Sikorski: jestem dumny z naszych pań; pokazały nam, mężczyznom, jaki się robi opozycję

05.10.2016 | Sikorski: jestem dumny z naszych pań; pokazały nam, mężczyznom, jaki się robi opozycję
05.10.2016 | Sikorski: jestem dumny z naszych pań; pokazały nam, mężczyznom, jaki się robi opozycję
Jolanta Pieńkowska | TVN24 BiS
05.10.2016 | Sikorski: jestem dumny z naszych pań; pokazały nam, mężczyznom, jaki się robi opozycjęJolanta Pieńkowska | TVN24 BiS

– Jarosław Kaczyński „ewidentnie” przestraszył się polskich kobiet – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef dyplomacji Radosław Sikorski. Jego zdaniem posłowie PiS, którzy w środę zagłosowali za odrzuceniem obywatelskiego projektu całkowicie zakazującego aborcji, zrobili to po tym, jak dostali „telefon z Nowogrodzkiej, że trzeba się wycofać na z góry upatrzone pozycje”.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka opowiedziała się w środę za odrzuceniem obywatelskiego projektu zaostrzającego przepisy dotyczące aborcji. Wniosek o odrzucenie projektu w całości złożył Witold Czarnecki, poseł PiS. – Dostał telefon z Nowogrodzkiej, że trzeba się wycofać na z góry upatrzone pozycje – spekulował Sikorski.

Zdaniem byłego ministra spraw zagranicznych Jarosław Kaczyński „ewidentnie” przestraszył się polskich kobiet, które w poniedziałek tłumnie protestowały przeciwko zakazowi aborcji.

– Jestem dumny z naszych pań; pokazały nam, mężczyznom, jak się robi opozycję – stwierdził Sikorski. – Jarosław Kaczyński wycofuje się tylko wtedy, kiedy ma wody po dziurki w nosie – dodał.

Jednocześnie były minister zastrzegł, że „jest rozdarty” w kwestii tego, czy temat aborcji w Polsce powinien być poruszany na forum Parlamentu Europejskiego, do czego również w środę doszło.

– Jestem rozdarty, bo w Parlamencie Europejskim ważne sprawy powinny być dyskutowane, ale z drugiej strony jestem zwolennikiem systemu, w którym pewne sprawy, takie jak edukacja, sprawy światopoglądowe, powinny na zawsze, na wieki wieków, pozostać w domenie państw członkowskich – tłumaczył.

Kilkupoziomowy błąd prezesa

Radosław Sikorski skomentował również niedawną wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który wyznał, że „wyobraża sobie”, że polski rząd mógłby nie poprzeć Donalda Tuska na drugą kadencję Przewodniczącego Rady Europejskiej.

– To jest błąd Jarosława Kaczyńskiego na kilku poziomach. Rozumiem jego dylemat: nie potrafi się przyznać sam przed sobą do współodpowiedzialności za wypadek smoleński, ale chce ustanowić kult państwowy Lecha Kaczyńskiego, więc chce znaleźć winnych tego „zamachu” – ocenił Sikorski.

Zdaniem Sikorskiego, gdyby faktycznie Polska nie poparła Tuska na drugą kadencję, to „byłby to skandal na całą Europę, akt demontażu pozycji Polski na arenie europejskiej”.

– To znaczy, że Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro rozważają, w jaki sposób zniszczyć Donalda Tuska jako rywala politycznego, jako możliwego przywódcę opozycji – ocenił.

Wyraził pogląd, że jeśli w Polsce szef Rady Europejskiej usłyszy zarzuty prokuratorskie, to „Donald Tusk będzie traktowany jako przywódca Polski na uchodźstwie”.

Autor: Jolanta Pieńkowska / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

"Podróże z klasą", czyli nowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej, to środki na wycieczki szkolne. Muszą być wizyty w muzeach, centrach nauki czy teatrach, ale nie ma listy dopuszczalnych miejsc - jak za czasów ministra Czarnka. Jest jeden problem: z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczycieli na wycieczce.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

Źródło:
Fakty TVN

Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie wybuchł spór o to, kto częściej częściej zakuwał żołnierzy w kajdanki. To po tym, jak premier Donald Tusk w mediach społecznościowych napisał: "W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad 500 razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji Ministra Obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa". Na wpis postanowił zareagować były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzej kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego z odległych miejsc przeskoczyli partyjne "jedynki" i zdobyli mandaty. To posłowie Michał Dworczyk, Piotr Mueller i Waldemar Buda. Łączy ich to, że są ludźmi byłego premiera Mateusza Morawieckiego. - Morawiecki przykrył ludzi Kaczyńskiego ogromnymi pieniędzmi. Milionami. I Kaczyński się połapał, ale to dopiero w ostatnich dniach. To już było za późno - komentuje Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. Materiał "Faktów po południu" w TVN24.

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

Źródło:
TVN24

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

W gigantycznym więzieniu dla kobiet i dzieci w północnej Syrii bez procesu i wyroku przetrzymywane są przez lata żony wojowników tak zwanego Państwa Islamskiego razem z dziećmi. Zamknięte, odizolowane w trudnych warunkach, tylko się radykalizują. Dlatego ich synowie, kiedy skończą 12 lat, są im odbierani i zamykani w innym ośrodku - takim, który ma ich integrować ze społeczeństwem.

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nieco ponad połowa uprawnionych poszła w całej Europie wybrać posłów do europarlamentu. Są oczywiście kraje, które mogą pochwalić się dobrym wynikiem, jak Niemcy - ponad 64 procent czy Dania i Cypr - prawie 60 procent. Nie brak też miejsc jak Chorwacja czy kraje bałtyckie, gdzie głosujących było 20-30 procent. Czemu obywatele tych państw nie byli zainteresowani wyborami, o których od dawna mówiono, że są jednymi z najważniejszych dla przyszłości Wspólnoty?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest nazywana "partią TikToka". W opinii Deutsche Welle AfD skutecznie i strategicznie kierowała swoje komunikaty do najmłodszych wyborców. Nie tylko ta niemiecka partia z sukcesem wykorzystała media społecznościowe. Tak samo zrobił 28-letni Jordan Bardella z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, a także 24-letni Fidias Panayiotou, influencer z Cypru.

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS