Kwaśniewski o Czarnym Poniedziałku: największą niespodzianką dla PiS jest opór społeczny

03.10.2016 | Kwaśniewski o Czarnym Poniedziałku: największą niespodzianką dla PiS jest opór społeczny.
03.10.2016 | Kwaśniewski o Czarnym Poniedziałku: największą niespodzianką dla PiS jest opór społeczny.
TVN24 BiS
03.10.2016 | Kwaśniewski o Czarnym Poniedziałku: największą niespodzianką dla PiS jest opór społeczny.TVN24 BiS

Czarny Poniedziałek był kulminacją protestów przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w całej Polsce, ale i poza jej granicami. Solidarność Polkom okazano na Wyspach Brytyjskich, we Francji, w Izraelu, Australii, a nawet w Kenii. Aleksander Kwaśniewski, który był gościem Jolanty Pieńkowskiej w „Faktach z Zagranicy”, skalę demonstracji określił jako „bardziej imponującą niż mógł oczekiwać”. Były prezydent wskazywał na czynniki, które mogły tę skalę znacznie osłabić, ale to się jednak nie stało. Zdaniem Kwaśniewskiego nieustający deszcz wręcz „pokazał witalność tego protestu”.

Czarny Poniedziałek był kulminacją protestów przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w całej Polsce, ale i poza jej granicami. Solidarność Polkom okazano na Wyspach Brytyjskich, we Francji, w Izraelu, Australii, a nawet w Kenii. Aleksander Kwaśniewski, który był gościem Jolanty Pieńkowskiej w „Faktach z Zagranicy”, skalę demonstracji określił jako „bardziej imponującą niż mógł oczekiwać”. Były prezydent wskazywał na czynniki, które mogły tę skalę znacznie osłabić, ale to się jednak nie stało. Zdaniem Kwaśniewskiego nieustający deszcz wręcz „pokazał witalność tego protestu”.

Czy to coś zmieni?

Na pytanie prowadzącej o to, czy jego zdaniem Czarny Protest może coś zmienić, były prezydent nie dał jednoznacznej odpowiedzi. – Mam takie wrażenie, że PiS popełnił straszny błąd (…) bo najodpowiedniejsze dla nich byłoby utrzymanie tzw. kompromisu (…) i praca nad projektem przez całą kadencję, by upuścić powietrze z tej sprawy – powiedział na antenie TVN24 BiS. Zdaniem Kwaśniewskiego spontaniczność i wielkie emocje związane z Czarnym Protestem są widoczne nie tylko na ulicach polskich miast i w opozycji, „ale i wewnątrz PiS”, przez co „PiS ryzykuje wewnętrzny konflikt z własnym elektoratem”.

„Potknięcie o własne nogi”

Aleksander Kwaśniewski odniósł się również do słów marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego o tym, że państwo nie może zabronić podejmowania decyzji kobietom. Zdaniem byłego prezydenta podniesienie tak „niezwykle wrażliwej kwestii” było „fatalnym” w skutkach dla „obu stron [rządu i opozycji – przyp. red.] potknięciem się o własne nogi”. Zwłaszcza dlatego, że PiS złamał obietnicę wyborczą i odrzucił projekt obywatelski w pierwszym czytaniu.

- Czasami jest tak, że trzeba z tego nieszczęścia, jakim jest aborcja skorzystać – przyznał Kwaśniewski i podkreślił, że różne dramatyczne sytuacje zmuszają ludzi do różnych decyzji „nawet jeśli rodzina jest katolicka”. Zdaniem byłego prezydenta czarne protesty i białe kontrprotesty stawiają PiS w niewygodnej pozycji, ponieważ „PiS w tej sprawie jest bardziej zakładnikiem kościoła katolickiego i najbardziej radykalnego elektoratu”. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Jolantą Pieńkowską w całej tej sytuacji dopatrzył się „wyraźnego wpływu bardzo radykalnej części Kościoła”, ponieważ „PiS jej bardzo wiele zawdzięcza”, a „Jarosław Kaczyński jest politykiem dość sprawnym i musi się z tym liczyć”.

Stanowisko pary prezydenckiej

Brak zdecydowanego stanowiska prezydenckiej pary nie wzbudził w byłym prezydencie zdziwienia, ponieważ jego zdaniem możliwe jest, że „prezydent czeka na rozwój wydarzeń”, natomiast „pierwsza dama sama musi określić swoją rolę”, ponieważ jej rola nie jest konstytucyjna. Kwaśniewski przyznał, że brakuje mu jednak stanowiska Andrzeja Dudy i na jego miejscu „zapowiedziałby, że złoży weto po to, żeby trochę atmosferę oczyścić”.

Mocne społeczeństwo

Były prezydent podkreślił jednak, że napięta atmosfera w polskim społeczeństwie nie zniknie, a sam protest nie jest protestem elit, ale „wynika z przekonania kobiet, że są niektóre wolności, których nie sposób im odebrać” oraz z tego, że „polskie społeczeństwo obywatelskie jest faktem, i to od czasów „Solidarności” (…) i nie można go lekceważyć”. Jego zdaniem dowodem na ten „fakt” jest tak liczna frekwencja na protestach. Kwaśniewski dodał także, że takiej reakcji rząd się nie spodziewał. - Największą niespodzianką dla PiS jest opór społeczny – mówił Kwaśniewski.

Aleksander Kwaśniewski dodał, że w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie tzw. kompromisu, ponieważ tego domagają się protestujący oraz dlatego, że „liberalizacja przepisów aborcyjnych w Polsce jest w obecnych warunkach niemożliwa”.

W ocenie byłego prezydenta moment podjęcia decyzji, kiedy możliwości jest więcej jest „psychologicznie lepsza”, bo kobieta nie czuje się wtedy w „pułapce”, zwłaszcza, że „furtki w polskim ustawodawstwie są bardzo ubogie”, dlatego zdaniem byłego prezydenta należy „zachować równowagę”.

Aleksander Kwaśniewski, jako człowiek pochodzący z lekarskiej rodziny, ocenił również, że zaostrzenie przepisów antyaborcyjnych „będzie [na lekarzy – przyp. red.] działało odstręczająco”, bo żaden lekarz nigdy nie może dać pacjentowi 100% gwarancji powodzenia.

„Skandaliczne” jest zdaniem byłego prezydenta także odrzucenie in vitro, bo „jest dziś metodą leczenia”, a „zabieranie go jest nieludzkie”.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza, że był inwigilowany Pegasusem, ale jednocześnie przyznaje, że nie zastanawiał się nad tym. Z kolei sędzia Igor Tuleya nie wyklucza, że dał zgodę na użycie Pegasusa, nie wiedząc, że to Pegasus, bo służby prosiły sądy o zgody na działania operacyjne, nie informując, co potrafi to oprogramowanie. Pegasus to narzędzie, które może przejąć kontrolę nad całym urządzeniem i zdobyć wszystkie dane.

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Źródło:
Fakty TVN

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Rosja rzeczywiście jest bardziej autorytarna niż za schyłkowego Związku Radzieckiego - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN. - Z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju, ale stworzyli sobie system, w którym nie mogą polityki swojego kraju zmienić - powiedział.

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją - chorobą, która staje się największym problemem zdrowotnym na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi ponad 1,5 miliona osób, a nieleczona może doprowadzić do tragicznych skutków. O swoich trudnych doświadczeniach i o tym, jak wygląda życie z depresją, opowiedziały bohaterki materiału "Faktów po Południu" TVN24.

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS