem bombardowanie pozycji bojowników Państwa Islamskiego jest niewystarczające, by ich pokonać. – W moim odczuciu trzeba zacząć od tego, by pokonać tzw. Państwo Islamskie przez wsparcie z powietrza miejscowych sił lądowych – wyznał Czempiński. Zgodził się z nim drugi gość Piotra Kraśko, były szef BBN gen. Stanisław Koziej. – Przede wszystkim zaangażowanie miejscowych sił. Irak, także niestety armia syryjska – stwierdził były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na pytanie, czy to oznacza, że Zachód powinien jednak postawić na prezydenta Syrii Baszszara al-Asada, gen. Koziej odpowiedział: „bez tego się nie da, tym bardziej, że za Asadem jest Rosja”. Dotychczas Zachód nie wspierał prezydenta Syrii, który toczy brutalną wojnę domową z opozycją.

Trzaskowski: Europejczycy budzą się ze snu o stabilności

Terroryzm był zawsze obecny, to nie jest doświadczenie nowe – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Rafał Trzaskowski, były sekretarz stanu w MSZ. Przyznał również, że Europa była zwykle nastawiona na raczej umowy wielostronne niż na zbrojenia. Teraz jednak – zauważył polityk – myślenie się zmienia m.in. za sprawą działań Rosji czy wydarzeń na południu kontynentu. – Europejczycy budzą się z takiego snu o stabilności – podkreślił Trzaskowski.

Cztery zamachy w Niemczech w ciągu tygodnia. Rokita: patrząc z historycznym oddechem, dzisiejszy świat jest normalny

Cztery ataki w ciągu tygodnia wywołały w Niemczech falę oburzenia i strachu. Na ten temat z Piotrem Kraśko rozmawiał komentator TVN24 BiS Jan Rokita, który stwierdził, że ostatnie szokujące wydarzenia wcale nie powinny burzyć naszego obrazu świata, ponieważ, jak mówi –„patrząc z historycznym oddechem, dzisiejszy świat jest normalny”. Jak dodaje, perspektywa świata arabskiego i zachodniego jest różna i „trzeba to przyjąć”, ponieważ „pesymistyczna perspektywa w odniesieniu do świata arabskiego musi być perspektywą stałą”. Na przykładzie Turcji Jan Rokita wyjaśnia, że jako Europejczycy „nabraliśmy przekonania, że Turcja zmierza w kierunku wartości europejskich, ale to iluzja”. Gość „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS zauważył, że zachowanie najbardziej dotkniętego ostatnio dramatycznymi atakami społeczeństwa niemieckiego jest fenomenem. – Społeczeństwo niemieckie należy do społeczeństw wyjątkowych, (…) ponieważ są najbardziej pacyfistycznym i najbardziej humanitarnym narodem w dzisiejszej Europie – ocenił Rokita. Dodał jednak, że jeśli sytuacja się nie zmieni, „nie będzie można żądać” od Niemców, by tacy pozostali.

Strzelanina w Monachium. "Terroryści chcą mówić o sobie, pokazywać swoje parszywe gęby"

Po strzelaninie w centrum handlowym w Monachium, służby zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a w mieście wprowadzono stan wyjątkowy. Czesi zwiększyli zaś liczbę patroli policyjnych na granicy z Niemcami. Liczba ofiar strzelaniny w centrum handlowym Olympia niestety rośnie, zaś w szpitalach przebywa wielu rannych. Doniesienia sprzed godziny 23 w piątek mówią o dziewięciu osobach zabitych.

Ujazdowski: po ewentualnym wyjściu Brytyjczyków znajdziemy nową formułę egzystencji w PE

– Widać, że długo Brytyjczycy będą dyskutować rozwód z UE – stwierdził europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. Komentował on konsekwencje referendum w Wielkiej Brytanii i faktu, że politycy PiS-u w Parlamencie Europejskim należą do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, którą tworzą głównie właśnie oni i brytyjscy konserwatyści. Kazimierz Ujazdowski wyraził opinię, że nie należy „wypychać” Wielkiej Brytanii z UE. Uspokoił, że gdyby jednak ostatecznie doszło do Brexitu i opuszczenia europarlamentu przez Brytyjczyków, to „PiS znajdzie nową formułę egzystencji w PE”.

