Siennicki: prezes PiS doskonale wiedział, co działo się w spółkach Skarbu Państwa

04.10.2016 | Siennicki: prezes PiS doskonale wiedział, co działo się w spółkach Skarbu Państwa
04.10.2016 | Siennicki: prezes PiS doskonale wiedział, co działo się w spółkach Skarbu Państwa
TVN24 BiS
04.10.2016 | Siennicki: prezes PiS doskonale wiedział, co działo się w spółkach Skarbu PaństwaTVN24 BiS

Polski rząd nie udzieli poparcia Donaldowi Tuskowi na drugą kadencję w Radzie Europejskiej? Tak zasugerował Jarosław Kaczyński, który udzielił wywiadu dziennikowi „Polska The Times”. Na te słowa zareagował były premier Polski, który zaprosił prezesa PiS na debatę. Propozycję Kaczyński odrzucił. Goście programu „Fakty z Zagranicy” – dziennikarze Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej” i Paweł Siennicki z dziennika „Polska The Times” – na antenie TVN24 BiS dyskutowali o znaczeniu słów szefa Prawa i Sprawiedliwości. Dodatkowo Siennicki, który jest współautorem wywiadu z Kaczyńskim, w rozmowie z Jolantą Pieńkowską zdradził inne szczegóły wywiadu, m.in. na temat wiedzy prezesa PiS o sytuacji w spółkach Skarbu Państwa i zamieszania wokół Bartłomieja Misiewicza.

W wywiadzie dla "Polska The Times", który ukaże się w pełnej wersji w piątek, a we wtorek został opublikowany fragment rozmowy, prezes PiS stwierdził, że wyobraża sobie, że "polski rząd nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej". "To może debata, Panie Prezesie? O Europie, Polsce i Pana insynuacjach. Jestem do dyspozycji" – napisał Tusk we wtorek na Twitterze w odpowiedzi na słowa prezesa PiS. – Prezes Jarosław Kaczyński nie będzie debatował z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem – stwierdziła rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. – Prezes Kaczyński nie będzie promował taką debatą pana Donalda Tuska – powiedziała.

– Są takie momenty, kiedy prezes PiS „wkracza”. Udziela kilku wywiadów, żeby częściowo przykryć jakieś sprawy, a częściowo skierować dyskusję na inny temat. Tu nie chodziło raczej o Czarny Protest, tylko o sprawę kompromitacji spółek Skarbu Państwa. Prezes PiS bardzo skutecznie mówi: „Porozmawiajmy o Platformie, o Donaldzie Tusku” – mówił Paweł Wroński, dziennikarz Gazety Wyborczej.

W rozmowie z Jolantą Pieńkowską Paweł Siennicki z dziennika „Polska The Times” odniósł się do sugestii, że rozmowa ma być sposobem na „przykrycie” Czarnego Protestu. Dziennikarz zdradził, kiedy przeprowadzono wywiad z liderem PiS. – Rozmowa była przeprowadzana ubiegły piątek, a autoryzacji dokonaliśmy w poniedziałek – mówił Siennicki. Dziennikarz zdradził także, że Kaczyński bardzo ostro wypowiada się na temat sytuacji, która ma miejsce w spółkach Skarbu Państwa. – Powiedział, że litości nie będzie. (…) Prezes PiS doskonale wie, co tam się dzieje i mam wrażenie, że mówił nawet o nadużyciu jego zaufania – powiedział Paweł Siennicki.

We wtorek wieczorem ministerstwo rozwoju poinformowało także, że Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal. Jak podano, kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego.

– Antoni Macierewicz na początku złożył de facto deklarację, że kontraktu w sprawie Caracali nie dojdzie. Mamy więc taką sytuację, że wszystkie programy zbrojeniowe, modernizacji polskiej armii są wstrzymane od dziewięciu miesięcy – mówił Paweł Wroński, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Dodał, że z nowych rzeczy, jakie zakupiła polska armia, to właściwie tylko węgiel z rezerw, by ratować polskie górnictwo. – Nie wiem, czy polska armia obroni się bryłami tego węgla. Zamiast modernizacji proponowana jest obrona terytorialna – komentował Paweł Wroński.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli mówimy o tym, co dzieje się na granicy, to raczej są to dramatyczne historie. Tym razem po raz pierwszy jest to historia miłosna, o ile główny bohater tej opowieści mówił pogranicznikom prawdę. Sprawa wygląda tak - pewien Anglik pokochał w internecie pewną Rosjankę mieszkającą w Petersburgu. Niestety, nie jest to łatwy czas na takie uczucie.

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Źródło:
Fakty TVN

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ruch prokuratury w sprawie Ryszarda Czarneckiego. Śledczy chcą uchylenia immunitetu, a potem rozliczenia afery dotyczącej tzw. kilometrówki. Według ich ustaleń w latach 2009-2013 eurodeputowany PiS miał przyczynić się do nieprawidłowego dysponowania majątkiem Parlamentu Europejskiego na kwotę ponad dwustu tysięcy euro.

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN