Kolejna nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS jeszcze w tym tygodniu?

W Sejmie jest już nowy projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym; będzie przyjęty w ekspresowym tempie – to informacje nieoficjalne. Prawo i Sprawiedliwość chce między innymi, aby TK orzekał w pełnym składzie we wszystkich sprawach. Początek prac w Sejmie w środę rano. W czwartek doszło na sejmowej Sali do ostrego starcia PiS z opozycją.

Uczelnie oraz byli prezydenci, premierzy i marszałkowie piszą o łamaniu prawa

Sprawa Trybunału Konstytucyjnego ma zostać ostatecznie załatwiona jeszcze przed świętami – nie będzie więc szerokich konsultacji, analiz, negocjacji i opinii ekspertów. Między innymi przeciwko temu, w jakim tempie zmiany są wprowadzane, protestują w liście byli prezydenci, premierzy i marszałkowie. A władze kolejnych uczelni piszą o łamaniu prawa.

Ruda Śląska: dwójka dzieci i matka zabici, ojciec poważnie ranny

Makabryczna i niewyjaśniona, przynajmniej na razie, zbrodnia w Rudzie Śląskiej. Nad ranem w jednym z mieszkań odnaleziono ciała 43-letniej kobiety i dwójki jej dzieci w wieku 13 i 6 lat. Wszyscy zginęli od ciosów nożem – mieli po kilkanaście ran kłutych. W mieszkaniu znaleziono też poważnie rannego ojca dzieci i narzędzie zbrodni.

Proces rodziców Szymona z Będzina rozpocznie się od nowa

Ponownie odbędzie się proces rodziców dwuletniego Szymona z Będzina – zdecydował Sąd Apelacyjny w Katowicach. Chłopiec zginął pięć lat temu od ciosów w brzuch. Jego ojciec został w maju skazany na 10 lat więzienia, a matka na pięć lat. Prokuratura chce, aby byli sądzeni jak za zabójstwo.

Kim jest lider Komitetu Obrony Demokracji?

To nie było nazwisko z pierwszych stron gazet – aż do soboty. Mateusz Kijowski, lider Komitetu Obrony Demokracji, zmobilizował tysiące ludzi, by zaprotestowali przeciwko łamaniu prawa i konstytucji. To nie jest jednak pierwsza akcja, w którą zaangażował się Kijowski. Wcześniej bronił praw ojców i gwałconych kobiet. Od zawsze była zaangażowany i aktywny.

Uwaga na zabawki zawierające niebezpieczne substancje

Poważne ostrzeżenie od lekarzy i apel do rodziców: uwaga na toksyczne zabawki. W szale świątecznych zakupów wiele osób kupuje to, co w miarę dobrze wygląda i jest w miarę tanie. Nie patrząc na atesty i nie myśląc o bezpieczeństwie. A później kończy się to wizytą u lekarza, szpitalem, zatruciami i powikłaniami.

Co dalej ze „złotym pociągiem”? Sprzeczne wnioski po badaniach gruntu

Złoty pociąg z okolic Wałbrzycha odjechał w sferę fantazji i mitów – taka jest opinia naukowców z krakowskiej AGH, którzy po kilku tygodniach badań przygotowali w tej sprawie raport. Wynika z niego, że we wskazanym miejscu być może jest tunel, ale nie pociąg. Znalazcy, Piotr Koper i Andreas Richter, podtrzymują jednak swoją tezę, że pociąg istnieje.

Polska barierkami stoi. Skąd ten wysyp metalowych przeszkód?

Polska za barierką – to wygląda już na jakąś przedziwną modę, bo trudno znaleźć racjonalne i rozsądne uzasadnienie, by stawiać całe kilometry barierek szpecących krajobraz lub miasto. A na pewno trzeba o to uzasadnienie zapytać. W Łomży, Poznaniu, Wrocławiu i nie tylko.

Prognoza pogody na środę 16 grudnia

W środę rano na ogół pochmurno i mglisto. Później, szczególnie na zachodzie, większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura maksymalna od 0 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, 4 stopnie Celsjusza w centrum kraju do 7 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr południowy, słaby i umiarkowany, na zachodzie okresami dość silny.