Rio de Janeiro przed igrzyskami jak strefa wojny. Zamieszki, wojsko na ulicach i widmo epidemii

Brazylia walczy z czasem. Na blisko dwa tygodnie przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro brazylijskie miasto zaczyna przeistaczać się w fortecę. Policja i wojsko zaczynają patrolować zarówno miejscowe lotnisko, jak i obiekty olimpijskie. Informacja z ostatniej chwili mówi o 10 zatrzymanych osobach, które planowały zamach terrorystyczny w czasie igrzysk. Do tego dochodzi wirus zika, bakterie w wodzie i protesty społeczne.

Donald Trump stawia warunki członkom NATO. Od tego uzależnia pomoc USA w razie napaści

W wywiadzie dla „New York Times” Donald Trump powiedział być może najbardziej szokującą rzecz, jaką usłyszeliśmy od kandydata walczącego o Biały Dom po II wojnie światowej. Nigdy żaden z nich nie poddawał w wątpliwość sojuszniczych zobowiązań USA. A już na pewno nie robili tego republikanie. To Ronald Reagan nazwał Związek Sowiecki imperium zła i mówił w Berlinie do Gorbaczowa: "Panie, zburz pan wreszcie ten mur". Przez całą zimną wojnę amerykańskich prezydentów nazywano kapitanami wolnego świata, bo Ameryka chciała światu przewodzić i miała ku temu mocne argumenty: najpotężniejszą gospodarkę świata i najpotężniejszą armię. A jakie zdanie ma w tej sprawie Donald Trump?

Kto wygra wybory w USA? „Jeszcze nigdy nie ścierało się ze sobą dwóch tak niepopularnych kandydatów”

Donald Trump jest już oficjalnym kandydatem na prezydenta USA. Jego szanse na wygraną z Hillary Clinton nadal jednak dzielą ekspertów. – Donald Trump ma większe szanse na wygraną. Clinton obecnie ma większą przewagę, ale Trump wciąż ma linię wznoszącą popularności. Poza tym on jest kontrowersyjny, aby mobilizować złość elektoratu – tłumaczył w programie „Fakty z Zagranicy” amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.

Waldemar Pawlak: najważniejszy problem Europy to pytanie „po co to wszystko?”

Zdaniem byłego premiera Unia Europejska cierpi na brak „European Dream”, czyli europejskiego odpowiednika American Dream; etosu wyrażającego aspiracje mieszkańców kontynentu i tłumaczącego sens istnienia UE. Waldemar Pawlak, który był gościem „Faktów z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS, uważa, że należy podjąć wysiłek sformułowania European Dream. – To powinien być dialog obywatelski ludzi, którzy reprezentują różne środowiska – przekonywał.

Saakaszwili: Europejczycy zaczynają zapominać, że Ukraińcy codziennie za nich umierają

Zdaniem byłego prezydenta Gruzji Michaiła Saakaszwilego Europa zapomniała, że na wschodzie Ukrainy toczy się wojna. – Ukraińcy są ofiarami własnej siły i własnego męstwa. Proszę sobie wyobrazić, gdyby front się załamywał, a wiele milionów Ukraińców zalewałoby Europę. Wtedy wszyscy by o tym mówili – uważa gubernator obwodu odeskiego, który był gościem „Faktów z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS.

Borowski: kryzysy ekonomiczne zawsze wyzwalały dążenia do rządów silnej ręki

Po piątkowej próbie zamachu stanu prezydent Turcji wyszedł wzmocniony do tego stopnia, że pojawiły się obawy, że kraj zmieni się w dyktaturę. Sytuacja w Turcji i inne problemy, z którymi zmaga się obecnie świat, wynikają – jak ocenił w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS senator Marek Borowski – z dwóch głównych przyczyn. Pierwszą jest „niegasnący konflikt na Bliskim Wschodzie z dalszym ciągiem w postaci IS”, drugim kryzys ekonomiczny, który wciąż się nie skończył.

Eksperci: terroryści obecnie wywodzą się z grup przestępczych, radykalizują się więzieniu

Wielu spośród sprawców ostatnich zamachów terrorystycznych w Europie to były osoby należące do grup przestępczych – zwrócił uwagę Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. Zasugerował, że to nie tyle fanatyczna religijność, ile przeszłość kryminalna decyduje o tym, kto może zostać terrorystą. – To nie jest jakiś proces radykalizacji. To jest bardzo często tak, że to są przestępcy, kryminaliści, w pewnym momencie jest jakiś katalizator, sytuacja, bardzo szybko podejmują tę decyzję (o przeprowadzeniu ataku – przyp. red.) – przekonywał Krzysztof Liedel.

Amerykański senator: największym zagrożeniem dla NATO jest sam Sojusz

– Nie da się utrzymać Sojuszu, jeśli nie będzie chętnych do płacenia na obronę. Dlatego dla mnie największym zagrożeniem dla NATO jest sam Sojusz, ponieważ nie ma chętnych do wypełniania zobowiązań – stwierdził w rozmowie z Marcinem Wroną dla „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS wpływowy amerykański senator Bob Corker. – Tylko pięć z 28 państw to czyni. To dosyć kiepski rezultat – podkreślił Corker. Jego zdaniem obywatele Stanów Zjednoczonych będą z czasem coraz bardziej oburzeni tym, że to muszą „zapewniać bezpieczeństwo innym, którzy mają być konsumentami bezpieczeństwa”. Senator Corker mówił także o zakończonym właśnie szczycie w Warszawie, polityce NATO-Rosja i zaniepokojeniu Stanów Zjednoczonych autokratycznymi tendencjami w Polsce.

Boris Johnson szefem brytyjskiej dyplomacji. Marcinkiewicz: on potrafi omotać człowieka z każdej strony

W środę nowa premier Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosiła, że ministrem spraw zagranicznych będzie człowiek, którego można uznać za jedną z twarzy Brexitu – Boris Johnson. Decyzji tej dziwią się wszyscy – brytyjscy i zagraniczni politycy oraz mieszkańcy Wysp. – To niesamowite zaskoczenie – tak o nominacji dla Johnsona mówił w „Faktach z Zagranicy” w TVN BiS były polski premier Kazimierz Marcinkiewicz. Gość Piotra Kraśki pytany o „angielskiego Donalda Trumpa” odpowiada, że poznał go i że nowy szef brytyjskiej dyplomacji jest „pozerem”. Choć Boris Johnson obraził w przeszłości wielu polityków z różnych krajów, to jednak – jak twierdzi Marcinkiewicz, który poznał Johnsona osobiście – „on z tych problemów wybrnie (…) on potrafi omotać człowieka z każdej strony”.

Siemoniak: Polska i NATO powinny patrzeć na Rosję jako na zagrożenie, bo przestała być obliczalna

W środę odbyło się spotkanie NATO-Rosja. Na antenie TVN24 BiS Piotr Kraśko rozmawiał z byłym ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem o realności zagrożeń ze strony Rosji. - My w Polsce i cały sojusz musimy patrzeć na Rosję jak na zagrożenie, bo przestała być obliczalna kilka lat temu – mówił Siemoniak. Według niego w ostatnich latach „bardzo zmieniło się postrzeganie Rosji”, a środowa rada NATO-Rosja odbyła się na szczeblu ambasadorskim, dlatego „nie należało się spodziewać przełomów”.

Theresa May nową Żelazną Damą? Kim jest nowa premier Wielkiej Brytanii?

Najważniejsze referendum w swoim życiu Cameron przegrał, ale styl, w jakim odszedł był wspaniały. David Cameron sam przyznaje, że przyszłością jest dziś Teresa May. Jednak przyszłość Wielkiej Brytanii nie jest jeszcze jasna. Z tego, co mówiła wcześniej, można było ją uważać za eurosceptyka, ale w referendum była za pozostaniem w Unii. Teraz z kolei May mówi, że „Brexit to Brexit” i nie ma od tego odwrotu. Teoretycznie konserwatywna polityk zdecydowanie wspiera ruchy gejowskie i prawa do małżeństw homoseksualnych.

Gen. Dukaczewski: dowódcy wojsk na wschodniej flance NATO powinni móc użyć sił bez konsultacji politycznej

Na szczycie NATO w Warszawie zdecydowano o rozmieszczeniu w Polsce i państwach bałtyckich czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych. Jak ustalenia oceniają eksperci? – Wojska przydzielone do obrony wschodniej flanki NATO mają reagować tylko wówczas, gdy zagrożenie pojawi się. Uważam, że dowódcy, którzy będą dowodzili siłami na wschodniej flance, powinni mieć prawo do użycia tych wojsk bez konsultacji politycznej. To powinno zostać załatwione. Czy to się uda? Nie wiem, ponieważ rozmowy w Warszawie pokazały, że interesy państw członkowskich są różne i rozbieżne – mówił w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS gen. Marek Dukaczewski, były szef WSI.

