Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Niemieckie media krytykują exposé Beaty Szydło, Rosja przyjmuje je ze stoickim spokojem

Atak na instytucje, które w demokracji powinny być niezależne. Ani słowa o Unii Europejskiej, zero solidarności ws. uchodźców – w ten sposób niemieckie media komentują i krytykują exposé Beaty Szydło. Dzień po jej wystąpieniu, Europa zauważa przede wszystkim niechęć do przyjmowania uchodźców, a Rosja o relacje z Polską jest raczej spokojna, bo gorzej być nie może.

PiS prezentuje rząd. Jak nowych szefów MON i MSZ oceniają zagraniczne media?

Choć w poniedziałek zaprezentowano cały skład następnego polskiego rządu, to w światowych relacjach najczęściej padają nazwiska następnego ministra spraw zagranicznych i następnego ministra obrony narodowej. „Człowiek, który zdewastował polski wywiad wojskowy i który, wbrew wszystkim ustaleniom, twierdzi, że w Smoleńsku doszło do zamachu” – tak media piszą o Antonim Macierewiczu. „Weteran dyplomacji, któremu daleko do Moskwy i Berlina, ale bardzo blisko do Waszyngtonu” – tak z kolei pisano po nominacji Witolda Waszczykowskiego na szefa MSZ.

Myśliwy, który zabił lwa Cecila, nie poniesie konsekwencji

Był i być może dalej jest jednym z najbardziej znienawidzonych ludzi świata. Ale okazuje się, że uniknie odpowiedzialności karnej. Chodzi o amerykańskiego dentystę, który zabił słynnego afrykańskiego lwa Cecila. Władze Zimbabwe, gdzie doszło do feralnego polowania, przyznają, że Walter Palmer miał wszystkie niezbędne zezwolenia. Czy to koniec tej sprawy i co dalej ze znienawidzonym myśliwym?

Arabia Saudyjska: Brytyjczyk skazany na 350 batów za posiadanie wina własnej roboty. Rodzina apeluje o litość

Miał przy sobie wino domowej produkcji – za to grozi mu 350 batów. W ten sposób za złamanie surowego prawa Arabia Saudyjska chce ukarać żyjącego tam Brytyjczyka. Jego rodzina apeluje do władz królestwa o litość. Nie tylko dlatego, że mężczyzna już spędził rok w więzieniu, ale i dlatego, że – biorąc pod uwagę jego wiek – kara chłosty może stać się karą śmierci.

Niemcy: Adolf Hitler na ulicach. Ekranizacja głośnej książki wywoła kontrowersje?

Nazistowski zbrodniarz Adolf Hitler w XXI wieku – to ekranizacja głośnej książki. Niemiecki reżyser oko kamery kieruje z Hitlera na niemieckie społeczeństwo. I widzi ludzi, którym spodobałyby się radykalne pomysły na rozwiązanie współczesnych problemów. Choć to ma być satyra, jest poważne ostrzeżenie, że w Europie rodzi się popyt... na szaleńców.

Finał poszukiwań kontenerowca „El Faro” z Polakami na pokładzie. Obama złożył kondolencje rodzinom

„Przed nami huragan i właśnie prosto w niego płyniemy” – to fragment ostatniej wiadomości, która popłynęła z kontenerowca „El Faro”. Poszukiwania statku i załogi zostały zakończone, na jego pokładzie było pięciu Polaków. Specjalne oświadczenie w sprawie wydał Barack Obama. „Dzisiaj 28 amerykańskich rodzin – od Florydy po Maine – i pięć polskich rodzin ma złamane serca. Niech będzie dla nich pocieszeniem, choć w niewielkim stopniu, że mogą liczyć na miłość i wsparcie swoich sąsiadów, społeczności marynarzy i Amerykanów” – powiedział Obama.

Czy Angela Merkel dostanie pokojową nagrodę Nobla?

Lista kandydatów do pokojowego Nobla jest długa – niczym lista konfliktów na świecie. Eksperci typują, że wyróżnienie może trafić w ręce osoby, która niesie pomoc uchodźcom. Czy będzie to Angela Merkel, która otworzyła drzwi Europy dla imigrantów? A może ksiądz z Włoch, który uchodźcom podał swój numer telefonu z przesłaniem: „Dzwońcie, jeśli potrzebujecie pomocy”?

Chiny: znów spadki na giełdach. Czy gospodarce Chin grozi katastrofa?