Marsz PiS w Warszawie. Jarosław Kaczyński ostro o Trybunale Konstytucyjnym i przeciwnikach

„Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego to garstka ludzi zaprzedanych obcym. Ci, którzy byli tutaj wczoraj i inni, mówią, że chodzi o wypełnianie przez TK jego przewidzianej przez prawo roli. To szanowni państwo, żart. Ten Trybunał ma być redutą, ma być pozycją broniącą tego układu, tego wszystkiego, co w ciągu ostatnich 26 lat było złe” – to dzisiejsze słowa Jarosława Kaczyńskiego. To było wyjątkowo ostre polityczne wystąpienie. Podczas manifestacji w Warszawie prezes PiS przedstawił swoje polityczne plany na przyszłość: wielka przebudowa Polski, na której drodze stoi Trybunał.

Prognoza pogody na poniedziałek 14 grudnia

W poniedziałek na ogół pochmurno. W centrum i na wschodzie lokalnie deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z południa i z zachodu. Ciśnienie rośnie. W Warszawie, w południe, ciśnienie 1013 hPa.

Prognoza pogody na niedzielę 13 grudnia

W niedzielę pochmurno z przejaśnieniami na zachodzie. Okresami opady deszczu do 10mm, a na północnym-wschodzie i wschodzie kraju deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podlasiu, 7 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 9 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr z kierunków zachodnich, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 60-90 km/h, a w górach powyżej 100 km/h.

Decyzją komornika mieszkaniec Głogowa stracił samochód za obce długi

Komornik z Głogowa zajął samochód pana Wojtka, który nie ma żadnych długów. Długi ma warsztat samochodowy, pod którym pan Wojtek zostawił pojazd. Ale to dla komornika nieistotny drobiazg. Twierdzi, że swoją pracę wykonuje najlepiej, jak to możliwe. A może nawet lepiej, bo niemożliwe staje się możliwe...

Impas w Trybunale Konstytucyjnym. Kto w końcu wejdzie w jego skład?

„Prezydent jak policjant, który dogadał się ze złodziejami” – mówi poseł PO i były rzecznik rządu Cezary Tomczyk. Nie słabną ciosy w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. PiS chce głowy prezesa Rzeplińskiego, a opozycja reakcji głowy państwa. Trybunał wyda w tym tygodniu kolejny wyrok. Ciekawe, czy znów PiS uda się go nie zauważyć.

Zmarł poseł Tomasz Tomczykiewicz

Nie żyje Tomasz Tomczykiewicz, poseł Platformy Obywatelskiej, były wiceminister gospodarki. Szefował śląskiej Platformie. Śląsk to był jego Dom. Od wielu lat dzielnie walczył z poważną chorobą. Miał 54 lata.

Najlepszy polski narciarz alpejski trenuje za granicą. Działacze w Polsce skąpią pieniędzy, sportowiec robi zbiórkę… w sieci

Narciarz alpejski Maciej Bydliński ma w Polsce najlepsze wyniki od 13 lat, ale na treningi przyjmują go Kanadyjczycy i Włosi. Polski Związek Narciarski zakręca kurek z pieniędzmi, więc zawodnik bierze sprawy w swoje ręce i robi zbiórkę w internecie. Zrzucają się i kibice, i konkurenci ze stoku, a kciuki trzyma sam Adam Małysz, który wie, jak to jest.

„Zamach” na Trybunał Konstytucyjny dokonany. PiS wprowadził swoje zmiany

To hańba i zamach na trybunał – słychać było w czwartek w Sejmie. W ciągu doby Trybunał Konstytucyjny znalazł się pod butem. PiS zaczął w nocy, a skończył późnym popołudniem procedować w Sejmie nowelizację ustawy o Trybunale. Dwa ugrupowania – Platforma Obywatelska i Nowoczesna – wyszły z sali, komentując: to nie Budapeszt, to Mińsk.