Marek Ostrowski: bardziej w roli prezydenta Polski wystąpił Barack Obama

– To Barack Obama wspomniał o naszej Konstytucji 3 maja, to on wspomniał o ideałach „Solidarności”, to on wspomniał o całej drodze, jaką Polska przeszła, i wreszcie to on wyraził zaniepokojenie sytuacją związaną z kryzysem konstytucyjnym w Polsce – zauważył w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marek Ostrowski z „Polityki”. Publicysta porównał prezydenta USA z prezydentem Polski, którzy mieli wspólną konferencję prasową po rozmowie przed rozpoczęciem szczytu NATO. – Powiem z patosem: stało tam dwóch prezydentów w czasie briefingu, ale w gruncie rzeczy, tak dla mnie, mówię to jako polski obywatel, bardziej w roli prezydenta Polski wystąpił Barack Obama – stwierdził dziennikarz.

Albright: to nie jest stulecie, w którym kraje napadają na siebie. Tragedią jest to, że Putin żyje w innym stuleciu

– To, co się dzieje w tym momencie w Rosji, określiłabym jako „kryzys tożsamości” – oceniła Madeleine Albright w rozmowie z Jackiem Stawiskim w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS. – To oznacza, że potrzebują wroga, aby mieć w ogóle jakiekolwiek strefy wpływów – dodała. Była amerykańska sekretarz stanu mówiła też, że żyjemy obecnie w czasach, kiedy państwa narodowe w dalszym ciągu są ważne, ale „nie jest to stulecie, w którym kraje napadają na siebie, w którym odbierają sobie terytoria”. – Uważam, że to, co ma miejsce i co jest tragedią, to że Putin żyje w innym stuleciu – zauważyła.

Były ambasador Polski przy NATO: wystawa smoleńska może być uznana za element antyrosyjski

– Pamiętajmy o tym, że ten szczyt nie ma być szczytem przeciwko Rosji, tylko ma być szczytem ustalenia jakby dwutorowości stosunków wobec Rosji. To znaczy: z jednej strony zabezpieczamy się przed jej intencjami, czyli jednym słowem odstraszanie – to jest ta jedna szyna, ale ta druga szyna to jest dialog, to jest element współpracy. To też – myślę, że będzie taka decyzja – zwołanie Rady NATO-Rosja w najbliższym czasie – ocenił w „Faktach z Zagranicy TVN24 BiS były ambasador Polski przy NATO Jerzy Maria Nowak.

Warszawa gotowa na szczyt NATO? Dziewulski: terroryści niechętnie atakują tego typu miejsca

„Pełna gotowość, pełna mobilizacja” – tak w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS określiła stan przygotowań do zabezpieczenia rozpoczynającego się w piątek w Warszawie szczytu NATO Ewa Gawor z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Jak podkreśliła, wszystkie służby w stolicy są w gotowości i współpracują ze sobą nawzajem. Były antyterrorysta Jerzy Dziewulski zauważył z kolei, że „terroryści bardzo niechętnie atakują tego typu spotkania”, ponieważ „nie lubią miejsc, w których przewrażliwione służby w sposób szczególny zajmują się ochroną”. – Terroryści bardzo lubią dzień powszedni – ocenił Dziewulski. Jak przypomniał, ostatni atak terrorystyczny podczas dużej, zabezpieczonej imprezy, miał miejsce w Monachium podczas letnich igrzysk olimpijskich 1972 roku.

Polacy w Wielkiej Brytanii boją się konsekwencji Brexitu. Oto, co powinni zrobić, aby spać spokojnie

Chociaż Wielka Brytania chyba najchętniej zapomniałaby o referendum i jego wynikach, to Unia Europejska na pewno nie da jej o tym zapomnieć. A to oznacza, że prędzej czy później dojdzie do rozwodu między Londynem a Brukselą. To zagrożenie spędza sen z powiek wielu Polakom mieszkającym na Wyspach. Czy i jak można się zabezpieczyć przed deportacją? Najlepszym sposobem jest zdobycie rezydentury. Jak to zrobić?