Chiński smok pożera własny ogon. Po czarnym poniedziałku na chińskich giełdach, czarny wtorek. 90 milionów inwestorów straciło oszczędności życia. Choć Pekin interweniuje i najpewniej zahamuje spadki, to tylko kwestia czasu, kiedy pojawią się znowu. Czy gospodarka Chin, która od 30 lat zadziwiała świat swoim wzrostem, zacznie straszyć spektakularnym krachem?

Relacja z niemieckiego obozu dla uchodźców tuż przy polskiej granicy

Imigrantów coraz więcej – miejsca coraz mniej. Dlatego uciekinierzy z Afryki i Bliskiego Wschodu trafiają pod namioty. To nowy pomysł władz niemieckiej Brandenburgii na to, by radzić sobie z falą uchodźców. Jeden z takich obozów powstał na granicy z Polską. Materiał pochodzi z programu Fakty z Zagranicy. Od poniedziałku do piątku o godzinie 20:00 na antenie TVN24 Biznes i Świat.

USA: bezpardonowa walka o nominację republikanów

Ostra kampania i numery godne najlepszych komików. Tak od kuchni wygląda walka o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich. Lindsey Graham – kontrkandydat Donalda Trumpa – spektakularnie zniszczył swoją komórkę. Zrobił to, bo miliarder podał prywatny numer senatora do publicznej wiadomości. Materiał z programu Fakty z Zagranicy. Na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godzinie 20:00.

Anglicy pamiętają o Polakach z Dywizjonu 303

„Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym” – słynne słowa Winstona Churchilla brzmią szczególnie w 75. rocznicę wybuchu Bitwy o Anglię. Wielka Brytania uczciła w piątek tych, którzy walczyli w starciu z hitlerowskimi Niemcami, zatrzymując ich marsz w kierunku Londynu – także Polaków ze słynnego Dywizjonu 303, o których chętnie i bardzo dobrze mówi się dziś na Wyspach.

Grecja dzień po "godzinie zero". Kraj jest technicznie bankrutem

Grecja jest technicznie bankrutem, ale nawet z bankrutami trzeba rozmawiać. Chodzi o Greków, chodzi o Unię i chodzi o dług. Cezary Grochot, Maciej Sokołowski, Wojciech Bojanowski i Paweł Blajer są w centrum wydarzeń i pytają, co o sytuacji swojego kraju sądzą Grecy, jakie plany w tej sprawie ma Unia Europejska, jakie są rokowania przed referendum i czy turyści uciekają z greckich wysp.

USA: kontrowersje wokół flagi Konfederacji. Wiele osób widzi w niej symbol rasizmu

Niegdyś była sztandarem Południa – teraz kojarzona jest głównie jako symbol rasizmu. Flaga Konfederatów po 150 latach od zakończenia wojny secesyjnej wciąż budzi ogromne emocje i dzieli Amerykanów. Władze stanu Południowa Karolina chcą usunąć kontrowersyjny sztandar sprzed swojej siedziby po masakrze w kościele w Charleston. O szczegółach Jakub Loska. Materiał z programu Fakty z Zagranicy. Od poniedziałku do piątku o godz. 20:00 na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Francja: paryskie targi lotnicze z pokładu śmigłowca Caracal

Na 51. międzynarodowym salonie lotniczym w Paryżu prezentowane są najnowocześniejsze maszyny lotnictwa cywilnego i wojskowego. A wśród nich Caracale – na takie helikoptery wielozadaniowe postawił polski resort obrony. Oto relacja Macieja Sokołowskiego z pokładu jednego z nich. Materiał z programu Fakty z Zagranicy. Od poniedziałku do piątku o godz. 20:00 na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Wielka Brytania: nowa metoda walki z rakiem

To nie panaceum, ale jest szansa, że ma mniej skutków ubocznych niż chemioterapia. To, co najbardziej się liczy – to fakt, że stan co drugiego pacjenta się poprawia, a wielu udało się pokonać raka. O immunoterapii i nadziejach Brytyjskich naukowców z Londynu Maciej Woroch.

Zdjęcia satelitarne zestrzelonego na Ukrainie boeinga sfałszowane?

Rosja boi się bojkotu Mundialu, ale nie chodzi już o FIFA, chodzi o Ukrainę. Brytyjczycy dowodzą, że Moskwa sfałszowała zdjęcia satelitarne, które miały być dowodem że to Ukraińcy zestrzelilli malezyjskiego Boeinga MH17. O szczegółach korespondent Faktów TVN w Moskwie Andrzej Zaucha.