Sikorski: jestem dumny z naszych pań; pokazały nam, mężczyznom, jaki się robi opozycję

05.10.2016 | Sikorski: jestem dumny z naszych pań; pokazały nam, mężczyznom, jaki się robi opozycję
05.10.2016 | Sikorski: jestem dumny z naszych pań; pokazały nam, mężczyznom, jaki się robi opozycję
Jolanta Pieńkowska | TVN24 BiS
05.10.2016 | Sikorski: jestem dumny z naszych pań; pokazały nam, mężczyznom, jaki się robi opozycjęJolanta Pieńkowska | TVN24 BiS

– Jarosław Kaczyński „ewidentnie” przestraszył się polskich kobiet – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef dyplomacji Radosław Sikorski. Jego zdaniem posłowie PiS, którzy w środę zagłosowali za odrzuceniem obywatelskiego projektu całkowicie zakazującego aborcji, zrobili to po tym, jak dostali „telefon z Nowogrodzkiej, że trzeba się wycofać na z góry upatrzone pozycje”.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka opowiedziała się w środę za odrzuceniem obywatelskiego projektu zaostrzającego przepisy dotyczące aborcji. Wniosek o odrzucenie projektu w całości złożył Witold Czarnecki, poseł PiS. – Dostał telefon z Nowogrodzkiej, że trzeba się wycofać na z góry upatrzone pozycje – spekulował Sikorski.

Zdaniem byłego ministra spraw zagranicznych Jarosław Kaczyński „ewidentnie” przestraszył się polskich kobiet, które w poniedziałek tłumnie protestowały przeciwko zakazowi aborcji.

– Jestem dumny z naszych pań; pokazały nam, mężczyznom, jak się robi opozycję – stwierdził Sikorski. – Jarosław Kaczyński wycofuje się tylko wtedy, kiedy ma wody po dziurki w nosie – dodał.

Jednocześnie były minister zastrzegł, że „jest rozdarty” w kwestii tego, czy temat aborcji w Polsce powinien być poruszany na forum Parlamentu Europejskiego, do czego również w środę doszło.

– Jestem rozdarty, bo w Parlamencie Europejskim ważne sprawy powinny być dyskutowane, ale z drugiej strony jestem zwolennikiem systemu, w którym pewne sprawy, takie jak edukacja, sprawy światopoglądowe, powinny na zawsze, na wieki wieków, pozostać w domenie państw członkowskich – tłumaczył.

Kilkupoziomowy błąd prezesa

Radosław Sikorski skomentował również niedawną wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który wyznał, że „wyobraża sobie”, że polski rząd mógłby nie poprzeć Donalda Tuska na drugą kadencję Przewodniczącego Rady Europejskiej.

– To jest błąd Jarosława Kaczyńskiego na kilku poziomach. Rozumiem jego dylemat: nie potrafi się przyznać sam przed sobą do współodpowiedzialności za wypadek smoleński, ale chce ustanowić kult państwowy Lecha Kaczyńskiego, więc chce znaleźć winnych tego „zamachu” – ocenił Sikorski.

Zdaniem Sikorskiego, gdyby faktycznie Polska nie poparła Tuska na drugą kadencję, to „byłby to skandal na całą Europę, akt demontażu pozycji Polski na arenie europejskiej”.

– To znaczy, że Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro rozważają, w jaki sposób zniszczyć Donalda Tuska jako rywala politycznego, jako możliwego przywódcę opozycji – ocenił.

Wyraził pogląd, że jeśli w Polsce szef Rady Europejskiej usłyszy zarzuty prokuratorskie, to „Donald Tusk będzie traktowany jako przywódca Polski na uchodźstwie”.

Autor: Jolanta Pieńkowska / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli mówimy o tym, co dzieje się na granicy, to raczej są to dramatyczne historie. Tym razem po raz pierwszy jest to historia miłosna, o ile główny bohater tej opowieści mówił pogranicznikom prawdę. Sprawa wygląda tak - pewien Anglik pokochał w internecie pewną Rosjankę mieszkającą w Petersburgu. Niestety, nie jest to łatwy czas na takie uczucie.

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Źródło:
Fakty TVN

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ruch prokuratury w sprawie Ryszarda Czarneckiego. Śledczy chcą uchylenia immunitetu, a potem rozliczenia afery dotyczącej tzw. kilometrówki. Według ich ustaleń w latach 2009-2013 eurodeputowany PiS miał przyczynić się do nieprawidłowego dysponowania majątkiem Parlamentu Europejskiego na kwotę ponad dwustu tysięcy euro.

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN